Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Πρώτη προσπάθεια ΟΡΤΥΚΙΑ...! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97529)

A.P 20-06-17 12:34

Πρώτη προσπάθεια ΟΡΤΥΚΙΑ...!
 
Επηρεασμένος από το internet και συζητήσεις με φίλους πρώτη προσπάθεια ορτύκια στη βεράντα.
Τρία κοινά θηλυκά ορτύκια και είμαστε σε αναμονή αβγών...θα σας κρατάω ενήμερους.
https://youtu.be/NwvHDN4D-mc

ilias vag 20-06-17 12:35

καλη επιτυχία :)

ΜΙΜΗΣ 20-06-17 12:59

ωραια,καλη συνεχεια φιλε
και ενας φιλος εχει 29 θηλυκα και παιρνει 800 αυγα τον μηνα
βεβαια αυτος δεν τα εχει στο μπαλκονι αλλα στο κτημα του στην Επανωμη

tsala 20-06-17 15:36

να σου ζήσουν!
φτιαξε ομως μια μεγαλη κλουβα, κριμα ειναι σε τοσο μικρο χωρο.

A.P 20-06-17 17:08

Σας ευχαριστώ,
όσο αφορά το μέγεθος της κλούβας με ανθρώπους που ασχολούνται μου είπαν όλοι ότι πρέπει να έχουν σχετικά λίγο χώρο με άφθονο φαγητό να τρώνε όποτε θέλουν και φρέσκο νερό και το κουτί που έβαλα να μπαίνουν κάποιες στιγμές σε περίπτωση που φοβηθούν μου είπαν ότι είναι υπερβολή.
να φανταστείτε ότι γι' αυτό το κλουβί μου είπαν να έχω μέσα πέντε!!!
επειδή όμως όσο ζω μαθαίνω θα δω πως θα πάει και θα κινηθώ ανάλογα.

tsala 20-06-17 21:01

ενταξει , εγω το λεω για την ευζωια τους, οχι για να πετυχεις φουλ παραγωγη.

stratri1 21-06-17 22:49

Καλή επιτυχία.
Κράτησέ μας ενήμερους για την πορεία τους.

lingistis 22-06-17 13:05

Αρσενικό γιατί δεν έβαλες μαζί τους;

sarpijk 22-06-17 13:14

Φίλε το κλουβί αυτό είναι πολύ μικρό για τα πουλιά που έχεις. Ουτε για καναρίνι δεν κάνει. Είναι το ίδιο που λέμε για τα 15 λίτρα στα ψάρια. Θα πρότεινα να επαιρνες μια ζευγαρωστρα κινεζική 60αρα τουλάχιστον.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

A.P 22-06-17 20:55

Αρσενικό δεν είναι απαραίτητο αν δεν θέλεις αβγά για εκκόλαψη τα ορτύκια γεννάνε χωρίς αρσενικό όπως τα κοτόπουλα.
Σε ό,τι αφορά το μέγεθος του κλουβιού είπα και παραπάνω πως μίλησα με εκτροφείς και κατέληξα για το κλουβί και τον αριθμό των πουλιών. Η αντιστοιχία lit. ανά ψάρι με μέγεθος κλουβιού ανά ορτύκι καμία σχέση, αλλά όπως προανέφερα όσο ζω μαθαίνω και αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά θα το διορθώσω.Όπως άλλωστε έκανα και με τα ψάρια και εγώ και όλοι μας, αλλιώς ξεκινάμε και μετά από διάβασμα και εμπειρία, αλλιώς καταλήγουμε:grin:

sarpijk 23-06-17 16:54

Αν μιλούσαμε αγαπητέ με εκτροφείς ψαριών θα μας έλεγαν για μονομάχους σε ποτηράκια. Στα εκτροφεια αυγοπαραγωγης οι κότες δε μπορούν να στριψουν στα κλουβιά που τις έχουν. Δε θέλει να είσαι ειδικός για να δεις ότι ο χώρος είναι μικρός.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

tsala 23-06-17 16:57

συμφωνω απόλυτα!

ασε τι λενε οι εκτροφεις... ο χωρος φαίνεται οτι ειναι μικρος, δεν θελει πειρα..
ειναι κριμα τα ζωα..

A.P 23-06-17 18:43

Μάλλον παιδιά δεν διαβάσατε τι έγραψα παραπάνω ότι είμαι στην αρχή το ψάχνω και ότι μπορώ να διορθώσω θα το κάνω.
Από την άλλη όλες οι συμβουλές και τα σχόλια καλοπροαίρετα...Ευχαριστώ.

giorgostriv 24-06-17 00:07

φιλε μου πολυ ωραια τα ορτυκια, εμενα μου αρεσει και το κελαηδημα τους.και το ψαχνο τους στην κατσαρολα με πιλαφακι. αλλα το κλουβακι ειναι απαραδεκτο για αυτα τα πουλια,θελουν κλουβα και να εχει κατω και αμμο να κανουν μπανιο στην αμμο να ξεψιρειζωντε.επισεις ολα τα σποροφαγα χρειαζοντε να τρωνε και αμμο για να αλεθουν την τροφη τους. επισεις τοσα που εχεις βαλει σε αυτο το κλουβακι δεν θα μπορεις να διαχειρηστης την καθαριοτητα τους, τα πουλια εκει θα αρωστησουν και θα σου αφησουν χρονους. ειχα καμια 100αρια ορτυκια και καλιφορνιας και ιταλικα και μπομπ και κινεζικα,και ξερω για αυτο στο λεω. οποτε μιας και εισαι στην αρχη οπως λες μαθε τι θελουν και οχι απο τον εκτροφεα που ρωτησες που μαλον αυτος στα πουλησε . για να μην παιδευεσε και εσυ και τα ζωντανα.

A.P 24-06-17 11:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgostriv (Μήνυμα 1015272)
φιλε μου πολυ ωραια τα ορτυκια, εμενα μου αρεσει και το κελαηδημα τους.και το ψαχνο τους στην κατσαρολα με πιλαφακι. αλλα το κλουβακι ειναι απαραδεκτο για αυτα τα πουλια,θελουν κλουβα και να εχει κατω και αμμο να κανουν μπανιο στην αμμο να ξεψιρειζωντε.επισεις ολα τα σποροφαγα χρειαζοντε να τρωνε και αμμο για να αλεθουν την τροφη τους. επισεις τοσα που εχεις βαλει σε αυτο το κλουβακι δεν θα μπορεις να διαχειρηστης την καθαριοτητα τους, τα πουλια εκει θα αρωστησουν και θα σου αφησουν χρονους. ειχα καμια 100αρια ορτυκια και καλιφορνιας και ιταλικα και μπομπ και κινεζικα,και ξερω για αυτο στο λεω. οποτε μιας και εισαι στην αρχη οπως λες μαθε τι θελουν και οχι απο τον εκτροφεα που ρωτησες που μαλον αυτος στα πουλησε . για να μην παιδευεσε και εσυ και τα ζωντανα.

Φίλε μου Γιώργο τα ορτύκια καθαρίζονται 2 φορές την ημέρα (πρωί-Βράδυ) στο κουτί μια φορά την μέρα μπαίνει άμμο για το "μπάνιο" τους και στην τροφή τους υπάρχει και ποσότητα μαρμαρόσκονης.
έχει ξεκινήσει κατασκευή κλούβας στο χωριό που εκεί θα είναι πολύ άνετα τα πουλιά.
Ελπίζω να σε κάλυψα :smt080

giorgostriv 24-06-17 13:07

ετσι μπραβο πες τα μας ολα να χαρουμε.:) η κλουβα ειναι η καλυτερη λυση.παρε και μερικα θυλικα ακομα και κανενα αρσενικο για να εχεις και παραγωγη.με μια μικρη κλωσομηχανη θα εισαι οκ.μονο προσοχη στην αναλογια αρσενικων με θυληκα,γιατι τα αρσενικα ειναι πολυ ερωτιαρηδες και αν εχεις λιγα θυλικα θα τα ταλαιπωρουν.

A.P 24-06-17 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgostriv (Μήνυμα 1015284)
ετσι μπραβο πες τα μας ολα να χαρουμε.:) η κλουβα ειναι η καλυτερη λυση.παρε και μερικα θυλικα ακομα και κανενα αρσενικο για να εχεις και παραγωγη.με μια μικρη κλωσομηχανη θα εισαι οκ.μονο προσοχη στην αναλογια αρσενικων με θυληκα,γιατι τα αρσενικα ειναι πολυ ερωτιαρηδες και αν εχεις λιγα θυλικα θα τα ταλαιπωρουν.

Ναι το ξέρω θα πάρω ακόμη ένα θηλυκό και ένα αρσενικό η αναλογία θα είναι τέσσερα θηλυκά με ένα αρσενικό.

A.P 29-06-17 19:58

Ήρθαν τα πρώτα αβγά...!
 
2 Συνημμένο(α)
Ξεκίνησαν τις γέννες τα Ορτύκια μου και είμαι πολύ χαρούμενος :DΣυνημμένο Αρχείο 86578

Συνημμένο Αρχείο 86579

stratri1 06-07-17 20:53

Λίγα ακόμα και κάνεις μια... ομελέτα!!!!

Για πες φίλε giorgostriv μερικά πράγματα για τα ορτύκια. Σίγουρα είναι ενδιαφέρουσα η άποψή σου.
Πάντως και εγώ όσο έχω ψάξει στο ιντερνετ, βλέπω αυτά τα μικρά κλουβάκια...

janickrules 06-07-17 21:52

ωραια!!

και πανω που ψηνομουν να ξεκινησω κι εγω!

σκοπευεις να κανεις αναπαραγωγη;

A.P 16-07-17 13:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 1016786)
ωραια!!

και πανω που ψηνομουν να ξεκινησω κι εγω!

σκοπευεις να κανεις αναπαραγωγη;

Janickrules Άργησα να σου γράψω αλλά ήμουν μπλοκαρισμένος.
Περνάει από το μυαλό μου και η αναπαραγωγή αλλά είμαι ακόμη στην φάση του ψαξίματος.
Τώρα τα έχω σε κλούβα.
Έχω καθημερινά αβγά, διαβάζω, μαθαίνω και προσπαθώ για το καλύτερο.

janickrules 16-07-17 19:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από A.P (Μήνυμα 1017798)
Janickrules Άργησα να σου γράψω αλλά ήμουν μπλοκαρισμένος.
Περνάει από το μυαλό μου και η αναπαραγωγή αλλά είμαι ακόμη στην φάση του ψαξίματος.
Τώρα τα έχω σε κλούβα.
Έχω καθημερινά αβγά, διαβάζω, μαθαίνω και προσπαθώ για το καλύτερο.

δεν υπαρχει προβλημα!;)


ωραια!
ψαξ'το και μας ενημερωνεις!
το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου κι εγω!

stratri1 19-09-17 15:09

Έχουμε κανένα νέο; Όλα πάνε καλά στο νέο εγχείρημα;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01922 seconds with 11 queries