Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Νεο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78616)

johnjohn7 11-03-14 20:14

Νεο ενυδρειο
 
Καλησπέρα, ειμαι στην φάση στρωσίματος του ενυδρείου μου, θέλω να το διακοσμήσω ταυτόχρονα, έχω σκεφτεί τι θα βάλω μέσα, πέτρες, φυτά και κανένα ξύλο, φυτά έχω βρει, πετρά έχω μια λάβα απο πετ σοπ αλλά θέλω ακόμα μερικές και η απορία μου ειναι αν μπορώ να βάλω βότσαλα απο ποτάμι και καμιά ρίζα απο κάποιο δεντρό π.χ ελιά η πρινάρι που θα βρω στην φύση, γιατι απο πες σοπ τα θεωρώ ακριβά, η λαβα που αγόρασα έκανε 20 ευρώ...

το ενυδρείο θα εχει διαστάσεις 65χ35χ35 κατι παραπάνω απο 60 λιτρα..

ευχαριστώ...

bloskas 11-03-14 20:18

καλησπερα.! πως ειναι η πετρα που πηρες?... αν μπορεις πηγαινε την πισω και παρε κατι ενυδρειακο με αυτα τα λεφτα.. πετρες λαβας ψαξε να βρεις σε καποια μαντρα ή μαγαζι με οικοδομικα υλικα, με 20 ευρω παιρνεις 3 μενιρ.!

johnjohn7 11-03-14 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 826713)
καλησπερα.! πως ειναι η πετρα που πηρες?... αν μπορεις πηγαινε την πισω και παρε κατι ενυδρειακο με αυτα τα λεφτα.. πετρες λαβας ψαξε να βρεις σε καποια μαντρα ή μαγαζι με οικοδομικα υλικα, με 20 ευρω παιρνεις 3 μενιρ.!

Μπορω να βαλω εικονα να την δεις, δεν θελω να την παω πισω γιατι μ'αρεσει..
μου εδεσε και μια ανουμπια πανω και εχει μεγαλωσει λιγο δεν θελω να το χαλασω...

bloskas 11-03-14 20:26

στο λεω για να καταλαβεις το παραλογο της τιμης! αν ειχαν τετοια αξια οι πετρες θα ημασταν ολοι πλουσιοι τωρα.!

johnjohn7 11-03-14 20:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 826719)
στο λεω για να καταλαβεις το παραλογο της τιμης! αν ειχαν τετοια αξια οι πετρες θα ημασταν ολοι πλουσιοι τωρα.!

έχεις δίκιο αλλά αν δεν ξέρεις κατι πέφτει τρελή εκμετάλλευση..

stelios816 11-03-14 22:48

μηπως ηταν εισαγωγη απο τον αρη η πετρα :D:D η μηπως την πηρες επιχρυση βρε αγορι :smt082:smt082

johnjohn7 11-03-14 23:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 826765)
μηπως ηταν εισαγωγη απο τον αρη η πετρα :D:D η μηπως την πηρες επιχρυση βρε αγορι :smt082:smt082

τι να σου πω ρε στελιο? εγω του ειπα"μα τοσο ακριβή"? και μου λεει ειναι ιδική για ενυδρεία μου λέει ειναι ζωντανή και κατι τέτοια ε και λεω ειναι καλή να την πάρω..
Δεν ακούω προτάσεις για πέτρες....????

stav 12-03-14 06:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnjohn7 (Μήνυμα 826717)
Μπορω να βαλω εικονα να την δεις, δεν θελω να την παω πισω γιατι μ'αρεσει..
μου εδεσε και μια ανουμπια πανω και εχει μεγαλωσει λιγο δεν θελω να το χαλασω...

Το μαγαζι τσιμπησε την τιμη επειδη εδεσε μια ανουμπια;)

johnjohn7 12-03-14 11:31

Μπορω να βαλω βοτσαλα απο ποταμι? και κανενα ξυλο οχι απο πετ σοπ?

kris_athws 02-04-14 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnjohn7 (Μήνυμα 826855)
Μπορω να βαλω βοτσαλα απο ποταμι? και κανενα ξυλο οχι απο πετ σοπ?


Κανε μια αναζητηση για αρθα στο φορουμ --πετρες-- εχει διαχωρισμους αναλογα τι τις θες,και τι θα βαλεις μεσα,επισης και διαδικασια πλυσίματος και ελεγχου για ασβεστολιθικες.

Ξυλα στην φυση εχει ωραια αλλα δν κανουν,σε πρωτη φαση ξερα να ειναι.πετα τα σε κουβα,δες για κιτρινιλες αν βγαζει αν ξεφλουδιζει κτλ. (εγω τα δικα μου περα απο 5-6 φορες βυθισμα σε καυτο νερο ενα μηνα τα ειχα στο νερο να δω τι γινετε) ωστοσο το red moore απο pet shop ειναι καλη λυση και ειδα καλες τιμες.

Μην δινεις λεφτα απο εδω κ απο εκει,δες τι θες,διαβασε τιποτα εδω μεσα και ρωτα. Aν ξερεις τι θες θα γλιτωσεις αρκετα.

pans 02-04-14 06:57

Για να καταλάβεις αν οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές (που δεν θες γιατί ανεβάζουν το ph) ρίξε πάνο τους ξύδι. Αν δεις όι αφρίζουν, είναι αβεσολιθικές. Αν όχι, ξεκίνα το βράσιμο ;).

kgf12345 02-04-14 10:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnjohn7 (Μήνυμα 826792)
και μου λεει ειναι ειδική για ενυδρεία μου λέει ειναι ζωντανή και κατι τέτοια

20 ευρω γιατι ειναι ζωντανη ε?:D
ωραιος:D
τι αλλο θακουσουμε ακομα.

υ.γ
εχει δικιο ο bloskas.
με 20 ευρω επαιρνες ενα ντολμεν και 3 μενιρ δωρο να τα φυτεψεις στον κηπο:D
οριστε και μερικες γενικες πληροφοριες
http://remaliaclub.gr/forum/showthread.php?t=6877

delta66 02-04-14 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 826713)
με 20 ευρω παιρνεις 3 μενιρ.!

:D:D:D:D


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...2-malaouix.jpg
-------------------------


Για τι ψαρια και για τι διαστασεις ενυδρειο θελεις πετρες?


.

Χρηστος Ζ. 02-04-14 18:52

και παλι ειναι υπερβολικα τα 20 ευρω για μια ανουμπια δεμενη σε μια πετρα.
τελοσπαντων, απο τη φυση μπορεις να παρεις οτι θελεις και να τα βαλεις στο ενυδρειο σου. πας και μαζευεις οποιες πετρες σου αρεσουνε (αναλογα τι ψαρια θα βαλεις, π.χ. για ψαρια μαλακου και οξινου θα πρεπει να ψαξεις να βρεις μη ασβεστολιθικες πετρες) και τα περισσοτερα ξυλα μπαινουν χωρις κανενα προβλημα, ειδικα αν τα μαζεψεις γυρω-γυρω απο κανενα ποταμακι και με την προυποθεση να ειναι εντελως ξερα.

ολα αυτα που σου λεω ειναι δοκιμασμενα απο εμενα εδω και 2,5 χρονια, χωρις καμμια επιπτωση στα ψαρια.

delta66 02-04-14 19:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 830954)
και παλι ειναι υπερβολικα τα 20 ευρω για μια ανουμπια δεμενη σε μια πετρα.

Διαφωνω ..... απο τη στιγμη που δεν ξερω για τι μεγεθος και ειδος ανουμπιας μιλαμε, οπως και τι προελευσης ("εγγυησης").
Μιλαμε για ενα πολυ αργο φυτο που δεν το βρισκεις ευκολα σε κλαδεμα κι αν το βρεις θα κανει χρονια για να φτασει σε καλο μεγεθος.
Οταν θελουμε κατι εδω και τωρα, καλης ποιοτητας και ετοιμο μεγαλο, το πληρωνουμε. Κι αν ειναι και "μαρκα" και ειναι και απο μαγαζι με "ονομα", αναγκαστικα το πληρωνουμε ακομα πιο ακριιβα.

nospanos 03-04-14 13:53

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία φίλε JohnJohn7 να δούμε και την πέτρα και τη δεμένη ανούμπια για να είμαστε πιο ακριβείς σε αυτά που σου λέμε?

nicpapa 03-04-14 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 830954)
και παλι ειναι υπερβολικα τα 20 ευρω για μια ανουμπια δεμενη σε μια πετρα.
τελοσπαντων, απο τη φυση μπορεις να παρεις οτι θελεις και να τα βαλεις στο ενυδρειο σου. πας και μαζευεις οποιες πετρες σου αρεσουνε (αναλογα τι ψαρια θα βαλεις, π.χ. για ψαρια μαλακου και οξινου θα πρεπει να ψαξεις να βρεις μη ασβεστολιθικες πετρες) και τα περισσοτερα ξυλα μπαινουν χωρις κανενα προβλημα, ειδικα αν τα μαζεψεις γυρω-γυρω απο κανενα ποταμακι και με την προυποθεση να ειναι εντελως ξερα.

ολα αυτα που σου λεω ειναι δοκιμασμενα απο εμενα εδω και 2,5 χρονια, χωρις καμμια επιπτωση στα ψαρια.

Εξαρταται το μεγεθος της ανουμπιας....
Ειναι πολυ αργο φυτο, θελει χρονια για να αναπτυχθει να γινει μεγάλο....

ChocolatePuma 03-04-14 21:52

Επίσης πρέπει να λάβουμε υπόψη πως η τιμή πώλησης μιας μικρής ανουμπιας, στα περισσότερα ενυδρειακά μαγαζιά ξεκινάει απο 8-9 ευρω!

Πάντως απ τα γραφόμενα του συγχομπίστα :"...μου εδεσε και μια ανουμπια πανω...", δεν νομιζω να ηταν καμια μεγάλη

Οπως ειπε και ο Πανος, μια φωτο θα μας λυσει τις απορριες

nospanos 04-04-14 01:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 831124)
Επίσης πρέπει να λάβουμε υπόψη πως η τιμή πώλησης μιας μικρής ανουμπιας, στα περισσότερα ενυδρειακά μαγαζιά ξεκινάει απο 8-9 ευρω!

Πάντως απ τα γραφόμενα του συγχομπίστα :"...μου εδεσε και μια ανουμπια πανω...", δεν νομιζω να ηταν καμια μεγάλη

Οπως ειπε και ο Πανος, μια φωτο θα μας λυσει τις απορριες

..και αν στην ανούμπια που είναι προς πώληση υπάρχει η περίπτωση να έχει και μπουμπούκι έτοιμο να ανθίσει (πράγμα λίγο σπάνιο αλλά έχει συμβεί) αυτό κι αν εκτοξεύει την τιμή στα ύψη.. Πάντως δε νομίζω να του έδωσε ο πετσοπάς καμια σπάνια ανούμπια ή μεγάλη, πιο πιθανό μου κάνει να είναι η κλασική nana στο μέγεθος που την πουλάνε συνήθως τα μαγαζιά, και απλά να του "χρέωσε" το δέσιμο, τις συμβουλές, το ότι είναι ζωντανή η πέτρα (έλεος! τι άλλο θα ακούσουμε ακόμα... λες και του πουλάει ζωντανό βράχο για θαλασσινό ενυδρείο μου θυμίζει...)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01998 seconds with 11 queries