Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευή μικρού ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6185)

oscar 30-08-04 11:29

Κατασκευή μικρού ενυδρείου
 
Καλημέρα.

Επειδή μου έχει μείνει αρκετό 3αρι τζάμι , από το οποίο εφτιαξα το 15λιτρο ( 37 χ 20 χ 20), σκεφτόμουν να έφτιαχνα ακόμα ένα μικρό, λίγο μεγαλύτερο.

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα 50 χ 22 χ 22.
Στις κατασκεύες μου βάζω πάντα κόντρες πάνω - κάτω.

Πιστεύται πως θα αντέξει το 3αρι σε αυτές τις διαστάσεις με διπλή πάνω κόντρα ?
Αν όχι μέχρι που μπορώ να φτάσω με 3αρι ?

γαυρος 30-08-04 21:37

μονο και μονο επειδη ειναι λιγα -25- τα λιτρα ,οποτε μικρες πιεσεις ,νομιζω οτι με τις κοντρες και με καλο πατημα στα κολληματα θασαι οκ.

τωρα το μεχρι που φτανει..ειναι αλλη μεγαλη ιστορια...παιζουν ρολο πολλα!!

Giorgos 30-08-04 22:42

Το ότι ακούγονται λίγα τα 25 λίτρα δεν σημαίνει ότι μπορούν να το αντέξουν τζάμια πάχους 3mm. 25 λίτρα νερό σημαίνει 25 κιλά βάρος. Η πίεση είναι άλλη τάξη μεγέθους και μια τελείως διαφορετική ιστορία και θέλει υπολογισμούς για να μπορέσουμε να πούμε με σιγουριά το ελάχιστο πάχος τζαμιού που επιτρέπεται (με ή χωρίς ενίσχυση με κόντρες) σε κάθε περίπτωση.
Αν τελικά προχωρήσεις στην κατασκευή του, στην θέση σου θα το γέμιζα και θα το άφηνα αρκετό καιρό στο μπαλκόνι για δοκιμή.

x-nos 31-08-04 00:32

Και άμα το κάνεις (εγω είμαι κατά της ιδέας) να βάλεις σίγουρα κόντρα στην μέση γιατι και εγω ειχα κανει καποτε 60χ30χ30 δεν έχανε αλλά είχε πάρα πολύ παραμορφοση!!! Εγω το φοβηθικα και δεν το συνεχησα το παρατησα ετσι και το εκανα αποθηκευτικο χορο!!! :D

mikenuke 31-08-04 09:21

Τι εννοεις κοντρα στη μεση Χρηστο?
αν εννοεις που να πιανει απο κοντρα σε κοντρα στην πανω πλευρα στη μεση, πιστευω ειναι εντελως περιττο.

halvas69 31-08-04 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
...........πιστευω ειναι εντελως περιττο.

Αμ έλα που δεν είναι περιττό,
θα αν φέρω ένα παράδειγμα που το είδα με τα ματάκια μου.
Ο φιλαράκος μου ( ξέρεται ποιός :wink: ο ψηλός, ο χαριτωμένος) αποφάσισε να αλλά ξη θέση στην κόντρα αυτή, με γεμάτο το ενυδρείο.
Και το μπροστινό τζάμι έγινε σαν μπούμερανγκ, μέχρι που το ξανακόλησε.
Οπότε θα συμφωνήσω και εγώ με τον X-nos, κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαιδουρογύρεϋε :)
Εξαρτάται βέβαια από τις διαστάσεις του ενυδρείου - μήκος αλλά κακό δεν κάνει να μπει μία κόντρα παραπάνω.

mikenuke 31-08-04 15:20

Εγω πιστευω πτι μια σωστη κοντρα, δηλ. χοντρη πλατια και γερη, σωστα τοποθετημενη, δεν θα επιτρεψει το φαινομενο μπουμερανγκ!

oscar 31-08-04 16:59

ΟΚ.
Με την πρώτη ευκαιρία θα προχωρήσω στην κατασκευή του, λαμβάνοντας υπ' όψιν τις συμβουλές σας.
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Όταν με το καλό ολοκληρωθεί, θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

oscar 14-09-04 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oscar
Υ.Γ. Όταν με το καλό ολοκληρωθεί, θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Λοιπόν, η κατασκευή είναι έτοιμη.
Κόντρες μπήκαν κάτω , και 2πλες πάνω, χωρίς πάνω κεντρική κόντρα.
Το ενυδρείο είναι γεμισμένο 48 ώρες και δεν υπάρχει καμμία διαρροή αλλά ούτε και παραμόρφωση των τζαμιών ( εμπρος και πίσω).
Οι διαστάσεις του είναι 49 χ 22 χ 22 και κατασκευάστηκε με 3αρι τζάμι.
Η διάσταση στο κέντρο ( απόσταση μεταξύ εμπρος και πίσω τζαμιού) είναι 22 όταν είναι άδειο.
Όταν γεμίστηκε (ξέχυλο) έγινε 22,03, διαφορά δηλαδή σχεδόν 1/4 του χιλιοστού, το οποίο μάλλον είναι από την ελαστικότητα της σιλικόνης και των τζαμιών.

Δείχνει λοιπόν να είναι αρκετά καλή και σταθερή κατασκευή.
Έτσι η απορία μου λύθηκε ( για το εάν θα άντεχε το 3αρι ) και κάποια στιγμή θα αντικαταστήσει το 15αρι. ( Μωρέ μεγάλη δουλειά θα κάνεις ... χα χα χα :lol: :lol: :lol: ). Τι να κάνουμε από το ολότελα καλή και η παναγίωτενα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01350 seconds with 11 queries