Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   βοήθεια για ενα 12χρονο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85367)

pana 06-03-15 16:22

βοήθεια για ενα 12χρονο
 
έχω ένα 20λιτρο ενυδρείο και θέλο να το κανω θαλασσινό θα βάλω (ισως 1 ζωντανο βραχο), και μερικους νεκρους μερικά καβουρια και σαλιγκάρια φφιλτρο θα κάνω τεχνητο με siporax σε μπουκάλα και λάμπα φθορίου, νερό θα χρησιμοποιησω απο τη θαλασσα ο λογος που έχω το 20λιτρο εινε επιδι θέλω να αποδείξω ότι μπορώ να το διατηρίσω και άν τα καταφέρω θα πάρω 100λιτρα
απλά θέλω κάποιες συμβουλές πρίν το ξεκηνήσω.

Hobbit 06-03-15 16:25

Πρεπει να ειναι θαλασσινο;Το γλυκο σε χαλαει;Το γλυκο ειναι πολυ πιο ευκολο απο το θαλασσινο.

Kostas12 06-03-15 16:47

Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με ένα ενυδρείο γλυκού που είναι κάτι πιο εύκολο και αργότερα να φτιάξεις ένα θαλασσινό.

ChocolatePuma 06-03-15 16:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pana (Μήνυμα 878839)
έχω ένα 20λιτρο ενυδρείο και θέλο να το κανω θαλασσινό θα βάλω (ισως 1 ζωντανο βραχο), και μερικους νεκρους μερικά καβουρια και σαλιγκάρια φφιλτρο θα κάνω τεχνητο με siporax σε μπουκάλα και λάμπα φθορίου, νερό θα χρησιμοποιησω απο τη θαλασσα ο λογος που έχω το 20λιτρο εινε επιδι θέλω να αποδείξω ότι μπορώ να το διατηρίσω και άν τα καταφέρω θα πάρω 100λιτρα
απλά θέλω κάποιες συμβουλές πρίν το ξεκηνήσω.

Καλησπέρα

Αποδείξεις για τις ικανότητες μας, εις βαρος ζωντανων, καλύτερα να αποφευγονται :D

Σε ποιον θελεις να το αποδειξεις?

Στα ερωτήματα σου - προσωπικα, θα απαντησω αργοτερα

Το 12χρονο εισαι εσυ? Ειναι η ηλικία σου?
Μηπως να φωναξεις τον μπαμπα σου, να μπει στο φορουμ, να τα συζητησει μαζι μας?

tsala 07-03-15 12:48

δεν εχεις να αποδειξεις τιποτα στα 12 σου χρονια.
θαλασσινο δεν γινεται σε τοσα λιτρα.. οτι βαλεις θα πεθανει.
καντο κανενα γαριδαδικο (γλυκου) , επειτα απο διαβασμα αρκετο , να το χαρεις..

japetus 07-03-15 17:27

Να προσπαθήσεις κανείς δεν μπορεί να σου το απαγορεύσει...
Χρειάζεται όμως διάβασμα, επιμονή και δέσμευση, που κανείς από μας δεν μπορεί να στα δώσει, και δεν ξέρω αν και εσύ μπορείς, ειδικά στην ηλικία που είσαι με τις σχολικές σου υποχρεώσεις...
Και για να απαντήσω στην ερώτησή σου, ναι, μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο με αυτό που σκέφτεσαι και θα μπορούσαμε να σου δώσουμε έναν τυφλοσούρτη αλλά για να είναι βιώσιμο σε βάθος χρόνου θα χρειαστείς τα παραπάνω..
Πάρε μια ιδέα να δεις τί μπορείς να φτιάξεις...

pana 07-03-15 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από japetus (Μήνυμα 878972)
Να προσπαθήσεις κανείς δεν μπορεί να σου το απαγορεύσει...
Χρειάζεται όμως διάβασμα, επιμονή και δέσμευση, που κανείς από μας δεν μπορεί να στα δώσει, και δεν ξέρω αν και εσύ μπορείς, ειδικά στην ηλικία που είσαι με τις σχολικές σου υποχρεώσεις...
Και για να απαντήσω στην ερώτησή σου, ναι, μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο με αυτό που σκέφτεσαι και θα μπορούσαμε να σου δώσουμε έναν τυφλοσούρτη αλλά για να είναι βιώσιμο σε βάθος χρόνου θα χρειαστείς τα παραπάνω..
Πάρε μια ιδέα να δεις τί μπορείς να φτιάξεις...

κάτι παρόμοιο θα κάνω φίλτρο τέτοιο θα χρησιμοποιήσωhttps://www.youtube.com/watch?v=xRnmrNkWq6M το ενυδρείο το καλοκαίρι θα το φτιάξω προς το παρόν μαθαίνω πληροφορίες
υ.γ. οι ανεμώνες χρειάζωνται αεραντλία ή co2 ?

kostas82 07-03-15 21:44

Καλυτερα να ξεκινησεις με ενα μεγαλυτερο ενυδρειο να ειναι τουλαχιστον 60 -100 λιτρα και αρκετο διαβασμα . Δυστηχως τα λιτρα ειναι πολυ λιγα και οτι βαλεις θα κακοπερασει στην καλυτερη περιπτωση και θα πεθανει στη χειροτερη. Απεδειξε οτι μπορεις να το κανεις σωστα και μελετημενα. Και εμεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε να τα καταφερεις , διαβασε οσο μπορεις ...

japetus 07-03-15 21:45

Ούτε φίλτρα και σιποράξ, ούτε διοξείδιο, ούτε αεραντλίες στα θαλασσινά...
Ξεκίνα διάβασμα..

ChocolatePuma 07-03-15 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 878843)
Μηπως να φωναξεις τον μπαμπα σου, να μπει στο φορουμ, να τα συζητησει μαζι μας?

Επιμένω...:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01512 seconds with 11 queries