Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Αφαίρεση αυτοκόλλητου θερμόμετρου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71855)

Undertaker 18-05-13 09:52

Αφαίρεση αυτοκόλλητου θερμόμετρου.
 
1 Συνημμένο(α)
Καλημέρα σας. Το ενυδρειο που μου έδωσε ένας δικός μου άνθρωπος έχει πάνω στο τζάμι κολλημένα αυτά τα δυο θερμόμετρα. Το μικρότερο που είναι από κάτω δε φαίνεται ίσως και τόσο καλά. Οι ενδείξεις μεταξύ τους διαφέρουν αρκετά αν και το μεγάλο φαίνεται πιο αξιόπιστο. Τέλος πάντων θέλω να τα αφαιρεσω γιατί έχω τοποθετήσει κάποιο εσωτερικό πιο ακριβές (αλλά και πολλοί με κράξανε που τα χρησιμοποιώ). Αυτά πως βγαίνουν χωρίς να χαράξω το τζάμι; Προσπάθησα με πολυ απαλές κινήσεις βέβαια αλλα φαίνονται σα καρφωμένα. Εχει αφαιρέσει κάποιος από εσάς για να μου δώσει τα φώτα του; Ευχαριστώ.

konstantinos-z 18-05-13 10:02

ζεστανε το -εξωτερικα και σταδιακα- με τη φλογα ενος αναπτηρα ..και θα φυγει ευκολα...καθαριζεις την κολλα απο το τζαμι με χαρτι κουζινας και οινοπνευμα και εισαι Οκ
(φυσικα μετα ειναι για πεταμα)!!

beeromixalhs 18-05-13 10:05

καλημέρα

εγώ αν δεν είναι στη μπροστά μεριά να φαίνεται άσχημο θα το άφηνα ως έχει. Τώρα αν σε ενοχλεί ,αυτά λογικά είναι αυτοκόλλητα, δοκίμασε κάποιο διαλύτη να σπάσει η κόλα που το κρατάει. Τώρα μη βάλεις πετρέλαιο αλλά λίγο οινόπνευμα πάνω σε μια πετσέτα τρίψιμο και τράβα το με το χέρι. Ότι κόλα μείνει τη βγάζεις με τον ίδιο τρόπο μετά

boutas ski 18-05-13 10:26

το ιδιο προβλημα εχω με τον φιλο...! προσπαθουσα να ξεκολλησω ενα αυτοκολητο θερμομετρο της juwel και μεχρι στιγμης δε το εχω βγαλει αν και δεν προσπαθησα και πολυ απλα ειπα να το τραβηξω αλλα μονο το διαφανες τραβιεται απο πανω.... Ειπα μολις αδειασω το ενυδρειο να το ζεστανω εσωτερικα με κανα ανπτηρα και μετα να το βγαλω.

Skydiver 18-05-13 10:57

Σε ένα 60αρι που έχω και εγώ υπάρχει ένα τέτοιο θερμόμετρο. Εγώ προσωπικά το έχω αφήσει ως έχει. Είναι σαν να μην υπάρχει. Δεν το κοιτάω καν μιας και έχω μέσα ένα αναλογικό και ένα ψηφιακό. Το αυτοκόλλητο βέβαια δεν είναι μέσα στη μέση. Είναι μεν στο εμπρός τζάμι αλλά είναι στην άκρη τέρμα αριστερά. Δεν με ενοχλεί αισθητικά ιδιαίτερα. Τι να πω... Περί ορέξεως.... :D

Undertaker 18-05-13 10:59

Είναι στη μπροστινή πλευρά δυστυχώς και πέρα από τα υπόλοιπα, μου τη δίνει και στο μάτι. Θα δοκιμάσω να το ζεστάνω με το σεσουάρ μπάς και χαλαρώσει λίγο. Κάτι τέτοια τα ξεκολλάω εύκολα με τον ατμοκαθαριστή αλλα επειδή βγάζει τρομερές θερμοκρασίες, το τζάμι που είναι και κρυο λόγω του νερού, φοβάμαι ότι θα το κάνει χαρτοπόλεμο.

Skydiver 18-05-13 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 764268)
Είναι στη μπροστινή πλευρά δυστυχώς και πέρα από τα υπόλοιπα, μου τη δίνει και στο μάτι. Θα δοκιμάσω να το ζεστάνω με το σεσουάρ μπάς και χαλαρώσει λίγο. Κάτι τέτοια τα ξεκολλάω εύκολα με τον ατμοκαθαριστή αλλα επειδή βγάζει τρομερές θερμοκρασίες, το τζάμι που είναι και κρυο λόγω του νερού, φοβάμαι ότι θα το κάνει χαρτοπόλεμο.

Καλη επιτυχία!!! ;) :rolleyes:
Και με προσοχή.... :smt037

Kotsos 18-05-13 11:54

Με το σεσουαρ παίζει να ραγίσει το τζάμι..
Εγώ το είχα βγάλει με φαλτσέτα (χαρτοκόπτη-ξυράφι)..

Undertaker 18-05-13 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 764293)
Με το σεσουαρ παίζει να ραγίσει το τζάμι..
Εγώ το είχα βγάλει με φαλτσέτα (χαρτοκόπτη-ξυράφι)..

Θα το κάνω σιγά σιγά. Δε θα το βάλω στο φουλ, θα ζεσταθεί σταδιακά χωρίς να το φτάσω σε σημείο να κάψει. Ζέσταμα απλό. Να έχω τέτοιο θέμα λες;

Κλεόβουλος 18-05-13 12:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 764293)
Εγώ το είχα βγάλει με φαλτσέτα (χαρτοκόπτη-ξυράφι)..

+1 ;)

snakepanos 18-05-13 12:41

Ετσι ξεκολλάμε τα αυτοκόλλητα,,σε σεσουαρ,,οταν ανοιξεις μια ακρη ,,ζεστανε την απο το σημειο αυτο και θα φυγει αμεσως.

Undertaker 18-05-13 17:57

Ζεστάθηκε λοιπόν με το σεσουάρ για λίγα λεπτά (σταδιακό ζέσταμα και ξεκόλλημα) και με τη βοήθεια σπάτουλας αφαιρέθηκε εύκολα. Θα έλεγα να μη γινει χρηση ξυραφιού ή φαλτσέτας γιατί είναι πολυ εύκολο να χάραξει το γυαλί με μια αδέξια κίνηση. Τα υπολείμματα της κόλλας ΠΟΛΥ δύσκολα με το οινόπνευμα αλλα ΠΟΛΥ εύκολα με το ασετόν. "Τζάμι" το τζάμι λέμε. Ευχαριστω για τις συμβουλές σας.

Skydiver 18-05-13 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 764361)
Ζεστάθηκε λοιπόν με το σεσουάρ για λίγα λεπτά (σταδιακό ζέσταμα και ξεκόλλημα) και με τη βοήθεια σπάτουλας αφαιρέθηκε εύκολα. Θα έλεγα να μη γινει χρηση ξυραφιού ή φαλτσέτας γιατί είναι πολυ εύκολο να χάραξει το γυαλί με μια αδέξια κίνηση. Τα υπολείμματα της κόλλας ΠΟΛΥ δύσκολα με το οινόπνευμα αλλα ΠΟΛΥ εύκολα με το ασετόν. "Τζάμι" το τζάμι λέμε. Ευχαριστω για τις συμβουλές σας.

Συγχαρητήρια!!! :smt038 :smt023

snakepanos 18-05-13 22:44

Αυτο ειναι παιχνιδακι φιλε που εκανες ,,αλλου ειναι τα δυσκολα.

Undertaker 18-05-13 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 764412)
Αυτο ειναι παιχνιδακι φιλε που εκανες ,,αλλου ειναι τα δυσκολα.

Ε καλά, δεν είπα ότι μέτρησα και τα χαλίκια που έχω στο βυθό. Τις συμβουλές σας ζήτησα για να μη κάνω καμία ζημιά και στο τέλος έγραψα πως το έκανα μήπως και κάποιος άλλος είχε την ίδια απορία. Δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις σας.

snakepanos 18-05-13 23:24

Σωστα εκανες και ρωτησες ,,απο τα ευκολα ξεκινάς σε λιγο θα σου τυχουν και δυσκολα ,,,ετσι αποκτας εμπειρια βρε για την αλλη φορα;);) ευγε .
Αμα δεν ρωτουσες και εκανες καμια στραβη ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02627 seconds with 11 queries