Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ενυδρειο με haplocromis (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51646)

jiraiya 10-04-11 17:45

ενυδρειο με haplocromis
 
καλησπερα σε ολους,εχω αρχισει να κανω καποιες σοβαρες σκεψεις για ενυδρειο με haplochromis δεν εχω την παραμικρη ιδεα προσπαθω να βρω καποιες πληροφοριες για το στησιμο του ενυδρειου(υποστρωμα,πλατη,πετρες) που δεν υπαρχει ακομα αλλα δεν θα ειναι κατω απο 300λιτρα και 120μηκος οσο και για την επιλογη κατοικων και επισης την φιλτρανση που χρειαζετε,το φωτισμο και τις μετρησεις που θα πρεπει να εχει το νερο!!!!αυτα τα ολιγα θελω να συζητησουμε για να μαθαινουμε.....:p

Κλεόβουλος 10-04-11 18:11

Ποιά haplochromis εννοείς για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι?
(στην λίμνη Μαλάουι δεν υπάρχουν Haplochromis και όσα είχαν καταχωρηθεί σαν τέτοια (και κακώς εξακολουθούμε να τα λέμε Haps) έχουν ταξινομηθεί ως άλλα είδη πιά ;))

Αλέξης6 10-04-11 19:14

Μπάμπη το γυρίζεις σε Αφρική μεριά? :D:D Και το φυτεμένο ??

rawnerve 10-04-11 19:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 577390)
Ποιά haplochromis εννοείς για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι?
(στην λίμνη Μαλάουι δεν υπάρχουν Haplochromis και όσα είχαν καταχωρηθεί σαν τέτοια (και κακώς εξακολουθούμε να τα λέμε Haps) έχουν ταξινομηθεί ως άλλα είδη πιά ;))

ενδιαφερον!!απο ποια λυμνη ειναι τα haplochromis???
μπορης να το εξηγησεις καλυτερα κλεοβουλε???:D:D

jiraiya 10-04-11 19:44

βασικα και εγω δεν το καταλαβα καλα τι εννοεις δεν ειναι malawi?
αλεξη το φυτεμενο θα φυγει και θα γινει κιχλιδες.....ετσι λεω δλδ τωρα τι να πω!!!!
τελικα που ανηκουν τα haplocromis και οσο για ποια ειδη δεν ξερω ακομα...ελπιζω να υπαρξει βοηθεια !!!
μηπως τελικα κατατασωνται στην λιμνη victoria>?

Κλεόβουλος 10-04-11 20:40

Τα πραγματικά Haplochromis είναι απο τη λίμνη Βικτώρια
Δες κι εδώ http://www.aquaticcommunity.com/cich...plochromis.php
Επειδή όμως καταλαβαίνω ότι σ'ενδιαφέρουν τα Aulonocara :)
δες εδώ http://www.cichlid-forum.com/articles/peacocks.php
....
κι εδώ είμαστε για τα περαιτέρω :D

jiraiya 10-04-11 21:02

βασικα με ενδιαφερουν να ειναι ανοιχτου πελαγους
ειδα κατι http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1558
και επισης http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1546
οπως και http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1575
δεν εχω ιδεα εαν μπορουν να βρεθουν αλλα και εαν μπορουν να μπουν μαζι!!!ολα ειναι υποθεσεις !!!ωραια και τα Aulonocara αλλα εαν θα μπρουσα για haplocromis θα πηγαινα νομιζω εκει!!!
επισης εαν θελει καποιος ας μεταφερει το θεμα στην λιμνη Victoria να δουμε και ενα thread και εκει:D!!!!

kouman 10-04-11 21:05

αυτα τα ψαρια που ανεβασες ειναι φανταστικα αλλα δεν νομιζω να βρεθουν ευκολα... αν βρεθουν θα ψηνομουνα αρκετα και γω για αυτα...

Πάνος 11-04-11 00:08

ποτε μη λετε ποτε. δειτε την υπογραφη μου και στειλτε μου μηνυμα...:D

jiraiya 11-04-11 05:37

τελικα ο πανος θα μας δωσει πληροφοριες!!!!
περιμενουμε-+9

kostaskich 11-04-11 15:57

kostaskich
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 577390)
Ποιά haplochromis εννοείς για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι?
(στην λίμνη Μαλάουι δεν υπάρχουν Haplochromis και όσα είχαν καταχωρηθεί σαν τέτοια (και κακώς εξακολουθούμε να τα λέμε Haps) έχουν ταξινομηθεί ως άλλα είδη πιά ;))

haplochromis (haps εν συντομια)το αναφερουν ολα τα βιβλια μου για κιχλιδες.ετσι μου τα ανεφερε και ο konings οταν ηρθε στην ελλαδα και τον γνωρισα προσωπικα.ειναι τα ανοιχτου οπελαγους της malawi και χωριζοντε σε διαφορες κατηγοριες.

Κλεόβουλος 11-04-11 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 577792)
haplochromis (haps εν συντομια)το αναφερουν ολα τα βιβλια μου για κιχλιδες.ετσι μου τα ανεφερε και ο konings οταν ηρθε στην ελλαδα και τον γνωρισα προσωπικα.ειναι τα ανοιχτου οπελαγους της malawi και χωριζοντε σε διαφορες κατηγοριες.


Από το 1ο λίνκ που έδωσα:
Today, all the Malawi cichlids that were once counted as Haplochromis species have been moved to other genera. True members of the genus Haplochromine are not found in Lake Malawi, but in Lake Victoria. It is however still common to refer to certain types of Malawi cichlids as “Haps” or “Haplochromis cichlids” in everyday speech, and some pet stores still sell certain Malawi Cichlids under that name.
;)

jiraiya 12-04-11 16:57

τι υποστρωμα βαζουμε και σε τι κοκομετρια για ενυδρειο malawi-victoria:D!!!!!

Κλεόβουλος 12-04-11 17:08

Άμμο ψιλή, όχι χαλίκι.

kostaskich 12-04-11 17:17

kostaskich
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jiraiya (Μήνυμα 578236)
τι υποστρωμα βαζουμε και σε τι κοκομετρια για ενυδρειο malawi-victoria:D!!!!!

μαρεσει που στα ειπα κιολας,και σου ειπα τι να κανεις

jiraiya 12-04-11 17:25

τι αμμο ομως αυτο εννοω και απο που θα βρω!!!!
αμεσως να με φας:D

Κλεόβουλος 12-04-11 17:31

Μπάμπη πάνε σε μιά παραλία βρε να μαζέψεις ;)

kostaskich 12-04-11 18:45

kostaskich
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jiraiya (Μήνυμα 578255)
τι αμμο ομως αυτο εννοω και απο που θα βρω!!!!
αμεσως να με φας:D

χαλαζιακη ασπρη ειναι η καλυτερη

jiraiya 12-04-11 18:53

μου ειπαν και για ποταμιασια ισχυει!!!

kingrim 12-04-11 20:19

μπαμπη αμα παρεις απο την φυση δεν ξερεις τι αλλο θα παρεις πχ ενας γεωργος που καθαρισε τα μπεκ του στο ομορφο ποταμακι κλπ κλπ κλπ

kouman 12-04-11 20:54

οτι και να παρεις πλυσιμο και βρασιμο καλα!

jiraiya 13-04-11 21:27

μπα οχι΄ τελικα θα βαλω την χαλαζιακη την μπεζ(αλλα μηπως ασπρη θα φαινετε ποιο ωραια?)

kostaskich 13-04-11 21:37

kostaskich
 
και οι δυο(μπεζ,ασπρη) την ιδια δουλεια κανουν διαλεγεις και βαζεις

jiraiya 13-04-11 21:42

το θεμα ειναι ποια φαινετε ωραια και σε φωτογραφιες και γενικα!!

kostaskich 13-04-11 22:28

kostaskich
 
η ασπρη ειναι καλύτερη πιστευω.

jiraiya 13-04-11 22:34

nice αυτο ηθελα να ακουσω!!!!!πετρες απο που βρισκουμε εαν παω pangea θα βρω?τις πετρες τις θελω ψιλο σκουρες γκρι-μπλε!!

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 09-05-11 15:09

Ασπρη δεν θα στο συνιστουσα.Πρωτον την νυχτα θα τραβα πολυ το ματι σου και θα σε ενοχλει και δευτερον οσο σκουρα τοσο καλητερα για τα ψαρια,δεν στρεσαρονται.

Οσο για τα Haps κατα κανονα εναι μεγαλα ψαρια και δεν νομιζω να κανουν για το ενυδρειο σου.Εγω θα ελεγα να πας για 2 το πολυ 3 χαρεμακια μπουνες.Αλλα αν θελεις οποσδηποτε Haps να βαλεις το πολυ Αλονοκαρα η Borley η Fryery.Σαυτα τα μεγεθη να παιξεις.
Καλη συνεχεια :)

Πάνος 09-05-11 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ (Μήνυμα 588058)
Οσο για τα Haps κατα κανονα εναι μεγαλα ψαρια και δεν νομιζω να κανουν για το ενυδρειο σου.Εγω θα ελεγα να πας για 2 το πολυ 3 χαρεμακια μπουνες.Αλλα αν θελεις οποσδηποτε Haps να βαλεις το πολυ Αλονοκαρα η Borley η Fryery.Σαυτα τα μεγεθη να παιξεις.

υπαρχουν πολλα haps που ειναι μικροτερα απο τις Αυλονακαρες. οπως και αυτα που θα θελε να βαλει ο jiraya
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jiraiya (Μήνυμα 577445)

ειναι απο 3-5 ιντσες... αρκετα μικροτερα απο τα μπορλευ που μπορει να φτασουν και τις 7 ιντσες...προσωπικα εχω δει αρκετα απο αυτα τα ψαρια σε μεγεθος 20 εκατοστων σε γνωστο στη θεσσαλονικη.

kostaskich 09-05-11 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ (Μήνυμα 588058)
Ασπρη δεν θα στο συνιστουσα.Πρωτον την νυχτα θα τραβα πολυ το ματι σου και θα σε ενοχλει και δευτερον οσο σκουρα τοσο καλητερα για τα ψαρια,δεν στρεσαρονται.

Οσο για τα Haps κατα κανονα εναι μεγαλα ψαρια και δεν νομιζω να κανουν για το ενυδρειο σου.Εγω θα ελεγα να πας για 2 το πολυ 3 χαρεμακια μπουνες.Αλλα αν θελεις οποσδηποτε Haps να βαλεις το πολυ Αλονοκαρα η Borley η Fryery.Σαυτα τα μεγεθη να παιξεις.
Καλη συνεχεια :)

haps εχω χροννια και για 300αρι κανουν μια χαρα ,αρκει να μην υπαρχουν υπερβολες στον πληθυσμο τους.στην ασπρη χαλαζιακη τα ψαρια αυτα τρελαινοντε τους αρεσει παρα πολυ.και γκρι χαλαζιακη δοκιμασα ,αλλα με την ασπρη συνεχως καθαριζουν τα βρανχια τους.

zipo 09-05-11 16:44

Εγώ μιας και είδα καθυστερημένα το θέμα να πω για την άμμο...άσπρη δε θα πρότεινα ούτε και εγώ παρά το ότι έχω άσπρη για τους εξής λόγους:1)στρεσάρει αρκετά τα ψάρια αν μιλάμε για ενυδρείο με φυσιολογικό και όχι πολύ χαμηλό φωτισμό,κάτι που φαίνεται στα χρώματά τους. 2)κάθε ακαθαρσία που κάθεται πάνω της χτυπάει άσχημα στο μάτι.H πρώτη παραπάνω παρατήρηση μόνο για mbuna.Για haps τα πράγματα μάλλον είναι διαφορετικά από όσο λέει ο Kostas.

Από την άλλη είναι όμορφη και δημιουργεί ωραία αντίθεση με σκούρο backround και σκουρόχρωμες πέτρες,αλλά αν έβαζα τώρα ξανά,δε θα έβαζα κάτασπρη,αλλά κάτι που να πηγαίνει σε ανοιχτό μπεζ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02329 seconds with 11 queries