Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Το δικο μου Malawi 85λιτρα... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60840)

NikosLrs13 14-03-12 18:13

Το δικο μου Malawi 85λιτρα...
 
6 Συνημμένο(α)
Διαστάσεις: 60χ48χ30
Όγκος:85 lt
Κατηγορία: Malawi
Φυτά: 2 anubies , 16 valisneria
Ψάρια / Άλλα είδη:7 labidochromis caeruleus sp. yellow, 1 common plecostomus.
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι ,1 φεγγαροπετρα ,7 ασβεστολυθηκες.
Φόντο: ακομα τιποτα
Φωτισμός: -
Διάρκεια φωτισμού: 12 ωρες
Φιλτράρισμα: magi -380
Θερμοστάτης:RH9000, 100W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: οχι

Παράμετροι:

pH: 7 με 7,5
Γενική σκληρότητα (GH):25
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):17
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Αλλαγές νερού: 30-50 % καθε εβδομαδα
Θερμοκρασία: 26-28 βαθμοι
Άλλες πληροφορίες: -
Καλησπερα σε ολους σας...
Εδω και καιρο ειχα φαγωθει να κανω ενα malawi εψαξα σε ολα τα πετσοπ της Λαρισας αλλα οι τιμες ηταν πολυ υψηλες >15ευρο.
Ετσι αποφασισα να βαλω αγγελια στο forum μας.
Μετα απο κατι ωρες ηρθαν οι πρωτες προτασεις...
Και βρηκα την καταληλη προσφορα και ετσι αγορασα 7 labidochromis electric yellow.
Για να σας προλαβω καπως θα σας πω οτι τα ψαρακια εχουν 1 μηνα που ζουνε και ειναι ακομα πολυ μικρα και μεχρι το καλοκαιρι που θα αναβαθμισω το ενυδρειο μου πιστευω πως δεν θα εχουν φτασει στο τελικο τους μεγεθος.
Επισης δεν θα μηνουν ολα γιατι μεχρι τωρα απο οτι βλεπω ειναι 3 αρσενικα και 4 θηλυκα. Οποτε με τον καιρο θα βαλω μια αγγελια να τα δωσω σε καποιον ο οποιος θα χρειαζετε...
Οριστε και καποιες φωτογραφιες για να σας βοηθησω με τις παρατηρησεις...
Συνημμένο Αρχείο 48402
Συνημμένο Αρχείο 48401
Συνημμένο Αρχείο 48400
Συνημμένο Αρχείο 48399
Συνημμένο Αρχείο 48398
Συνημμένο Αρχείο 48397
Α και να μην ξεχασω ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω στον φιλο Θαναση (milion) που μου εστειλε τα ψαρακια και τις valisneries!!!!

snakepanos 14-03-12 18:26

Εκανα και εγω ενα μικρο malawi φιλε δες εδωhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59539

Εσυ το χαλασες καπως,
Αμμο δεν εβαλες,,τα ψαρια αυτα θελουν αμμο.
Πετρες δεν εβαλες ,τα ψαρια αυτα τους αρεσουν η κρυψονες,
Τα λιτρα οπως ξερω και ΕΓΩ ειναι λιγα, αλλα εγω εχω 2 εξωτερικα φιλτρα να δουλευουν εσυ εχεις ενα εσωτ μικρο,.
Τον πλεκο γιατι τον εχεις? βγαλτον.
Φωτησμος τοσες ωρες δεν χρειαζεται απο 12 καντες 8.

NikosLrs13 14-03-12 18:28

Θα αλλαξω τη διακοσμηση το Σ/Κ.....

Superpzarr 14-03-12 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosLrs13 (Μήνυμα 658104)
Θα αλλαξω τη διακοσμηση το Σ/Κ.....

αυτό δεν είναι το ενυδρείο που θα έβαζες χρυσόψαρα;
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58910

Nektamen 14-03-12 19:30

προς το παρον φιλε μου οι "σποροι" βολευονται σε αυτα τα λιτρα , σε λιγους μηνες θα πρεπει να τους βρεις μεγαλυτερο σπιτι να βαλεις πετρες - ασβεστολιθικες πετρες - λεπτη αμμο η λεπτοκοκο αραγωνιτη γιατι θελουν σκληρο νερο.
Κανε λιγες παραπανω κρυψωνες για να νιωθουν ανετα αν κατι θα τους τρομαζει
Πως καταλαβες ρε φιλε το φυλλο τους ?
Εγω ειχα κατι labido πανω απο 8 μηνες στα 4 με 6 εκατοστα και δεν καταλαβα σε ολα το φυλλο τους

\/ag 14-03-12 19:30

Αφού λες οτι θα αναβαθμίσεις(μεγαλύτερο δηλαδή) το ενυδρείο όπως λες σε 3-4 μήνες δεν έχεις κάποιο πρόβλημα..μέχρι τότε θα έχουν μεγαλώσει πολύ λίγο τα ψαράκια,μην αγχώνεσαι!Αρκεί όμως να μπουν σε μεγαλύτερο κάποια στιγμή και να μην μείνουν εκεί..είναι κρίμα..

Όντως,όπως λέει ο φίλος πιο πάνω,έπρεπε να τους είχες βάλει άμμο και καμια πετρούλα να κρύβονται και όχι απλά για διακόσμηση..
Επίσης πρόσεξε και το άλλο που σου είπε..το θέμα φίλτρανσης σου!!Είναι υπερβολικά πολύ ''λίγο'' αυτό το φίλτρο για το ενυδρείο σου..δεν κάνει ούτε για πρόχειρο δηλαδή αυτούς τους 3-4 μήνες!

Τέλος να σου πω εγώ οτι δεν γίνεται να διακρίνεις το φύλλο των ψαριών σε αυτό το μέγεθος...

Καλή αρχή..ξεκίνα με αλλαγή βυθού,στήσιμο πετρών και αναζήτηση 2ου φίλτρου..

zairisjim 14-03-12 19:34

Παιδιά με το μαλακό. Τον αρπάξατε από τα μούτρα τον ανθρωπο. Σιγά σιγά θα διορθωθούν όλα

Nektamen 14-03-12 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zairisjim (Μήνυμα 658118)
Παιδιά με το μαλακό. Τον αρπάξατε από τα μούτρα τον ανθρωπο. Σιγά σιγά θα διορθωθούν όλα

ναι βρε ενταξει δεν το λεμε για κακο :) ουτε θελουμε να τον αρπαξουμε απο τα μουτρα , απλα ενα δυο tips που θα καλυτερεψουν τα πραγματα

NikosLrs13 14-03-12 23:38

1ον θα εβαζα χρυσοψαρα αλλα το ξανασκεφτηκα...
2ον ολα θα αλλαξουν.
3ον αν εχω καταλαβει καλα, αν οχι ας με διορθωσει καποιος, το φυλο τους μπορεις να το διακρινεις απο το σκουρο ακρο του κατω οπισθιου πτερυγιου.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 15-03-12 01:02

του κατω οπισθιου πτερυγιου.

οχι;)

Κλεόβουλος 15-03-12 09:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 658117)
Αφού λες οτι θα αναβαθμίσεις(μεγαλύτερο δηλαδή) το ενυδρείο όπως λες σε 3-4 μήνες δεν έχεις κάποιο πρόβλημα..μέχρι τότε θα έχουν μεγαλώσει πολύ λίγο τα ψαράκια,μην αγχώνεσαι!Αρκεί όμως να μπουν σε μεγαλύτερο κάποια στιγμή και να μην μείνουν εκεί..είναι κρίμα..

Όντως,όπως λέει ο φίλος πιο πάνω,έπρεπε να τους είχες βάλει άμμο και καμια πετρούλα να κρύβονται και όχι απλά για διακόσμηση..
Επίσης πρόσεξε και το άλλο που σου είπε..το θέμα φίλτρανσης σου!!Είναι υπερβολικά πολύ ''λίγο'' αυτό το φίλτρο για το ενυδρείο σου..δεν κάνει ούτε για πρόχειρο δηλαδή αυτούς τους 3-4 μήνες!

Τέλος να σου πω εγώ οτι δεν γίνεται να διακρίνεις το φύλλο των ψαριών σε αυτό το μέγεθος...

Καλή αρχή..ξεκίνα με αλλαγή βυθού,στήσιμο πετρών και αναζήτηση 2ου φίλτρου..

Όπως στα λέει ο Βαγγέλης.
Βγάλε τον pleco και μείωσε τις ώρες φωτισμού σε 8 όπως λέει ο Πάνος.
Κατέβασε και λίγο τη θερμοκρασία 24-26.
Το φύλο των ψαριών θα ξεχωρίσει πολύ αργότερα...όταν θα τα έχεις σε μεγάλο ενυδρείο ;)

NikosLrs13 02-04-12 23:32

Παιδιά είναι φυσιολογικό τα λαμπιντο μου που είναι 2 μηνών να κάνουν κύκλους σαν να κυνηγάει το ένα την ούρα του αλλού;;; Όχι όλα, αλλά ένα ζευγάρι, επίσης το ένα απ'τα δύο έχει μαυριδερα πτερύγια και το άλλο καθόλου μαυρο. Μήπως πρόκειται περί αναπαραγωγής;;;

kixlidatos 03-04-12 08:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosLrs13 (Μήνυμα 661601)
Παιδιά είναι φυσιολογικό τα λαμπιντο μου που είναι 2 μηνών να κάνουν κύκλους σαν να κυνηγάει το ένα την ούρα του αλλού;;; Όχι όλα, αλλά ένα ζευγάρι, επίσης το ένα απ'τα δύο έχει μαυριδερα πτερύγια και το άλλο καθόλου μαυρο. Μήπως πρόκειται περί αναπαραγωγής;;;



Οχι ειναι τα παιχνιδακια που αργοτερα αν δεν τα πας σε μεγαλυτερο ,θα γινουν αγριοι καβγαδες.Μπορει να ειναι οποιοδηποτε φυλο

NikosLrs13 03-04-12 13:21

Σίγουρα θα παω σιγά μη κάτσω στα 85λ.ένα 300 μου χρειάζεται...

kouman 03-04-12 17:20

καλωςηρθες στην αφρικη και απο μενα! οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανο σιγα σιγα θα διωρθοσεις καποιες παρατηποιες! καλη συνεχεια!

ΜΙΜΗΣ 04-04-12 08:31

καλως ηρθες.
παρε μεγαλο ενυδρειο να ευχαριστηθεις τα ψαρακια σου
και τις αναπαραγωγες
και καλη συνεχεια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01865 seconds with 11 queries