Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ανθρακα ναι η οχι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24576)

thanos33 23-04-08 18:29

ανθρακα ναι η οχι?
 
τελικα το μαυρο σφουγγαρακι το κραταμε μεσα στο φιλτρο?εδω και 4 μηνες δεν το εχω βγαλει ποτε.μονο μια αντικατασταση εχω κανει.αν το βγαλω στη θεση του τι να βαλω πρασινο η μπλε σφουγγαρι.εχω ενα juwel rekord120

PascM 23-04-08 18:30

Αφού το άφησες τόσο καιρό έχει γίνει και αυτό μια χαρά βιολογικό υλικό οπότε δεν βλέπω το λόγο αντικατάστασής του!

thanos33 23-04-08 18:41

εχω βαλει καινουργιο πριν απο 2 εβδομαδες.να το αφησω και αυτο να γινει βιολογικο και αν ποτε κανω θεραπεια με φαρμακα να βαλω καινουργιο ωστε να μου τραβηξει τα χημικα?

PascM 23-04-08 18:46

Από την στιγμή που ήδη τον αντικατέστησες δεν μπορείς να τον βγάλεις (δεν έχει νόημα) και να τον χρησιμοποιήσεις αργότερα (έβαλες το σφουγγάρι που δίνει η Juwel? ).
Οπότε αν τον αφήσεις θα γίνει και αυτός βιολογικό υλικό μετά την παύση λειτουργίας του (σε 4-5 εβδομάδες).
Βιολογικό υλικό θα γίνει σε περίπου 2 μήνες.

thanos33 23-04-08 18:59

οτι σφουγγαρια ειχε η juwel μεσα αυτα εχω.απλα τον ανθρακα τον αλλαξα υστερα απο μια θεραπεια που εκανα σε ενα απο τα αγγελοψαρα που εχω.του φυγανε τα πλαινα πτεριγια βλεπεις.τωρα του τα φαγανε,ητανε καποιος μυκητας δε ξερω.ο petsopas μου εδωσε ενα της τετρα που πρασινηζει το νερο.οχι οτι ειδα και καμια διαφορα.2 φορες την εκανα τη θεραπεια.

PascM 23-04-08 19:00

Έχεις φυσικά φυτά?

thanos33 23-04-08 19:04

οχι δεν θελω να μπλεξω με τετοια.κατι πλαστικα εχω για να μου κρυβουν το φιλτρο

Apollwnas 23-04-08 19:04

Οταν εχουμε φυσικα φυτα καλο ειναι να μην εχουμε ανθρακα γιατι τραβαει θρεπτικα συστατικα τους ?

PascM 23-04-08 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 256907)
Οταν εχουμε φυσικα φυτα καλο ειναι να μην εχουμε ανθρακα γιατι τραβαει θρεπτικα συστατικα τους ?

Ακριβώς, γι' αυτό και η ερώτηση.

Apollwnas 23-04-08 19:12

ΟΚ.Ομως στην περιπτωση που το σφουγγαρακι του ανθρακα εχει γινει βιολογικο φιλτρο(μετα απο δυο μηνες) οπως ειπες παραπανω πειραζει αν δεν το βγαλουμε ?Θα τραβαει παλι τα θρεπτικα συστατικα ?

thanos33 23-04-08 19:12

φυτα δεν υπαρχουν αν και μου ειπανε οτι τα αγγελοψαρα θελουν.αλλαγες μελλοντικες στο ενυδρειο θα υπαρξουν αλλα φυτα οχι.

PascM 23-04-08 19:13

Πόσα ψάρια και τι έχεις μέσα? Μια και τα αγγελόψαρα θέλουν περισσότερα λίτρα από αυτά που ήδη έχεις!

thanos33 23-04-08 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 256913)
Πόσα ψάρια και τι έχεις μέσα? Μια και τα αγγελόψαρα θέλουν περισσότερα λίτρα από αυτά που ήδη έχεις!

λοιπον εχω 6 αγγελοψαρα εδω και 2 εβδομαδες αλλα φιλοι απο εκει μεσα μου ειπανε να ξεχωρισω,και να κρατησω 1 μονο ζευγαρι λογο χωρου.το ενυδρειο εχει ενα βραχο στη μεση,ενα φυτο στη μια ακρη που καλυπτει το φιλτρο ενα κοντο στην αλλη μαζι με ενα κοραλι σαν χωνι.χαλικι χοντρο και ασπρη αμμο.

PascM 23-04-08 19:35

Έχεις υπερβολική ιχθυοφόρτιση!
Διάβασε λίγο εδώ και τα ξαναλέμε : www.tsamisaquarium.gr

Jeepas 23-04-08 23:35

3-4 εύκολα φυτά, δε χρειάζονται ούτε ιδιαίτερη συντήρηση, ούτε λιπάσματα ούτε τπτ το φοβερο, ασε που θα ομορφύνει και το τοπίο
Δοκίμασέ το (αν θέλεις βέβαια)
Φιλικά, Χρήστος

xontros 26-04-08 02:37

Δε θα έπρεπε για λόγους πληρότητας να προστεθεί και εδώ (πέραν των περί άνθρακα & φυτών) το ότι αν ο άνθρακας έχει χρησιμοποιηθεί για να τραβήξει χημικά, και αφεθεί πολύ καιρό, μπορεί να χάσει τις ιδιότητές του και να απελευθερώσει τα όσα μάζεψε?

Ο κ. Τσάμης ( http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../FilterMat.htm ) λέει:
"Τα τελευταία χρόνια οι άνθρακες έχουν βελτιωθεί και δεν αφήνουν με τον καιρό πάλι ότι έχουν κατακρατήσει μέσα στο νερό, αλλά παρόλα αυτά, ένας άνθρακας που έχει ξεπεράσει τις αντοχές του σε φορτίο, δεν έχει νόημα να παραμένει μέσα στο φίλτρο."
Όπως και να'χει, δεν είναι και τόσο τραγικό (σχετικά πάντα) το κόστος, ώστε να μιλάμε για μη αντικατάσταση ή για επαναχρησιμοποίηση..

Tolis 26-04-08 12:19

O ανθρακας χανει τις ιδιοτητες του μετα απο ενα μηνα (εξαρταται και τι εχει κληθει να απορροφησει). Απο κει και μετα δεν κανει τη δουλεια για την οποια τον βαλαμε. Λειτουργει ομως σαν βιολογικο υλικο. Τα περισοτερα προιοντα που κυκλοφορουν πια ειναι καλης ποιοτητας και ψημενοι αλλιως και δεν φτυνουν πισω οτι κατακρατησαν. Με επιφυλαξη βεβαια, ειδικα στη χωρα μας δεν ξερεις ποτε τι αρχαιο υλικο μπροει να κρυβεται στα στοκ των μαγαζιων...

speargunner 29-04-08 20:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanos33 (Μήνυμα 256915)
μαζι με ενα κοραλι σαν χωνι.

To κοράλι επιδεινώνει την ποιότητα του νερού για τ'αγγελόψαρα(το σκληραίνει),οπότε δε συνιστάται!;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01887 seconds with 11 queries