Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=108)
-   -   αεραντλία λίμνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88393)

pavos 20-10-15 07:40

αεραντλία λίμνης
 
Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή αεραντλίας για τη λιμνη μου.
Η λίμνη είναι 4 κυβικά και θα βάλω 10 μικρά ψάρια για αρχή. Όταν μεγαλώσουν σε μερικά χρόνια βλέπουμε. υπάρχει κάποια συνάρτηση ψαριών και κυβικών για το πόσα λίτρα αεραντλία χρειάζομαι ? Δεν ξέρω τι να πάρω!!!

takolas 20-10-15 11:14

Δεν γνωρίζω την αναλογία, σίγουρα όμως παίζει ρόλο και η ύπαρξη καταρράκτη ή όχι. Μπορείς να εξετάσεις και το σύστημα Venturi https://www.youtube.com/watch?v=WHTnIdWJSbo
αλλά δεν έχω ιδία άποψη...

aliens- 20-10-15 11:54

Για 4 κυβικά με ΚΟΙ είναι μια χαρά μια αεραντλία γύρο στα 50λτ/λεπτό. Από την στιγμή όμως που θα έχεις τεράστια ιχθιοφόρτιση καλύτερα να πας για κάτι μεγαλύτερο.

pavos 21-10-15 06:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 903052)
Για 4 κυβικά με ΚΟΙ είναι μια χαρά μια αεραντλία γύρο στα 50λτ/λεπτό. Από την στιγμή όμως που θα έχεις τεράστια ιχθιοφόρτιση καλύτερα να πας για κάτι μεγαλύτερο.

Δε ξέρω έχω μπερδευτεί.
Η Αρτεμης έχει 7 κυβικά λίμνη με 1000/ώρα αν δε κάνω λάθος κ δεν έχει πρόβλημα.
Ο Richard (pond guru) μου είπε να βάλω πιο μικρή.... Λέω να πάρω μια με 2000 ανά ώρα και αν αργότερα θελήσει μεγαλύτερη βλέπουμε....
Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω κάτι να διαβάσω πάνω στο θεμα

aliens- 21-10-15 10:33

Δεν χρειάζεται να μπερδεύεσαι. Απλώς πρέπει να ξεκινήσεις το διάβασμα. Τότε θα σου λυθούν πολλές απορίες. Διάβασε παλιότερα θέματα / post. Θα αποκτήσεις μια κριτική σκέψη για το ποιος ξέρει και ποίος δεν ξέρει. Ακολούθα τις συμβουλές από αυτούς που ξέρουν.

Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη φόρμουλα.

Artemisia 21-10-15 10:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 903172)
Δε ξέρω έχω μπερδευτεί.
Η Αρτεμης έχει 7 κυβικά λίμνη με 1000/ώρα αν δε κάνω λάθος κ δεν έχει πρόβλημα.
Ο Richard (pond guru) μου είπε να βάλω πιο μικρή.... Λέω να πάρω μια με 2000 ανά ώρα και αν αργότερα θελήσει μεγαλύτερη βλέπουμε....
Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω κάτι να διαβάσω πάνω στο θεμα

Καλά σου είπε ο Richard και 500λ/ώρα να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα εξαρτάται πως θα γίνεται η κατανομή του αέρα στο νερό , όσο μεγαλύτερη αερόπετρα τόσο καλύτερα . Το νερό θέλει ανατάραξη δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα στις αεραντλίες εξάλλου θα κάνεις και καταράκτη . Πάρε στρογγυλη αερόπετρα σαν πιάτο ;) θα είσαι οκ μην αγχωνεσαι τζάμπα ;)
Tελικά αυτοσαμποτάρομαι , λάθος έκανα για την αεραντλία μου και κάτι δεν μου πήγαινε καλά ... αυτα είναι: Recirculation of 10m³/h with the OxyTex Set 1000 CWS άρα 10 κυβικά την ώρα

Yiannis59 21-10-15 21:05

Παιδιά για να το δούμε λίγο ψύχραιμα και λογικά το θέμα
τι κάνει η αεραντλία ;
μεταφέρει το νερό από τον βυθό της λίμνης στην επιφάνεια
όπου οξυγονώνετε το ίδιο και στα ενυδρεία και έχει γραφεί κατά κόρον εδω μεσα είναι λάθος να πιστεύουμε οτι το οξυγόνο
μπαίνει στο νερό απο τον αέρα της αντλίας (αν παίρνει είναι ελάχιστο) στις
λίμνες οι περισσότεροι έχουμε αντλίες στον βυθό που μεταφέρουν πολλα λιτρα νερο στην επιφάνεια ξέρω πως θα με κράξετε αλλα ποτέ δεν χρησιμοποίησα αεραντλία και εχω μεγάλη ιχθιοφόρτιση βοηθά βέβαια και ο καταρράκτης αλλά πιστεύω οτι η αεραντλία ειναι απαραίτητη σε ακραίες καταστάσεις και δεν είναι must
Μην γινόμαστε καταναλωτές χωρίς λόγο βάλτε κάτω την λογική

Artemisia 21-10-15 21:19

Γιάννο εγω δεν διαφωνώ γι αυτό λέω και πιο πάνω για την ανατάραξη του νερού με Καταράκτη ;) Αλλά όλες οι αεραντλίες δεν κάνουν την ίδια δουλεια βοηθούν και να μην παγώνει η επιφάνεια σε εμας που είμαστε βόρεια επίσης δεν αφήνει την λάσπη να κάτσει στον πάτο έχεις καλύτερη κυκλοφορία του νερού και βοηθάει στην φίλτρανση . Εσύ έχεις σκίμερ που ταυτόχρονα είναι και αεραντλία ;) σε επιασα !! το έχω δεί :D

Yiannis59 21-10-15 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 903278)
Γιάννο εγω δεν διαφωνώ γι αυτό λέω και πιο πάνω για την ανατάραξη του νερού με Καταράκτη ;) Αλλά όλες οι αεραντλίες δεν κάνουν την ίδια δουλεια βοηθούν και να μην παγώνει η επιφάνεια σε εμας που είμαστε βόρεια επίσης δεν αφήνει την λάσπη να κάτσει στον πάτο έχεις καλύτερη κυκλοφορία του νερού και βοηθάει στην φίλτρανση . Εσύ έχεις σκίμερ που ταυτόχρονα είναι και αεραντλία ;) σε επιασα !! το έχω δεί :D

Χάσατε το σκιμερ μου δεν έχει αεραντλία :grin:
Και ο καταρρακτης βοηθα να μην παγωνει το νερο
και να το παμε και ποιο περα
τον χειμωνα δεν θελεις να φέρνεις το ζεστο νερο απο τον βυθο στην επιφάνεια να παγωνει για αυτο
ανεβάζουμε την αντλια λιγο ποιο ψιλά τον χειμώνα

Artemisia 21-10-15 21:29

Δεν είπα ότι έχει αεραντλία κάνει και δουλεια αεραντλίας ... δεν εχεις το oase swimskim? Κάνω λάθος ?

Yiannis59 21-10-15 21:32

Κανεις δεν ειναι oase ειναι μαρκα με εκαψες χε χε χε
αλλα κανει καλη δουλειά σαν σκιμερ

Artemisia 21-10-15 21:35

Γράψε λάθος ;) Νόμιζα ότι έχεις αυτό https://www.youtube.com/watch?v=bmXAubv0y1s ίδιο φαίνεται στις φωτό στην λίμνη σου μπράβο clopy...

Yiannis59 21-10-15 21:41

ειναι αυτο ακριβως ιδιο
https://www.youtube.com/watch?v=SdU0_TvEbT0
Αλλα με άλλη τελείως άγνωστη μάρκα ο κλεψας του κλεψαντως

Artemisia 21-10-15 21:45

:smt023 Κατάλαβα :D

pavos 21-10-15 22:26

η απαντηση του pond guru
You won't need a very large air pump for that size pond - maybe 400 litres per hour? Just make sure when you order one that it has plenty of pressure if you intend having air stones on the bottom of the pond - check with seller as it really should be a 'pond air pump', not an 'aquarium air pump' as they often don't have d enough pressure to produce much air down to 1m depth..



Artemisia 21-10-15 22:53

Σταυρό, εσύ θα αποφασίσεις τι θα πάρεις .

aliens- 22-10-15 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 903276)
... έχει γραφεί κατά κόρον εδω μεσα είναι λάθος να πιστεύουμε οτι το οξυγόνο μπαίνει στο νερό απο τον αέρα της αντλίας (αν παίρνει είναι ελάχιστο) ...

Ένα και μόνο βίντεο είναι αρκετό για να αναθεωρήσεις και να καταρρίψει το 80% των επιχειρημάτων σου. Δες το μέγεθος της φουσκάλας στο πυθμένα και το μέγεθος της φουσκάλας στην επιφάνεια. Σκέψου τώρα μια μικρή αεραντλία λίμνης στα 3000 λτ/ωρα τι θα κάνει. Εντυπωσιακό ε? ;)
1 βίντεο 1000 λέξεις...

BORKED
Ας μην γράφουμε ανακρίβειες ... :confused:

moradin 22-10-15 10:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 903355)
Ένα και μόνο βίντεο είναι αρκετό για να αναθεωρήσεις και να καταρρίψει το 80% των επιχειρημάτων σου. Δες το μέγεθος της φουσκάλας στο πυθμένα και το μέγεθος της φουσκάλας στην επιφάνεια. Σκέψου τώρα μια μικρή αεραντλία λίμνης στα 3000 λτ/ωρα τι θα κάνει. Εντυπωσιακό ε? ;)
1 βίντεο 1000 λέξεις...

BORKED
Ας μην γράφουμε ανακρίβειες ... :confused:

Συγγνώμη που θα διαφωνήσω αλλά :
Πιστεύεις ότι αν η ίδια φυσαλίδα αφηνόταν να κάνει την ίδια διαδρομή ελεύθερη, χωρίς την σκάλα θα είχε την ίδια απορρόφηση;
Γιατί εγώ πιστεύω ότι ούτε την μισή δεν θα είχε στον 1/10 του χρόνου που θα έκανε να φτάσει στην επιφάνεια (και πολύ λέω).

Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που χρησιμοποιείται και η σκάλα, για να καθυστερήσει την φυσαλίδα και να δώσει χρόνο για παραπάνω απορρόφηση, κάτι που είναι ανέφικτο σε μια αεραντλία ελεύθερη με αερόπετρα στο βυθό της λίμνης.

Τώρα αν μιλούσαμε για DIY τύπου reactor που να παρεμβάλλεται στην είσοδο του νερού θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Michali[s] 22-10-15 11:18

Νομιζω πως
 
Εαν μπορουσες να κρατησεις το οξυγονο τοση ωρα στο νερο θα μπορουσε να μεταφερει καποια σεβαστη ποσοτητα στην στηλη. Εαν μπορουσες να εχεις φυσαλιδες σε μεγεθος ισο με αυτο που προκυπτει απο co2 diffuser παλι θα ειχες σεβαστη μεταφορα οξυγονου στην στηλη.

Ουσιαστικα σε μια αντλια που δουλευει με αεροπτερα (μεγαλες φυσαλιδες) και κραταει την φυσαλιδα ενα δυο δευτερολεπτα στην στηλη - πιστευω - την περισσοτερη δουλεια την κανει η αναταραξη στην επιφανεια.

Συμφωνω παντως πως οσο μεγαλυτερη η αντλια τοσο περισσοτερο οξυγονο δεσμευεται στην μοναδα χρονου. Αλλα εχω την εντυπωση πως ακομα και τοτε την περισσοτερη δουλεια την κανει η μεγαλυτερη αναταραξη στην επιφανεια. Εαν η ιδια αντλια μπορουσε να δουλεψει με diffuser τοτε αλλαζουν τα πραγματα.


Βεβαια αυτα τα λεω εχοντας διαβασει ενα δυο αρθρα απο δω και απο κει. Δεν εχω βρει καποια "επιστημονικη" μελετη.

pavos 22-10-15 11:21

Στο μόνο που είμαι σίγουρος μέχρι στιγμής είναι ότι η αεραντλία πρέπει να μπορεί να πρεσαρει τον αέρα στον πυθμένα της λίμνης και άρα να έχει κάποια πίεση όπως σωστά είπε και ο pond guru. από κει και πέρα πόσα λίτρα ανά ώρα σύμφωνα με τα κυβικά της λίμνης και σε συνάρτηση με την ιχθιοφόρτιση δεν έχω κάποια εικόνα ακόμη. Τώρα αν η αεραντλία δεν οξυγονωνει το νερό και μόνο το ανακατευει Γιάννη γιατί δε βάζουμε ένα wave maker η μιά μικρή αντλια για να δημιουργήσει ρεύμα στο νερό??

Τάκης 22-10-15 11:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 903355)
Ένα και μόνο βίντεο είναι αρκετό για να αναθεωρήσεις και να καταρρίψει το 80% των επιχειρημάτων σου. Δες το μέγεθος της φουσκάλας στο πυθμένα και το μέγεθος της φουσκάλας στην επιφάνεια. Σκέψου τώρα μια μικρή αεραντλία λίμνης στα 3000 λτ/ωρα τι θα κάνει. Εντυπωσιακό ε? ;)
1 βίντεο 1000 λέξεις...

Ας μην γράφουμε ανακρίβειες ... :confused:

Όχι aliens, δεν ισχύει το ίδιο με τις φυσαλίδες αέρα, στο βίντεο που δείχνεις είναι CO2 που είναι πολύ πιο διαλυτό στο νερό σε σχέση με το οξυγόνο. Οι φυσαλίδες αέρα που βγάζει μια αεραντλία διαλύονται πολύ λίγο στη διαδρομή, η ανταλλαγή αερίων (οξυγόνωση του νερού) γίνεται στη επιφάνεια με τον παφλασμό και όχι στη διαδρομή, και για τον ίδιο λόγο λέμε πως θέλουμε ανατάραξη της επιφάνειας, όπως για τον ίδιο λόγο ένας καταρράκτης σε λίμνη ή ένα spray-bar σε ενυδρείο έχουν ικανοποιητική οξυγόνωση, λόγω του παφλασμού και της ανατάραξης της επιφάνειας. Μια φυσαλίδα αέρα , αν τη παρατηρήσεις σωστά είναι πιο μεγάλη στην επιφάνεια παρά στο βυθό, και αυτό είναι ανάλογο με το βάθος και έχει σχεση με την υδροστατική πίεση, μεγαλο βάθος , μεγάλη πίεση , μικρή φυσαλίδα, μικρό βάθος, μικρή πίεση , μεγάλη φυσαλίδα, τα αέρια ως γνωστό συμπιέζονται

pavos 22-10-15 11:27

Έτσι ακριβώς....
Ένα λίτρο αέρα στην επιφάνεια δέχεται μια ατμοσφαιρική πίεση.
Στα δέκα μέτρα βάθος δέχεται μια ατμοσφαιρική και μια υδροστατικη δλδ 2bar και έχει μειωθεί ο όγκος στο μισό ακριβως

aliens- 22-10-15 11:33

Η φυσαλίδα φαίνεται ξεκάθαρα ότι όσο ανεβαίνει τόσο μικραίνει, αλλά λόγο υδροστατικής θα έπρεπε να έκανε το αντίθετο. Σαφώς και δεν κάνει τόσο μεγάλη διαδρομή μια φυσαλίδα από αεραντλία, για αυτό είπα " Σκέψου τώρα μια μικρή αεραντλία λίμνης στα 3000 λτ/ωρα τι θα κάνει". Το πλεονέκτημα τις αεραντλίας είναι ο συνδυασμός. Και προσθέτει αέρα στο νερό και ανεβάζει το νερό με τον λίγο αέρα στην επιφάνεια βοηθώντας το να αεριστεί εκεί από την ανατάραξη της ίδια αεραντλίας.
Αλλιώς βάζαμε άλλον έναν κυκλοφοριτή και τέλειωσε τα πανηγύρι.

Yiannis59 22-10-15 11:47

Σου απάντησαν όλοι οι προηγούμενοι οποτε το μονο που εχω να προσθέσω ειναι να αποφεύγεις εκφράσεις οπως το να γράφουμε ανακρίβειες γιατί τουλάχιστον εγω εχω αποδείξει πως δεν το συνηθίζω
Ευχαριστώ

Τάκης 22-10-15 11:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 903366)
Η φυσαλίδα φαίνεται ξεκάθαρα ότι όσο ανεβαίνει τόσο μικραίνει, αλλά λόγο υδροστατικής θα έπρεπε να έκανε το αντίθετο. Σαφώς και δεν κάνει τόσο μεγάλη διαδρομή μια φυσαλίδα από αεραντλία, για αυτό είπα " Σκέψου τώρα μια μικρή αεραντλία λίμνης στα 3000 λτ/ωρα τι θα κάνει". Το πλεονέκτημα τις αεραντλίας είναι ο συνδυασμός. Και προσθέτει αέρα στο νερό και ανεβάζει το νερό με τον λίγο αέρα στην επιφάνεια βοηθώντας το να αεριστεί εκεί από την ανατάραξη της ίδια αεραντλίας.
Αλλιώς βάζαμε άλλον έναν κυκλοφοριτή και τέλειωσε τα πανηγύρι.

Στο βίντεο που έβαλες πραγματικά μικραίνει, αυτό συμβαίνει γιατί το CO2 διαλύεται μέσα στο νερό, και όχι για άλλο λόγο, ο ατμοσφαιρικός αέρας όμως , όπως και το οξυγόνο, με αυτό το τρόπο διαλύεται ελάχιστα. Και σωστά λες πως αν βάζαμε ένα κυκλοφορητή θα έκανε την ιδία δουλειά, αρκεί όμως να ήταν στην επιφάνεια και να κάνει παφλασμό ή να κάνει καταρράκτη. Η διαφορά μιας αεραντλίας περισσότερο είναι στη κατανάλωση ενέργειας, άλλο καταναλώνει μια αντλία νερού και άλλο μια αεραντλία, και οι φυσαλίδες της αεραντλίας κάνουν καλύτερη δουλειά γιατί η οξυγόνωση γίνεται τη στιγμή που σκάει η φυσαλίδα στην επιφάνεια, για να το πετύχει αυτό μια αντλία νερού πρέπει να ρίχνει το νερό από ύψος και αυτό έχει μεγαλύτερη κατανάλωση. Επίσης μια αεραντλία κάνει και κάτι ακόμα, ανεβαίνοντας οι φυσαλίδες προς τα πάνω δημιουργούν κίνηση στο νερό και έχουμε μια καλύτερη κυκλοφορία του νερού, ενώ για να το κάνει μια αντλία αυτό θα πρέπει να είναι ακόμα πιο ψηλά για να υπάρχει λόγο της βαρύτητας μεγαλύτερη ορμή ώστε να φτάνει το νερό χαμηλά, σε αντίθεση η αεραντλία χάρη στην άνωση το πετυχαίνει χωρίς κόστος.

Κλεόβουλος 22-10-15 11:58

Εδώ η επιστημονική ανάλυση που τεκμηριώνει αυτό που λέμε δηλ. ότι η οξυγόνωση του νερού γίνεται βασικά με τον κυματισμό του νερού στην επιφάνεια όπου γίνεται η ανταλλαγή αερίων και όχι με τον αέρα κάποιας αεραντλίας και τις μπουρμπουλήθρες :) (μια αεραντλία βέβαια συμβάλλει στην κυκλοφορία του νερού αλλά δεν είναι πάντα απαραίτητη όταν υπάρχουν άλλα μέσα γι αυτό)
http://www.sciencedirect.com/science...21999113005652

Michali[s] 22-10-15 11:59

Ωπ.. Ωραιος Κλεοβουλε.

Τάκης 22-10-15 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 903369)
σε αντίθεση η αεραντλία χάρη στην άνωση το πετυχαίνει χωρίς κόστος.

και για να είμαι πιο ακριβής , με λιγότερο κόστος, γιατί η κατανάλωση της αεραντλίας δεν εξαρτάται μόνο από τον όγκο του αερα που θα στέλνει αλλά και από το βαθος, γιατί ανάλογα με το βάθος έχει να αντιμετωπίσει και την υδροστατική πίεση που υπάρχει
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 903371)
Εδώ η επιστημονική ανάλυση που τεκμηριώνει αυτό που λέμε δηλ. ότι η οξυγόνωση του νερού γίνεται βασικά με τον κυματισμό του νερού στην επιφάνεια όπου γίνεται η ανταλλαγή αερίων και όχι με τον αέρα κάποιας αεραντλίας και τις μπουρμπουλήθρες :) (μια αεραντλία βέβαια συμβάλλει στην κυκλοφορία του νερού αλλά δεν είναι πάντα απαραίτητη όταν υπάρχουν άλλα μέσα γι αυτό)
http://www.sciencedirect.com/science...21999113005652

:smt023:smt023

aliens- 22-10-15 12:07

@Yiannis59, θα ήθελα να ζητήσω και δημόσια συγνώμη για τον τρόπο που τα έγραψα. Ήταν πολύ οξείς και απότομος. Έπρεπε να το είχα θέσει αλλιώς το θέμα.

@takis_gt Μου κάνει εντύπωση που μόνο το CO2 έχει τισ ιδιότιτες να διαλίεται στο νερό και όχι το οξυγώνο (το οποίο αποτελεί μόνο το 21% του αέρα). Όλα αέρια δεν είναι?

Yiannis59 22-10-15 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 903375)
@Yiannis59, θα ήθελα να ζητήσω και δημόσια συγνώμη για τον τρόπο που τα έγραψα. Ήταν πολύ οξείς και απότομος. Έπρεπε να το είχα θέσει αλλιώς το θέμα

Ξέχνα το εγώ το ξέχασα κιόλας


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04578 seconds with 11 queries