Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Νηστεία τα ΠΣΚ. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18502)

Juan 11-07-07 13:33

Νηστεία τα ΠΣΚ.
 
Τα περισσότερα Σαβ/κα είμαι εκτός και τα ψαράκια μου μένουν νηστικά.
Δηλαδή ταϊζω την Παρασκευή (ίσως και Πέμπτη μερικές φορές) το πρωϊ και μετά την Δευτέρα το απόγευμα.
Προβλήματα δεν έχουν παρατηρηθεί αλλά σκέφτομαι ότι ίσως ταλαιπωρούντε με αυτό το πρόγραμμα και πρέπει να κάνω κάτι.
Έχω αγοράσει μια τροφή της sera (μάλλον) holiday που υποτίθεται ότι είναι για την δουλειά αυτή αλλά επειδή έχω διαβάσει και κάποια άσχημα περιστατικά με τις τροφές αυτές, είμαι επιφιλακτικός.
Πρόκειται για ένα κοινωνικό ενυδρείο και ένα με dwarf puffers που τρώνε μόνο κατεψηγμένη τροφή.

Τι λέτε, πρέπει να αγοράσω ταϊστρες ;

george 11-07-07 13:38

Ψάρια καλοταϊσμένα που δεν είναι μωρά σε ήδη στρωμένο ενυδρείο δεν υπάρχει πρόβλημα να μένουν χωρίς τροφή όχι μόνο για δύο αλλά και για περισσότερες ημέρες.
Εξάλλου όλοι προτείνουν νηστεία για τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.

Για τα παφεράκια και τις ανάγκες διατροφής τους δεν γνωρίζω.

Juan 12-07-07 08:53

Ευχαριστώ Γιώργο για την απάντηση.
Ξέρεις τι σκέφτομαι... και ο άνθρωπος ζει κανα δύο εβδομάδες (τουλάχιστον) χωρίς τροφή αλλά δεν είναι και τόσο ευχάριστο...:D
Αυτό που με ανησυχεί, είναι ότι έχει γίνει ρουτίνα πια. 4 μέρες τρώνε και 3 όχι.
Άλλες γνώμες υπάρχουν ή να πάψω να προβληματίζομαι και να το αφήσω έτσι ;

caverman 12-07-07 10:40

Ο Βλαδήμηρας & ο Πρόδρομας δεν νομίζω να τρώνε κάθε μέρα.
Και τους βλέπω ζωηρούς - ζωηρούς....
Λες να βγαίνουν για ...σουβλάκια κρυφά τα βράδια;:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Juan, αν και δεν έχω ακολουθήσει ποτέ τέτοια ρουτίνα νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά στην θέση σου θα πρόσεχα τις Δευτέρες να είναι λίγο μετρημένο το γεύμα τους...

Πάντα καλά,
Caverman

Juan 12-07-07 10:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 189485)
....
Απλά στην θέση σου θα πρόσεχα τις Δευτέρες να είναι λίγο μετρημένο το γεύμα τους...

Έχουμε ακριβώς την ίδια άποψη σε αυτό :D
Ευχαριστώ.

Tolis 12-07-07 13:42

Η αποθηκευση τροφης στα ψαρια γινεται αλλιως απο τα θηλαστικα - ο τροπος η συχνοτητα και η ποσοτητα που ταιζουμε (ισως οχι και η ποιοτητα) ειναι μακραν καλυτερες απο αντιστοιχη διατροφη στη φυση οπου υπαρχουν περιοδοι καλης διατροφης και μεγαλες περιοδοι ελλειψης (οπου χρησιμοποιουνται οι ρεζερβες λιπους). Μιλαμε παντα για ενηλικα ψαρια - και το συγκεκριμενο πχ προγραμμα δεν τα ταλαιπωρει καθολου.

eon123 12-07-07 14:09

Συμφωνω με του υπολοιπους δεν υπαρχει προβλημα κυριως λογω δυο πλεονεκτηματων που εχουν τα ψαρια :
1.δεν καταναλωνουν ενεργεια για θερμορυθμιση (ειναι ποικιλοθερμοι οργανισμοι).
και
2. δεν καταναλωνουν ενεργεια για να σταθουνε στην στηλη του νερου λογω της νηκτικης κυστης με την οποια ρυθμιζουν την πλευστοτητα τους.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01410 seconds with 11 queries