Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ούπα-Ελαφρόπετρα-Αφρολεξ... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73681)

stanlee 26-08-13 13:42

Ούπα-Ελαφρόπετρα-Αφρολεξ...
 
Καλησπέρα στη παρέα!Έχω μια ερώτηση όπως καταλάβατε και έχει να κάνει με υλικά φίλτρου-sub.

Μπορώ να γεμίσω 90λίτρα sub με ούπα,ελαφρόπετρα και αφρολεξ????Το έχει δοκιμάσει κανένας ή έχει χρησιμοποιήσει κανένας σας κάποιο από αυτά τα υλικά???...:confused::confused::confused::confused ::confused:
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο οικονομικό υλικό μιας και το sipforax δεν με συμφέρει....

maxmike 26-08-13 13:46

μπορεις να βαλεις και λιγο αφρο πολυουρεθανης ωστε να <<κτησεις>> την αποικια βακτηριδιων σου:D:D:D:D:D:D:D
πλακιτσα μπορεις να βαλεις ελαφροπετρα σκετη που ειναι παμφθηνη....

leandros69 26-08-13 13:49

εγω σε 10 λιτρα σαμπ εχω βαλει 5 λιτρα ελαφροπετρα μονο και 1 χρονο τωρα δεν εχω προβλημα.

stanlee 26-08-13 13:51

...
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 782330)
μπορεις να βαλεις και λιγο αφρο πολυουρεθανης ωστε να <<κτησεις>> την αποικια βακτηριδιων σου:D:D:D:D:D:D:D
πλακιτσα μπορεις να βαλεις ελαφροπετρα σκετη που ειναι παμφθηνη....


αχαχαχα:smt005:smt005
Maxmike κάπου είχα διαβάσει για ούπα για αυτό το ανέφερα μπας και έχει δοκιμάσει κανένας...Ελαφρόπετρα λοιπόν...Ωραία θα ψάξω σε οικοδομικά υλικά να βρω.
Για αφρολεξ ή κάποιο άλλο υλικό γνωρίζεις????

Alekos 26-08-13 13:53

εκτός από αυτά που αναφέρεις μπορείς να βάλεις και τα κοινά καλαμάκια του καφέ!!!!βέβαια αυτά όλα που λες(εκτος ελαφρόπετρα)τα βάζεις σε κάλτσα!!!!!
Υ.Γ.η ελαφρόπετρα θέλει πάρα πολύ καλό πλύσιμο και το χρόνο της για να δείξει τη δουλειά της!!!!!!

klipitiklopos 26-08-13 13:54

Εγω εχω χρησιμοποιησει και ψηφιδες λαβας, που επισης ειναι φτηνη, σε εξωτερικο φιλτρο, χωρις προβλημα.

bouboulas 26-08-13 13:55

Εγω βαζω ελαφρόπετρα, περλιτη που είναι αδρανές και έχει την ίδια τιμή με την ελαφρόπετρα και κάνα σφουγγάρι. Από πλαστικά έχω δει ουπα, φελλούς από σαμπάνια. καλαμάκια κομμένα και ότι άλλο χωρεί ο νους σου. Αυτά βέβαια πριν καμπόσες δεκαετίες.

leandros69 26-08-13 13:55

απλα στην εισοδο του σαμπ βαλε ενυδρειακη βατα η πολυεστερικο βαμβακι,για μηχανικη φιλτρανση.και οπως ειπε ο φιλος ,πολυ καλο πλυσιμο την ελαφροπετρα...

stanlee 26-08-13 13:56

....
 
Ωραία λοιπόν έχω αρκετές επιλογές απ ότι φαίνεται και μάλλον θα μπει λίγο απ όλα.....Η ελαφρόπετρα έχει ποιότητες ή διαφορετικούς τύπους που μπορεί να επηρεάσει ph????

delta66 26-08-13 14:56

Πολυ καλα υλικα και οικονομομικα τα ουπατ για μηχανικο υλικο (ή πλαστικα καπακια σαμπανιας) και η ελαφροπτερα 6-12mm (κορυφαιο) για βιολογικο.
Ενδιαμεσα βαλε μπλε σφουγγαρι.
Θα χρειαστει και ενα σφουγγαρι σφικτα πανω απο την ελαφροπετρα για να μην επιπλεει.
Στο τελος της ροης του νερου, αν βλεπεις αιωρουμενα στο ενυδρειο, μπορεις να βαλεις και filterwool.

(απο την ελαφροπετρα κραταμε μονο τα ασπρα χαλικακια και την πλενουμε πολυ καλα)

ΥΓ βρισκεις και sera siporax με 5 ευρω το λιτρο, αν θελεις κι απο αυτο, καποια ποσοτητα για βιολογικο

stanlee 26-08-13 17:53

....
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια...:)

maxmike 26-08-13 19:26

εγω παρολο που ειμαι κατα αυτων του ειδους τον υλικων την καλυτερη τιμη σε ελαφροπετρα την εχω δει στο πρακτικερ απο κει και περα την δεκατιεα του 80 βαζανε απο μαλλινες καλτσες μεχρι οτι φαναστεις αλλα η αποψη μου ειναι oti 5.75ε/λτ το σιποραξ δεν ειναι τοσο τραγικη τιμη και μαλιστα απο γνωστο ελληνικο μαγαζι.ριξε μια ματια και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69975

Stivv27 26-08-13 20:02

Με 5ευρω το λιτρο ειναι αρκετα τα λεφτα αν θες να γεμισεις 70-80 λιτρα υλικα!Εγω απο την ελαφροπετρα ειμαι παντος πολυ ευχαριστημενος και για 240 λιτρα βιολογικο υλικο εδωσα κοντα στα30 ευρω!!

Nick74 26-08-13 20:20

βασικα αν πιστεψουμε τη seachem η ελαφροπετρα ειναι καλυτερο βιολογικο απο το siporax.
Το δευτερο εχει βεβαια το πλεονεκτημα οτι δεν τριβεται, αλλα σε ποσους αιωνες να λυωσουν 25 λιτρα που εχω στο sump ?

stanlee 26-08-13 20:32

....
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 782362)
Με 5ευρω το λιτρο ειναι αρκετα τα λεφτα αν θες να γεμισεις 70-80 λιτρα υλικα!Εγω απο την ελαφροπετρα ειμαι παντος πολυ ευχαριστημενος και για 240 λιτρα βιολογικο υλικο εδωσα κοντα στα30 ευρω!!

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε stivv27.
Άποψή μου είναι πως σαν τα φυσικά υλικά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο....
Ασε που είναι και πιο οικονομικά!

maxmike 26-08-13 21:20

δεν χρειαζετε να βαλεις τα ιδια κιλα ελαφροπετρα με σιποραξ μιας και το καθενα εχει διαφορετικο βαθμο αποικησεις απο κει και περα ειναι στην κριση του καθενος πρωσοπικα δεν ειδα ποτε ενυδρειο απαιτησεων με τετοια υλικα παρα μονο οταν μιλαμε για σαμπ το τονου ή τον 500λτ που εκει λογω κοστος πας σε τετοιες λυσεις αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που επ[ιρεαζουν την επιλογη και την ποσοτητα του υλικου.και κακα τα ψεμματα επιστημονες εχουν αποδειξη την διαφορα στο μικροσκοπιο οσο αφορα την σιχεμ το οτι εχει σφετεριστει την εαλαφροπετρα και την μοσχοπουλαει δεν σημαινει οτι ειναι και τοπ....παντα η αποψη μου φυσηκα.

delta66 26-08-13 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 782380)
δεν χρειαζετε να βαλεις τα ιδια κιλα ελαφροπετρα με σιποραξ μιας και το καθενα εχει διαφορετικο βαθμο αποικησεις

Ναι.
Θα βαλει τη μιση ποσοτητα ελαφροπετρα :cool:

Nick74 26-08-13 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 782380)
και κακα τα ψεμματα επιστημονες εχουν αποδειξη την διαφορα στο μικροσκοπιο


βρε maxmike ονοματα εχουν η ειναι απλα "οι επιστημονες" ?

η φραση "οι επιστημονες εχουν αποδειξει..." μοστραρει σε ολα τα περιοδικα αστρολογειας οποτε ειναι φραση ανευ κυρους και αξιας.
Οταν θελουμε να προβαλουμε ενα επιχηρρημα με βαση την επιστημη λεμε: ο ταδε φυσικος (βιολογος, μαθηματικος, ....υδραυλικος... οτι ειναι τεσπα) διατυπωσε την ταδε θεωρια του που παρουσιαστηκε στο Scientific American (η καποιο αλλο εγκυρο επιστημονικο περιοδικο) και βαζουμε και κανα λινκ απο καποια εγγυρη σελιδα


διαφορετικα...

...οι επιστημονες εχουν αποδειξει την επιδραση του αναδρομου πλουτωνα στη γευση της μακαροναδας

maxmike 26-08-13 21:46

http://forum.acvarist.ro/showthread....Seachem-Matrix
http://forum.vitawater.ru/blog/nikita/09-september-2010
δυστηχως καπου ειχα κρατησει ενα αρχειο pdf με μια μελετη που ειχε ονοματα και συγκρηνε καποια υλικα αλλα δηστηχως δεν το βρισκω θα το ψαξω ομως και εαν το βρω θα το ποσταρω....ξερεις εαν επιδραει θετικα στην μακαροναδα????
φυσηκα τωρα μπορει καποιος να πει ειναι μονο φωτογραφιες οκ πασο.....μπορει καποιος που δεν ειχε τι να κανει να εφτιαξε στο photoshop της παραπανω εικονες εαν λενε αυτες ψεμματα λεω και εγω.

Nick74 26-08-13 22:03

και πως βγαινει το συμπερασμα απο αυτες τις φωτο οτι το siporax ειναι ανωτερο του matrix?
Μαλλον η επιβεβαιωση του αντιθετου ειναι:roll:

delta66 26-08-13 22:18

Για να μη το κουραζουμε το πραγμα.

Οταν μια εταιρεια βγαζει ενα "μανιφεστο" και μια επιστημονικη μελετη οτι "το υλικο μου εχει ταδε χιλιομετρα επιφανεια και ειναι 4 φορες πιο δυνατο απο το ταδε ανταγωνιστικο υλικο και 10 φορες πιο δυνατο απο το αλλο ταδε ανταγωνιστικο υλικο" (με ονοματα ολα αυτα) τοτε αποκλειεται να λεει μπαρουφες γιατι πολυ ευκολα οι εταιρειες με τα ανταγωνιστικο υλικα, της κανουν μια μηνυσαρα (με τις σωστες επιστημονικες μελετες αυτη τη φορα ως επιχειρηματα) και την κλεινουν.
Η seachem εχει βγαλει λοιπον το εξης μανιφεστο στη σελιδα της.
Παράθεση:

BET surface area measurements indicate that Matrix™ contains nearly 10 times the specific surface area of Substrat Pro, and more than 20 times the specific surface area of MicroMec. Practically all the specific surface area of both Substrat Pro and MicroMec are in the range of pore diameters to be biologically useful, while some of the surface area of Matrix is in pores that are reserved for physical and chemical processes, not biological processes. Estimates from two different pore geometries indicate that Matrix contains between 4 to 4.5 times the biologically active surface area of Substrat Pro, and between 8 to 9 times the biologically active surface area of MicroMec.
For a more in depth report on this study, click here.
κι εδω το pdf με την επιστημονικη μελετη και με ονοματα των επιστημονων που εκαναν τη μελετη.
http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf
George L. Batten Jr, Ph. D
Gmerice K. Lafayette, M.P.H

Συμπερασμα: Η ελαφροπετρα ειναι 4 φορες πιο δυνατη απο το substrat pro, οπως και απο το siporax που ειναι παρομοιας δυναμικης.

makris.a 26-08-13 22:23

Άλλη εναλλακτική φθηνή και με το τσουβάλι είναι λαβα την πήρα από γεωπονικό επίσης και άργιλο από τον ανθοπώλη της γειτονιάς μου και τον άργιλο τον έχω σε γαρίδες

stanlee 26-08-13 22:31

....
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια.
Ελαφρόπετρα θα βάλω κατα πάσα πιθανότητα με μπλε σφουγγάρι και ενυδρειακό υαλοβάμβακα.

delta66 26-08-13 22:38

Εγω θα εβαζα ποικιλια.
Πχ το σιποραξ μπορει να μην εχει τοση επιφανεια αλλα διευκολυνει την ροη λογω σχηματος.
Πριν απο ολα (συμφωνα με τη ροη του νερου) θα εβαζα καποιο μηχανικο υλικο οπως τα ουπατ (αν μιλαμε για diy φαση) ή κατι σαν το eheim ehfimech (λειο μηχανικο μαλαρονι) για να κανει την πρωτη διασπαση των σκουπιδιων πριν παει στο χοντροτρυπο ή μετριο σφουγγαρι (10 ή 20 ppi) για να κρατησει τα πιο ψιλα, μετα siporax (πορωδες βιολογικο μακαρονι - με τη μεγαλη ροη) και μετα ελαφροπετρα (με την μεγαλη βιολογικη δυναμη αλλα και που βουλωνει πιο ευκολα και κοβει και τη ροη) και τελος (αν βλεπω αιωρουμενα στο νερο) θα εβαζα και λιγο filterwool.

giannisqq 26-08-13 22:50

Γεια σου ρε Σπύρο!!!πραγματικα βοηθάς παρά πολυ!!!
Αν και κάποτε τωρα που είδα τα μνήματα σου πάνω απο 13000 κάποιος είπε...
Εσυ γράφεις απλα για να ανεβαζεις αυτον τον αριθμό....χαχαχ:D:D:D και το θυμήθηκα...

kostas82 27-08-13 01:15

παίζει ρε παιδιά η ελαφρόπετρα να αφήνει silicates στο θαλασσινό νερό ;;

delta66 27-08-13 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 782406)
παίζει ρε παιδιά η ελαφρόπετρα να αφήνει silicates στο θαλασσινό νερό ;;

Βαζεις βιολογικο υλικο (που παραγει νιτρικα) σε θαλασσινο?
Με προετοιμασια (ξεδιαλεγμα και καλο και επισταμενο πλυσιμο οπως κανει και η seachem) το υλικο δεν δημιουργει κανενα προβλημα στο γλυκο νερο.

Nick74 27-08-13 21:59

ρε Σπυρο φαγωθηκες με αυτο το ξεδιαλεγμα, δηλαδη τι προβλημα παιζει αν δε γινει? (εχμμμμ.... που δεν εχει γινει δηλαδη:) )
απ οτι καταλαβα απλα θα εχεις μεσα και πετρες που δεν κανουν τοσο ικανη συγκρατηση βιολογιας... ε και?

κανονισε τι θα πεις, να με βαζεις να ξεστηνω το sump βραδιατικα για να κανω ξεδιαλεγμα

delta66 27-08-13 23:01

Η χυμα ελαφροπετρα που πουλαει το πρακτικερ, δεν ειναι ολα τα πετραδακια 100% ελαφροπετρα, Ως εξορυγμενο (απο το νησι Γυαλι) ηφαιστιακο υλικο, εχει και αλλες προσμιξεις ορυκτων (μικρες, γιαυτο και θεωρειται ΑΑΑ ποιοτητας το συγκεκριμενο και εξαγεται σε ολον τον κοσμο, οπως και στην ....Αμερικη, οπου επεξεργαζεται, συσκευαζεται περναει τελωνειο και ξαναερχεται σε μπουκαλακι ;)).

Η προετοιμασια ειναι:
Αφαίρεση των κόκκων που περιέχουν μαύρους υελώδεις κρυστάλλους. (δλδ πεταμε τα μαύρα και γκρίζα πετραδακια και οτιδήποτε είναι λευκό το χρησιμοποιούμε).
Μετα, 24 ώρες σε νερο να μουλιάσει καλά και μετά πολύ καλό και επισταμένο πλύσιμο (με τρίψιμο των κόκκων) πολλές φορές.
Αυτη ειναι και η δουλεια που πληρωνουμε για το εξαγω-εισαγωμενο.
Το οποιο μετα την επεξεργασια του, δινεται ως υλικο, ελευθερο απο βαρεα μεταλλα και πυριτικα (silicates).


Τα μαυρα και γκρι ειναι για πεταμα
http://www.greekdiscus.com/test2000/...7&d=1346152792

Υλικο που κραταμε
http://www.greekdiscus.com/test2000/...4&d=1346152701

Nick74 27-08-13 23:21

εμενα εχει ελαχιστα λιγο γκρι, κανενα μαυρο και 90% λευκα... οτι και να ναι ασβεστολιθικο στανταρ δεν ειναι (δεν τσιμπαει ΚΗ) οποτε αστο να υπαρχει... θα δωσε στα τοσα χιλιομετρα αποικησης και μερικα εκατοστα ακομα :D
-------------------------
α ωπα... btw δεν αγορασα τη χυμα αλλα αυτη στα τσουβαλακια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02499 seconds with 11 queries