Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Τι μπορω να βαλω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36068)

alex_mar 14-12-09 14:37

Τι μπορω να βαλω?
 
Καλημερα εχω στο ενυδρειο μου 4 clown 2 green terror και 1 oscar ολα σε μικρη ηλικια.
Θα ηθελα να ρωτησω μαζι με αυτα τι αλλο μπορω να βαλω σε κιχλιδα που να εχει ωραια χρωματα πχ μπλε-κιτρινο?

και κατι αλλο red tail shark και blue lobster μπορω να βαλω?

Γιώργος Κ 14-12-09 14:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex_mar (Μήνυμα 395959)
Καλημερα εχω στο ενυδρειο μου 4 clown 2 green terror και 1 oscar ολα σε μικρη ηλικια.
Θα ηθελα να ρωτησω μαζι με αυτα τι αλλο μπορω να βαλω σε κιχλιδα που να εχει ωραια χρωματα πχ μπλε-κιτρινο?

και κατι αλλο red tail shark και blue lobster μπορω να βαλω?

Αν τα εχεις ολα αυτα σε 320 λιτρα θα πρεπει να τα βγαλεις ολα και μετα να σκεφτεις τι να βαλεις!! ;)

alex_mar 14-12-09 14:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 395962)
Αν τα εχεις ολα αυτα σε 320 λιτρα θα πρεπει να τα βγαλεις ολα και μετα να σκεφτεις τι να βαλεις!! ;)


ειναι πολυ νεαρα ακομα και αργοτερα εχω σκοπο να παω σε μεγαλητερο.

Συνδιασμο ρωτησα οχι αν χωρανε

Γιώργος Κ 14-12-09 14:54

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36037
Διαβασε το ΟΛΟ ... Δε θα μπορουσα να τα εξηγησω καλητερα ;)
Μπραβο Πανο!!!

alex_mar 14-12-09 15:02

Ξανα διευκρινιζω οτι το ξερω οτι θα εχω προβλημα χωρου και οτι θα παω αργοτερα σε μεγαλυτερο
Ζητησα την γνωμη σας οσον αφορα τον συνδιασμο.
Δεν ειναι αναγκη οταν ανοιγει ενας αρχαριος καποιο ποστ να τον πιανετε απο τα μουτρα και το μονο πραγμα στην ουσια που θα του πειτε (συμβουλεψετε) ειναι οσον αφορα οτι εχει λιγα λιτρα.
Ρωταμε για να μαθαινουμε

Παντα φιλικα Αλεξανδρος

Γιώργος Κ 14-12-09 15:04

Νομιζω οτι δεν θες να καταλαβεις!! Σε ενδιαφερει η υγεια των ψαριων σου και να μεγαλωσουν οσο γινεται κανονικα?? Δεν "χωρανε" αλλα μαλλον πρεπει να τα βγαλεις! Πως αλλιως να σου πω την αποψη μου? Ελπιζω να μη το παρεξηγεις! Δεν ειναι κατι προσωπικο ...

alex_mar 14-12-09 15:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 395982)
Νομιζω οτι δεν θες να καταλαβεις!! Σε ενδιαφερει η υγεια των ψαριων σου και να μεγαλωσουν οσο γινεται κανονικα?? Δεν "χωρανε" αλλα μαλλον πρεπει να τα βγαλεις! Πως αλλιως να σου πω την αποψη μου? Ελπιζω να μη το παρεξηγεις! Δεν ειναι κατι προσωπικο ...

Αν δεν με ενδιεφερε η υγεια τους δεν θα ειχα σκοπο να παρω αργοτερα μεγαλυτερο ενυδρειο απλα θελω να βαλω (καινουρια) απο τωρα που ειναι μικρα τα αλλα για να μην εχουν μετα προβλημα. Δηλαδη να μεγαλοσουν ολα παραληλα μην βαλω μετα ενα ψαρι 5 εκ και εχουν φτασει τα αλλα 20-25 εκ

Γιώργος Κ 14-12-09 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex_mar (Μήνυμα 395984)
Αν δεν με ενδιεφερε η υγεια τους δεν θα ειχα σκοπο να παρω αργοτερα μεγαλυτερο ενυδρειο απλα θελω να βαλω (καινουρια) απο τωρα που ειναι μικρα τα αλλα για να μην εχουν μετα προβλημα. Δηλαδη να μεγαλοσουν ολα παραληλα μην βαλω μετα ενα ψαρι 5 εκ και εχουν φτασει τα αλλα 20-25 εκ

Σωστος ο συλλογισμος σου αλλα επαναλαμβανω οτι δε θα μεγαλωσουν σωστα ... τι βιολογικη φιλτρανση εχεις? Τι μετρησεις? Τα ορια ενος ενυδρειου εξαρτουνται απο πολλα πραγματα .. Διαβασε το υπομνημα σε παρακαλω ... θα διαπυστωσεις το ποσα εκατοστα ειναι τωρα το ψαρι δεν παιζει ρολο! Υπαρχουν πολλες παραμετροι για να πετυχεις την πολυποθητη ισσοροπια ...

alex_mar 14-12-09 15:49

εχω ενα εξωτερικο φιλτρο sera fil 1300 μετρησεις εκανα πριν απο 4-5 μερες και το ph ηταν στο 8,2 περιπου τωρα ολα τα αλλα δεν θυμαμε ακριβως τιμες αλλα συγουρα δεν ηταν σε ακαταληλα επιπεδα (κοκκινα δηλαδη το τεστ ηταν με στικακια) θερμοκρασια σταθερα στους 26 βαθμους

Γιώργος Κ 14-12-09 16:00

Τα ψαρια που εχεις χρειαζονται μαλακο και οξυνο νερο ... Ηδη δεν ειναι "ανετα" απο αυτη τη πλευρα!! Θα πρεπει να μετρησεις οπωσδηποτε για αμμωνια - ΝΟ2 - ΝΟ3!!

Κλεόβουλος 14-12-09 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex_mar (Μήνυμα 395981)
Ξανα διευκρινιζω οτι το ξερω οτι θα εχω προβλημα χωρου και οτι θα παω αργοτερα σε μεγαλυτερο
Ζητησα την γνωμη σας οσον αφορα τον συνδιασμο.
Δεν ειναι αναγκη οταν ανοιγει ενας αρχαριος καποιο ποστ να τον πιανετε απο τα μουτρα και το μονο πραγμα στην ουσια που θα του πειτε (συμβουλεψετε) ειναι οσον αφορα οτι εχει λιγα λιτρα.
Ρωταμε για να μαθαινουμε

Παντα φιλικα Αλεξανδρος

Φίλε δεν κάνει "να μας την λες" κιόλας.
Προσπαθεί ο georgarask να σε βοηθήσει και συ τον κατηγορείς(και όλους τους υπόλοιπους)ενω δεν έχεις κάνει τον κόπο να δεις τι παραμέτρους νερού χρειάζονται τα ψάρια που ήδη έχεις.'Ελεος!...

ErnieBall 14-12-09 19:35

τελικα τον εβαλες τον οσκαρ ε?Δε κρατηθηκες:p
Τσαμπα εγραφα την αλλη φορα

yannakis 14-12-09 20:35

εγω λεω καθως η ψαροσουπα ειναι μικρη ακομα να βαλεις και καμια 10αρια κιχλιδες απο αφρικη,αμερικη και βικτορια, να βαλεις και εναν θερμοστατη
στους 50 και καλο δειπνο!zw

alex_mar 14-12-09 20:54

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις κατατοποστικες και χωρις καθολου δοση ειρωνιας απαντησεις σας.


Την αλλη φορα που θα θελω να ρωτησω κατι σαν αρχαριος θα φροντισω να εχω ενα ενυδρειο 2500 λυτρων με τελειες τιμες νερου για να μου απαντησετε με καποια σοβαροτητα.

Ισως καποιοι να ξεχασαν πως ξεκινησαν στον χωρο του ενυδρειο.

Καλο σας βραδυ και παλι ευχαριστω

yannakis 14-12-09 21:16

ναι σωστα!ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε!αλλα οταν μαθαμε τα πρεπει και τα δεν πρεπει δεν συνεχισαμε να κανουμε του κεφαλιου μας.ειρωνευτηκαμε γιατι και εσυ εμμεσα μας προσβαλλες.απο την στιγμη που σου λεμε οτι δεν κανουν αυτα τα ψαρια για τα λιτρα και τα συναφη και εσυ λες οτι αργωτερα θα παω για μεγαλυτερο τι θελεις να απαντησουμε?"νταξει μωρε...βαλε μεσα οτι αλλο γουσταρεις και οταν παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο βαλε αλλα τοσα"..

kokbeast 14-12-09 21:52

Ενα πολύ ωραίο ψάρι με τα χρώματα που θές είναι το Hypsophrys nicaraguensis. Βέβαια το ψάρι αυτό γίνεται περίπου 20εκ οπότε αν είναι να υπάρχουν και τα green terror μέσα τότε χρειάζεσαι περίπου 500+ ενυδρείο με πολύ καλό aquascape και με την προυπόθεση να βγάλεις το oscar που θα κάνει το aquascape που θέλει αυτό. Αν είναι ζευγάρι τα green terror γιατί δεν στηνεις το ενυδρείο με βάση αυτά (βιοτοπικό Αμερικής) ίσως μαζί με μερικούς ξιφοφόρους (χωρίς άλλες κυριαρχικές κιχλίδες) και χωρίς clown? Ας με διορθώσουν οι αμερικανοκιχλιδάδες αλλά έχω την εντύπωση πως ένα τέτοιο ενυδρείο μπορεί να τρέξει

Γιώργος Κ 15-12-09 01:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex_mar (Μήνυμα 396043)
....Την αλλη φορα που θα θελω να ρωτησω κατι σαν αρχαριος θα φροντισω να εχω ενα ενυδρειο 2500 λυτρων με τελειες τιμες νερου για να μου απαντησετε με καποια σοβαροτητα....

Ακροβατεις ηδη με την υγεια των ψαριων σου! Με οση σοβαροτητα μπορουσα σου απαντησα με αυτη τη λογικη! Ισως θα πρεπει να σοβαρευτεις εσυ λιγακι περνοντας σαν αρχη τεστακια για ΝΟ2, ΝΟ3, αμμωνια! Και βεβαια πρεπει να εχεις τελειες συνθηκες αλλιως τα ψαρια που εχεις θα αρρωστησουν και θα τα χασεις :smt051!!
Για να καταλαβεις τι ρωτας .... ειναι σαν να μου λες: εχω ενα πλυντηριο ρουχων που χωραει 5 κιλα ... εγω εχω βαλει 20 αλλα λειτουργει! Ποσα αλλα μου προτεινετε να βαλω?? Στο μελλον θα παρω ενα μεγαλυτερο πλυντηριο! Εσυ τι θα απαντουσες? Εμενα παντως η πρωτη μου σκεψη ειναι οτι ΤΩΡΑ τα ρουχα σου ΔΕΝ εχουν πλυθει σωστα!
Αν δεν μπορεις-θελεις να ακουσεις τις απαντησεις που θα σου πουν καποιοι ... τοτε ισως να μη κανεις τοσο παραλογες ερωτησεις! :smt009
Ετσι αρχισαμε ολοι με λαθος τροπο ... αλλα μεσα απο τα λαθη μας μαθαμε και προσπαθουμε για κατι καλυτερο! Αν εσυ θελεις συνειδητα να πας στο χειροτερο ... καντο ελευθερα ... αλλα μη μου την λες και απο πανω! :smt120


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01781 seconds with 11 queries