Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Τι φταίει? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65140)

Angel_Nick 24-09-12 21:43

Τι φταίει?
 
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Μου έφτιαξαν ένα ενυδρείο με διαστάσεις 120*50*50 με 10άρι τζάμι και μόλις το γέμισα το νερό μέσα φαίνεται πράσινο. Για πιο λόγο φαίνεται το νερό έτσι? Τι μπορώ να κάνω ή τι μπορώ να αποφύγω σε μια νέα κατασκευή?

platy 24-09-12 21:45

ειναι πολύ χοντρό το τζάμι για αυτο φαίνεται πράσινο...σε τέτοιο ενυδρείο μεχρι 8 το πολύ τζάμι..

manolischania 24-09-12 21:58

Το ενυδρείο το έχεις καθαρίσει ?
Με τι φωτισμό το κοιτάς ?
Έχεις κάτι πράσινο που να αντανακλάτε .
Το πάχος του τζαμιού δεν μου φαίνεται να έχει κάποια σχέση
5 ενυδρεία έφτιαξα πριν 3 μήνες
σε αυτές περίπου τις διαστάσεις με 10 αρι τζαμι τα έχω διπλα διπλα αυτά που ψιλοποιανουν άλγη φαίνονται πράσινα τα υπόλοιπα δείχνουν κάτασπρα ....

platy 24-09-12 22:01

δεν ειμαι πολύ σχετικός..αλλα δεν υπάρχουν και τζάμια που οταν τα κοιτάς απο το πλάι δείχνουν πρασινα?(στο παχος εννοω οταν τα κοιτας )καλύτερα ας απαντήσουν πιο εμπειροι στο θεμα..

Kotsos 24-09-12 22:10

Όσο χοντρό και να είναι πράσινο δεν το βλέπεις.. και εγώ έχω ενυδρείο με 10mm τζάμι.. ναι απο το πλάι φαίνεται πράσινο το τζάμι, αλλα το ενυδρείο ούτε κατα διάνοια..
Κάτι παίζει με τον φωτισμό σου μάλλον..

manolischania 24-09-12 22:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 695346)
δεν ειμαι πολύ σχετικός..αλλα δεν υπάρχουν και τζάμια που οταν τα κοιτάς απο το πλάι δείχνουν πρασινα?(στο παχος εννοω οταν τα κοιτας )καλύτερα ας απαντήσουν πιο εμπειροι στο θεμα..

Ναι υπάρχουν αυτά που έχουν πράσινο τζαμι !!

Angel_Nick 24-09-12 22:19

Δεν είναι θέμα άλγης γιατί ακόμα δεν το έχω στήσει το ενυδρείο. Πράσινο αντικείμενο δεν υπάρχει για να αντανακλάται. Όταν το γέμισα για να τεστάρω την στεγανώτητά του παρατήρησα πως δεν ήταν διαυγές και έπαιρνε μία ελαφρώς πράσινη απόχρωση. Λογικά δεν είναι θέμα φωτισμού γιατί το έχω γεμίσει και στο μπαλκόνι με φως μέρας αλλά και στο σαλόνι. Το ενυδρείο δεν έχει καν καπάκι ακόμα. Και ένας λόγος που δεν το έχω στήσει ακόμα είναι ότι φοβάμαι ότι έτσι όπως είναι θα χάνω τα χρώματα των ψαριών.

Kotsos 24-09-12 22:21

Μια χαρά είναι, όλα θα φαίνονται.. δεν έχεις πρόβλημα..

manolischania 24-09-12 22:42

Βάλτου μια λάμπα από πάνω κόλλησε και ένα χαρτί A4 από πίσω και στο πλάι να δεις τι γίνετε , Τα τελευταία που έφτιαξα εγώ με τον τζαμά στο μαγαζί του όχι πράσινα φαινότανε ότι χρώμα θες είχανε από την βρωμιά στο τζάμι (Θαυματουργό προϊόν για τζάμια AΖΑΞ τα κάνει αόρατα:p.

Εκτος αν όντως σου έκανε καμια πατάτα ο τζαμάς και σου έβαλε κανένα πρασινωπό που είναι λίγο απίθανο

Angel_Nick 24-09-12 22:45

Ναι αλλά αυτή η πρασινίλα θα υπάρχει... τι έπρεπε να κάνω για να ήταν τελείως διαυγές? Μήπως φτιάξω άλλο!!! Όταν θέλετε να φτιάξετε ένα ενυδρείο παραγγέλνετε ιδικά τζάμια ή το μόνο που κοιτάμε είναι το πάχος που θέλουμε? Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει γιατί κάπου δεν μ αρέσει το ότι δεν είναι διαυγές :(

manolischania 24-09-12 22:52

Υπάρχουν και ειδικά τζαμια για περισσότερη διαύγεια αλλα γενικότερα στο 99% τον ενυδρείων χρησιμοποιείτε απλό τζαμι μιας και τα υπόλοιπα έχουν διπλάσια τιμή

THED 24-09-12 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Angel_Nick (Μήνυμα 695377)
Ναι αλλά αυτή η πρασινίλα θα υπάρχει... τι έπρεπε να κάνω για να ήταν τελείως διαυγές? Μήπως φτιάξω άλλο!!! Όταν θέλετε να φτιάξετε ένα ενυδρείο παραγγέλνετε ιδικά τζάμια ή το μόνο που κοιτάμε είναι το πάχος που θέλουμε? Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει γιατί κάπου δεν μ αρέσει το ότι δεν είναι διαυγές :(

και το δικο μου που εχει 12αρι τζαμι πρασινιζει ελαφρως. αφου το πληρωσα εμαθα και για κατι τζαμια crystal clear η καπως ετσι τελος παντων που δεν πρασινιζουν καθολου.
αν βαλεις το καταλληλο φοντο-φωτισμο ισως να στρωσει λιγακι και να μη φαινεται.

kixlidatos 25-09-12 08:48

Με το παχος του γυαλιου,δεν εχει καμια σχεση με την πρασινιλα.Υπαρχουν ομως γυαλια <εγχρωμα> οπως πρασινο η καφε.Μαλλον στον φιλο εβαλαν εγχρωμο γυαλι,που δεν μπορει να φυγει με τιποτα.Αυτο ειχε,αυτο εβαλε:p

archer65 25-09-12 09:36

τζαμι
 
συμφωνω με τον kixlidato, οτι αυτος που το εφτιαξε εχει βαλει τζαμι με πρασινη αποχρωση εχω αγορασει προσφατα τζαμι 10αρι σε clear αποχρωση, φιλε μου αν πληρωσες για αυτο πηγαινε το πισω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries