Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Τη γνώμη σας για υλικό φίλτρου απο πολυεστερικές ίνες (Aritherm) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64057)

Iren66 15-08-12 14:22

Τη γνώμη σας για υλικό φίλτρου απο πολυεστερικές ίνες (Aritherm)
 
Λόγω του επαγγέλματος μου (μηχανικός ήχου), έχω συναντήσει ένα υλικό απο πολυεστερικές ίνες με πολύ καλές ιδιότητες και απολύτως ασφαλές για τον άνθρωπο με τα παρακάτω χαρακτηριστικά: http://www.noisecontrol.gr/products....category_id=23 και http://www.fibralco.gr/insulation.html που λέγεται Αritherm και το χρησιμοποιούμε ως μονωτικό. Ξαναβλέποντας τις ιδιότητες του σήμερα μου φάνηκε ως εξαιρετικό υλικό για τα φίλτρα των ενυδρείων, αφού και πορώδες είναι και ακίνδυνο και αναλοίωτο και δεν ξεφτάει, και λειτουργεί μηχανικά καλά και δεν προσβάλλεται απο ζωντανούς οργανισμούς και μούχλα. Τυχαίνει να έχω αρκετό στη διάθεση μου και λέω να το δοκιμάσω στα φίλτρα, μαζί με την ελαφρόπετρα που ήδη έχω, μπας και το αποικήσουν τα βακτήρια. Επιπλέον, χαζεύοντας τα υλικά που έχουν τα περισσότερα εσωτερικά φίλτρα, βρήκα αρκετές ομοιότητες με το υλικό αυτό. Για πείτε, πως σας φαίνεται??

delta66 15-08-12 15:20

Πως σκεφτεσαι να το τοποθετησεις?

Iren66 15-08-12 15:30

το έχω σε πλάκες 5εκ πάχους, σκέφτομαι να το κόψω στο μεγεθος του σφουγγαριού που εχει τωρα το φίλτρο. Θα μπορούσα να το βάλλω καθετα και μαζί με το σφουγγάρι, ως δευτερο υλικό, ή σκέτο με διπλό κομμάτι. Πως σου φαίνεται σαν υλικό για αποίκηση βακτηρίων?

delta66 15-08-12 16:15

Δεν το ξερω, απλα ρωταω αν μπορει τουλαχιστον να λειτουργησει.
Δλδ οπως θα το τοποθετησεις θα περναει νερο απο μεσα του ή θα κοψει τη ροη? αφου δεν νομιζω να περναει ουτε αερας απο μεσα του.

Nick74 15-08-12 16:24

Δε χανεις τιποτα να δοκιμαζεις υλικα, αλλα η γνωμη μου ειναι πως το βαρος ενος φιλτρου πρεπει να δινεται στο βιολογικο μερος κι οχι τοσο στο μηχανικο, και ως βιολογικα υλικα υπαρχουν στην αγορα παρα πολυ καλα τα οποια δημιουργουν επιφανειες χιλιαδων χιλιομετρων (πχ subs. pro, siporax κτλ).

Επισεις κομματι με μεγαλο ευρος δυνατοτητων για πειραματισμο ειναι και το χημικο φιλτραρισμα που γινεται στο βαρελι προετοιμασιας

Τωρα το μηχανικο φιλτραρισμα ειναι μεν κι αυτο σημαντικο κομματι για να μην εχουμε ενα ενυδρειο βουρκο, αλλα προσωπικα το βλεπω δευτερευουσας σημασιας

ShadowVValker 15-08-12 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 684591)
Δε χανεις τιποτα να δοκιμαζεις υλικα, αλλα η γνωμη μου ειναι πως το βαρος ενος φιλτρου πρεπει να δινεται στο βιολογικο μερος κι οχι τοσο στο μηχανικο, και ως βιολογικα υλικα υπαρχουν στην αγορα παρα πολυ καλα τα οποια δημιουργουν επιφανειες χιλιαδων χιλιομετρων (πχ subs. pro, siporax κτλ).

Επισεις κομματι με μεγαλο ευρος δυνατοτητων για πειραματισμο ειναι και το χημικο φιλτραρισμα που γινεται στο βαρελι προετοιμασιας

Τωρα το μηχανικο φιλτραρισμα ειναι μεν κι αυτο σημαντικο κομματι για να μην εχουμε ενα ενυδρειο βουρκο, αλλα προσωπικα το βλεπω δευτερευουσας σημασιας

Νομίζω ότι ως βιολογικό (κυρίως) θέλει να το δοκιμάσει..

Iren66 15-08-12 19:35

Οχι, ίσα -ίσα ειναι σαν σφουγγάρι, απλά δεν διογκώνεται πολύ, περνά απο μέσα του και το νερό και ο αέρας μια χαρά. Για να καταλάβεις στην υφή μοιάζει σαν τον υαλοβάμβακα που εχει ο αποροφητήρας κουζίνας, αλλά ποιο παχύ.
ναι, σαν βιολογικό θέλω να το δοκιμάσω, μηχανικά λειτουργούν και τα κοινά σφουγγάρια, αλλά χαλάνε γρήγορα (αρχίζουν να τρίβονται εννοώ)

exelix 15-08-12 20:45

Στο σύνδεσμο που έδωσες λέει:

Παράθεση:

Δεν επηρεάζεται από τις υπεριώδεις ακτίνες του ήλιου, την υγρασία και δεν προσβάλλεται από μούχλα, βακτηρίδια και μικροοργανισμούς.

Iren66 15-08-12 20:55

Χμ, ναι αυτό το "δεν προσβάλλεται" με προβλημάτισε κι εμένα, αλλά σκέφτηκα πως λογικά εννοεί πως δεν επηρεάζεται ως υλικό, δεν τρώγεται δηλαδή απ τη μούχλα κι απ τους μικροοργανισμους, βακτήρια κλπ. Λες να σημαίνει πως δεν μπορεί και να αποικιστεί απ αυτά?

Γιώργος Κ 15-08-12 21:11

Ετσι οπως το γραφει δεν κανει για τη δουλεια που το θελεις!!
Τα βακτηρια που ειναι "επιθυμητά" δε διαφερουν απο τα "ανεπιθύμητα" οποτε αν ειναι αληθεια οσα αναφερει ... δεν θα μπορεσουν να εγκατασταθουν σε αυτο το υλικο!

exelix 15-08-12 21:21

Δεν ξέρω αν δημιουργεί αφιλόξενο περιβάλλον για τα βακτήρια ή απλά δεν μπορούν να το χαλάσουν, αλλά υπάρχουν τόσα υλικά που είναι δοκιμασμένα για τα φίλτρα που πραγματικά δε βρίσκω λόγο να το ρισκάρετε. Και δε νομίζω ότι το βρίσκετε πιο φθηνό!

Iren66 15-08-12 21:37

:oops: Μάλλον δίκιο έχετε. Δεν το σκεφτόμουν ως πιο φτηνό, μόνο ως υλικό που υπάρχει ήδη και πάντα συγκριτικά με τα κοινά σφουγγάρια. Ισως το δοκιμάσω κάπου μόνο του ή μόνο με φυτά, με αμμωνία, να μου φύγει κι η απορία ;)

delta66 15-08-12 22:01

Και οταν τελειωσεις με τα πειραματα βαλε ελαφροπετρα να ξεμπερδευεις :D

Iren66 15-08-12 22:39

χαχα! λες ε? Ε ναι, γιαυτό ζήτησα γνώμες, μην κάθομαι να "ξανα-ανακαλύπτω τον τροχό ;)
ΒΤW υπάρχει κάποιο άρθρο περί αποτελεσματικότητας/σύγκρισης υλικών φίλτρου σε σχέση με τη βιολογία πάντα? (ίσως θα ταν καλύτερα να διαβάσω, παρά να ασχοληθώ τσάμπα με το Aritherm μου τελικά ;)

delta66 15-08-12 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Iren66 (Μήνυμα 684639)
χαχα! λες ε? Ε ναι, γιαυτό ζήτησα γνώμες, μην κάθομαι να "ξανα-ανακαλύπτω τον τροχό ;)
ΒΤW υπάρχει κάποιο άρθρο περί αποτελεσματικότητας/σύγκρισης υλικών φίλτρου σε σχέση με τη βιολογία πάντα? (ίσως θα ταν καλύτερα να διαβάσω, παρά να ασχοληθώ τσάμπα με το Aritherm μου τελικά ;)

Γιατι οχι? Δεν θα ξανα-ανακαλυψεις τον τροχο, αλλα κανωντας ενα πειραμα προετοιμασμενο και μελετημενο καλα, με καλες πιθανοτητες επιτυχιας, μπορει να μην ξανα-ανακαλυψουμε τον τροχο αλλα μπορει να τον κανουμε να τρεχει πιο γρηγορα. ;)

Εχει καπου γραμμενο καποιο πινακα ο Jeppas, αλλα δεν χρειαζεται......
.... Βαλε ελαφροπετρα. ;)

Iren66 15-08-12 22:48

οκ, thanks ;))

Γιώργος Κ 15-08-12 23:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 684641)
Εχει καπου γραμμενο καποιο πινακα ο Jeppas, αλλα δεν χρειαζεται......

Εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51401

Iren66 15-08-12 23:46

Σ ευχαριστώ! Μόλις διάβασα στο doc το λόγο που δεν αξίζει τον κόπο το Αritherm (πολυεστερικές ίνες): Γράφει "Υπάρχουν κι άλλα υλικά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για την υποστήριξη ενός συστήματος όπως Σφουγγάρια , Βιόμπαλες, Λάβα, Ελαφρόπετρα, Πολυεστερικές ίνες κλπ. με σημαντικότερο μειονέκτημά τους την χαμηλότερη επιφάνεια αποίκισης βακτηρίων." Δυστυχώς το μειονέκτημα αυτό αφορά και την ελαφρόπετρα...

delta66 16-08-12 00:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Iren66 (Μήνυμα 684649)
Δυστυχώς το μειονέκτημα αυτό αφορά και την ελαφρόπετρα...

Αστο
Βαλε ελαφροπετρα ;)

Iren66 16-08-12 01:13

Χαχα, ελαφρόπετρα ΕΧΩ! (κατα τύχη βέβαια ;)) Ψαχνόμουν για το επόμενο ενυδρείο και μάλλον το ίδιο θα βάλω, μια που θα πάρω μπόλι κι η ελαφρόπετρα είναι στρωμένη ;) Απλά έχω σκαλώσει τι να βάλλω ως δεύτερο υλικό (με την προυπόθεση να το χωράει το φίλτρο, που ακόμα δεν ξέρω καν ποιο θαναι :smt120 )

delta66 16-08-12 13:31

Αν θελεις συν καποιο διαφορετικο βιολογικο υλικο, κοιτα το χυμα sera siporax (5 ευρω το λιτρο) που ειναι σε μορφη μακαρονιου, ετσι ωστε να διευκολυνεις και τη ροη.

Η ελαφροπετρα σου τι διαμετρο εχει περιπου? σαν χαλικακι γυρω στο 6-12mm? Δεν πιστευω να ειναι κοτρωνες.

Iren66 16-08-12 17:05

σαν χαλικακι ειναι γυρω στο 6-12mm. Ναι τα γνωρίζω τα siporax, αλλά απο που τα πέρνεις τόσο?

Nick74 16-08-12 18:10

ολα τα petshops εχουν συσκευασμενο, και μερικα καλα online καταστηματα (πχ πετ κουμουλους) εχουν και χυμα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02043 seconds with 11 queries