Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Waterproof Submersible Led Bar ??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71851)

lingistis 17-05-13 23:16

Waterproof Submersible Led Bar ???
 
Φίλοι μου έχω ένα ενυδρείο Aquael Εconoline 60 όπου έχει καεί η λάμπα του (ECOLIGHT 11w) και έψαχνα να δω τι άλλο υπάρχει από φωτισμό για να με βολέψει. Στο ενυδρείο βάζω κατά διαστήματα γαρίδες με εύκολα φυτά... βασικά pellia και fern. Έτσι βρήκα αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/18-30-42-5...item4853c3c1d8

και μου έδωσε την ιδέα για φωτισμό από μέσα (πάνω πάνω στο γυαλί και ίσως στο νερό) και όχι στο καπάκι. Σε μήκος υπολόγιζα 38 εκ (42LED) σε άσπρο. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι για το σχετικό προίόν ή κάτι άλλο θα εκτιμούσα την βοήθεια του.

Alex_Salonica 17-05-13 23:39

Το έχω Γιάννη, έχει πολύ λίγο φωτισμό δεν κάνει. Στο aquael κι εγώ δεν ήξερα τι φωτισμό να βάλω και τελικά κατέληξα σε αυτό που είχε. Το κουικο τις έχει 14 ευρώ αν θυμάμαι καλα

nazgul 18-05-13 00:39

Για moonlight που εχω παρει το μικρο απο κινεζο και το χρησιμοποιω σε 60αρι ενυδρειο, μια χαρα ειναι. Αρκετα δυνατο μαλιστα, τοσο που δεν το στρεφω προς το βυθο, αλλα παραλληλα στην επιφανεια του νερου. Ειναι αλλο χρωμα το μπλε, ομως, πιο εντονο. Τωρα για daylight ισως να μην ειναι και πολυ καλο. Αλλα σιγουρα μπορεις να το δοκιμασεις και το πολυ-πολυ το κρατας για επιφυλακη, αν χαλασει κανενα φωτιστικο σου ή καει καμια λαμπα και δεν εχεις αμεσα διαθεσιμη.

Κουραμπιές 18-05-13 00:43

Eιχαμε στο φυτεμενο της ζωοτεχνιας θοδωρη, αυτο λες? Ωραιο φως εβγαζε εμενα μαρεσε και ας ηταν μικρη, πιστευω αυτη που αναφερετε πιο πανω θανε μια χαρα. Οχι για πολλα πολλα βεβαια εξαρταται τη χρηση.

Αν κρινω οτι την πελια που μουχες δωσει γιαννη την εχω σε ενυδρειο με μια τελειωμενη Τ8 15(?)W 10ετιας, και παει μια χαρα...μια χαρα θα δουλεψει πελια και φερν.

nazgul 18-05-13 00:45

Νομιζω κατι τετοιο ειχαμε στην εκθεση, ναι. Για moonlight, παντως, πολυ καλο ειναι.

lingistis 18-05-13 10:00

Το moonlight πιο είναι... link για να καταλάβω :D

nazgul 18-05-13 10:34

Μαλλον τελειωσε το stock του προμηθευτη που το πηρα, γιατι δεν το βρισκω πλεον. Ο προμηθευτης ειναι αυτος.

Σαν αυτο ειναι με 18 leds, το μπλε. 8.80 δολλαρια το ειχα παρει.

Skydiver 18-05-13 11:05

Τελικά το μπλέ χρώμα κάνει για moonlight ή όχι. Πόσες ώρες το ανάβετε;:rolleyes:

lingistis 18-05-13 11:07

Δηλαδή το χρώμα στα λεντ επηρεάζει την ‘‘φωτεινότητα‘‘;

Εγώ που θέλω απλό φως να κάνει και λίγο για τα φυτά ποιο να πάρω… το λευκό;

Λογικά όσο ποιο πολλά led τόσο ποιο φωτεινό ή κάνω λάθος;

Τα led ζεσταίνουν το χώρο όπως οι λάμπες;

Και όταν λέτε moonlight τι ακριβώς εννοείτε; link για να διαβάσω και φώτο please...


Καλά είμαι πολύ άσχετος με το φωτισμό τελικά... αλλά είμαι κιχλιδάς πως να το κάνουμε :D:D:D

nazgul 18-05-13 11:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver
Τελικά το μπλέ χρώμα κάνει για moonlight ή όχι. Πόσες ώρες το ανάβετε;:rolleyes:

Μια χαρα ειναι. Δεν εχω βγαλει και καμια φωτογραφια απο το ενυδρειο να σου δειξω. Απλα το συγκεκριμενο, το στρεφω παραλληλα με την επιφανει του νερου, ωστε να μην γινεται σαν disco το ενυδρειο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis
Δηλαδή το χρώμα στα λεντ επηρεάζει την ‘‘φωτεινότητα‘‘;

Εγώ που θέλω απλό φως να κάνει και λίγο για τα φυτά ποιο να πάρω… το λευκό;


Λογικά όσο ποιο πολλά led τόσο ποιο φωτεινό ή κάνω λάθος;

Τα led ζεσταίνουν το χώρο όπως οι λάμπες;

Και όταν λέτε moonlight τι ακριβώς εννοείτε; link για να διαβάσω και φώτο please...


Καλά είμαι πολύ άσχετος με το φωτισμό τελικά... αλλά είμαι κιχλιδάς πως να το κάνουμε :grin::grin::grin:

Λευκο θελεις εσυ για τα φυτα. Οσο πιο πολλα leds, τοσο πιο φωτεινο. Βεβαια, παιζει ρολο και η ποιοτητα των leds, αλλα αυτα πρεπει να εχουν ολα την ιδια ποιοτητα. Δεν ειναι και τα καλυτερα που μπορεις να βρεις στην αγορα, βεβαια.

Ζεσταινουν γενικως, αλλα το συγκεκριμενο οχι τιποτα το ιδαιτερο. Ειναι προστατευμενο, δεν ειναι ταινια για να ερθει σε αμεση επαφη με το καπακι σου.

Skydiver 18-05-13 16:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 764277)
Μια χαρα ειναι. Δεν εχω βγαλει και καμια φωτογραφια απο το ενυδρειο να σου δειξω. Απλα το συγκεκριμενο, το στρεφω παραλληλα με την επιφανει του νερου, ωστε να μην γινεται σαν disco το ενυδρειο.

Θέμα με άλγες δεν είχες; Έχω ακούσει πως το μπλέ φως δημιουργεί άλγες. Εσένα δεν σου έκανε κάτι τέτοιο;

nazgul 18-05-13 19:04

Οχι ακομα, τουλαχιστον :D. Γι' αυτο το εχω να κοιταει παραλληλα, οπως ειπα, για να μειωσω τις πιθανοτητες. Θα δειξει το μελλον, γυρω στον 1.5 μηνα το εχω μονο.

Το ενυδρειο ειναι Tanganyika, παντως και εχω φωτισμο 6.5 ωρες και 1 moonnlight.

Skydiver 18-05-13 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 764371)
Οχι ακομα, τουλαχιστον :D. Γι' αυτο το εχω να κοιταει παραλληλα, οπως ειπα, για να μειωσω τις πιθανοτητες. Θα δειξει το μελλον, γυρω στον 1.5 μηνα το εχω μονο.

Το ενυδρειο ειναι Tanganyika, παντως και εχω φωτισμο 6.5 ωρες και 1 moonnlight.

Ok, σ' ευχαριστώ πολύ!!! :D :smt039

snakepanos 18-05-13 22:43

Εγω εχω παρει απο το ΙΚΕΑ ενα φωτιστικο Led στα 11 watt ειναι χαμηλού φωτισμου ,,ειναι σε κιτρινο φως και το εβαλα στο πησω μερος του ενυδρειου για να φωτίζει και τα πησω φυτα .
Το εχω και σαν moonnlight δεν μου εβγαλε αλγε καθολου το δουλευω ενα χρονο και δεν εχει χαλασει ουτε εχει παρει υγρασιες γιατι ειναι μεσα στο πλαστικη θηκη .
Το κολησα επανω στο καπακι εκλεισα της ακρες και ειναι μια χαρα.
Το πηρα 11 ευρω.και δεν ζεσταίνεται καθολου .

ChocolatePuma 18-05-13 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 764411)
Εγω εχω παρει απο το ΙΚΕΑ ενα φωτιστικο Led στα 11 watt ειναι χαμηλού φωτισμου ,,ειναι σε κιτρινο φως και το εβαλα στο πησω μερος του ενυδρειου για να φωτίζει και τα πησω φυτα .
Το εχω και σαν moonnlight δεν μου εβγαλε αλγε καθολου το δουλευω ενα χρονο και δεν εχει χαλασει ουτε εχει παρει υγρασιες γιατι ειναι μεσα στο πλαστικη θηκη .
Το κολησα επανω στο καπακι εκλεισα της ακρες και ειναι μια χαρα.
Το πηρα 11 ευρω.και δεν ζεσταίνεται καθολου .

Link? +-4

stanisalus18 18-05-13 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 764417)
Link? +-4

για τα sparsam του ικεα θα ειναι, τα πηρα κ εγω αυτα προσφατα. καπου στα 10 με 15 ευρω ειναι κ ειναι δυο λαμπες σε μια συσκευασια. εχει κ σε 7w και σε 11w (Ε14 και Ε27)

snakepanos 19-05-13 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 764417)
Link? +-4

Αυτο ειναι,,,http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=22995

ChocolatePuma 19-05-13 00:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 764465)

Ευχαριστώ!!

stanisalus18 19-05-13 00:14

αχα ακυρο το προηγουμενο ποστ μου :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02225 seconds with 11 queries