Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ JUWEL 100lt. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88169)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 04-10-16 06:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 968289)
Μπόλικη ταινία δεν έπεσε εδώ? Μη βιαστείς να το γεμίσεις, άσε να στεγνώσει πολύ καλά η σιλικόνη. Καλογέμιστο και από μένα :D

Ευχαριστω, ναι εβαλα αρκετη ωστε να το πιεσει να την ξερασει να μη δημιουργηθουν φυσαλιδες, πειραζει; Θα το αφησω 10 μερες ετσι, καλα ειναι η θελει παραπανω;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

stanisalus18 04-10-16 06:35

Καλήμερα. Όχι είναι εντάξει νομίζω, απλώς δεν χρειαζόταν τόση ταινία. Παίζει να σε παιδέψει λίγο όταν θα έρθει η ώρα να την αφαιρέσεις αν στεγνώσει τελείως η χαρτοταινία, θα σου αφήσει την "κολλά" της, μιας και είναι έξω :rolleyes:

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 04-10-16 07:11

Δεν θα καθαρισει με οινοπνευμα; Ποσες μερες να την αφησω; Σημερα κλεινει 2 μερες

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Τάκης 04-10-16 07:42

Βγάλε τη χαρτοταινία, πλέον δεν χρειάζεται,
αν το έχεις 2 ημέρες, βρέχτο, όχι να το γεμίσεις, πιτσιλισέτο με νερό,
η σιλικόνη δεν στεγνώνει από τη ζέστη, αλλά από την υγρασία, το βρέξιμο της κάνει καλό,
και καθάρισε τις κόλλες από τη χαρτοταινία,
αν δεν βγαίνουν με οινόπνευμα βάλε διαλυτικό νίτρου,
μετά 4-5 ημέρες μπορείς να το γεμίσεις

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 04-10-16 07:59

Οκ ευχαριστω παιδια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

tsala 04-10-16 11:58

Καλογεμιστο Κωστα!
Καλα το τερματισες με την ταινια:D
Βγαλτην οπως ειπε ο Τακης, οτι ηταν να κανει το κανε.
Με οινοπνευμα και βαμβακι θα φυγει , αν εχει αφησει σημαδια , γιατι συνηθως δεν αφηνει η χαρτοταινια.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 05-10-16 08:23

Την εβγαλα χθες τη χαρτοταινια δεν αφησε ιχνος, ποσο το αφηνω μεχρι να βαλω νερο δοκιμης; 10 μερες ειναι καλα; Ακυρο τωρα διαβασα το ποστ του Τακη, θα το αφησω εβδομαδα, μπορω με σπρει δηλαδη να το ψεκαζω νερο στις κολλησεις;

Υ.Γ. Τα τζαμια ειναι απιστευτα ομορφα, τελεια κομμενα, τα μετρησα ολα και δε χανουν ουτε μισο χιλλιοστο κι ενα ελαφρυ ρονταρισμα να μη χασει επιφανεια και μονο 100 ευρω με ολα τα τζαμια εκτος του διπλου πατου ultra clear τη στιγμη που σε καταστηματα μου ζητουσαν 450 ευρω να μου το φτιαξουν, δηλαδη πανε για 350 ευρω κερδος στο κολλημμα!

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Themis_aqua 05-10-16 08:33

Μια χαρα Κώστα:p
χαρτοταινια εβαλες εσωτερικα διπλα απ τις κολλησεις να κρατησει τις περισιες της σιλικονης ή δεν χρειαζεται;Εξωτερικα δε σου ξερασε καθολου;

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 05-10-16 08:40

Ναι μεσα εξω μπηκε χαρτοταινια απλα μεσα στα μεγαλα τζαμια μπηκε στα 9 χιλλιοστα πιο μεσα στην εσωτερικη πλευρα για να κολλησουν τα πλαινα κι ο πατος ο οποιος χρειαζεται κι αυτος περιφερειακα χαρτοταινια. Ξερασε μεσα εξω κι ευτυχως που ειχα τις χαρτοταινιες γιατι θα ειχαν γινει ολα χαλια, εννοειται οτι τις βγαζεις επιτοπου μετα το κολλημα κι αφου πρωτα εχεις καθαρισει την περισσεια, ειχα δει αρκετα βιντεο αλλα ενα απ αυτα ηταν το πιο διαφωτιστικο και πιο ευκολο για κυριολεκτικα επαγγελματικη δουλια. Να σημειωσω πως ειχα για βοηθεια το φιλο Σταθη Παπαδουρη που εχει κολλησει αρκετα ωστε μην κανω καποιο λαθος γιατι ηθελα να το κολλησω μονος αλλα ηταν το πρωτο κι η εμπειρη επιβλεψη και βοηθεια ειναι απαραιτητη σ αυτες τις περιπτωσεις.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

spithas7 05-10-16 08:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 968694)
Την εβγαλα χθες τη χαρτοταινια δεν αφησε ιχνος, ποσο το αφηνω μεχρι να βαλω νερο δοκιμης; 10 μερες ειναι καλα; Ακυρο τωρα διαβασα το ποστ του Τακη, θα το αφησω εβδομαδα, μπορω με σπρει δηλαδη να το ψεκαζω νερο στις κολλησεις;

Υ.Γ. Τα τζαμια ειναι απιστευτα ομορφα, τελεια κομμενα, τα μετρησα ολα και δε χανουν ουτε μισο χιλλιοστο κι ενα ελαφρυ ρονταρισμα να μη χασει επιφανεια και μονο 100 ευρω με ολα τα τζαμια εκτος του διπλου πατου ultra clear τη στιγμη που σε καταστηματα μου ζητουσαν 450 ευρω να μου το φτιαξουν, δηλαδη πανε για 350 ευρω κερδος στο κολλημμα!

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Μεγεια Κωστα..
Δεν χρειαζεται καν να βρεξεις την σιλικονη...
Υπομονη μονο απο εδω και περα μεχρι το γεμισμα....;)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 05-10-16 08:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spithas7 (Μήνυμα 968703)
Μεγεια Κωστα..
Δεν χρειαζεται καν να βρεξεις την σιλικονη...
Υπομονη μονο απο εδω και περα μεχρι το γεμισμα....;)

Σταθη εσυ εισαι;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Τάκης 05-10-16 23:34

Η σιλικόνη σκληραίνει πιο γρήγορα όταν υπάρχει υγρασία,
το έχω παρατηρήσει πολλά χρόνια πριν ασχοληθώ με ενυδρεία,
όταν έκλεινα τρύπες σε γλάστρες και έβαζα αμέσως νερό,
η παρατήρηση μου επιβεβαιώθηκε όταν είδα το χημικό τύπο της σιλικόνης και πως σκληραίνει
n Si(CH3)2Cl2 + n H2O β†’ [Si(CH3)2O]n + 2n HCl
πηγή https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3...8C%CE%BD%CE%B7

odin79 06-10-16 00:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 968986)
n Si(CH3)2Cl2 + n H2O β†’ [Si(CH3)2O]n + 2n HCl

:smt120:smt120 το εχεις παει σε αλλο επιπεδο!και γω το χα δει αλλα δεν πηγε το μυαλο μου:p

tsala 06-10-16 01:11

oσο για την ερωτηση σου ποσο θα το αφησεις...

εγω θα το ειχα γεμισει ηδη!!!:D

tsodkostas 06-10-16 05:51

Μην περιμένεις Κώστα. Γέμισε το. Εγώ τρεις ημέρες το άφησα την τέταρτη το γεμισα δοκιμαστικά για μια ημέρα και την πεμπτη ημέρα το έστησα.
Χθες ξεκίνησα και άλλο.
Που θα το βάλω όμως δεν ξέρω. Προβλέπω zw από τη γυναίκα μου :p

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 06-10-16 06:53

Παιδιά δεν υπάρχει λόγος να βιάζομαι, δεν έχω δα και ψάρια σε κουτί να περιμένουν, απ ό,τι έχω διαβάσει οι απόψεις διίστανται αλλά προτιμώ να ακούσω τον φίλο μου Στάθη που με βοήθησε στο κόλλημα και ξέρει, να το αφήσω 7-10 μέρες πριν το γεμίσω.

http://i.imgur.com/5IrH2Ixh.jpg
http://i.imgur.com/KQjzqCyh.jpg

Τάκης 06-10-16 07:16

Εννοείται πως αν δεν έχεις ψάρια ακόμα δεν σε πιέζει ο χρόνος να το γεμίσεις,
από την άλλη όμως το βρέξιμο δεν θα επιταχύνει μόνο τη διαδικασία, θα φύγει και η μυρωδιά πολύ γρήγορα χωρίς να πάθει τίποτα η σιλικόνη και η ποιότητα συγκόλλησης.
¶λλο το βρέξιμο και άλλο το γέμισμα ;)
---------------------------
Γεια σου βρε Στάθη :)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 06-10-16 07:19

Το εχω σε μπαλκονι που απο κατω εχει δασυλιο κι εχω υγρασια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

odin79 06-10-16 08:21

πολυ ομορφο εγνε κωστα αντε να το στησεις γιατι στο αλλο αυτη η πλατη στο λαιμο μου καθοταν.καλογεμιστο και μοσχατο!!!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 06-10-16 08:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 969020)
πολυ ομορφο εγνε κωστα αντε να το στησεις γιατι στο αλλο αυτη η πλατη στο λαιμο μου καθοταν.καλογεμιστο και μοσχατο!!!

Ευχαριστω, για πες μου τη γνωμη σου επι τη ευκαιρια, μαυρο φοντο στην πλατη η μπλε; Εχω παρει αυτη την ενυδρειακη αφισα με τη μια πλευρα να ειναι μπλε κι η αλλη μαυρη, το προτεινεις;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

odin79 06-10-16 08:35

με chery νομιζω μαυρη πλατη,αλλα δεν ειμαι αι αντικειμενικος γιατι γενικα το μπλε φοντο μου αρεσει μονο στα θαλασσινα

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 06-10-16 11:22

Συμφωνω απολυτα!

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

nasos_discus 06-10-16 11:42

και εγω ψηφίζω για μαυρο φοντο!!!!

Κωστα αν μπορέσεις καποια στιγμή πες μας απο που πηρες τα τζάμια , γιατι ειμαι και εγω στην αναζητηση για κατασκευη σε ιδιες διαστάσεις. Αν δεν σου είναι κοπος μπορεις να μου στειλεις και τις διαστάσεις απο τα τζάμια που έκοψες .

Ευχαριστώ

kosmas 06-10-16 11:44

Κωστα καλημερα! Αυτη η αφισα που πηρες με τι τροπο κολλιεται?

Gyristroula 06-10-16 11:46

Καλογέμιστο!! :)

tsodkostas 06-10-16 12:39

Μπλε δίνει βάθος!!!!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 06-10-16 12:41

Τα τζαμια τα πηρα απ το Περιστερι, Αναπαυσεως απεναντι απ το γηπεδο του αγιου Ιεροθεου. Πατος 100χ40χ0.8 παχος κοινο γυαλι, δευτερος πατος ως οδηγος και κοντρα 98.4χ38 4χ0.5 παχος κοινο γυαλι, 2 τμχ. 100χ42χ0.8 παχος ultra clear και 2τμχ. 38.4χ42χ0.8 παχος ultra clear για τα πλαινα ολα μ ενα απαλο ρονταρισμα κι απολυτη ακριβεια στα κοψιματα. Συνολο κοστους 110 ευρω συν 10 ευρω η σιλικονη ενυδρειακη μη τοξικη κι αοσμη, διαλυτικο νιτρου και χαρτοταινια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

nasos_discus 06-10-16 12:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 969069)
Τα τζαμια τα πηρα απ το Περιστερι, Αναπαυσεως απεναντι απ το γηπεδο του αγιου Ιεροθεου. Πατος 100χ40χ0.8 παχος κοινο γυαλι, δευτερος πατος ως οδηγος και κοντρα 98.4χ38 4χ0.5 παχος κοινο γυαλι, 2 τμχ. 100χ42χ0.8 παχος ultra clear και 2τμχ. 38.4χ42χ0.8 παχος ultra clear για τα πλαινα ολα μ ενα απαλο ρονταρισμα κι απολυτη ακριβεια στα κοψιματα. Συνολο κοστους 110 ευρω συν 10 ευρω η σιλικονη ενυδρειακη μη τοξικη κι αοσμη, διαλυτικο νιτρου και χαρτοταινια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

ευχαριστώ πολυ , θα κανω μια βολτα απο εκει !!!!:D:D:D:D

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 06-10-16 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nasos_discus (Μήνυμα 969070)
ευχαριστώ πολυ , θα κανω μια βολτα απο εκει !!!!:D:D:D:D

Μολις παω σπιτι που εχω την καρτα του θα σου δωσω τα ακριβη στοιχεια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
-------------------------
Λοιπόν:

Τεχνική Υαλού.
Δημήτρης Παπαδημητρίου
Αναπαύσεως και Αρτοξίνου 2
Εναντι γηπέδου Αγίου Ιεροθέου.
Τηλ. 2105751864 - 6944574894

odin79 06-10-16 18:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 969049)
Συμφωνω απολυτα!

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

μια φορα συμφωνουμε!!!!:):)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02743 seconds with 11 queries