Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Πρόβλημα με το ενυδρείο μου..I need help!!plz (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32022)

alx 03-05-09 11:37

Πρόβλημα με το ενυδρείο μου..I need help!!plz
 
Καταρχην Γεια σε ολους.. Έχω ενα ενυδρειο 42 lt το οποιο περιεχει οτι κρινεται απαραιτητο για την σωστη λειτουργια του, (συμφωνα παντα με το μαγαζι που ψωνίζω!).Στο ενυδρειο κατοικουσαν 2 κλοουν κ ενα blue tang(αν ονομαζεται ετσι).Το τελευταιο μηνα χωρις να μπορω ακομα να βρω την αιτια αρρωστησε πρωτα το blue tang αλλα προλαβα κ το ξαναζωντανεψα, επειτα μετα απο μια εβδομαδα ξανααρρωστησε κ πεθανε μαζι με τον ενα κλοουν αφου ειχαν βγαλει κ τα δυο κατι ασπρα στιγματα.την επομενη μερα ακολουθησε κ ο αλλος κλοουν.καναμε τα τεστ κ δν εδειξαν τιποτα το ανησυχιτικο κ ετσι ξανα εβαλα 2 κλοουν.Ομως κ αυτα ειχαν την ιδια καταληξη με τα προηγουμενα σε λιγοτερο απο μια εβδομαδα.επειδη με εχει στεναχωρεσει αυτη η κατασταση κ δν θελω να ξανα συμβει θα ηθελα αν γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει να με βοηθησει.
Ευχαριστω εκ τον προτερων.....

Kotsos 03-05-09 11:53

Αρχικά καλως ήρθες...:p
Βασικό πρόβλημα είναι το ενυδρείο σου... Είναι πάρα πολύ μικρό ακόμη και για έναν κλοουν. Για να στήσεις ένα σωστό ενυδρειο θα χρειαστείς τουλάχιστον 80 λίτρα στα οποία μπορούν να μπουν 2 κλόουν...
Τα άσπρα στίγματα είναι μάλλον ικ..

Πες μας λίγο τι περιέχει το ενυδρείο σου, κάθε πότε κάνεις αλλάγές κτλ.
Και παράλληλα διάβαζε και τα υπομνήματα στο θαλασσινό..

sifnos 03-05-09 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alx (Μήνυμα 352400)
Καταρχην Γεια σε ολους.. Έχω ενα ενυδρειο 42 lt το οποιο περιεχει οτι κρινεται απαραιτητο για την σωστη λειτουργια του, (συμφωνα παντα με το μαγαζι που ψωνίζω!).Στο ενυδρειο κατοικουσαν 2 κλοουν κ ενα blue tang(αν ονομαζεται ετσι).Το τελευταιο μηνα χωρις να μπορω ακομα να βρω την αιτια αρρωστησε πρωτα το blue tang αλλα προλαβα κ το ξαναζωντανεψα, επειτα μετα απο μια εβδομαδα ξανααρρωστησε κ πεθανε μαζι με τον ενα κλοουν αφου ειχαν βγαλει κ τα δυο κατι ασπρα στιγματα.την επομενη μερα ακολουθησε κ ο αλλος κλοουν.καναμε τα τεστ κ δν εδειξαν τιποτα το ανησυχιτικο κ ετσι ξανα εβαλα 2 κλοουν.Ομως κ αυτα ειχαν την ιδια καταληξη με τα προηγουμενα σε λιγοτερο απο μια εβδομαδα.επειδη με εχει στεναχωρεσει αυτη η κατασταση κ δν θελω να ξανα συμβει θα ηθελα αν γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει να με βοηθησει.
Ευχαριστω εκ τον προτερων.....

ειναι δυνατον???42 λιτρα και εβαλες μεσα tang????κοιτα τις απαιτησεις καθε ειδους και δες αρχικα εκτος της συμβαυτοτητας των ειδων και τις απαιτησεις σε λιτρα.απο πιο καταστημα ψωνιζεις?
www.fishbase.org

asourtzo 03-05-09 11:54

Συμπληρωσε την φορμα ασθενειων http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14301 θα ειναι πιο ευκολο να βγαλουμε συμπερασματα , λεγωντας λευκα στιγματα το μυαλο μου παει κατευθειαν σε ΙΚ , Ας περιμενουμε ομως τους εμπειρους τις θαλασσας να δουμε τι θα πουν;)

netblues 03-05-09 12:14

Και πατα και κανα enter να αλλαζει παραγραφος.
Εινσι πολυ κουραστικα τα μακρυναρια.
Επισης, εδω δεν ειναι sms να τρωμε τα φωνηεντα.

vasilakis 03-05-09 12:28

Φιλε μου για πες μας λιγο απο εξοπλισμο και απο βραχο-αραγωνιτη τι εχεις για να δουμε τι θεωρει ο μαγαζατορας απαραιτητο και αν θες πες μας ποιος ειναι για να προφυλαξουμε αλλους χομπιστες μελλοντικα.

Οταν πας να αγορασεις εναν ζωντανο οργανισμο δεν νομιζεις οτι θα επρεπε να ενημερωθεις για τις αναγκες του και τις συνθηκες διαβιωσης που πρεπει να του παρεχεις ?

Φιλικα παντα.

madfdg 03-05-09 12:54

Δυστηχώς έμαθες με τον δύσκολο τρόπο τον κακό επαγγελματία!Στα λίτρα σου απλά είναι απαγορευτικά αυτά που έβαλες!
Κάνε μια ανάλυση του εξοπλισμού ώστε να δούμε τι έκρινε ο μαγαζάτορας οτι αρκεί για το ενυδρείο σου και να σου κάνουμε τις ανάλογες προτάσεις!;)

Καλωσήρθες στην παρεα μας!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01335 seconds with 11 queries