Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναπαραγωγή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=110)
-   -   Εγκυος η οχι??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21114)

Andros 26-11-07 21:17

Εγκυος η οχι???
 
5 Συνημμένο(α)
Προσφατα αποφασισα να καθαρισω το φιλτρο της λιμνης αφου ειχε πεσει η αποδοση του. Εως εδω καλα ετσι??? Ανοιγοντας το φιλτρο και αφου εβγαλα ολα τα υλικα απο μεσα τοτε ηρθε η εκπληξη!!!!! Επτα πλασματακια αρχισαν να τρεχουν στον πατο του φιλτρου, και εγω ο ειδημων (κουνια που με κουναγε) τα πηρα για γυρινους (βλεπε αρχαριος στα ψαρια κρυου νερου) με αποτελεσμα να κανω τη βλακεια του αιωνα! Τα κατεστρεψα ο ατιμος :( Οπως θα δειτε στις φωτο πιο κατω δεν ηταν γυρινοι αλλα ψαρακια.:( Τωρα οπως θα δειτε πιο κατω στις φωτο ενα απο τα comet μου εχει φουσκωμενη κοιλια και διαιρωτουμαι αν ειναι εγκυος ή οχι? Παρολο που δεν ειναι καιρος για γεννητουρια εντουτοις εχει φουσκωμενη κοιλια και καποια αλλα το κυνηγουν συνεχως. Δεστε τις φωτο και πειτε μου. Ειναι εγκυος ναι ή οχι?:confused:

1 φωτο αυτα που καταστρεψα ο ατιμος!
2 και 3 φωτο ειναι εγκυος η οχι???
4 και 5 φωτο το κυνηγητο που ελεγα.

in the pond 26-11-07 21:49

Άντρο, ακριβώς κάπως έτσι γίνεται η κατάσταση που σου έχω πει πιο πριν.
Αφού έχεις δει να το κυνηγάνε κιόλας τα άλλα ψάρια, θα πει ότι όντως είναι έγκυος.

Τώρα στην Κύπρο έχουμε 19ο κελσίου και δε λέει να χειμωνιάσει με τίποτα. Ηλιοφάνεια δε να φάνε και οι κότες. Τα φυλλοβόλα δέντρα δεν λένε να ρίξουν τα φύλλα τους και αυτά που τα έχουν ρίξει ξαναβγάζουν καινούργιους βλαστούς. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παρατηρήσει τώρα στη δική μου λίμνη κάτι τέτοιο αυτήν την περίοδο, αλλά από ότι δείχνει το πράγμα, θα δεχτείς νέο γόνο χριστουγενιάτικα.

Το δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι οι παγωνιές θα σκοτώσουν τα περισσότερα. Να ξέρεις ότι τις πρώτες μέρες της ζωής τους τις περνάνε στην επιφάνεια του νερού, κρυμμένα στα φύλλα των νυμφαίων και τα άλλα φυτά της επιφάνειας.

Andros 26-11-07 22:03

Δηλαδη Βασιλη την βλεπεις εγκυο την κοκονα ετσι??? Εκει που πεφτει το νερο απο τον καταρακτη υπαρχουν αρκετες και μεγαλες πετρες Βασιλη, υπαρχει το ενδεχομενο να κρυφτουν εκει??? Μιας και τωρα δεν εχω αρκετα φυτα.

SOCRATIS 27-11-07 09:04

Φαίνεται φουσκωμένη και όπως επίσης συνηγορούν και τα υπόλοιπα στοιχεία μάλλον βρίσκεσαι μπροστά σε αναπαραγωγική διαδικασία.
Aν ήσουν προετοιμασμένος έχοντας αρκετά φυτά (μέρες πριν) οι γόνοι εκτός από κρυψώνα θα είχαν εξασφαλίσει και λίγη τροφή τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες της ζωής τους. Από την άλλη ,όπως ειπώθηκε παραπάνω , ο ερχομός του χειμώνα δεν δίνει πολλές ελπίδες για την επιβίωση τους.

gwgw 27-11-07 10:05

αν τα βάλει σε καποιο ενυδρειο? δεν υπαρχει περιπτωση να τα γλιτώσει?

lucy 27-11-07 10:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 217062)
... Τα κατεστρεψα ο ατιμος :( Οπως θα δειτε στις φωτο πιο κατω δεν ηταν γυρινοι αλλα ψαρακια.:( ...

Αχ κι εγώ έτσι την πάτησα και στην πρώτη γέννα πρέπει να σκότωσα πολλά. Μόνο που εγώ τα πέρασα για νύμφες κουνουπιών, γιατί τα είδα μόλις βγήκαν από το αυγό. Και μέχρι να καταλάβω τι γίνετε πρέπει να έφυγαν πολλά με την υπερχείληση που δημιούργησα για να φύγουν οι ... νύμφες!!!!:smt120

in the pond 27-11-07 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 217085)
Δηλαδη Βασιλη την βλεπεις εγκυο την κοκονα ετσι??? Εκει που πεφτει το νερο απο τον καταρακτη υπαρχουν αρκετες και μεγαλες πετρες Βασιλη, υπαρχει το ενδεχομενο να κρυφτουν εκει??? Μιας και τωρα δεν εχω αρκετα φυτα.

O Σωκράτης σου έχει πει τα γεγονότα με το πως θα εξελιχθούν. Όπως σου έχω πει, τα μικρά στα αρχικά τους στάδια, την αράζουν στην επιφάνεια του νερού. Όταν δεν τους παρέχεις τις απαραίτητες συνθήκες για να επιβιώσουν, πολύ απλά δεν θα τα καταφέρουν. Οι νυμφαίες μέχρι τότε θα έχουν χάσει όλα τους τα φύλλα, αλλά και κάποια pistia stratiotes που είχες, δεν υπάρχουν πια.

Αν καταφέρεις και πιάσεις κάποια από αυτά με μια μικρή απόχη και δημιουργήσεις ένα μικρό ενυδρείο με φυτά και ελάχιστη θρυματισμένη τροφή (flakes) για χρυσόψαρα, είναι πολύ πιθανόν να σου γλυτώσουν κάποια από αυτά.

Εννοείται ότι αν προχωρήσεις στην τελευταία πρόταση, πρέπει να είναι στρωμένο το ενυδρείο και να διαθέτει όλες τις προϋποθέσεις για καινούργιο γόνο. Ξέρεις εσύ!;)

Andros 27-11-07 18:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 217191)
Φαίνεται φουσκωμένη και όπως επίσης συνηγορούν και τα υπόλοιπα στοιχεία μάλλον βρίσκεσαι μπροστά σε αναπαραγωγική διαδικασία.
Aν ήσουν προετοιμασμένος έχοντας αρκετά φυτά (μέρες πριν) οι γόνοι εκτός από κρυψώνα θα είχαν εξασφαλίσει και λίγη τροφή τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες της ζωής τους. Από την άλλη ,όπως ειπώθηκε παραπάνω , ο ερχομός του χειμώνα δεν δίνει πολλές ελπίδες για την επιβίωση τους.

Το γεγονος παιδια οτι υπαρχουν πετρες (για κρυψωνα λεω εγω τωρα) οπως ειπα και πιο πρην, και αρκετη αλγη στον πυθμενα (για τροφη ας πουμε) δινει καμια ελπιδα επιβιωσης η οχι??? Τα φυτα που εχω αυτη τη στιγμη αρχισαν να συρικνονωνται εδω και μερες και γι"αυτο το λογο δεν εχω βαλει αλλα. Για αλλα φυτα την ανοιξη. Υπαρχουν φυτα που μπορω να βαλω τωρα τον χειμωνα??? Αν ναι πειτε μου. Απο την αλλη ο ερχομος του χειμωνα ειναι ενα γεγονος το οποιο σιγουρα δεν μπορουμε να αποφυγουμε, αρα ας αφησουμε τη μητερα φυση να κανει το καθηκον της. Απο τη μια θα λυπηθω SOCRATIS αν δεν επιβιωση κανενα νεογνο αλλα απο την αλλη χαιρομαι γιατι μεσα σε 4 μηνες λειτουργιας της λιμνης ειναι δευτερη φορα που αναπαραγωνται και το γεγονος αυτο για μενα λεει πολλα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 217202)
Αχ κι εγώ έτσι την πάτησα και στην πρώτη γέννα πρέπει να σκότωσα πολλά. Μόνο που εγώ τα πέρασα για νύμφες κουνουπιών, γιατί τα είδα μόλις βγήκαν από το αυγό. Και μέχρι να καταλάβω τι γίνετε πρέπει να έφυγαν πολλά με την υπερχείληση που δημιούργησα για να φύγουν οι ... νύμφες!!!!:smt120

Υπαρχει περιπτωση να την ξαναπατησουμε lucy??? Οχι βεβαια!:D :D :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 217301)
O Σωκράτης σου έχει πει τα γεγονότα με το πως θα εξελιχθούν. Όπως σου έχω πει, τα μικρά στα αρχικά τους στάδια, την αράζουν στην επιφάνεια του νερού. Όταν δεν τους παρέχεις τις απαραίτητες συνθήκες για να επιβιώσουν, πολύ απλά δεν θα τα καταφέρουν. Οι νυμφαίες μέχρι τότε θα έχουν χάσει όλα τους τα φύλλα, αλλά και κάποια pistia stratiotes που είχες, δεν υπάρχουν πια.

Αν καταφέρεις και πιάσεις κάποια από αυτά με μια μικρή απόχη και δημιουργήσεις ένα μικρό ενυδρείο με φυτά και ελάχιστη θρυματισμένη τροφή (flakes) για χρυσόψαρα, είναι πολύ πιθανόν να σου γλυτώσουν κάποια από αυτά.

Εννοείται ότι αν προχωρήσεις στην τελευταία πρόταση, πρέπει να είναι στρωμένο το ενυδρείο και να διαθέτει όλες τις προϋποθέσεις για καινούργιο γόνο. Ξέρεις εσύ!;)

Με προλαβες Βασιλη...αλλα ενταξει...καταλαβα:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01560 seconds with 11 queries