Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Συχνοτητα γεννας Σκαλαριων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45838)

tsaftsouf 14-11-10 13:02

Συχνοτητα γεννας Σκαλαριων
 
Παιδια καλημερα. Ασχολουμε με το χομπι 2.5 χρονια περιπου κ 1.5 περιπου με σκαλαρια. Στο 1ο ενυδρειο που ειχα 120λτ τα σκαλαρια οταν ωριμασαν σεξουαλικα μου γενουσαν μια φορα καθε 1.5 με 2 μηνες αλλα δεν ειχα επιτυχια μιας κ ηταν κ τα 2 θυλικα. Προσθεσα αλλα 2 σκαλαρια κ σταθηκα τυχερος γιατι αμεσως δημιουργηθηκε 1 ζευγαρι κ το καταλαβα οταν μετα απο 1 μηνα ειχα την πρωτη επιτυχημενη γεννα απο αποψη γονιμοποιησης αλλα δεν ολοκληρωθηκε ποτε μαλον λογο απειριας του ζευγαριου. Με αυτην την αφορμη πηρα την αποφαση να παρω μεγαλητερο ενυδρειο κ να το στησω εντελως βιοτοπικο μονο για σκαλαρια. Στην διαδρομη το ενα θυληκο που δεν ηταν ζευγαρι μας αφησε χρονους απο αγνωστη αιτια κ το αζευγαρωτο αρσενικο χαριστηκε στον νεο ιδιοκτητη του παλιου μου ενυδρειου.Τωρα στο θεμα μας. Το νεο ενυδρειο τρεχει 1.5 μηνα με παραμετρους σκληροτητας νερου 4ΚΗ κ 7GH. Απο Ph εχω ακομα ενα θεμα (7.5-8) αλλα ειμαι κοντα στην λυση του.Σημερα ηταν μερα αλλαγης νερου. Η 2η που εγινε απο την αρχη του στησιματος. Στο μεταξυ τα σκαλαρια μου απο την στιγμη που μπηκαν μονα τους στον νεο ενυδρειο 230λτ μαζι με τον πλεκο εχουν τρελαθει να γεννανε με συχνοτητα 13-15 ημερων. Συγκεκριμενα μιας κ κραταω λεπτομερεις ημερολογιο εχουν γεννησει 3 φορες. Στις 16/10, 1/11, 14/11. Ειναι λογικο-σωστο? Μηπως συμβαινει κατι μεσα στο ενυδρειο μου που δεν καταλαβαινω κ τα εχει βαλει σε ξεφρενη αναπαραγωγη?? Τα πληρη στοιχεια του ενυδρειου μου ειναι: 220lt καθαρα με μαυρη αμμο κοκκομετριας 0.5-1χλ.Εχει μια ριζα κ 1 ξυλο μοπανι. Απο φυτα εχει ανουμπιες, εχινοδορο, ντοματια κ λιγες βαλισνεριες. Απο φωτισμο εχει 2 Τ8 30w.Μια gro-lux κ μια daylight με φωτοπεριοδο 8 ωρες.Το φιλτρο ειναι της Eheim το 2075 pro3. Αυτα...

dimitrisemm 14-11-10 13:36

Νομιζω οτι αισθανονται πιο ανετα στο καινουριο περιβαλλον τους!Αλλα ας μας πουν και οι πιο εμπειροι.Παντως και τα δικα μου καθε 2 εβδομαδες γεννανε πλεον

HLIASKR 14-11-10 13:44

Και εγω το ιδιο εχω παθει μεσε σε δυο μηνες εχουν γεννησει 4 φορες.Ειχα δυο σκαλαρια και δεν ειχαν κανει καμια γεννα ποτε μπορει να μην ειναι ζευγαρι τι να πω τα αλλα δυο τα οποια μου χαρησε ο dimitrios ειναι αυτα τα οποια ανεφερα παραπανω.

tsaftsouf 14-11-10 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisemm (Μήνυμα 507504)
Νομιζω οτι αισθανονται πιο ανετα στο καινουριο περιβαλλον τους!Αλλα ας μας πουν και οι πιο εμπειροι.Παντως και τα δικα μου καθε 2 εβδομαδες γεννανε πλεον

Μακαρι να ειναι μονο αυτο...:)

Sakisdraminos 29-02-12 20:33

εχω παρει πριν 5ημερες ενα ζευγαρι αγγελοψαρα τι αλλοι παραγοντες βοηθαν γιανα πετυχω συνεχομενες γενες??? καποια θερμοκρασια ή καποιο αλλο tips.

Παναγιώτης Κ 29-02-12 20:50

Αν έχεις ζευγάρι διαπιστωμένο μόνο ο χρόνος και το καλό περιβάλλον είναι αυτό που θα αντιμετωπίσεις! Δώστους χρόνο και αν είναι θα κάνουν τη δουλειά τους!

Sakisdraminos 29-02-12 21:21

εχουν κανει γενα αλλα σε τα ψαρια ηταν σε ενιδριο που βρισκοταν σε pet shop και δεν ειχε επιτιχια ουτε μια φορα και τα πιρα για να προσπαθησω το ακατορθωτο....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01421 seconds with 11 queries