Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=147)
-   -   Μοναστήρι με Poecilia wingei (Endler's Livebearer) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92225)

delta66 12-05-17 21:03

Ποτε μπήκε το "αστακουδακι" στο ενυδρειο

GN_AZ 12-05-17 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolisn (Μήνυμα 1009008)
Τα αδερφάκι του το έχω εγώ:). Να είσαι καλά Γιωργάρα.

Τελικά βρήκες τι έφταιγε και τα εντλεράκια καθόταν στον πάτο.

ελπίζω να είναι καλά όλη η ομάδα Αποστόλη :)

τα ψαράκια συνήλθαν μετά από κανα δίωρο οπότε υποθέτω ότι έπεσε πολύ απότομα η θερμοκρασία κατά την αλλαγή. σήμερα που σιγουρεύτηκα για την θερμοκρασία δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1009011)
Ποτε μπήκε το "αστακουδακι" στο ενυδρειο

έχει κανα μήνα.
γιατί ?

tolisn 12-05-17 21:19

Ωραία, μακάρι να ήταν μόνο από την θερμοκρασία.

Τον ένα που έχω στο γαριδόσπιτο τον βλέπω συχνά με τις γαρίδες. Άρχοντας είναι αλλά λίγο ντροπαλός. Τους άλλους στο μεγάλο δεν τους έχω δει ακόμα. Ελπίζω να εμφανιστούν κάποτε.

delta66 12-05-17 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 1009013)
ελπίζω να είναι καλά όλη η ομάδα Αποστόλη :)

τα ψαράκια συνήλθαν μετά από κανα δίωρο οπότε υποθέτω ότι έπεσε πολύ απότομα η θερμοκρασία κατά την αλλαγή. σήμερα που σιγουρεύτηκα για την θερμοκρασία δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
-------------------------


έχει κανα μήνα.
γιατί ?

Mπορει αυτο να επηρεάζει για τα διαφορα περιεργα που βλεπεις τελευταια

GN_AZ 12-05-17 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1009030)
Mπορει αυτο να επηρεάζει για τα διαφορα περιεργα που βλεπεις τελευταια

η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι την αντίδραση τους όταν είχα το περιστατικό με τα ψάρια αλλά γενικότερα δεν έχουν παρουσιάσει κάτι περίεργο

delta66 12-05-17 22:07

Δεν ειναι περιεργο οτι κρυβονται?

GN_AZ 12-05-17 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1009037)
Δεν ειναι περιεργο οτι κρυβονται?

οι αστακοί ?
μόνο κρυμμένοι δεν είναι.
όλη μέρα κόβουν βόλτες μπροστά στο γυαλί κ είναι κ επιθετικοί προς όποιο ψάρι τους πλησιάσει.
θα τους τραβήξω βίντεο αύριο με την τροφή ανάμεσα στα πόδια κ τις δαγκάνες σηκωμένες μη τυχόν κ πλησιάσει κανα ψάρι.

delta66 12-05-17 22:47

Για τα ψαρια μιλαω
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 1007800)
έκανα αλλαγή χθες 25 λίτρα κ μετά από μία ώρα είδα τα μισά ψαράκια να κάθονται ακίνητα σε μια γωνία στον βυθό ενώ τα υπόλοιπα κολυμπούσαν κανονικά.

τι μπορεί να προκάλεσε αυτή την συμπεριφορά ?
ήταν υπερβολική η διαφορά θερμοκρασίας ή μπορεί να φταίει η ρητίνη ?

Ααα ΟΚ επιβεβαιωση.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 1009052)
οι αστακοί ?
μόνο κρυμμένοι δεν είναι.
όλη μέρα κόβουν βόλτες μπροστά στο γυαλί κ είναι κ επιθετικοί προς όποιο ψάρι τους πλησιάσει.
θα τους τραβήξω βίντεο αύριο με την τροφή ανάμεσα στα πόδια κ τις δαγκάνες σηκωμένες μη τυχόν κ πλησιάσει κανα ψάρι.

Ψαρια και αστακοι δεν ειναι συμβατα ειδη. Οποιαδηποτε περιεργη συμπεριφορα απο τα ψαρια, δικαιολογειται. Οπως και οι απωλειες.

GN_AZ 12-05-17 22:59

με μπέρδεψες με τις παραθέσεις :confused:

θεωρείς ότι η συμπεριφορά των ψαριών για εκείνες τις ώρες προκλήθηκε από τους αστακούς ?
τα ψάρια δεν κρύβονται κ συμπεριφέρονται όπως συνήθως εκτός από το συγκεκριμένο περιστατικό.
δεν υπήρξε απώλεια όλο αυτό τον καιρό που είναι μέσα οι αστακοί κ δεν έχει ξανασυμβεί από τότε ανάλογη συμπεριφορά με αυτή στο βίντεο.

delta66 12-05-17 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 1009058)
με μπέρδεψες με τις παραθέσεις :confused:

θεωρείς ότι η συμπεριφορά των ψαριών για εκείνες τις ώρες προκλήθηκε από τους αστακούς ?
τα ψάρια δεν κρύβονται κ συμπεριφέρονται όπως συνήθως εκτός από το συγκεκριμένο περιστατικό.
δεν υπήρξε απώλεια όλο αυτό τον καιρό που είναι μέσα οι αστακοί κ δεν έχει ξανασυμβεί από τότε ανάλογη συμπεριφορά με αυτή στο βίντεο.

ΟΚ ξεχνα τις παραθεσεις και μεινε σε αυτο
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1009054)
Ψαρια και αστακοι δεν ειναι συμβατα ειδη. Οποιαδηποτε περιεργη συμπεριφορα απο τα ψαρια, δικαιολογειται. Οπως και οι απωλειες.


lingistis 15-05-17 08:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1009054)
Ψαρια και αστακοι δεν ειναι συμβατα ειδη. Οποιαδηποτε περιεργη συμπεριφορα απο τα ψαρια, δικαιολογειται. Οπως και οι απωλειες.

Θα συμφωνήσω.

GN_AZ 28-10-17 21:39

1 Συνημμένο(α)
έγινε κ η μετακόμιση πριν κάνα δίμηνο χωρίς καμία απώλεια.
το ενυδρείο δεν ξεστήθηκε κ μεταφέρθηκε με 4-5 εκ νερό, χωρίς ζωντανά εννοείται.
φυτά κ ψάρια άρχισαν να βρίσκουν τους ρυθμούς τους κ σήμερα έγινε ένα γενναίο κλάδεμα.

tolisn 29-10-17 09:10

Μπράβο Γιώργο, χαίρομαι για την επιτυχία. Ωραίο έχει γίνει

tsala 29-10-17 10:29

ωραιος Γιωργο!
ομορφο το στησιμο! ;)

GN_AZ 05-02-18 21:27

3 Συνημμένο(α)
κ ένα update με νέους κατοίκους :)

sarpijk 05-02-18 21:29

Ωραίος Γιώργο! Όμορφα τα γερτουδια αλλά πολύ ευαίσθητα αποδείχτηκαν σε εμένα όσες φορές τα δοκίμασα.

GN_AZ 05-02-18 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1035518)
Ωραίος Γιώργο! Όμορφα τα γερτουδια αλλά πολύ ευαίσθητα αποδείχτηκαν σε εμένα όσες φορές τα δοκίμασα.

Ευχαριστώ Στέφανε.
Έχουν 5 μέρες μέσα κ φαίνονται υγιέστατα.
Είναι θέμα διατροφής ή πρέπει να προσέξω κ κάτι άλλο ?

sarpijk 05-02-18 21:41

Τι να σου πω Γιώργο. Έχει να κάνει εάν θες την άποψη μου με την ποιότητα των ψαριών που αγοραζουμε. Θεωρώ ότι είναι πάντως και πολύ ντελικάτα σαν ψάρια από μόνα τους.

tsala 05-02-18 23:09

Υπέροχα ψαρια, να δου ζήσουν!

Για την ευαισθησία τους συμφωνω με τον Στέφανο, ειναι και τι ψαρια θα τυχεις..

GN_AZ 08-07-18 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1035518)
Ωραίος Γιώργο! Όμορφα τα γερτουδια αλλά πολύ ευαίσθητα αποδείχτηκαν σε εμένα όσες φορές τα δοκίμασα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1035532)
Υπέροχα ψαρια, να δου ζήσουν!

Για την ευαισθησία τους συμφωνω με τον Στέφανο, ειναι και τι ψαρια θα τυχεις..

ακόμη μια φορά που είχατε δίκαιο κ οι δυο σας.
στους 5 μήνες που πέρασαν έχουν μείνει λιγότερα από τα μισά γερτρούδια.
τα περισσότερα πτώματα, δεν τα βρήκα ποτέ.
τα δύο τελευταία αρσενικά endler's συνεχίζουν ακάθεκτα μετά από 2,5 χρόνια στο ενυδρείο μου.

προς το παρόν πρόβλημα αντιμετωπίζουν τα φυτά μιας κ η μικρή ιχθυοφόρτιση κρατάει πολύ χαμηλά τα νιτρικά.

μετά από ένα γενναίο κλάδεμα η εικόνα φαίνεται στο βίντεο.

μήπως η ροή είναι πολύ δυνατή κ τα ταλαιπωρεί ?
δεν φαίνεται καθαρά στο βίντεο αλλά κινούνται όλα τα φυτά.

https://youtu.be/8g7Wbae6WvM

sarpijk 08-07-18 18:17

Αυτο που εχω διαπιστωσει προσωπικα ειναι πως απο ορισμενα ειδη ειναι σπανιο να βρεις καλο στοκ στην Ελλαδα. Το εχω παθει με τα γερτουδια και με τα cpd.

Αλλο να παρω το Χ ειδος ψαριου και αλλο να παρω καλα κομματια απο το Χ ειδος. Τα γερτουδια δε ειναι ευαισθητα γενικα καθως φαίνεται. Ειδικα τα rainbow fish εχουν αναπαραχθει τοσο απο τον ιδιο αρχικο πλυθησμο και πλεον πολυ ψαχνουν απο.ιδιωτες συλλεκτες που εχουν δικο τους στοκ.

Ενας λογος που δεν αλλαζω τα συννεφακια. Ομορφα, ανθεκτικα, φτηνα

GN_AZ 23-08-18 14:50

ένα από τα γερτρούδια σφήνωσε - ακόμη μία φορά - στο τζάμι πίσω από το εσωτερικό φίλτρο κ τώρα το βλέπω να κολυμπάει με το ζόρι.
θέλω να σβήσω το φίλτρο ώστε να μην υπάρχει ρεύμα μήπως κ επανέλθει.

πόση ώρα αντέχουν τα βακτήρια του φίλτρο χωρίς κυκλοφορία ???


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02464 seconds with 11 queries