Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=147)
-   -   Μοναστήρι με Poecilia wingei (Endler's Livebearer) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92225)

Harris1 23-07-16 09:18

εσείς στην Taiwan μάλλον έχετε rotales Κλεόβουλε. Εγώ την επόμενη φορά που θα πάω στο, Βοιδομάτι θα μαζέψω λίγα βούρλα να βάλω.
Ετσι! Και θα αλλάξω τα χρυσόψαρα με πέστροφες.

GN_AZ 23-07-16 09:26

τα led είναι αυτά κ η rotala είναι το φυτό στο link του Κλεόβουλου που "κρύβει" το φίλτρο μου

GN_AZ 02-10-16 13:24

2 Συνημμένο(α)
φρέσκιες φώτο κ με μεγάλη χαρά μόλις πρόσεξα τρεις μικρές, διάφανες γαριδούλες να βόσκουν στα φυτά :D:D:D:D:D

alexis cosmo 02-10-16 15:36

Ωραιος.
Αντε και εσυ ετοιμος για τον διαγωνισμο.

GN_AZ 02-10-16 16:17

6 Συνημμένο(α)
δεν είμαι για διαγωνισμούς. έχω ευθύνες τώρα με τόσα μωρά μέσα στη γυάλα :D:D:D
άσε που ήμουν έτοιμος να κλαδέψω την moss αλλά τώρα, θέλω δε θέλω, θα την αφήσω να φουντώσει κ άλλο :smt120
ταρακούνησα λίγο την moss κ βγήκαν καμιά 10αριά μικρά να δουν τι γίνεται :)

alexis cosmo 02-10-16 16:45

Αν ειδες καμια 10ρια θα ειναι καμια 50 αρια σιγουρα.
Κλαδευε λιγο προσεκτικα και λογικα δεν θα κοψεις καμια στην μεση.

Artemisia 02-10-16 18:07

Να τα χαίρεσαι Γιώργο τα μικρά :D όλα ωραία !! :D

GN_AZ 02-10-16 19:47

σας ευχαριστώ !!!
βασικά αυτό που ήθελα ήταν να κλαδέψω την moss κ να έχω μια μικρή σκούπα βυθού δίπλα να ρουφάει τα κομμάτια για να μη γεμίσει το ενυδρείο.

Artemisia 02-10-16 20:07

Γιωργο και εγω το έχω αυτο το πρόβλημα αλλά αν ρουφάς με σκούπα θα πάρεις και μικρά σίγουρα :( Δοκίμασε να πιάνεις μια τούφα και να κόβεις ώστε να την βγάζεις έξω απο το ενυδρείο ;) και να έχεις κλειστό το φίλτρο γιατι αν παρασυρθούν απο την ροή αστα μετα ..... θα έχεις παντού .

GN_AZ 02-10-16 20:27

αυτό σκεφτόμουν Αρτεμισία ... κ τα δυο χέρια μέσα κ τούφα τούφα.
το πρόβλημα είναι στην πίσω πλευρά. έχει αρχίσει να κολλάει πάνω στην rotala κ αν περιμένω κ άλλο θα γίνει πολύ δύσκολο αργότερα.

Themis_aqua 02-10-16 23:59

Οτι και να κανεις με την μος ειναι αδυνατον να ρουφας οτι κλαδευεις..
παντα θα διασκορπιζονται πολυ μικτα κομματακια τα οποια μετα απο καιρο θα τα βλεπεις αναμεσα στα φυτα να μεγαλωνουν..

GN_AZ 25-10-16 19:12

1 Συνημμένο(α)
οι γαριδούλες μου φαίνεται ότι έχουν πολύ γρήγορη ανάπτυξη !!!

Artemisia 25-10-16 19:25

Ωραία Γιώργο !! :D

GN_AZ 25-10-16 19:46

νόμιζα ότι θέλουν 3 μήνες για να ωριμάσουν σεξουαλικά αλλά μάλλον βγήκαν ζωηρούλες αυτές ;)

εντωμεταξύ έχω 2-3 μέρες που δεν βλέπω το αρχικό ζευγάρι :confused:

Artemisia 25-10-16 19:50

Κάπου εκει θα είναι ... θα εμφανιστούν :D

GN_AZ 08-12-16 14:57

3 Συνημμένο(α)
οι δύο καινούριοι κάτοικοι προσφορά του φίλου Γιάννη (tsala)

tsala 09-12-16 00:29

πιασανε δουλεια? :D
να τα χαιρεσαι!

GN_AZ 16-12-16 18:58

1 Συνημμένο(α)
η φύση ξαναβρήκε τον τρόπο :)

GN_AZ 23-12-16 00:30

1 Συνημμένο(α)
το νεότερο μέλος της γαριδοοικογένειας ... :)

tsala 23-12-16 21:18

να σου ζησουν Γιωργο!

GN_AZ 29-12-16 19:56

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 986900)
να σου ζησουν Γιωργο!

να ΄σαι καλά Γιάννη


κ μερικές ακόμη με νέα φυτάκια

GN_AZ 12-03-17 12:15

αντικατέστησα το εσωτερικό φίλτρο με αυτό το οποίο έχει διπλάσια χωρητικότητα υλικού αλλά κ πιο δυνατή ροή.
όταν το συνδέω στο DIY spraybar κάνει αρκετή φασαρία οπότε χρησιμοποιώ το δικό του spraybar αλλά μεγάλωσα τις τρύπες για να μειώσω την ροή.

το θέμα είναι ότι παρατήρησα αλλαγή στη συμπεριφορά των ψαριών.
χθες για πρώτη φορά τα είδα να επιτίθενται κ να χτυπάνε μια γαριδούλα. τα απομάκρυνα αλλά ήταν αργά.
είναι πιο κινητικά, κυνηγάνε περισσότερο στο ρεύμα, το flaring έχει αυξηθεί κ γενικότερα η κίνηση στο ενυδρείο έχει αυξηθεί.

είναι φυσιολογικό αυτό ?
είναι καλό για τα ψαράκια ή να βρω τρόπο να μειώσω κ άλλο την ροή ?

Γιώργος Κ 12-03-17 19:45

Ολα πανε καλα στις αρχες ... μετα αν φαει καποια γαριδα εστω ενα απο τα εντλερ θα τις κυνηγανε ... Το εχω παθει και εγω στο παρελθον!

GN_AZ 12-03-17 20:58

οι γαρίδες μεταφέρθηκαν σήμερα στο 40λιτρο οπότε τα endler's είναι πλέον μόνα τους κ οι γαρίδες ασφαλείς.

την ροή θα την αφήσω όπως είναι προς το παρόν μιας κ παντού διαβάζω ότι τους αρέσει.

GN_AZ 21-04-17 18:41

4 Συνημμένο(α)
12 μέρες πριν κλάδεψα όλα τα φυτά μέχρι την μέση του ενυδρείου, έβαλα την αυτόματη ταΐστρα κ έφυγα.
σήμερα που γύρισα βρήκα τα μεγάλα φυτά να έχουν φτάσει στην επιφάνεια κ να έχουν κρύψει σχεδόν το φως.
προσπάθησα να μετρήσω τα ψαράκια κ νομίζω πως λείπει ένα αλλά αν δεν κλαδέψω δεν θα είμαι σίγουρος.
μέτρησα νιτρικά (υγρά Api) κ είναι λιγότερα από 20 !!! είχα κάνει 50% αλλαγή πριν φύγω αλλά μου φαίνεται χαμηλή η τιμή. το τεστ το άνοιξα τον Δεκέμβρη.

αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα τζάμια του ενυδρείου είναι πεντακάθαρα από άλγη ενώ στο γαριδάδικο είναι εμφανώς χειρότερη η κατάσταση.

stanisalus18 21-04-17 23:21

Εχει γινει πολυ ομορφο τωρα που φουντωσαν τα φυτα. Καθε ενυδρειο συμπεριφερεται διαφορετικα οπως και να το κανουμε. Παιζουν ρολο παρα πολλα πραγματα.

Γιώργος Κ 22-04-17 04:52

Παράθεση:

αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα τζάμια του ενυδρείου είναι πεντακάθαρα από άλγη ενώ στο γαριδάδικο είναι εμφανώς χειρότερη η κατάσταση.
Η αλγη ανταγωνιζεται τα φυτα ... για το φως κυριως! Αν τα πανε καλα τα φυτα (νικησουν) η αλγη υποχωρει. Δεν εξαφανιζεται απλα υποχωρει μεχρι να εμφανιστει η καταλληλη ευκαιρια ωστε να ξαναεπιτεθει.

GN_AZ 03-05-17 09:30

2 Συνημμένο(α)
έκανα αλλαγή χθες 25 λίτρα κ μετά από μία ώρα είδα τα μισά ψαράκια να κάθονται ακίνητα σε μια γωνία στον βυθό ενώ τα υπόλοιπα κολυμπούσαν κανονικά.
video

την Κυριακή έβαλα 32 λίτρα νερό κ Prime στο δοχείο προετοιμασίας.
την Δευτέρα έβαλα το φιλτράκι με την ρητίνη για τα νιτρικά.
την Τρίτη (χθες) έκανα αλλαγή.
η αλλαγή έγινε το μεσημέρι κ είχα βάλει 100w θερμαντήρα για καμιά ώρα στο δοχείο να ανεβάσει την θερμοκρασία.
την συγκεκριμένη ρητίνη την χρησιμοποιώ πρώτη φορά κ πρέπει να ήταν κλειστή πάνω από 1 χρόνο γιατί είχε πετρώσει κ έπρεπε να την θρυμματίσω. είναι λίγο διαφορετική από την προηγούμενη κ μάλλον έχει κ κομματάκια άνθρακα μέσα.
πριν προσθέσω το καινούριο νερό πείραξα λίγο τα χαμηλά φυτά κ άλλαξα τις θέσεις τους χωρίς όμως να προκαλέσω ιδιαίτερη αναστάτωση στον βυθό.
το νερό ήταν πιο κρύο από του ενυδρείου αλλά δεν το μέτρησα.
δεν είμαι σίγουρος για την αρχική θερμοκρασία του ενυδρείου αλλά συνήθως πέφτει 1-2 βαθμούς μετά την αλλαγή.
χθες δεν τάισα τίποτα.
3-4 ώρες μετά που επέστρεψα σπίτι φαινόταν όλα πιο φυσιολογικά εκτός από ένα που παρέμενε κρυμμένο σαφώς πιο κινητικό όμως.
σήμερα όλα δείχνουν φυσιολογικά.

τι μπορεί να προκάλεσε αυτή την συμπεριφορά ?
ήταν υπερβολική η διαφορά θερμοκρασίας ή μπορεί να φταίει η ρητίνη ?

GN_AZ 12-05-17 14:07

2 Συνημμένο(α)
χαλαρώνει στη Lobelia ο αστακούλης :)

tolisn 12-05-17 20:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 1008949)
χαλαρώνει στη Lobelia ο αστακούλης :)


Τα αδερφάκι του το έχω εγώ:). Να είσαι καλά Γιωργάρα.

Τελικά βρήκες τι έφταιγε και τα εντλεράκια καθόταν στον πάτο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02421 seconds with 11 queries