Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Θερμοστάτης. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99472)

_gtm 15-01-18 23:41

Θερμοστάτης.
 
Γεια σας. Έχω ένα θερμοστάτη 50w στο 60 λίτρο μου. Eheim. Δούλευε τέλεια. Τελευταία δεν ανεβάζει την θερμοκρασία. Μένει σταθερή στους 25. Τον έχω ανέβασει μέχρι 32 και μένει στους 25. Δεν φαίνεται να σβήνει κιόλας. Τον έχω λιγότερο από 1 χρονο

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Kostas G. 16-01-18 00:26

Όλοι οι Eheim καλιμπράρονται. Ακολούθησε τις οδηγίες στο manual και καλιμπράρισέ τον

https://www.eheim.com/resources/prod...300_manual.pdf

Τάκης 16-01-18 00:49

Μάλλον είναι μικρός για τη σχέση εξωτερική/επιθυμητή θερμοκρασία
ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=23

panos_auk 16-01-18 10:07

Απ'οτι καταλαβαινω δεν το εκανε παντα αυτο...ετσι;
Επιανε υψηλοτερες θερμοκρασιες πριν;
Εγω σε ιδιο ενυδρειο (σκαρτα 50 λιτρα καθαρα) με 50αρη θερμαντηρα και διαφορα θερμοκρασιας χωρου και επιθυμητη ενυδρειου στους 10 βαθμους (15 με 25) δεν εχω κανενα προβλημα.
Το καλιμπαρισμα οκ να το κανει αλλα αν το βαζει τερμα και δεν πιανει θερμοκρασια μπορει να φταιει αυτο;
Εχει μειωθει για καποιο λογο η ροη του φιλτρου σου;
Εχεις αλλαξει θεση τον θερμαντηρα τελευταια; Μηπως εχει μπει σε σημειο που δεν υπαρχει καλη ροη;
Εχει εγγυηση παντως ακομα οποτε αν αποκλεισουμε ολα τα υπολοιπα, μπορεις να το δεις με την εταιρεια...

_gtm 16-01-18 12:38

Καλιμπραρισμα δεν παίρνει γιατί δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία καθόλου. Θέση δεν του έχω αλλάξει ούτε κάποια άλλη αλλαγή. Με αυτόν επιανα άνετα 28 βαθμούς. Θερμοκρασία δωματίου 18 βαθμοί.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Kostas G. 16-01-18 13:20

Καλιμπράρισμα παίρνει άσχετα από την θερμοκρασία που πιάνει. Γίνεται με τον θερμοστάτη σβηστό και με βάση αξιόπιστο θερμόμετρο. Με 18 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία όμως ίσως να μην επαρκεί ο θερμοστάτης αυτός για παραπάνω θερμοκρασία. Ίσως πρόσθεσες ανατάραξη στο ενυδρείο που δεν είχες ή ίσως άνοιξες κάποια τρύπα στο καπάκι; Αυτά αυξάνουν πολύ την απώλεια θερμότητας και δυσκολεύουν την επίτευξη υψηλής θερμοκρασίας

Achillefs 16-01-18 20:30

Ισως να τοποθετουσες προσωρινα νεο θερμαντηρα σε θερμοκρασια 28 βαθμους μαζι με τον eheim και να δεις αν θα σβησει... Λογικα θα πρεπει να πιασει θερμοκρασια

_gtm 17-01-18 09:18

Πάντως αν χαμηλώσω πολύ την θερμοκρασία σβήνει.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

isidor 17-01-18 10:53

Αν τον πιάσεις όταν είναι αναμμένος, καίει?

NikosKoul 17-01-18 12:35

Εγώ είχα ίδιο περίπου πρόβλημα με την θερμάστρα μου της Juwel. Γενικά όταν γυρίζεις την θερμοκρασία υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να σπάσει η βόλτα που λέμε και στις βίδες. Όσο και να γυρίζεις εκείνο δεν ανταποκρίνεται ανάλογα με τις στροφές για την κατάλληλη θερμοκρασία. Ήταν ανάγκη να έχω σωστή θερμοκρασία άμεσα και πήρα άλλον θερμοστάτη της Rena

_gtm 20-01-18 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από isidor (Μήνυμα 1033247)
Αν τον πιάσεις όταν είναι αναμμένος, καίει?

Καίει το κάτω μέρος. Πρέπει να καίει ολος;

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

isidor 20-01-18 19:53

Πρέπει να καίει μέχρι εκεί που είναι η αντίσταση.

_gtm 21-01-18 09:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από isidor (Μήνυμα 1033676)
Πρέπει να καίει μέχρι εκεί που είναι η αντίσταση.

Μέχρι εκεί καιει Εχθές έκλεισα το φίλτρο για αρκετή ώρα και η θερμοκρασία ανέβηκε 3 βαθμους

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

panos_auk 30-01-18 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _gtm (Μήνυμα 1033727)
Μέχρι εκεί καιει Εχθές έκλεισα το φίλτρο για αρκετή ώρα και η θερμοκρασία ανέβηκε 3 βαθμους

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Πως γινεται αυτο; Με κλειστο φιλτρο ανεβαινει η θερμοκρασια και με ανοιχτο οχι...;:confused:

_gtm 30-01-18 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos_auk (Μήνυμα 1034982)
Πως γινεται αυτο; Με κλειστο φιλτρο ανεβαινει η θερμοκρασια και με ανοιχτο οχι...;:confused:

Μήπως επειδή υπάρχει αρκετή ανακατοσουρα στο νερό; Λέω τωρα

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Dimitra_ 30-01-18 17:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _gtm (Μήνυμα 1035000)
Μήπως επειδή υπάρχει αρκετή ανακατοσουρα στο νερό; Λέω τωρα

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Αν εχεις εξωτερικό φίλτρο... Μπορω να το καταλάβω ,αν εχεις όμως εσωτερικό δεν δικαιολογείται

_gtm 31-01-18 09:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1035012)
Αν εχεις εξωτερικό φίλτρο... Μπορω να το καταλάβω ,αν εχεις όμως εσωτερικό δεν δικαιολογείται

Εξωτερικό εχω

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Κλεόβουλος 31-01-18 09:37

Η κυκλοφορία του νερού όπως και η ανατάραξη της επιφάνειας, είτε έχεις εσωτερικό είτε εξωτερικό φίλτρο, βοηθά στην εξάτμιση και ως λογικό επακόλουθο στην μείωση/απώλεια της θερμοκρασίας σε μια δεξαμενή.

Dimitra_ 31-01-18 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1035097)
Η κυκλοφορία του νερού όπως και η ανατάραξη της επιφάνειας, είτε έχεις εσωτερικό είτε εξωτερικό φίλτρο, βοηθά στην εξάτμιση και ως λογικό επακόλουθο στην μείωση/απώλεια της θερμοκρασίας σε μια δεξαμενή.

Εγώ το σκέφτηκα διαφορετικά...
Το νερό στο φίλτρο είναι κρύο συνήθως οποτε δικαιολογείται μια διάφορα στη θερμοκρασια

Κλεόβουλος 31-01-18 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1035112)
Εγώ το σκέφτηκα διαφορετικά...
Το νερό στο φίλτρο είναι κρύο συνήθως ....

μπααα :) αν ένα φίλτρο έχει ροή πχ 700 λ/ω και περιέχει πχ 8λ. νερό,
τότε αυτά τα 8 λίτρα νερό μένουν στο φίλτρο 0,7 λεπτά περ.,
χρόνος που δεν επιτρέπει να χάσουν παρά αμελητέα θερμότητα,
εκτός κι αν ο χώρος που βρίσκεται το ενυδρείο έχει πολική θερμοκρασία.

georot1981 04-11-18 02:50

Καλημερα σε ολους..για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.εχω ενα θερμοστατη. Eheim jager 300w μοντελο 3609 και θελω να τον καλυμπραρω.που μπορω να βρω manual για τομσυγκεκριμενο θερμοστατη jager 300w...στην σελιδα της eheim δεν τπαρχει δυστυχως


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01983 seconds with 11 queries