Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Διακόσμηση ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63180)

Annoulini 22-06-12 18:01

Διακόσμηση ενυδρείου
 
Καλησπέρα παιδιά!Ήθελα να ρωτήσω ποια υλικά επιτρέπονται για την κατασκευή διακοσμητικών ενυδρείου?Ο πηλός επιτρέπεται?Μήπως έχετε καμια ιδέα για το τι είδους διακοσμητικά μπορώ να φτιάξω και τον τρόπο που μπορώ να τα κατασκευάσω??? Επίσης,τις πέτρες για το ενυδρείο από πού τις προμηθευόμαστε??Ευχαριστώ!:D

Nick74 22-06-12 18:14

ο πηλος νομιζω λυωνει, εξ αλλου η καλυτερη διακοσμηση ειναι η οσο γινεται καλυτερη προσομοιωση της φυσης.
Πετρες, ξυλα, ριζες, φυτα κτλ κανουν απιστευτους συνδυασμους.
Ξυλα και ριζες καλυτερα απο pet shop (ειναι λιγο τσιμπημενα αλλα μια φορα το στηνεις)
Αν θες να βαλεις και πετρες μπορεις ανετα, φτανει να τις τσεκαρεις να μην ειναι τιποτα ασβεστολιθικες και σου ανεβασουν τις σκληροτητες.

aqualife 22-06-12 18:16

Για τις πέτρες δεν ξέρω,:? εγώ προσοπικά εχω διακοσμιτικά αγορασμένα απο πετ σοπ που μου ειπαν οτι ειναι φτιαγμένα με πυλο απο οστρακά και θαλλάσια πετρόματα έιναι επισής βαμενα με ιδικές βιολογικές βαφές για ενυδρεια.Γενικά μην βάλεις τιποτα πλαστικό η μη παραγμένο απο φυσικά υλικά;)

Nick74 22-06-12 18:22

ειδικες βαφες για ενυδρεια δεν υπαρχουν, υπαρχουν καποιες μπογιες που δεν ειναι τοξικες και χρησιμοποιουνται ακομα και στη ζαχαροπλαστικη, αλλα η καλυτερη διακοσμηση ειναι ξυλα πετρες φυτα. Ολα τα υπολοιπα μακρυα απο τα ενυδρεια μας...

Ριχτε λιγο μια ματια στο τι απιστευτα aquascapes μπορει να φτιαξει καποιος με αυτα τα "απλα" υλικα και πεστε μου τι σχεση εχουν ολα αυτα τα κιτς διακοσμητικα που πουλανε με αυτα των φωτογραφιων
http://chrocodiles.blogspot.gr/2011/...m-35-pics.html

Annoulini 22-06-12 18:26

Δηλαδή πέτρες από τη θάλασσα δεν επιτρέπονται ε? Τα διακοσμητικά να τα βάλω μετά το τέλος του στρωσίματος?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 676516)
ειδικες βαφες για ενυδρεια δεν υπαρχουν, υπαρχουν καποιες μπογιες που δεν ειναι τοξικες και χρησιμοποιουνται ακομα και στη ζαχαροπλαστικη, αλλα η καλυτερη διακοσμηση ειναι ξυλα πετρες φυτα. Ολα τα υπολοιπα μακρυα απο τα ενυδρεια μας...

Ριχτε λιγο μια ματια στο τι απιστευτα aquascapes μπορει να φτιαξει καποιος με αυτα τα "απλα" υλικα και πεστε μου τι σχεση εχουν ολα αυτα τα κιτς διακοσμητικα που πουλανε με αυτα των φωτογραφιων
http://chrocodiles.blogspot.gr/2011/...m-35-pics.html

Α! αυτά στα μικρά μπουκαλάκια που βάζουμε στα γλυκα μεχρι 2-3 σταγόνες λες ε? Εντάξε ... ότι και να πει κανείς είναι λίγο!!

Nick74 22-06-12 18:30

Κοιτα, θεωρητικα απο παραλια αν τη βρασεις καλα και αν τσεκαρεις οτι δεν ειναι ασβεστολιθικη μπορεις να βαλεις, αλλα πρεπει να μεινει λιγο καιρο σε νερο να φυγει οτι τυχον αλατι εχει...
Προσωπικα δεν το εχω κανει ποτε, αλλα αν εβλεπα μια πετρα κι ελεγα "ουαου τι πετρα ειναι αυτη, τη θελω σιγουρα στο ενυδρειο" τοτε ΙΣΩΣ να εμπαινα στη διαδικασια...
Βεβαια τα ξυλα τα θεωρω πιο must απο τις πετρες
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Annoulini (Μήνυμα 676517)
Α! αυτά στα μικρά μπουκαλάκια που βάζουμε στα γλυκα μεχρι 2-3 σταγόνες λες ε? Εντάξε ... ότι και να πει κανείς είναι λίγο!!


τσου... για σκονες μιλαω... επαγγελματικες βαφες...

Annoulini 22-06-12 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 676522)
Κοιτα, θεωρητικα απο παραλια αν τη βρασεις καλα και αν τσεκαρεις οτι δεν ειναι ασβεστολιθικη μπορεις να βαλεις, αλλα πρεπει να μεινει λιγο καιρο σε νερο να φυγει οτι τυχον αλατι εχει...
Προσωπικα δεν το εχω κανει ποτε, αλλα αν εβλεπα μια πετρα κι ελεγα "ουαου τι πετρα ειναι αυτη, τη θελω σιγουρα στο ενυδρειο" τοτε ΙΣΩΣ να εμπαινα στη διαδικασια...
Βεβαια τα ξυλα τα θεωρω πιο must απο τις πετρες
-------------------------



τσου... για σκονες μιλαω... επαγγελματικες βαφες...

Στη ζαχαροπλαστική χρησιμοποιούνται χρώματα υγρά σε μικρά μπουκαλάκια!!:cool: Ευχαριστώ πολύ!!!:):D

Nick74 22-06-12 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Annoulini (Μήνυμα 676526)
Στη ζαχαροπλαστική χρησιμοποιούνται χρώματα υγρά σε μικρά μπουκαλάκια!!:cool: Ευχαριστώ πολύ!!!:):D

τσου, οι επαγγελματιες ζαχαροπλαστες συνηθως χρησιμοποιουν ΜΟΝΟ την χρωστικη ουσια σε σκονη (καρμινιο, χλωροφυλλη, τιτανιο κτλ)
Τα μπουκαλακια τα δινουν στα σουπερ μαρκετ που ειναι οι ιδιες χρωστικες σε πολυ μικρη ποσοτητα και υψηλη τιμη, και ειναι διαλυμενες σε αλκοολ, γλυκερινη και νερο :cool: (ναι επειδη τυγχανει να ασχολουμε με παρα πολλα πραγματα εχω αρκετες "αχρηστες" γνωσεις)

aqualife 22-06-12 18:41

το τιτανιο ειναι χρωστική ουσία.:confused::confused::confused: Για μεταλλο το ήξερα

Nick74 22-06-12 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aqualife (Μήνυμα 676528)
το τιτανιο ειναι χρωστική ουσία.:confused::confused::confused: Για μεταλλο το ήξερα

Το 90% των χρωματων που χρησιμοποιουνται στη ζωγραφικη και στις γενικες βαφες ειναι απο οξειδια μεταλλων. (σιδηρου, κοβαλτιου, καδμιου, τιτανιου, μολυβδου, τσιγκου, χρωμιου, κτλ κτλ ακομα και υδραργυρου αν κι εχει ψιλοκαταργηθει)
Στη ζαχαροπλαστικη ελαχιστα βεβαια μεταλα χρησιμοποιουνται. Ως βρωσιμα θεωρουνται το τιτανιο και ο καθαρος χρυσος (με χρυσο στολιζει τα πιατα του ο κοσμος του "δηθεν")

aqualife 22-06-12 18:47

Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανεις απο τα ενυδρεία

Nick74 22-06-12 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aqualife (Μήνυμα 676531)
Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανεις απο τα ενυδρεία

εγω βασικα απ τη ζωγραφικη τα εμαθα κι απ τον κολλητο μου που ειναι ζαχαροπλαστης :P

Vangelis21 15-07-12 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Annoulini (Μήνυμα 676506)
Καλησπέρα παιδιά!Ήθελα να ρωτήσω ποια υλικά επιτρέπονται για την κατασκευή διακοσμητικών ενυδρείου?Ο πηλός επιτρέπεται?Μήπως έχετε καμια ιδέα για το τι είδους διακοσμητικά μπορώ να φτιάξω και τον τρόπο που μπορώ να τα κατασκευάσω??? Επίσης,τις πέτρες για το ενυδρείο από πού τις προμηθευόμαστε??Ευχαριστώ!:D

γιατι να κατσεις να τα φτιαξεις εσυ? ειτε αγοραζεις απο πετ σοπ ειτε βαζεις φυσικα ξυλα, πετρες κτλ με προσοχη και καλο καθαρισμο ομως


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01945 seconds with 11 queries