Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   50 lt Φυτεμενο!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33871)

Γιώργος Κ 31-08-09 21:27

50 lt Φυτεμενο!!
 
20 Συνημμένο(α)
Μια που βρηκα λιγο χρονο ας κανω την παρουσιαση το 50 λιτρου μου!!

Πληροφορίες
Ενυδρειο: Juwel Rekord 600
Διαστάσεις: 61 x 31 x 42 cm
Όγκος: 50 λιτρα (περιπου καθαρα)
Κατηγορία: Φυτεμένο
Φυτά: Microsorium pteropus, Valisneria nana, Ludwigia repens, Rotala rotundifolia, Micranthemum umbrosum, Blyxa japponica, Pogostemon helferi, Echinodorus tenellus, Java moss, Christmans moss, Glossostigma elatinoides, stargrass, Limnophila aquatica, Pelia (Monosolenium tenerum), Lysimachia nummularia, Proserpinaca palustris, Rotala macrandra, Wilow moss (Fontinalis antipyretica), Cabomba furcata, Hemianthus micranthemoides.
Ψάρια / Άλλα είδη: Endlers και C.P.D. απο γαριδες πολλες red cherry και 3 amano
Διακοσμητικά υλικά: Ενα ξυλο και πετρες. Αμμο για υποστρωμα
Φόντο: Τιποτα (φαινεται η ξυλινη επενδυση απο πισω)
Φωτισμός: 3 x 15 watt Arcadia plant growth
Διάρκεια φωτισμού: 8,5 ωρες
Φιλτράρισμα: Το εσωτερικο φιλτρο της Juwel (Με siporax και ενα σφουγγαρι)
Θερμοστάτης: Juwel 50 watt
Λίπανση: Seachem flourish trace, Seachem flourish potassium, Seachem flourish iron και fleet enema :D
Παροχή CO2: Ναι 2 λιτρη φυαλη CO2

Παράμετροι:

pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): 18
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15
Αλλαγές νερού: 30% ανα εβδομαδα
Θερμοκρασία: 25 τωρα ομως καλοκαιρι ... φτανει και τους 27
Παρατηρήσεις: Πολλα ευχαριστω στον raven (μου χαρισε τις 2 εξτρα λαμπες -ολο το συστημα ετοιμο- μου εδωσε edler-ακια, γαριδες red cherry και πολλα πολλα κλαδεματα) και τον panos alex/polis (μου χαρισε πολλες red cherry και edler-ακια και πολλα κλαδεματα). Χωρις τους παραπανω το ενυδρειο δε θα ηταν ετσι οπως ειναι σημερα!!
Φωτογραφίες (συγχωρεστε με για την ποιοτητα τους :smt033):

theodor72 31-08-09 21:33

Πολύ όμορφη η ζουγκλίτσα σου! Ότι πρέπει για τα cpd. Να τα χαίρεσαι και να δεις και γεννητούρια...

Ηλίας 31-08-09 22:16

Πολυ ομορφο αποτελεσμα!!!...
το συχαθηκα!...:smt077

Γιώργος Κ 01-09-09 00:05

Ευχαριστω παιδια!!! :p
Να και ενα βιντεακι!! :smt054
BORKED

Raven 01-09-09 00:11

Mου αρεσει βρε μπαγασα που 1η φορα ασχολιεσαι με φυτεμενο, εχεις τοσο φως, ριχνεις αφοβα λιπασματα ...και ομως δεν εχεις αλγες ουτε για δειγμα !:smt033
Χωρια που η macrandra δειχνει μια χαρα, οσοι το ξερουν αυτο το φυτο καταλαβαινουν τι εννοω..
Ωραια δουλεια φιλε , μπραβο !

Γραψε τωρα και τα υπολοιπα φυτα που εχεις: Limnophila aquatica, Pelia (Monosolenium tenerum), Lysimachia nummularia, Proserpinaca palustris, Rotala macrandra, Wilow moss( Fontinalis antipyretica), Cabomba furcata, Hemianthus micranthemoides.;)

fotis_k 01-09-09 00:28

Φοβερο το ενυδρειο σου και τα endlers πανεμορφα.

Καλη συνεχεια..:p

Γιώργος Κ 01-09-09 00:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 371979)
Mου αρεσει βρε μπαγασα που 1η φορα ασχολιεσαι με φυτεμενο, εχεις τοσο φως, ριχνεις αφοβα λιπασματα ...και ομως δεν εχεις αλγες ουτε για δειγμα !:smt033

Σε ευχαριστω φιλε μου! :p
Οντως .... οι αλγες δεν εχουν εχουν κανει την επισκεψη τους ... :p:p Πολυ "καθαρο" ενυδρειο ... μηπως ειναι οι ακουραστες γαριδουλες?? :D Δε ξερω πραγματικα!!!!

lucky13 01-09-09 00:44

Ευγε γιωργη πολυ καλη δουλεια!

andst87 01-09-09 01:05

πανεμορφο!:p
τα pseudomugil που ειχες γιατι τα εβγαλες?

Πάνος 01-09-09 11:03

υπεροχο ενυδρειο! μπραβο για το αποτελεσμα! :p τα φυτα δειχνουν ολα υγιεστατα και οπως ειπες και ο φιλτατος Raven ουτε ιχνος αλγης!
επισης μου αρεσει πολυ που υπαρχει μια "ακαταστασια"..δεν ειναι προσεκτικα διαχωρισμενα τα διαφορα ειδη φυτων...αλλα ειναι φυτεμενα πιο φυσικα και δινουντην αισθηση του φυσικου δασους..;)
καποια φυτα που ειναι κλαδεματα ακομη (οπως η ακουατικα) και καποια αλλα που πρεπει να φουντωσουν λιγο (οπως το τενελους) θα δωσουν αργοτερα μια ακομη καλυτερη εικονα.

Γιώργος Κ 01-09-09 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucky13 (Μήνυμα 371984)
Ευγε γιωργη πολυ καλη δουλεια!

Σε ευχαριστω lucky13!!!:p:p:p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andst87 (Μήνυμα 371986)
πανεμορφο!:p
τα pseudomugil που ειχες γιατι τα εβγαλες?

Τα Pseudomugil τα εβγαλα γιατι παρενοχλουσαν τα c.p.d. και νευριασα και πηραν ποδι!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 372019)
υπεροχο ενυδρειο! μπραβο για το αποτελεσμα! :p τα φυτα δειχνουν ολα υγιεστατα και οπως ειπες και ο φιλτατος Raven ουτε ιχνος αλγης!
επισης μου αρεσει πολυ που υπαρχει μια "ακαταστασια"..δεν ειναι προσεκτικα διαχωρισμενα τα διαφορα ειδη φυτων...αλλα ειναι φυτεμενα πιο φυσικα και δινουντην αισθηση του φυσικου δασους..;)
καποια φυτα που ειναι κλαδεματα ακομη (οπως η ακουατικα) και καποια αλλα που πρεπει να φουντωσουν λιγο (οπως το τενελους) θα δωσουν αργοτερα μια ακομη καλυτερη εικονα.

Ειναι επιτηδες λιγο "ακαταστατο" μια που ο σαφης διαχωρισμος των φυτων δεν ηταν ομορφο στο ματι ... Να μεγαλωσουν και τα κλαδεματακια και θα δειξει περισσοτερο οπως λες!! Η macrandra δεν με εχει κανει να χασω τον υπνο μου ... τελικα!! Οπως σου ειχα πει ...

chemical mac 01-09-09 13:14

υπέροχο ενυδρείο αν και πολλά φυτά και μπουκωμένο για τα δικά μου γούστα. πάντως τα φυτά σου είναι υγιέστατα. μπράβο και πάλι. συνέχισε έτσι και δώσε μας κάνα κλάδεμα όταν θα'ρθει η ώρα :D

Ηλίας 01-09-09 14:19

...το ενυδρειο εχει τρομερη κινητικοτητα(αμα γραφετε ετσι)

MiziGr 01-09-09 14:59

Πολύ όμορφο! Μου άρεσε πάρα πολύ!

Γιώργος Κ 01-09-09 15:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 372058)
υπέροχο ενυδρείο αν και πολλά φυτά και μπουκωμένο για τα δικά μου γούστα. πάντως τα φυτά σου είναι υγιέστατα. μπράβο και πάλι. συνέχισε έτσι και δώσε μας κάνα κλάδεμα όταν θα'ρθει η ώρα :D

Ειναι και μικρο το ατιμο .... και "μπουκωνει" και ευκολα!! Αν και θα ηθελα να φουντωσουν λιγακι ακομα (μου αρεσουν οι ζουγκλες :D) ... Κλαδεματακια ο,τι θες εδω ειμαι :p!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας (Μήνυμα 372091)
...το ενυδρειο εχει τρομερη κινητικοτητα(αμα γραφετε ετσι)

Οντως! Βασικα ολα τρεχουν για παστιτσιο (οπως λεει ο χαλβας!!) ...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 372124)
Πολύ όμορφο! Μου άρεσε πάρα πολύ!

Σε ευχαριστω φιλαρακο μου :p

thanasis76 03-09-09 03:52

οπως σου ειπαν και τα παιδια το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο και τα φυτα πολυ καλα και ομορφα ( ζουγκλα ) φυτεμενα!!!!
εγω αυτο που θα τονισω ειναι οτι εχεις βαλει ενα απο τα πιο ομορφα ψαρακια που εχω δει...
αν αυτα τα μικρα ηταν σε μεγεθος 5-6 εκατ. θα ηταν αναρπαστα και πανακριβα...:smt033:smt033:smt033

_antonis_ 03-09-09 06:51

Πολύ όμορφο, μπράβο!

Μίμης 03-09-09 10:15

μραβο φιλε μου πολυ ομορφο αλλα αυτο που το κανει να ξεχωριζει ειναι που ειναι σαν φυσικη ζουγκλα.μπραβο!:D

Γιώργος Κ 03-09-09 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 372529)
οπως σου ειπαν και τα παιδια το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο και τα φυτα πολυ καλα και ομορφα ( ζουγκλα ) φυτεμενα!!!!
εγω αυτο που θα τονισω ειναι οτι εχεις βαλει ενα απο τα πιο ομορφα ψαρακια που εχω δει...
αν αυτα τα μικρα ηταν σε μεγεθος 5-6 εκατ. θα ηταν αναρπαστα και πανακριβα...:smt033:smt033:smt033

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ (Μήνυμα 372536)
Πολύ όμορφο, μπράβο!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μίμης (Μήνυμα 372563)
μραβο φιλε μου πολυ ομορφο αλλα αυτο που το κανει να ξεχωριζει ειναι που ειναι σαν φυσικη ζουγκλα.μπραβο!:D

Ευχαριστω παιδια!!!:p
Οντως τα ψαρακια ειναι ολα τα λεφτα!!! :smt054

Γιώργος Κ 04-09-09 16:48

9 Συνημμένο(α)
Την ειδα "αναποδα" ...
Σκεφτομουν ... πως θα ηταν αν εβαζα αναποδα το ξυλο ... και προσθετα αλλο ενα! .. αφαιρεσα τις πετρες και παει το μονοπατακι ... Ειναι λιγες προχειρες φωτο (και βιαστικες) μιας που δεν εχω τελειωσει ... πειτε μου καμια προταση να το φτιαξω οσο γινεται πιο ομορφο!! Δεν ακολουθησα κανονες αλλα το εκανα περιπου οπως το ειχα στο μυαλο μου!! Παντως τωρα που το βλεπω μου φενεται με πιο πολυ βαθος και πλατος ... Ισως ειναι υπερβολη με την μπλυξα ... αλλα ειναι το αγαπημενο μου!!! :smt054
Η μεση μου ..... γιατι ειναι τοσο κοντες αυτες οι βασεις για τα 60 ρια??

Τσιόνογλου Σταύρος 04-09-09 17:09

Πράγματι νομίζω οτι υπερέβαλες με την Blyxa πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να την τραβούσες δεξια -αριστερα σε συστάδες που θα έχουν και πιο ωραίο οπτικό αποτέλεσμα και να μείνει αδειο το κεντρικό τμήμα.Τώρα για το ξύλο κάτι δεν μου κάθεται καλά μου φαίνεται οτι κλείνει όλο το κέντρο του ενυδρείου ,ξέρω γω τώρα ;βάλτο και κάπως διαφορετικά μηπως δείξει πιο φυσικό γιατι δείχνει κάπως στημένο.

Πάνος 04-09-09 18:30

και θα μπλεχτει το τενελους με τη μπλυξα....ξεκαθαρισε ζωνες που θα "απλωθει" το καθενα...
το αριστερο ξυλο συμφωνω οτι ειναι "καπως"...
αλλα αν το κανεις λιγο πιο φυσικο..νομιζω θα ειναι καλυτερο σεταπ απο το προηγουμενο...

Γιώργος Κ 04-09-09 18:33

Ναι ... για το ξυλο συμφωνω αλλα οπως και να εχω δοκιμασει παλι μονοπωλει το ενδιαφερον (ειναι και περιορισμενος ο χωρος) ...
Το ψαχνω ... θα ηθελα να υπαρχει γιατι μου αρεσει πολυ!!
Οσο για τη μπλυξα το φτιαχνω ... :p

Γιώργος Κ 04-09-09 20:35

2 Συνημμένο(α)
Κατι εχω παθει σημερα και δε μπορω να βγαλω μια φωτογραφια της προκοπης!!:D Τις επεξεργαστηκα λιγακι γιατι δε φαινονταν καλα!
Ειναι και λιγο θολωμενο το νερο απο τις "εργασιες" ...
Το μεγαλο ξυλο οσο και να πειραματιστηκα ... αυτη η θεση που ειναι τωρα ειναι η καλυτερη ... αλλιως θα πρεπει να φυγει!!! ...
Ακουω συμβουλες!!! :rolleyes:

Πάνος 04-09-09 20:46

προτιμοτερο:p
μενει να παρουν λιγο τα πανω τους τα φυτακια....;)..να φουντωσουν δηλαδη..

harris samos 04-09-09 20:47

πολυ καλο αν και οπως ηταν στην αρχη στις πρωτες φωτο μου αρεσε καλυτερα βεβαια γουστα ειναι αυτα

Τσιόνογλου Σταύρος 04-09-09 22:33

Πιο καλό αν και θα προτιμούσα λιγότερη Μπλύξα ,πρόσεξε και την σκοτεινή πλευρά δεξιά φωτισε την με κάποιο φυτό.

Γιώργος Κ 04-09-09 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 372934)
Πιο καλό αν και θα προτιμούσα λιγότερη Μπλύξα ,πρόσεξε και την σκοτεινή πλευρά δεξιά φωτισε την με κάποιο φυτό.

Και παλι δικιο εχεις!!!
Θα πειραματιστω ... :rolleyes:
Σε ευχαριστω!! :p

Τσιόνογλου Σταύρος 04-09-09 23:23

Για την μπλύξα στο λέω γιατι ολοι όσοι την είχαμε στην αρχή βάλαμε πολύ πράμα μέσα στα ενυδρεία μας με αποτέλεσμα με την πάροδο του καιρού να μπουκώσουν τα ενυδρεία αυτη την στιγμη πιστεύω πως οι περισσότεροι έχουμε κρατήσει ελάχιστη για να τονίσουμε ή σβήσουμε κάποιες γωνίες βράχου ή ατέλειες σε τελείωμα ξύλου.

Ενα εξίσου εντυπωσιακό φυτό που πήρα χθες και με το που το έβαλα μεσα στο ενυδρείο έδειξε πολύ ωραίο-εντυπωσιακο και κάνει για την μέση είναι το Staurogyne sp.της tropica που το παρουσιάσε τώρα τελευταια και δεν το έχει βάλει ακόμη στον κατάλογο της αν μπορούσες να το βρείς θα ήταν ωραιο μιας και δεν μεγαλώνει πολύ,επίσης στο σκοτεινο σημείο που σου είπα μπορείς να κάνεις μια συστάδα απο Micranthemoides η Umbrosum που είναι αρκετά φωτεινά και εύκολα (αν χωράνε βέβαια).

Raven 05-09-09 01:24

Μην διασκορπιζεις τα 2 ξυλα, μπλεξε τα και τα 2 μαζι στην δεξια πλευρα. Εχεις λιγα φυτα για να γεμισεις 2 πλευρες, δωσε βαρυτητα στην δεξια πλευρα και αφησε το πιο ανοιχτο στα αριστερα. Την blyxa φυτεψε την πιο πυκνα ακομα να μην φαινεται οτι τωρα φυτευτηκε.
Αν εβρισκες και μερικες πετρες διαφορων διαστασεων θα το εδενες πολυ καλα και θα εδειχνε "επιτηδευμενα αφαιρετικο". Βαλε φαντασια !;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02496 seconds with 11 queries