Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   PanosReef 450 litr. κερκυρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32033)

panoscorfu 03-05-09 23:02

PanosReef 450 litr. κερκυρα
 
12 Συνημμένο(α)
vision 450 litr setup απο γεναρη 2009 στα γρηγορα λιγες φωτογραφιες και αναλιτικα σε επομενο ποστ ευχαριστω ολους για την βοηθεια που μου εχετε δωσει:smt041:smt041

madfdg 04-05-09 06:02

Πάνο είσαι καλό δρόμο, όμορφο αποτέλεσμα!!!!!
Θα έπρεπε να το λές clowntank με τόσα κλοουνάκια εκει μέσα!:smt033


Εεεχχχχχμμμμ πλέον δεν είναι fish only αλλά light reef φίλε μου!;)

alexx 04-05-09 09:34

οπως ειπε και ο Κωστας εισαι σε καλο δρομο.
Ομορφα μαλακά γεματα ζωντανια.

panoscorfu 04-05-09 23:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexx (Μήνυμα 352547)
οπως ειπε και ο Κωστας εισαι σε καλο δρομο.
Ομορφα μαλακά γεματα ζωντανια.

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια:p το ξερω εχω δρομο μπροστα μου!!!! οσο για τους κλοουν θα δοθουν μερικοι;) και παλι ευχαριστω για την βοηθεια ολων στο forum:smt023:smt041:smt041

octania246 05-05-09 05:09

πολυ ωραιο φιλε.μπραβο.
θα μπορουσες να αναφερεις μερικα πραγματα και για τον εξοπλισμο
που δουλευεις?

panoscorfu 09-05-09 23:30

4 Συνημμένο(α)
λιγες ακομα....κανω και 100 προσευχες για τον λεφκοστερνο!!!! το ευχαριστο ειναι πως τρωει και εχει ορεξη :p παρελαβα και ενα blue tang αλλα ηταν σε κατασταση χαλια δυστιχως μεχρι να φτασουν κερκυρα βασανιζονται:(

madfdg 10-05-09 06:55

Να σου ζήσει Πάνο!!!Πρόγραμμα ενδυνάμωσης τώρα ... πλάκωσε τον στο σκορδάκι:D:D

vasilakis 10-05-09 10:29

Εισαι σε πολυ καλο δρομο , μπραβο!
Αληθεια γιατι δε βαζεις μια ανεμωνη για να γουσταρουν τα κλοουνακια?

panoscorfu 10-05-09 10:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 353858)
Να σου ζήσει Πάνο!!!Πρόγραμμα ενδυνάμωσης τώρα ... πλάκωσε τον στο σκορδάκι:D:D

Agapite file Mou exeis na protineis kamia syntagi me skordozoumo vasika afto pou kano einai vgazo zoumaki apo to skordo kai anakatevo me thn trofi ti les einai ok? Exeis na protineis kati allo? Zhto signomi apo tous diaxeiristes tou forum gia ta greeklish ala eimai sthn douleia me to i phone kai den kratieme mexri na paw spiti to mesimeri :)

madfdg 10-05-09 10:48

Μια χαρά είναι και έτσι όπως το κάνεις;)

panoscorfu 10-05-09 10:57

File vasilaki to exw skeftei gia anemonh ala tremo sthn idea gia tin diatirisi ths;)
-------------------------
Ok se efxaristw file kwsta Madfdg :) ;)

vasilakis 10-05-09 11:19

Γενικα ειναι ανθεκτικες οι περισσοτερες απο αυτες . Αν τους δωσεις φως και προσεχεις καποιες βασικες παραμετρους του νερου δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.
...αν θες μη χρησιμοποιεις greeklish για τα ματακια μας.

nikman 10-05-09 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panoscorfu (Μήνυμα 353816)
το ευχαριστο ειναι πως τρωει και εχει ορεξη

Να σου ζήση ο Λευκόστερνος ! πράγματι φαίνεται σε αρίστη κατάσταση. :);)
Η δικιά μου γνώμη είναι ότι η χρήση σκόρδου είναι περιττή εφόσον τρώει αρκετά και με όρεξη.
Επικεντρώσου καλύτερα να βρεις ποιές τροφές του εμπορίου (φυτικής προέλευσης πάντα) του αρέσουν περισσότερο ώστε να του τις παρέχεις σε αφθονία.

freediver 11-05-09 09:02

Όμορφο αποτέλεσμα! Και ο λευκόστερνος σούπερ! Μόλις ανέβω κι εγώ πάνω από τα 330 λίτρα μου θα πάρω κι εγώ έναν... Να τα χαίρεσαι!!!

panoscorfu 11-05-09 17:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 353919)
Να σου ζήση ο Λευκόστερνος ! πράγματι φαίνεται σε αρίστη κατάσταση. :);)
Η δικιά μου γνώμη είναι ότι η χρήση σκόρδου είναι περιττή εφόσον τρώει αρκετά και με όρεξη.
Επικεντρώσου καλύτερα να βρεις ποιές τροφές του εμπορίου (φυτικής προέλευσης πάντα) του αρέσουν περισσότερο ώστε να του τις παρέχεις σε αφθονία.

Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι εχω λιγο τρομαξει με αυτα που λεγοντε για τον lefcosterno γενικα απο θεμα ευαιστησιας:confused: ευτυχως ομως για την ωρα παει τελεια:):)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από freediver (Μήνυμα 354045)
Όμορφο αποτέλεσμα! Και ο λευκόστερνος σούπερ! Μόλις ανέβω κι εγώ πάνω από τα 330 λίτρα μου θα πάρω κι εγώ έναν... Να τα χαίρεσαι!!!

Σας ευχαριστω ολους παιδια!!!! Να ειναι καλα το forum που μας ανοιγει τα ματια καθημερινα:smt054

madfdg 11-05-09 17:13

Πάνο ο Λευκόστερνος είναι δείκτης για τα ενυδρεία!Μόλις κάτι δεν πάει καλά , τσούπ θα σου εμφανίσει ick!Αν είσαι εντάξει στις συνθήκες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με αυτόν (μέχρι να βάλεις ακόμα ένα ακάνθουρο)!Εγώ θα σου πρότεινα αφού ταίζεις με σκορδάκι να το συνεχίσεις!Καλό θα του κάνει και όχι κακό:rolleyes:

panoscorfu 11-05-09 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 354114)
Πάνο ο Λευκόστερνος είναι δείκτης για τα ενυδρεία!Μόλις κάτι δεν πάει καλά , τσούπ θα σου εμφανίσει ick!Αν είσαι εντάξει στις συνθήκες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με αυτόν (μέχρι να βάλεις ακόμα ένα ακάνθουρο)!Εγώ θα σου πρότεινα αφού ταίζεις με σκορδάκι να το συνεχίσεις!Καλό θα του κάνει και όχι κακό:rolleyes:

οκ αυτο θα κανω ευχαριστω!!!! κατι αλλο λογο που εκανα χθες βραδυ τεστ νιτρικων:confused: και ειχα ως αποτελεσμα nitrit 0,05 και nitrate περιπου 5 με 10 τι λες θα εχω προβλημα? Το τεστ ειναι της τροπικ marine το profesional να κανω μικρη αλαγη νερου? τι λες φιλε Κωστα.Πιστευω πως τελευταια ταιζω λιγο παραπανω ισος για αυτο ανεβηκαν οι τιμες:D

madfdg 11-05-09 18:13

Με προβληματίζει η τιμή του No2!Για να έχεις μετρήσιμα κάποια στιγμή σου ανέβηκε αμμωνία και δεν το πήρες γραμμήΉ απο κάποια απώλεια ή απο αρκετή ποσότητα τροφής που πήγε σε νεκρό σημείο!Μια αλλαγούλα καλό θα κάνει!Κάθε πότε κάνεις αλλαγή??

panoscorfu 11-05-09 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 354132)
Με προβληματίζει η τιμή του No2!Για να έχεις μετρήσιμα κάποια στιγμή σου ανέβηκε αμμωνία και δεν το πήρες γραμμήΉ απο κάποια απώλεια ή απο αρκετή ποσότητα τροφής που πήγε σε νεκρό σημείο!Μια αλλαγούλα καλό θα κάνει!Κάθε πότε κάνεις αλλαγή??

Φιλε Κωστα κανω αλλαγη 25 λιτρα μια φορα την εβδομαδα λιγο ε? λεω να κανω καθε μηνα καλυτερα τι λες για το 1/3:confused:

madfdg 12-05-09 05:50

Αν υπάρχει η δυνατότητα να διπλασιάσεις τα λίτρα της αλλαγής (δλδ 50 εβδομαδιαίως) θα ήταν καλύτερα!:rolleyes:

octania246 12-05-09 20:05

στο φωτιστικο σου εχεις κανει καποια πατεντα η ειναι το μαμα?
ρωταω γιατι 108w στα 450 φανταζομαι οτι ειναι πολυ λιγα ακομα και για soft κοραλακια.η κανω εγω καποιο λαθος?
παντως δειχνει πολυ ωραιο.μπραβο

panoscorfu 12-05-09 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 354263)
Αν υπάρχει η δυνατότητα να διπλασιάσεις τα λίτρα της αλλαγής (δλδ 50 εβδομαδιαίως) θα ήταν καλύτερα!:rolleyes:

Ναι το ξεκινισα εκανα αλαγη 50 λιτρα και θα το παω ετσι , εχετε να προτεινετε καποιο αλατακι καλο?Και μια αλλη ερωτηση με αλατι που βρηκα σε μαγαζι της wave εκανα μετρηση ph στο αλατονερο που εφτιαξα και ηταν 7,5 περιπου λετε με το που μπει στο ενυδρειο να ανεβει λογο αραγωνιτη βραχου κτλ? παντος μετα την αλαγη εκανα μετρηση ph στο ενυδρειο και ηταν 8,1
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από octania246 (Μήνυμα 354419)
στο φωτιστικο σου εχεις κανει καποια πατεντα η ειναι το μαμα?
ρωταω γιατι 108w στα 450 φανταζομαι οτι ειναι πολυ λιγα ακομα και για soft κοραλακια.η κανω εγω καποιο λαθος?
παντως δειχνει πολυ ωραιο.μπραβο

Καλησπερα κοιτα το μαμα ειναι αλλα φενεται να τα παν τελεια τα ζωντανα παντως σκεφτομαι για αναβαθμιση φωτισμου:rolleyes:

panoscorfu 20-12-09 22:10

το reef μου σημερα
 
12 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους και καλα Χριστουγεννα :) σας παρουσιαζω στα γρηγορα μερικες φωτο απο τη φαση που βρισκετε αυτη τη στιγμη το ριφακι μου ευχομαι σε ολους Υγεια και χρονια πολλα:)

Πάνος 20-12-09 22:42

οργασμος χρωματων!!! μπραβο!!:p

panoscorfu 21-12-09 00:01

σε ευχαριστω Πανο φιλε και το νανο σου ομως ειναι απιστευτο:smt041 μπραβο και σε εσενα;) να σκεφτεις που ζηλεψα και λεω να ετοιμασω ενα νανο :D

tsilojohn 21-12-09 00:48

:smt041 Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Ο σε ζηλευω....:):):)

Πάνος 21-12-09 12:59

παρεπιπτοντως μπορεις να κρατησεις 2 blue tang μαζι?? δεν ετυχε να το ξανα δω σε αλλο ενυδρειο....
κι εχεις μανδαρινο που ειναι η λατρεια μου!!!

kwstas_original 21-12-09 13:11

οντως ο μανδαρινος ειναι πανεμορφος!
φανταστικο ενυδρειο φιλε....ριχνεις στη πληγη...ΑλΑτΙ:D

ChristosΒ 21-12-09 13:38

Πανέμορφο!!!!!!! Συγχαρητήρια!!!!!

alex 21-12-09 15:50

ωρεεεε φωτιες μας αναβεις λεμε....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02342 seconds with 11 queries