Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Θαλασσόκοσμος - Cretaquarium (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12971)

gsa 25-08-06 11:29

Θαλασσόκοσμος - Cretaquarium
 
Την προηγούμενη Τρίτη επισκέφτηκα το Θαλασσόκοσμο στις Γούβες της Κρήτης (λίγα χιλιόμετρα έξω από το Ηράκλειο).

Ο χώρος είναι όπως ακριβώς περιγράφεται στο επίσημο site www.cretaquarium.gr με εύκολη πρόσβαση (υπάρχουν παντού ταμπέλες σε ακτίνα 30 χιλιομέτρων) και άνετο πάρκινγκ. Από το Ηράκλειο απέχει 15 λεπτά με το αυτοκίνητο.

Ο μέσος χρόνος για να περάσει κάποιος από όλα τα εκθέματα είναι περίπου 1 ώρα και 15 λεπτά ενώ αν θέλει να παρατηρήσει και ορισμένες λεπτομέρειες για κάθε είδος θα πρέπει να υπολογίσει περίπου 2 λεπτά σε κάθε σημείο παρατήρησης οπότε θα χρειαστεί περίπου 2 ώρες.

Εκείνο που προκαλεί άσχημη εντύπωση είναι η "τουριστική" αξιοποίηση του χώρου που είναι ανύπαρκτη. Δεν υπάρχει (ή τουλάχιστον δεν έπεσε στην αντίληψή μου) σημείο όπου κάποιος θα μπορούσε να αγοράσει σουβενίρ ή φωτογραφικό υλικό σχετικά με το ενυδρείο.

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, αξίζει τον κόπο για κάθε επισκέπτη της Κρήτης να αφιερώσει τον απαιτούμενο χρόνο και να το επισκεφτεί.

Υ.Γ. Δυστυχώς, έχω βγάλει μόνο βίντεο από την επίσκεψή μου και έτσι δε μπορώ να ανεβάσω "υλικό" για να πάρετε κάποια ... οφθαλμόγευση.

GP250381 25-08-06 12:14

απο οτι δειχνει πρεπει να ειναι πολυ ωραιο.την κυριακη θα παω και εγω

PascM 25-08-06 12:21

Και μια και είσαι και Χανιώτης βγάλε και καμιά φωτό να δούμε!!!!

GP250381 25-08-06 12:35

εννοειται!!!!!!!!!!!!!!αν δεν βγαλω θελωzw

newfish 25-08-06 19:18

22 Συνημμένο(α)
Αν και νόμιζα ότι είχα ανεβάσει φωτογραφίες, μια αναζήτηση με διάψευσε.

Για αυτό θα προσπαθήσω να επανορθώσω, αν και το topic είναι μάλλον σε λάθος θέση, οπότε ας αναλάβουν οι mod την μεταφορά του.

steljoan 01-10-06 13:45

το ίδιο αναρωτήθηκα και εγώ όταν πήγα φέτος τον Ιούλιο. Τελικά όμως βρήκα σουβενίρ & φωτογραφικό υλικό στο mini bar του θαλασσόκοσμου. Για μεγάλες αφίσες απλά απευθύνεσαι στο ταμείο.

mikele 04-10-06 18:32

φανταστικο ειναι θα παω και εγω........αν και τα βλεπω και θελω να μπω με το ψαροντουφεκο......με πολλα απο αυτα ανταμωνουμε συχνα καθε σκ..........

TOP GUN 25-08-08 08:46

zw Ακόμη δεν εχεις πάει? Εινα φανταστικό. Ειχα παει περσι που παραθέριζα στα Χανια with my girl friend. Μπραβο στην ελληνικη πρωτοβουλία και στην Ευρωπαική Ενωση που χρηματοδότησαν την κατασκευή του. Αυτα τα έργα προβάλουνε και τιμάνε την χώρα μας. Ειμαι υπερήφανος που εχουμε το μεγαλυτερο ενυδρείο των βαλκανίων στην χώρα μας. :)

freediver 25-08-08 09:03

Φαναστικό! Ήθελα να πάω φέτος, αλλά δεν έκατσε... Κατά πάσα πιθανότητα να κάνω προσπάθεια μέχρι το τέλος του 2008. Μέχρι τότε ρίξτε κι άλλες φωτό...

Moutralewn 25-08-08 10:06

Φαντάζομαι ότι έχει μόνο θάλασσα,εε;;

Γλυκού νερού καθόλου;

nikman 26-08-08 22:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 285877)
Φαντάζομαι ότι έχει μόνο θάλασσα,εε;;

Γλυκού νερού καθόλου;

Μεσογειακά κυρίως κι ένα -δυό τροπικά, όλα αλμυρού νερού.

Moutralewn 27-08-08 09:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 286084)
Μεσογειακά κυρίως κι ένα -δυό τροπικά, όλα αλμυρού νερού.

Πάντως θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν και κάποια του γλυκού.
Έστω και τα βασίκα... Αφρικάνικες κιχλίδες, κάποιες Αμερικάνικες (ή έστω μόνο δίσκους) και κάποιους θηρευτές (π.χ. πιράνια).

Θα προσελκούσε περισσότερο κόσμο έτσι...

nikman 27-08-08 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 286118)
Πάντως θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν και κάποια του γλυκού.
Έστω και τα βασίκα... Αφρικάνικες κιχλίδες, κάποιες Αμερικάνικες (ή έστω μόνο δίσκους) και κάποιους θηρευτές (π.χ. πιράνια).

Φίλε αυτά μπορεί να τα έχει ο καθένας σπίτι του ή να πάει σε ένα πετ-σοπ και να τα χαζέψει.
Αυτά που περιμένει να δει κάποιος σε ένα Δημόσιο ενυδρείο τέτοιου μεγέθους είναι αυτά που ούτε ένας καλός δύτης(ίσως υπερβολή) να μην έχει δει.
Και φυσικά να τα χαζέψει με την ησυχία του και ασφαλής. :D

Moutralewn 28-08-08 09:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 286225)
Φίλε αυτά μπορεί να τα έχει ο καθένας σπίτι του ή να πάει σε ένα πετ-σοπ και να τα χαζέψει.
Αυτά που περιμένει να δει κάποιος σε ένα Δημόσιο ενυδρείο τέτοιου μεγέθους είναι αυτά που ούτε ένας καλός δύτης(ίσως υπερβολή) να μην έχει δει.
Και φυσικά να τα χαζέψει με την ησυχία του και ασφαλής. :D

Και αυτά που έχει το εν λόγω "πάρκο", θεωρητικά θα μπορούσε να τα έχει κάποιος σπίτι του.

Απο κει και πέρα είναι θέμα μεγέθους και συμπεριφορών.
π.χ. ποίος θα μπορούσε να έχει Emperor Cichlids aπο Tanganyika, Wolf Cichlids ή Bay Snooks απο Αμερική,στο ενυδρείο του;

Επίσης θα μπορούσαν να έχουν και να αναπαράγουν κάποια είδη-προς-εξαφάνιση τα οποία είναι δύσκολο για τους χομπύστες να έχουν (κυρίως λόγο μεγέθους).
:):)

dizio 09-09-08 18:28

το ενυδρείο έχει ώς βασικό θέμα την ανατολική μεσόγειο. συν τοις άλλοις, φιλοξενεί και ένα τροπικό θαλασσινό αν δεν κάνω λάθος, έτσι για να δούνε τα μικρό και το νέμο να χαρούνε!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01977 seconds with 11 queries