Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Φυτά-τιμή (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26784)

nashty11 05-09-08 18:28

Φυτά-τιμή
 
Καλησπέρα!!!
Η ερώτηση μου αφορά για την τιμή των φυτών anumbia... Θυμάται κανείς να μου πει πόσο την είχε αγοράσει την δική του διότι αγόρασα μία πρόσφατα και μου φάνηκε ιδιαίτερα τσουχτερή τιμή για ένα γλαστράκι διαμέτρου 2 εκατοστών και φυτό ύψους 1,5 εκατοστού...
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

serifios 05-09-08 18:36

Aν αγορασες την νανα,δεν παιζει το υψος στην τιμη στο γλαστρακι οσο το ποσες ριζες(ξεχωριστα φυτα) και ποσα φυλλα το καθενα απο αυτα ειχε,ειναι φυτα αργης αναπτυξης και οσο πιο πυκνο τοσο ακριβιτερο.

nashty11 05-09-08 18:39

Το συγκεκριμένο είναι μία άλλη ποικιλία mini... Ακόμα πιο μικρή από τη nana... Και η nana ήταν ακόμα πιο ακριβή...

serifios 05-09-08 18:51

οι τιμες παιζουν απο μαγαζι σε μαγαζι,αλλα τα πιο πολλα γλαστρακια ανουμπιας ειναι λιγο πανω η λιγο κατω απο 10 ευρω.

jimfytakis 05-09-08 20:19

Με αρκετο ψαξιμο θα βρεις και γυρω στα 7 και απο ιντερνετ γυρω στα 2

thanasis76 05-09-08 20:19

καλησπερα!!! πηρα εγω πριν κανα μηνα ενα γλαστρακι anubia nana με πολλα φυλλα και 3 ριζες νομιζω...
στα 8 ευρω...
ποσο την πηρες φιλε...
μεχρι 10 αντε 12 ελπιζω...

xontros 05-09-08 21:24

Πολύ καιρό πριν βέβαια.. Στα pet city της Λ. Κηφισίας στο Μαρούσι, είχα πάρει ένα γλαστράκι με ανούπια (την κλασσική, τη μεγάλη), με πάνω από 30 ευρώ! Σχεδόν 35 αν θυμάμαι καλά.. Είχε δύο ρίζες βέβαια, η μία ήταν και μεγαλούτσικη, αλλά δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση.. Βέβαια μερίδιο ευθύνης έχω κι εγώ, καθώς ήμουν εντελώς άπειρος και δεν είχα κάνει και την απαραίτητη έρευνα αγοράς..

Στο water inn αργότερα, αυτή με τα μακρόστενα φύλλα, μεγάλη πάλη, μία ρίζα, σε άριστη κατάσταση όμως (οι μισές από αυτές που είχε είχαν ανθίσει κιόλας!), την είχα πάρει γύρω στα 10-12 ευρώ.. Είναι ακριβό φυτό πάντως..

nashty11 06-09-08 00:01

Τώρα στο ενυδρειάκι μου έχω 2 anumbies... Μία nana που την είχα πάρει ή 7 ή 8 ευρώ μία ρίζα και 6-7 φυτά σε πολύ καλή κατάσταση... Αυτή η δεύτερη που πήρα(για την οποία ο λόγος) είναι μίνι... σε ύψος δεν περνάει το 1,5 εκατοστό και τα φύλλα του 6 χιιοστά διάμετρο το πολύ(σε αριθμό είναι μπολικα περίπου 20)... Και επειδή θέλω να βάλω κανα δυο ακόμα δεν θέλω να δώσω τσάμπα κερατιάτικα λεφτά χωρίς να ξέρω...

Τσιόνογλου Σταύρος 06-09-08 00:47

Αυτή η δευτερη anumbia που λες πιθανόν να είναι η anumbia barteri var.nana "Petite" συνήθως οι τιμες των φυτών παίζουν ανάλογα και απο την εταιρία που τα παράγει άλλη η τιμή των φυτών της Tropica και άλλη των Ινδονησιακών, σαφώς τα πρώτα είναι πιο ακριβα και πολλές φορές και με πολύ μεγάλη διαφορα λόγω τρόπου καλλιέργιας και τις πιο πολλες φορές και λόγω ποιότητας.

nashty11 06-09-08 10:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 287788)
Αυτή η δευτερη anumbia που λες πιθανόν να είναι η anumbia barteri var.nana "Petite" συνήθως οι τιμες των φυτών παίζουν ανάλογα και απο την εταιρία που τα παράγει άλλη η τιμή των φυτών της Tropica και άλλη των Ινδονησιακών, σαφώς τα πρώτα είναι πιο ακριβα και πολλές φορές και με πολύ μεγάλη διαφορα λόγω τρόπου καλλιέργιας και τις πιο πολλες φορές και λόγω ποιότητας.

Ναι απότι είδα από φωτογραφίες είναι η petite... Αν όντως είναι έτσι οκ απλά δεν είχα ένα μέτρο σ'υγκρισης για τις τιμές και δεν ήθελα να πηγαίνω στα τυφλά...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01774 seconds with 11 queries