Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Συνδιασμος ψαριων - Τι αλλο να προσθεσω ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14591)

abrous 12-12-06 19:31

Συνδιασμος ψαριων - Τι αλλο να προσθεσω ?
 
Εδω και 20 μερες εχω βαλει στα 125 lt σχετικα πυκνοφυτεμενο τα πρωτα ψαρια. Προοδευτικα εβαλα τα παρακατω :
- 7 Lemon tetra
- 8 γαριδες Amano
- 5 Tetra black phantom
- 7 otto
- 4 botia sidhimunki
- 2 apple snail
- 2 Neon blue gourami dwarf (ζευγαρι)
- 2 Pecoltia Pulcher - ο ενας που εβαλα πριν 4 μερες πεθανε χτες :(.

Οι παραμετροι του νερου μου ειναι :
- pH 6.9 με μπουκαλα CO2 και controller
- KH 7
- GH μεταξυ 7 - 10 (με το multitest της ESHA)
- Αμμωνια 0
- N03 5
- Θερμοκρασια 25 C

Γενικα τα παραπανω τα εψαξα πολυ και δεν νομιζω να εχουν προβλημα.
Τα gourami ειναι απο τα μικροτερα που υπαρχουν και πιστευω οτι ειναι οκ σε αυτα τα λιτρα. Σκοπευω να βαλω και 8-10 Καρδιναλιους και τελος.
Ειμαι ενταξει για αυτα τα λιτρα ? Μπορω να βαλω κατι αλλο για το βυθο ?
Για πειτε καμια ιδεα ....

Tolis 12-12-06 19:42

Εισαι ηδη φουλ.

Juan 12-12-06 19:48

Και εγώ αυτή την εντύπωση έχω , ότι δεν πρέπει να βάλεις άλλα.

Κράτα το έτσι για λίγο καιρό και όταν ίσως το βαρεθείς αλλάζεις τα δύο είδη τέτρα που έχεις, με ένα κοπάδι καρδινάλιους ;)

abrous 12-12-06 20:04

Δηλαδη να μην βαλω 7-8 καρδιναλιους ? Θα εχω προβλημα ?

kastmaniac 12-12-06 21:34

Περίμενε να δείς πως πάει και μετά βλέπεις αν σε παίρνει και για κάτι παραπάνω. Ήδη έχει αρκετά ψαράκια για τα λίτρα σού και δεν πρέπει να το ζορίσεις άλλο. Συμφωνώ και με τον Juan οτι ένα κοπάδακι με καμιά 15αριά άτομα είναι πολύ καλύτερο και σε εμφάνιση και σε ουσία (ευκολότερη συντήρηση / λιγότερα προβλήματα / πιο φυσική συμπεριφορά) απο 3 κοπαδάκια με καμιά 10αριά άτομα το καθένα. Εξάλλου πρέπει να δεις και το θέμα που έχει προκύψει με τα gourami σου οπότε μάλλον στην παρούσα φάση δεν πρέπει να προσθέσεις τίποτα άλλο.

iakovost 15-12-06 00:41

Yπαρχει περιπτωση τα Botia α δημιουργήσουν πρόβλημα στα Apple snails?

KOKORAS 15-12-06 01:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iakovost (Μήνυμα 143476)
Yπαρχει περιπτωση τα Botia α δημιουργήσουν πρόβλημα στα Apple snails?

Εαν θεωρηθεί πρόβλημα ότι τα Apple snails θα μετατραπούν σε ξεβερνίκωτα όστρακα, όχι δεν θα έχεις άλλο πρόβλημα.

abrous 15-12-06 10:06

Τα 4 Botias δεν εχουν ασχοληθει καθολου με τα apple snails εδω και ενα μηνα. Αντιθετα εχουν σχεδον εξαφανισει τα αλλα σαλιγκαρια που εχουν ερθει κατα καιρους με τα φυτα και καποια στιγμη ειχαν πλημυρισει το ενυδρειο.

binational 15-12-06 10:28

Οι δικοί μου Botia macracanthus δεν αφήνουν σαλιγκάρι ... και δεν κάνουν διαχωρισμούς ... ούτε 2 ώρες δεν θ' άντεχαν apple snails. Και όχι τώρα που μεγάλωσαν λίγο ... 3 εκ. δεν ήταν όταν κατάφεραν το πρώτο.


kastmaniac 15-12-06 11:46

Αργά ή γρήγορα (ιδιαίτερα οταν πεινάνε) οι κλόουν θα επιτεθούν στα apple snails. Αυτό που τις περισσότερες φορές κάνουν είναι να δίνουν ένα "κοφτερό" χτύπημα στα σαλιγκάρια ανάμεσα στις κεραίες τους και τέρμα. Οι κλόουν έχουν ένα κρυφό δοντάκι που εμφανίζεται λίγο πριν επιτεθούν. Τα μεγάλα apple συνήθως προφυλάσσονται επαρκώς αλλά πάντα θα αφαιρεθούν κάποια στιγμη.....και ο κλόουν θα είναι εκεί!

abrous 15-12-06 17:01

Τα bothias sidhimunki ΔΕΝ ειναι κλοουν. Ειναι αλλο ψαρι.
Εδω μπορειται να τα δειτε : http://images.google.com/images?sour...-8&sa=N&tab=wi
Ειναι σχεδον στο τελικο τους μεγεθος (5 εκ). Γινονται το πολυ 6 εκ. και μεχρι τωρα δεν δειχνουν να ενδιαφερονται για τα σαλιγκαρια. Αλλωστε ειναι δυσαναλογα μεγαλα για το μεγεθος τους ... Περνανε απο πανω τους και ουτε που δινουν σημασια ... Θα δειξει το μελλον ....

klaz 15-12-06 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από abrous (Μήνυμα 143591)
Τα bothias sidhimunki ΔΕΝ ειναι κλοουν.

μπορει να μην ειναι κλοουν,αλλα ανηκουν στην ιδια οικογενεια των bothia,αρα.......
καποιες γευσεις δεν ξεχνιουνται ευκολα....:rolleyes:

kastmaniac 15-12-06 21:26

Ναι έχεις δίκιο δεν είναι κλόουν (sorry κεκτημένη ταχύτητα). Το μεγαλύτερο μέρος απο την οικογένεια των loaches και σαφώς τα botia που έχεις συμπεριφέρονται με τον ιδιο τρόπο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01529 seconds with 11 queries