Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Labeo VS Clown (Botia) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25842)

epistimon 24-06-08 21:53

Labeo VS Clown (Botia)
 
Καλησπερα. Θα ήθελα τη γνωμη των ειδικών για τις πιθανοτητες συμβιωσης ενος Labeo BLACK SHARK με ενα Botia Clown, στον ιδιο χωρο.

mikele 25-06-08 07:59

δυσκολος συνδιασμος αλλα το εχω δει για πολυ καιρο στο ενυδρειο φιλου ........τα ψαρια ηταν μεσα στο στρες και μαλωναν αρκετα συχνα........

ο κλουν ειναι απο
Malay peninsula, Borneo, Sumatra
με συνθηκες
Water parameters: pH 6.5 - 7.0, Hardness: aim for softer water, Maximum DH: 12
Temperature: 78ºF to 83ºF (25-30°C)


και ο λαμπεο

pH : 6.5 - 7.5
Temperature : 75°F - 80°F (24°C - 27°C)
Lifespan : 5 - 8 years.
Origin / Habitat : Thailand, Indonesia
Temperament / Behavior : This fish can become aggressive with other, smaller fish in your tank that invade its territory. They will fight with the Red Tail Shark. Provide plenty of hiding places (caves, rocks and plants)

Steve 25-06-08 09:08

Απο πού κι ως που λέγοντε Λαμπεο Μπλακ Σαρκ (μαυρος καρχαρίας)?

Στην θέση σου δεν θα έπαιρνα τα "Black Shark" (Epalzeorhynchos bicolor)
Επειδή είναι αρκετα επιθετικά......Θα σου ριμαξουν τα αλλα ψαρια και ασε που θέλουν και πολυ σκια για να νοιωθουν ανετα.......
Τα Clown (Botia Macracantha) μπορουν να γινουν αρκετα μεγαλα.....ασε που θα σε λαχταριν οποτε τα βλεπεις οτι ειναι ξαπλομενα περιστανοντας τα νεκρα.....
Βέβαια τα δυο είδη δεν μπορουν να συμβιωσουν μαζι (διαφορετικες απαιτισεις)!

Πόσα λίτρα εχεις?
τι αλλα ψαρια?
Τι συνθηκες?
Πεσε λιγα λογια για το ενυδρειο σου...

mikele 25-06-08 09:29

ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ εχουν επικρατησει πολλες κοινες ονομασιες προκειμενου να τραβηξουν το κοσμο που δεν ασχολειται με επιστημονηκες ονομασιες..........
το βασικο ειναι οτι το ψαρι γινεται επιθετικο με τα αλλα ακομα απο μικρη ηλικια

epistimon 25-06-08 17:43

Αφου συγκεντρωσα διαφορες αποψεις, ωρα να αποκαλυψω το λογω που εκανα αυτο το ερωτημα. Στο ενυδρειο μου εχω εδω και 4 χρονια ενα Black Shark (οικογενεια Labeo - οχι με κοκκινα πτερυγια, ειναι ολομαυρο). Ειναι μολις 18εκ. Προχθες πηγα σε γνωστο μαγαζι ενυδρειων στη Δαφνη για να προσθεσω στο εμψυχο δυναμικο του ενυδρειου μου καποια νεα μελη. Δεν ειχα καν στο μυαλο μου το BOTIA (clown). Το ειχα για ψαρι σχετικα ευαισθητο στην εντονη κινηση κτλ... Επισης γνωριζα πως ειναι βυθοψαρο. Συζητώντας τη συνθεση του ενυδρειου μου με τον υπαλληλο και αναφεροντας την παρουσία του Black Shark, αλλα και τις υψυλες θερμοκρασίες λόγω καλοκαιριού, μου προτεινε ανεπιφύλακτα να βάλω ενα botia clown μολις 5cm. Παρα τις αντιρρήσεις μου για τους πιο πάνω λόγους, με διαβεβαίωσαν για τη συμβατότητα των εν λόγω ψαριών. Άλλωστε είναι κατάστημα που ειδικεύεται στα ενυδρεία και είμαι πελάτης αρκετά χρόνια. Δυστυχως όμως οι αμφιβολίες μου επιβεβαιώθηκαν με τον χειροτερο και πιο αμεσο τρόπο... Την επομενη ημερα, αναζητώντας το Clown, δεν υπηρχε πουθενά μεσα στο ενυδρείο. Είμαι πεποισμένος ότι έπεσε θύμα της γνωστης και ύπουλης επιθετικότητας του γίγαντα Black Shark.
Τη γνώμη σας ειδήμωνες!

Tolis 25-06-08 17:54

Δεν ειναι "τοσο" αγριος ωστε σε μια μερα να εξαφανισε ενα botia.

Κατα τα αλλα, οντως ο labeo ειναι παλιοχαρακτηρας και αποκταει "εμμονές" με συγκεκριμενα ψαρια και τα παρενοχλει πολυ.

steady 25-06-08 21:22

το ποιο πιθανο ειναι να ηταν ταλαιπωρημενο το ψαρακι και να περασε μεγαλυτερη ακομα ταλαιπωρια κατα τη μεταφορα και προσαρμογη ωστε να ψοφησε και να εγινε τροφη για το γιγαντα και αλλα ψαρακια


εγω να πω οτι εχω παρει αρκετες φορες ψαρια απο το γνωστο αυτο μαγαζι τα οποια εχασα εντος 24 η 48 ωρων, αλλες φορες βεβαια ηταν οκ αλλα ηταν υπερβολικα πολλες νομιζω οι ασχημες φορες

αυτο ΔΕΝ αποτελει κανονα μπορει απλα να επεσα στην περιπτωση απλα το αναφερω μηπως εχει και κανεις αλλος την ιδια εντυπωση

maikl 25-06-08 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από epistimon (Μήνυμα 276362)
Την επομενη ημερα, αναζητώντας το Clown, δεν υπηρχε πουθενά μεσα στο ενυδρείο. Είμαι πεποισμένος ότι έπεσε θύμα της γνωστης και ύπουλης επιθετικότητας του γίγαντα Black Shark.

-Eψαξες σιγουρα καλα?
Το γεγονος οτι ειναι μονος του τον κανει να κρυβεται...σηκωσε καθε πετρα,διακοσμητικο εχεις στο ενυδρειο σου μπας και τον βρεις πουθενα..

Υ.Γ.Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα?

delta66 26-06-08 04:26

Μπορει να κανεις μερες να τον δεις καθως ειναι ενα καποδοψαρο που το εχεις μονο του και φυσικα ειναι στρασαρισμενο.
Ετσι τωρα αν ειναι ακομα ζωντανο (ετσι πιστευω γιατι ειναι σκληρα καρυδια και επιπλεον εχουν και ενα θανατηφορο οπλο που αν αναγκαστουν να το χρησιμοποιησουν ανοιγουν κοιλιες) θα προτιμα να βγαινει τη νυχτα για φαγητο και προτεινω και γω να κοιταξεις σε καθε εσοχη ξυλου ή πετρας, μιας και "εφαρμοζει" πολυ καλα σε αυτα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01523 seconds with 11 queries