Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Υψηλό pH στο δίκτυο νερού - Τι κάνουμε? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31579)

stdev 09-04-09 17:07

Υψηλό pH στο δίκτυο νερού - Τι κάνουμε?
 
Καλησπέρα σας.
Έπειτα από πληροφόρηση από άλλο χομπίστα σχετικά με το νερό του δικτύου στην πόλη μου, έμαθα ότι έχουμε pH 8!!!! Πολύ πολύ σκληρό νερό λοιπόν το οποίο δεν με βολεύει αφού δεν προτίθεμαι να ξεκινήσω το χόμπι με κιχλίδες!!:D
Άρα πρέπει να το μειώσω λιγάκι! Σύμφωνα με πληροφορίες παρμένες από το site του κ. Τσάμη, αυτό μπορεί να γίνει χρησιμοποιώντας βρόχινο νερό! Προτείνει βέβαια και μία προεργασία του νερού εαν αυτό προέρχεται από αστικά κέντρα λόγω της τοξικότητας της ατμόσφαιρας η οποία προφανώς υπάρχει και στην βροχή.

Ξεκινάω με την απορία μου μετά την μεγάλη εισαγωγή!!:smile: Έχω σε δεξαμενή άφθονο βρόχινο νερό. Το μέρος αυτό είναι ένα μικρό χωριό ελάχιστων κατοίκων χωρίς προφανώς την παραμικρή μόλυνση και τοξικότητα στην ατμόσφαιρα! Άρα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για το ενυδρείο μου χωρίς επιπλέον προετοιμασίες (πχ φιλτράρισμα με ενεργό άνθρακα)? Τι μου προτείνετε?
Ευχαριστώ προκαταβολικά

ΥΓ. xontros περιμένω άμεση απάντηση γιατί με έχεις καλομάθει!!;):D

hitman 09-04-09 17:28

Και ποιος σου είπε ότι τα σύνεφα που έριξαν την βροχή σε αυτό το χωριό δεν προέρχονται από μία πόλη με μεγάλη τοξικότητα στην ατμόσφαιρα? Δυστυχώς ο αέρας δεν έχει σύνορα, οπότε σου προτείνω να κάνεις την προεργασία κανονικά. Άλλοι τρόποι για να ρίξεις το Ph του νερού είναι να προσθέσεις στο ενυδρείο σου ρίζες, τύρφη ή σύστημα Co2. Εγώ τα κάνω και τα 3 (με DIY Co2) και προσθέτω και ένα "ζουμί" (wave rain Ph-) το οποίο ισχυρίζεται ότι είναι από εκχύλισμα βελανιδιάς. Αυτό που κατάφερα είναι από 7,2 να το κατεβάσω στο 6,8. Κάπου είχα διαβάσει και για λεμονάκι αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές.

stdev 09-04-09 17:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hitman (Μήνυμα 347387)
Και ποιος σου είπε ότι τα σύνεφα που έριξαν την βροχή σε αυτό το χωριό δεν προέρχονται από μία πόλη με μεγάλη τοξικότητα στην ατμόσφαιρα?

Δεν υπάρχει κοντά καμιά πόλη μεγάλη!! :)

Πέρα από την πλάκα, δεν ξέρω τι να κάνω! Για την τύρφη ξέρω ότι χρωματίζει κάπως το νερό και δεν το θέλω! Επίσης τώρα ξεκινάω το χόμπι και δεν θέλω να ξακινήσω φτιάχνοντας DIY Co2. Δεν έχω την εμπειρία!

hitman 09-04-09 17:42

Η τύρφη χρωματίζει πολύ ελαφρά το νερό. Το περισσότερο χρώμα το βγάζουν τα ξύλα. Για το DIY Co2 μην ανησυχείς καθόλου. Είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις. Αυτό που έφτιαξα εγώ είναι αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723
το οποίο βέβαια παράγει πολύ λίγο διοξείδιο. Τώρα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο καλύτερα να κάνεις την προεργασία του νερού. Σε αυτό το χόμπυ δεν πρέπει να βαριέσαι... :D

Γιώργος Κ 09-04-09 19:07

Καλησπερα!!
Παρε μια αντιστροφη οσμωση να ησηχασεις!!

maikl 09-04-09 21:23

[quote=stdev;347391]Δεν υπάρχει κοντά καμιά πόλη μεγάλη!! :)

/quote]

.....πριν καμια εβδομαδα δεν ηταν με την σκονη που εβρεξε απο την Αφρικη?.....ναιιι, τοτε που εβρεχε μοπανια...:D

υ.γ παρε μια οσμωση να ξεμπερδευεις,αφου θελεις να "παιζεις" με τις τιμες του νερου σου

Moutralewn 09-04-09 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 347413)
Καλησπερα!!
Παρε μια αντιστροφη οσμωση να ησηχασεις!!

Θα συμφωνήσω απολύτως. Ότι και να χρησιμοποιήσεις θα καταλήξεις ότι η Α/Ο είναι μονόδρομος.

Οι κιχλίδες που θέλεις να ασχοληθείς φαντάζομαι να είναι απο Αμερική μεριά, γιατί έχεις στο νου σου αφρικάνες, έχεις το ιδανικό νερό!! :D

Apollwnas 09-04-09 22:13

Αν καποιος χρησιμοποιησει Α/Ο δεν χαλαει υπερβολικα πολυ νερο?Το νερο το οποιο βγαινει απο την αλλη μερια και ειναι πολυ περισσοτερο απο αυτο το ωφελιμο που κραταμε μπορουμε να το κανουμε κατι η παει τσαμπα στην αποχετευση?(εκτος απο ποτισμα ε)!!Με επιασε το οικολογικο μου !:D

Moutralewn 09-04-09 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 347458)
Αν καποιος χρησιμοποιησει Α/Ο δεν χαλαει υπερβολικα πολυ νερο?Το νερο το οποιο βγαινει απο την αλλη μερια και ειναι πολυ περισσοτερο απο αυτο το ωφελιμο που κραταμε μπορουμε να το κανουμε κατι η παει τσαμπα στην αποχετευση?(εκτος απο ποτισμα ε)!!Με επιασε το οικολογικο μου !:D

Μπορείς να πάρεις άλλο ένα ενυδρείο, να το κάνεις αφρικάνικο και να χρησιμοποιείς το "βρώμικο" νερό για αλλαγές!!
:D:D:D
:smt033

Apollwnas 09-04-09 23:48

Αν κρινω απο τις φωτο στα ενυδρεια καποιος το εχει χρησιμοποιησει σαν πατεντα!!!!!!!!!!:D:D:D

Moutralewn 11-04-09 09:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 347475)
Αν κρινω απο τις φωτο στα ενυδρεια καποιος το εχει χρησιμοποιησει σαν πατεντα!!!!!!!!!!:D:D:D

:smt020 +-3

halvas69 11-04-09 10:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 347444)
.....πριν καμια εβδομαδα δεν ηταν με την σκονη που εβρεξε απο την Αφρικη?.....ναιιι, τοτε που εβρεχε μοπανια...:D

Xχααχαχαχ να'σαι καλά, έριξα το γέλιο της αρκούδας πρωινιάτικα :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01679 seconds with 11 queries