Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Έλλειψη οξυγόνου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31003)

Mitsos 17-03-09 15:29

Έλλειψη οξυγόνου
 
Καλησπέρα,
σε 400 λιτρα ενυδρείο με δίσκους παρατήρησα έλλειψη οξυγόνου.
Έχω διοξύδειο για να κρατάω στο 6.7-6.8 το PH (ελάχιστα φυτά)
Επίσης η έξοδος των φίλτρων ειναι στην βάση του ενυδρείου και έχω βάλει και Υ για να μην υπάρχουν νεκρά σημεία (νομίζω έτσι καταφέρνω και καλύτερη κυκλοφορία και λιγότερο ενοχλιτική για τους δίσκους καθώς δεν έχω σημεία με μεγάλη ροη)

Ο συνδιασμός των παραπάνω κάνει ποιο έντονη την δημιουργία και του "φιλμ" στην επιφάνεια οπότε η οξυγόνωση γίνετε ποιο δύσκολη...
Παρατηρώ το φαινόμενο και 2-3 μέρες μετά την αλλαγή του νερού όλα τα ψάρια ανεβάινουν στην επιφάνεια όπου έχει αρχίσει και δημιουργείτε το φιλμ.

Παλιοτερα είχα βάλει σωληνα στην έξοδο του φίλτρου ωστε ανέβει ποιο πάνω η έξοδος και να αναταράσετε η επιφάνεια, αλλα τον έκρυβα με τα φυτά. Τώρα όμως έχω ελάχιστα φυτα και φαίνετε αρκετά άσχημο.

Η ερώτηση είναι λοιπόν αν βάλω μια μικρή αεραντία με ελάχιστη παροχη οξυγόνου (μονο και μονο ωστε να αναταράσετε ελαφρά η επιφάνεια)
θα ακυρώσω στην ουσία την χρήση του CO2 ? Νομίζετε πως μπορώ να το κάνω χωρίς πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Alex_Salonica 17-03-09 15:33

εφόσον δεν έχεις πλέον πολλά φυτά καλό θα ήταν να βγάλεις το CO2 και να διατηρείς το ph σου με άλλους τρόπους. π.χ. τύρφη, νερό από όσμοση.

maikl 17-03-09 15:38

-Δε μας ειπες ποση ειναι η Kh(κυριως) και η Gh...μια αεραντλια ισως ειναι μια λυση αφου πολλοι δισκαδες βαζουν λογω υψηλων θερμοκρασιων->μικρη περιεκτικοτητα σε Ο2...

netblues 17-03-09 15:59

Μαλλον το φιλμ φταιει.. Μια λυση ειναι να βαλεις μια αναρροφηση νερου επιφανειας που ρουφαει ολο το φιλμ στο φιλτρο. Μια αλλη να βαλεις αεραντλια.
Οπως και ναχει.. ψαρια στον αφρο = ελλειψη οξυγονου.. Οποτε πρεπει κατι να κανεις.

mikele 17-03-09 18:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsos (Μήνυμα 341504)
Καλησπέρα,
σε 400 λιτρα ενυδρείο με δίσκους παρατήρησα έλλειψη οξυγόνου.
Έχω διοξύδειο για να κρατάω στο 6.7-6.8 το PH (ελάχιστα φυτά)
Επίσης η έξοδος των φίλτρων ειναι στην βάση του ενυδρείου και έχω βάλει και Υ για να μην υπάρχουν νεκρά σημεία (νομίζω έτσι καταφέρνω και καλύτερη κυκλοφορία και λιγότερο ενοχλιτική για τους δίσκους καθώς δεν έχω σημεία με μεγάλη ροη)

Ο συνδιασμός των παραπάνω κάνει ποιο έντονη την δημιουργία και του "φιλμ" στην επιφάνεια οπότε η οξυγόνωση γίνετε ποιο δύσκολη...
Παρατηρώ το φαινόμενο και 2-3 μέρες μετά την αλλαγή του νερού όλα τα ψάρια ανεβάινουν στην επιφάνεια όπου έχει αρχίσει και δημιουργείτε το φιλμ.

Παλιοτερα είχα βάλει σωληνα στην έξοδο του φίλτρου ωστε ανέβει ποιο πάνω η έξοδος και να αναταράσετε η επιφάνεια, αλλα τον έκρυβα με τα φυτά. Τώρα όμως έχω ελάχιστα φυτα και φαίνετε αρκετά άσχημο.

Η ερώτηση είναι λοιπόν αν βάλω μια μικρή αεραντία με ελάχιστη παροχη οξυγόνου (μονο και μονο ωστε να αναταράσετε ελαφρά η επιφάνεια)
θα ακυρώσω στην ουσία την χρήση του CO2 ? Νομίζετε πως μπορώ να το κάνω χωρίς πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

βαλε μια αεραντλια με ρυθμιση χαμηλη και θα εισαι οκ

αν θελεις μου περισσευει μια να στη χαρισω

Mitsos 18-03-09 15:33

Καλησπέρα,
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Οι συνθήκες ειναι
PH: 6.8 (δεν μετρησα απο εχθές που έχω αερανλτία)
GH & KH περιπου 8-9

netblues έχεις δίκιο, αλλα τα έχω κάνει όλα ώστε να μην φαίνετε τίποτα απο εξοπλισμό τώρα μου κακοφαίνετε να φτιαξω κάτι τέτοιο.

Για αεραντλια εχθες πρωι πρωι εγιναν ανασκαφες στην αποθήκη και βρεθηκε ;) (ευχαριστώ mikele)

Σήμερα το πρωι όλα ΟΚ. Έχει διαλυθεί και το φιλμ στην επιφάνεια.
Τώρα έχω περιορίσει την ροη του αέρα και θα μειώσω όσο πάει ώστε να υπάρξει μια ισοροπία...

Δημήτρης.

mikele 18-03-09 15:49

ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01335 seconds with 11 queries