Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Φίλτρο !!!!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26490)

mafia 11-08-08 14:02

Φίλτρο !!!!!!!!
 
Μετά από ατελείωτες ώρες ψάξιμο στο ΝΕΤ και πάλι δεν μπορώ να καταλήξω για το 55L μου…
Το EHEIM professionel 2222 είναι καλό ???
Το σίτε www.seame.com το έχει 90 ευρώ χωρίς μεταφορικά και είναι η καλύτερη τιμή που βρήκα.
Πείτε μου σας παρακαλώ γνώμες για το EHEIM η συμβουλές για κάποιο άλλο κατά την γνώμη σας καλύτερο (στην ίδια τιμή περίπου)

alan boy 11-08-08 14:28

να ξες απο seame θα κανει 1μηνα μεχρι να το παρεις
απο εδω http://www.aquaristic.net/shop.php/s...archparam/2222
σε αυτη την τιμη θα το παρεις σε 7-10μερες και εχει και βιολογικο υλικο.
βεβαια θα σου βγει 110ευρα με τα μεταφορικα

mafia 11-08-08 14:43

ειναι καλο ????

alan boy 11-08-08 14:50

αναμεσα σε αυτο και το χυντορ θα διαλεγα εχειμ

Moutralewn 11-08-08 14:50

Μπορείς να κοιτάξεις και την σειρά της Fluval.

Π.χ. το 205 (680λίτρα/ώρα, 2 λίτρα κάδος) στο Water-inn (http://www.waterinn.eu/index.php?opt...396&Itemid=44#) κοστίζει 89,60€ μαζί με τα υλικά.

Κάνουν και αποστολές στην επαρχία.
Για ρώτα.

mafia 11-08-08 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 284405)
να ξες απο seame θα κανει 1μηνα μεχρι να το παρεις
απο εδω http://www.aquaristic.net/shop.php/s...archparam/2222
σε αυτη την τιμη θα το παρεις σε 7-10μερες και εχει και βιολογικο υλικο.
βεβαια θα σου βγει 110ευρα με τα μεταφορικα

απο δω πως το βλεπεις ? http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...0uihCQ40VWZf5W μεταφορικα 12,90
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 284409)
Μπορείς να κοιτάξεις και την σειρά της Fluval.

Π.χ. το 205 (680λίτρα/ώρα, 2 λίτρα κάδος) στο Water-inn (http://www.waterinn.eu/index.php?opt...396&Itemid=44#) κοστίζει 89,60 μαζί με τα υλικά.

Κάνουν και αποστολές στην επαρχία.
Για ρώτα.

δεν ειναι πολλα για τετοιο φιλτρο ??

PascM 11-08-08 15:37

Ναι και αν πάρεις από ακουαριστικ σε 7-10 μέρες πέστο και σ' εμένα :(
Τώρα που κάνει διακοπές ο Harald το μαγαζί τελεί υπό διάλυση.


Edit: aquaristic.net -> Harald

mafia 11-08-08 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 284419)
Ναι και αν πάρεις από ακουαριστικ σε 7-10 μέρες πέστο και σ' εμένα :(
Τώρα που κάνει διακοπές ο Harald το μαγαζί τελεί υπό διάλυση.

πιο λες ?? το aquaristic.net η το aquaristikshop ????

Moutralewn 11-08-08 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mafia (Μήνυμα 284411)
δεν ειναι πολλα για τετοιο φιλτρο ??

Όταν λες για "τέτοιο φίλτρο", τί εννοείς;

Ίσα-ίσα που είναι λίγα.

Το Eheim 2222 παίρνει 2,3 λίτρα υλικό και "βγάζει" 500λίτρα/ώρα
Το Fluval 205 παίρνει 2 λίτρα υλικό και "βγάζει" 680λίτρα/ώρα

...και βέβαια το eheim είναι σαφώς ακριβότερο.
Το Fluval σε άλλα μαγαζία μπορείς νε το βρεις γύρω στα 80€.

alan boy 11-08-08 16:20

το aquaristikshop αργει και αυτο.
κανει περιπου 3 εβδομαδες.
διακοπες ειπε ο μανος οτι κανει το aquaristic.net
φλουβαλ δε θα εβαζα...γουστα ειναι αυτα

imichal 11-08-08 20:06

εχουν περάσει 6 εξωτερικά eheim απο τα χέρια μου μέχρι τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.....

Moutralewn 11-08-08 20:10

Προσωπικά ξεκίνησα με Fluval, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, συνέχισα πάλι με Fluval και συνέχισα να είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα Fluval.

Αλλά όπως προείπε ο alan...γούστα είναι αυτά.

Εσύ αποφασίζεις.

mafia 12-08-08 03:09

Πόνεσε το κεφάλι μου με το ψάξιμο αλλά επειδή πρέπει να κάνω παραγγελία από το aquaristikshop πρέπει να καταλήξω στο φίλτρο.
Λοιπόν στην ίδια κατηγορία έμεινα σε αυτά:
EHEIM 2224
HYDOR PRIME 20
TETRA EX 700
Όλα έχουν πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η χωρητικότητα του EHEIM και του HYDOR που είναι μόνο 3 λίτρα σε σχέση με το TETRA που έχει 6,6. Όσο για την τιμή εννοείτε πως το EHEIM είναι λίγο πιο ακριβό μετά είναι το TETRA και τέλος το HYDOR.
Ακούω τελευταίες γνώμες γιατί πρέπει να παραγγέιλω (έχω και άλλα πράγματα να πάρω!!!!)

orck 12-08-08 05:53

στο aquaristic.net εχεις και το 10% της αξιας του φιλτρου σε αλα εξρατηματα χωρις επιπλεον κοστος, διαλεγεις εσυ τι θα παρεις
σε σχεση με το 2222 το 2224 ειναι καλυτερο και ελαχιστα ακριβοτερο

δεν ξερω να σου προτεινω ποιο απο τα 3 ειναι καλυτερο, εαν σκοπευεις να μεινεις στα 55 ειναι αστειο να σκεφτεσαι οτι 3 λιτρα δεν θα κανουν δουλεια και χρειαζεσαι 6
εαν θα παρεις μεγαλυτερο πες μας τα λιτρα του και τι εχεις σκοπο να βαλεις μεσα ωστε να σου πουμε την γνωμη μας


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mafia (Μήνυμα 284492)
Πόνεσε το κεφάλι μου με το ψάξιμο αλλά επειδή πρέπει να κάνω παραγγελία από το aquaristikshop πρέπει να καταλήξω στο φίλτρο.
Λοιπόν στην ίδια κατηγορία έμεινα σε αυτά:
EHEIM 2224
HYDOR PRIME 20
TETRA EX 700
Όλα έχουν πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η χωρητικότητα του EHEIM και του HYDOR που είναι μόνο 3 λίτρα σε σχέση με το TETRA που έχει 6,6. Όσο για την τιμή εννοείτε πως το EHEIM είναι λίγο πιο ακριβό μετά είναι το TETRA και τέλος το HYDOR.
Ακούω τελευταίες γνώμες γιατί πρέπει να παραγγέιλω (έχω και άλλα πράγματα να πάρω!!!!)


alan boy 12-08-08 06:12

αν μεινεις στα 55λιτρα τοτε 2222
αν σκεφτεσαι αναβαθμηση λιτρων τοτε 2224

Moutralewn 12-08-08 09:18

Όσον αφορά τα ΤΕΤRA, εμπειρίες συνχομπυστών, χαμηλώνει αρκετά η ροή του και αυτό γίνεται σχετικά γρήγορα.
οπότε τα 700 λίτρα/ώρα μπορεί κάλλιστα να είναι 600λίτρα/ώρα σε σύντομο χρόνικό διάστημα.

Κατά τα άλλα, θεωρώ ότι είναι αρκετά αξιόπιστο.

alan boy 12-08-08 10:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 284509)
Όσον αφορά τα ΤΕΤRA, χαμηλώνει αρκετά η ροή του και αυτό γίνεται σχετικά γρήγορα.

εγω εχω 6χρονια το hydor prime 30 και αυτο στουμπονει πολυ συχνα.(2μηνες το πολυ)
ενω το εχαιμ 2028 ειχα να το ανοιξω ενα 6μηνο και βαρουσε καργα:smt041

mafia 12-08-08 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 284494)
στο aquaristic.net εχεις και το 10% της αξιας του φιλτρου σε αλα εξρατηματα χωρις επιπλεον κοστος,

Τι εννοείς ??? άσε που 3 μέρες προσπαθώ να κάνω account και μου λέει συνεχεία δοκιμάστε αργότερα. Όσο για το aquaristikshop πήρα και απαλλαγή από το φπα με το επαγγελματικό μου ΑΦΜ. Τους έστειλα e-mail και μέσα σε λίγα λεπτά το τσέκαρανε και μου απατήσανε πως το ΑΦΜ είναι οκ και μπορώ να αγοράζω χωρίς φπα. Το μόνο που δεν ξέρω είναι το πόσο γρήγορη είναι η αποστολή.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 284494)
εαν σκοπευεις να μεινεις στα 55 ειναι αστειο να σκεφτεσαι οτι 3 λιτρα δεν θα κανουν δουλεια και χρειαζεσαι 6

Δεν εννοώ πως είναι λίγο για μένα απλά διαβάζοντας ιδικά εδώ στο φόρουμ λένε πως σε ίδια ροη (λ/η) φίλτρου καλύτερο είναι αυτό με περισσότερη χωρητικότητα.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 284495)
αν μεινεις στα 55λιτρα τοτε 2222
αν σκεφτεσαι αναβαθμηση λιτρων τοτε 2224

Θα μείνω προς το παρών στα 55 άλλα η διαφορά τιμής στα 2 φίλτρα είναι τόσο μικρή που λέω να πάρω το μεγαλύτερο που θα μου χρειαστεί στο μέλλον.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 284509)
Όσον αφορά τα ΤΕΤRA, εμπειρίες συνχομπυστών, χαμηλώνει αρκετά η ροή του και αυτό γίνεται σχετικά γρήγορα.
οπότε τα 700 λίτρα/ώρα μπορεί κάλλιστα να είναι 600λίτρα/ώρα σε σύντομο χρόνικό διάστημα.

Κατά τα άλλα, θεωρώ ότι είναι αρκετά αξιόπιστο.

Και εμένα μου φαίνεται καλό αλλά δεν έχω ακούσει και κανένα καλό σχόλιο…

orck 12-08-08 15:27

το καταστημα λεει αυτο σε καθε φιλτρο Eheim "10% Discount at the checkout on this price to order other products for this value free"
εαν αγορασεις ενα φιλτρο οπως το 2224 με κοστος 99€ απο το aquartistic.net θα μπορεσεις να παραγγειλεις επιπλεον υλικα (οτι διαλεξεις εσυ, τροφες, αναλωσιμα κλπ) χωρις να τα πληρωσεις μεχρι το ποσο των 9,9€
δηλαδη εαν παρεις το φιλτρο και αλλα πραγματα θα σου αφαιρεσει απο την αξια των αλλων κατα 9,9€

δεν εχω ιδεα γιατι δεν σου κανει εγγραφη, στειλε email στον φιλαρακο μας τον Χαραλντ, το μαγαζι δεν ειναι υπο διαλυση απλα εχει ενα προβληματακι με το στοκ του (δεν εχει πολλα πραγματα και περιμενει πολλες μερες μεχρι να στειλει την παραγγελια, μολις την στειλει σε 2-3 ημερες τα εχεις σπιτι σου) εμενα παντως μεχρι και στο msn μου απαντησαν για καποιο θεμα που τους ρωτησα

σε γενικες γραμμες ισχυει οτι οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο (σαν τσοντα ακουγεται) αλλα πρεπει να βαζουμε ενα οριο, το 2224 για 55 λιτρα ειναι υπερβολη αλλα επειδη η διαφορα ειναι μονο 10€ και αυριο ποτε δεν ξερεις τι θα παρεις, συμφωνω οτι το 2224 ειναι καλη αγορα, ισως μπορει να χρειαστεις να περιορισεις λιγο την ροη του....

Guppy 19-09-08 01:28

Για να σε μπερδέψω ακόμα περισσότερο.......
γιατί δεν παίρνεις JBL που έχουν τον μεγαλύτερο κάδο από όλα; Επειδή είδα ότι κάπου γράφεις για τον χόρο του υλικού στα Fluval Και EHEIM.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02276 seconds with 11 queries