Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Caridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=224)
-   -   Θέματα σχετικά με γενικές πληροφορίες για Amano. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80588)

Giorgos-cy 23-05-11 11:19

Δεν ειναι μικρες! Τις εχω εδω και ενα χρονο! Μπορω να κανω το νερο υφαλμιρο διοτι τις εχω μαζι με guppies?

lans 23-05-11 11:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos-cy (Μήνυμα 592420)
Δεν ειναι μικρες! Τις εχω εδω και ενα χρονο! Μπορω να κανω το νερο υφαλμιρο διοτι τις εχω μαζι με guppies?

οχι δεν μπορεις.
Τοτε ειναι και οι δυο αρσενικες. 99% :p

Giorgos-cy 23-05-11 11:29

Δηλαδη για αναπαραγωγη πρεπει να βαλω μια ομαδα γαριδων σε ξεχωριστο ενυδρειο που να ειναι υφαλμυρο?

lans 23-05-11 11:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos-cy (Μήνυμα 592424)
Δηλαδη για αναπαραγωγη πρεπει να βαλω μια ομαδα γαριδων σε ξεχωριστο ενυδρειο που να ειναι υφαλμυρο?

ή αλμυρο. :p

Giorgos-cy 23-05-11 11:37

Πόσο πρεπει να ειναι οι τιμες της αλατοτητας για να ειναι το νερο υφαλμυρο?

lans 23-05-11 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos-cy (Μήνυμα 592429)
Πόσο πρεπει να ειναι οι τιμες της αλατοτητας για να ειναι το νερο υφαλμυρο?

για δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=154

rospy 23-05-11 12:26

οι ενήλικες αμάνο ζούν μόνο σε γλυκό νερό,για αναπαραγωγή πρέπει οι λάβρες τους να μεταφερθούν σε υφάλμυρο...

lans 23-05-11 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rospy (Μήνυμα 592445)
οι ενήλικες αμάνο ζούν μόνο σε γλυκό νερό,για αναπαραγωγή πρέπει οι λάβρες τους να μεταφερθούν σε υφάλμυρο...

+1 ;)

platy 23-05-11 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 592406)
..δεδομενου του οτι οι συγκεκριμενες γαριδες αναπαραγονται σε υφαλμυρο νερο,

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rospy (Μήνυμα 592445)
οι ενήλικες αμάνο ζούν μόνο σε γλυκό νερό,για αναπαραγωγή πρέπει οι λάβρες τους να μεταφερθούν σε υφάλμυρο...

βλεπεις να αναφερθηκε κατι αλλο?

rospy 23-05-11 12:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 592453)
βλεπεις να αναφερθηκε κατι αλλο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos-cy
Δηλαδη για αναπαραγωγη πρεπει να βαλω μια ομαδα γαριδων σε ξεχωριστο ενυδρειο που να ειναι υφαλμυρο?
ή αλμυρο.
__________________
------------------

platy 23-05-11 12:43

δικη μου παραλειψης..giorgos-cy οτι ειπαμε παραπανω ισχυει..υφαλμυρο για αναπαραγωγη γλυκο για διατηρηση

Raven 23-05-11 12:45

Η πρωτη εχει και σελα. Ειναι και οι 2 θηλυκιες.

ΠΟΤΕ οι αμανο σε υφαλμυρο !!

lans 23-05-11 12:50

να σας πω...μην πλακωθείτε κι ολας... :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 592458)
Η πρωτη εχει και σελα. Ειναι και οι 2 θηλυκιες.

ΠΟΤΕ οι αμανο σε υφαλμυρο !!

http://www.petshrimp.com/amanoshrimp.php

platy 23-05-11 12:51

λαθος διατυπωση...ΟΙ ΛΑΡΒΕΣ των αμανο στο υφαλμυρο...(αλλα δεν εχουμε αναφορες και για τις ιδιες τις γαριδες?):rolleyes:

giannisaek 23-05-11 14:34

Οι θηλυκές από τις αρσενικές ξεχωρίζουν εύκολα με το εξής τρόπο:

Στα πλευρά τους δεξιά και αριστερά οι θηλυκές έχουν κατά μήκος διακεκομμένες παύλες, και είναι κάπως έτσι: - - - - -
Αν δεις ότι έχει έστω και μια σειρά με παύλες, τότε είναι θηλυκιά.

Ενώ οι αρσενικές έχουν στα πλευρά τους κατά μήκος διακεκομμένες τελείες και είναι κάπως έτσι: . . . . .
και είναι και ποιο μικροσκοπικές

Οι φωτογραφίες σου είναι λίγο θαμπές και δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι έχουν.

lans 23-05-11 14:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisaek (Μήνυμα 592489)
Οι θηλυκές από τις αρσενικές ξεχωρίζουν εύκολα με το εξής τρόπο:

Στα πλευρά τους δεξιά και αριστερά οι θηλυκές έχουν κατά μήκος διακεκομμένες παύλες, και είναι κάπως έτσι: - - - - -
Αν δεις ότι έχει έστω και μια σειρά με παύλες, τότε είναι θηλυκιά.

Ενώ οι αρσενικές έχουν στα πλευρά τους κατά μήκος διακεκομμένες τελείες και είναι κάπως έτσι: . . . . .

Οι φωτογραφίες σου είναι λίγο θαμπές και δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι έχουν.

σωστα, βεβαια εχουν και μικρεσ βουλιτσε οι θηλυκές...ενω τα αρσενικα ειναι καθαρα κατα καποιον τροπο.

Γιώργος Κ 23-05-11 15:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 592463)
λαθος διατυπωση...ΟΙ ΛΑΡΒΕΣ των αμανο στο υφαλμυρο...(αλλα δεν εχουμε αναφορες και για τις ιδιες τις γαριδες?):rolleyes:

Περνανε διαφορα σταδια "μεταμορφωσης" και μαζι και διαφορα σταδια που χρειαζονται διαφορετικες αλατοτητες!
Οι "ετοιμες" αμανο ... οπως λεει ο Αλεξ ΠΟΤΕ σε υφαλμυρο οι αμανο γεννουν σε γλυκο και τα μικρα τους παρασυρονται στο υφαλμυρο κοκ!!

ARIS1983 23-05-11 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 592458)
Η πρωτη εχει και σελα. Ειναι και οι 2 θηλυκιες.

ΠΟΤΕ οι αμανο σε υφαλμυρο !!

Ειπα και εγω εκει που αρχησαμε να τις ξεχωριζουμε καποιος ειπε οτι ειναι και οι 2 αρσενικες και αρχησα να αλλαξοπιστηζω παλι!:p

giannisaek 23-05-11 23:14

Φαίνονται να έχουν και οι δυο κάποιες παύλες, άρα είναι θηλυκές.

ARIS1983 23-05-11 23:17

Ναι και εγω ειχα πει οτι και οι δυο μου φενονται θυληκιες, αλλα μετα ειπε ο lans οτι μαλλον ειναι αρσενικες και αρχησα να αλλαζω γνωμη! Δεν το λεω σαν κακο απλα το λεω για να καταλαβω ποσο ευκολα μπορει να αλλαζεις γνωμη αμα δεν εισαι σιγουρος! Η πρωτη εχει και σελα οπως ειπε και ο Raven οποτε αρσενικη δεν ειναι!

lans 24-05-11 08:22

Την σελα την ειδα και εγω...αλλα τα σημαδια της ειναι σε στυλ βουλας και οχι παυλας....εχω κανει και εναν ιστοχωρο :p παραθεση να δειτε την διαφορα παυλας με βουλας....

...Να παω για γυαλια αμα ειναι... :p:p:p

giannisaek 24-05-11 08:32

Όντως δεν διακρίνονται στην φωτογραφία καλά, αλλά στην πρώτη φώτο στην μεσαία σειρά και πίσω νομίζω είναι παύλες.
Ας μας πει ο Giorgos-cy που έχει τις γαρίδες τι έχουν να μας λυθεί η απορία.

lans 24-05-11 08:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisaek (Μήνυμα 592724)
Όντως δεν διακρίνονται στην φωτογραφία καλά, αλλά στην πρώτη φώτο στην μεσαία σειρά και πίσω νομίζω είναι παύλες.
Ας μας πει ο Giorgos-cy που έχει τις γαρίδες τι έχουν να μας λυθεί η απορία.

Γι αυτο και εβαλα τον ιστοχωρο να δει και να συγκρίνει...εχει πολλες. :D

ΥΓ. Οντως στη δευτερη ψυλο φαίνονται σαν παυλες...αλλα στην πρωτη ειναι βουλες 100%...

Giorgos-cy 24-05-11 13:12

Εγω νομιζω οτι στη δευτερη φωτο ειναι θυληκια με αυτα που εχω διαβασει. Για την πρωτη φωτο δεν ειμαι σιγουρος. Θα ξαναβαλω αν μπορω πιο καθαρες φωτο.

giannisaek 05-06-11 17:56

Οι αρσενικές γίνονται περίπου 3-4 cm και στα πλάγια τους έχουν κόκκινες μικρές βουλίτσες, αντίθετα από τις θηλυκές που μπορεί να φθάσουν μέχρι και τα 6 cm, ενώ οι βούλες τους μοιάζουν να ενώνονται και να σχηματίζουν μικρά ευθύγραμμα τμήματα.

Αρσενικό
http://i964.photobucket.com/albums/a...is_b2/lhld.jpg

Θηλυκό
http://i964.photobucket.com/albums/a...b2/lkefleh.jpg

lans 05-06-11 19:27

Μαλλον ολοι της ιδιες γνωσεις εχουμε...αλλα μαλλον φταιει η οπτικη γωνια... :p:p:p:p

antricos 25-02-12 18:28

Amano shrimp
 
Καλησπέρα,

Ήθελε η μάνα μου σήμερα να της φτιάξω ένα 10λιτρο παλιό ενυδρειάκι που είχαμε για να το φυτέψει και να το βάλει στο πάσο στην κουζίνα. Το φυτέψαμε και όλα καλά! Η απορία μου είναι μπορώ να βάλω 2-3 Αμανο μέσα να μην είναι τόσο άδειο ?
Εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28228
είδα ότι ζούνε από 10-28*C ισχύει? Αν η θερμοκρασία δεν πέφτει ποτέ κάτω από 10 μπορώ να μην βάλω θερμοστάτη?

janickrules 26-02-12 16:23

οχι,στους δεκα βαθμους,προσωπικα την θεωρω ακραια θερμοκρασια για αμανο!
εγω τις εχω 2 χρονια σε ενυδρειο χωρις θερμοστατη και απο την θερμανση του σπιτιου,σε συνδυασμο με το οτι ειναι κλειστο το ενυδρειο,δεν πεφτει κατω απο 20 η θερμοκρασια!
αν εχετε θερμανση,νομιζω δεν θα υπαρχει προλημα,αλλα...

...το προβλημα ειναι οτι οι αμανο δεν θα τα καταφερουν σε 10 λιτρο!

ισως κανενα μικροτερο ειδος οπως οι cherry,αλλα και παλι πολυ λιγα τα λιτρα!
θα γεννανε και θα χρειαζεσαι συνεχεις αλλαγες νερου,πραγμα που σημαινει οτι θα ειναι ευθραυστες οι παραμετροι του νερου!
συν το οτι για να τις βαλεις,θα πρεπει να εχει "ωριμασει" ο βυθος του ενυδρειου(2-3 μηνες)!

εγω θα εβαζα "ενα" apple snail και νομιζω θα ηταν μια χαρα.
αλλα περιμενε να μας απαντησουν και αλλοι πανω σε αυτο!

antricos 28-02-12 02:36

Ευχαριστώ για την συμβουλή απλά παραξενεύτηκα για την θερμοκρασία γιατί όσο και αν έψαξα δεν ανέφερε κανένας άλλος τόσο χαμηλή θερμοκρασία.

platy 28-02-12 02:48

αν ο βυθος και το φιλτρο ειναι αρκετα ''ωριμα'' βιολογικα τοτε υπαρχουν ορισμενα ειδη που μπορεις να εισαγεις με εξαιρετικη επιφυλαξη και προσοχη....!!! θα πρεπει να εχεις στο νου σου οτι αν ταιζεις θα πρεπει να το κανεις φειδωλα...(γιατι οι παραμετροι θα μεταβαλλονται),η εξατμιση επισης θα επηρεαζει τις συνθηκες...οπως επισης και το καλοκαιρι τι θα κανεις με τη ζεστη...!!! εγω θα προτεινα 1-2 zebra snails..τα βρισκω πιο συμπαθη απο τα apple και δινουν και λιγο χρωμα....αλλιως..μερικα anentome helena..:) οσο για τις γαριδες.. χρειαζεται πειρα για να κανεις κατι τετοιο...φυσικα και θα μπορουσες να εισαγες 3-4 chερρυ στο ενυδρειο,αλλα θα επρεπε να εισαι καθε μερα απο πανω...!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02851 seconds with 11 queries