Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Το στήνω... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28734)

supermanx 16-12-08 17:30

Το στήνω...
 
Ήρθε η ώρα να το αρχίσω λοιπόν...
έχω 2 ερωτήσεις για αρχή
α)θέλω να μου πει κάποιος κανένα πετ σοπ κοντά μου για να δω χαλικάκι ψιλό,πήγα στο δικό μου και έχει μόνο 1 είδος και θα ήθελα να δω και κανένα άλλο μήπως μου αρέσει περισσότερο...
β)τι να βάλω για υπόστρωμα ή να μν βάλω και να ρίξω ταμπλέτες? θα βάλω ανούμπιες,κερατόφυλλο και δν ξέρω τι άλλο...
-------------------------
για το πρώτο ερώτημα θέλω διεύθυνση αν ξέρετε

xontros 16-12-08 19:47

Για το 1ο δεν ξέρω να σου απαντήσω, είμαι και μακριά.. Αρκεί να πάρεις κάτι φυσικό, και όχι μπορδοροδοκόκκινα, κίτρινα και μπλε! :D
(επίσης, κοίταξε να μήν είναι ασβεστολιθικό - εφόσον δεν πας για σκληρό νερό, και μη μπερδέψεις διαφορετικές διαμέτρους μεταξύ τους, γιατί οι λεπτοί κόκκοι μπαίνουν ανάμεσα στους μεγάλους, τα κενά γίνονται λιγότερα, και εμποδίζεται η κυκλοφορία του νερού)

Για το 2ο, αν μείνεις σε εύκολα φυτά, δεν είναι απαραίτητο το υπόστρωμα.. Για ανούμπιες και κερατόφυλλο που αναφέρεις, δε χρειάζονται καν ταμπλέτες.. Αν όμως σκέφτεσαι να προχωρήσεις σε περισσότερα φυτά, σίγουρα το υπόστρωμα θα βοηθήσει σημαντικά! ;)

supermanx 16-12-08 19:48

ευχαριστώ που δν απάντησε κανένας!!!44 άτομα το διάβασαν και καμία απάντηση:mad:,ούτε για δείγμα βρε παιδιά?
Τέλοσπάντων πήγα και πήρα τελικά υπόστρωμα της sera το floredepot...έχω βάλει το χαλίκι αλλά έχω ένα πρόβλημα με το πάτωμα,λίγο κατηφορίζει λέτε να υπάρχει πρόβλημα?

Υ.Γ. ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος....

xontros 16-12-08 20:01

Σε πρόλαβα! :D

Έχε υπ'όψιν ότι είναι πολλοί αυτοί που απλά διαβάζουν το forum, χωρίς να συμμετέχουν ενεργά, εξ'ού και οι πολλές εμφανίσεις.. Και τα ενεργά μέλη, δεν είναι 24/7 πάνω από την οθόνη του υπολογιστή τους! Γενικά, πάντως, τα ποστ που παραμένουν αναπάντητα είναι ελάχιστα.. Το να ζητάς απάντηση επί τόπου, είναι μάλλον υπερβολικό, τόσο τo forum, όπως και το χόμπι θέλει υπομονή.. ;)

Επί της ουσίας..
Όταν λες κατηφορίζει? Εννοείς ότι η βάση του ενυδρείου δεν είναι επίπεδη?

supermanx 16-12-08 21:08

2 Συνημμένο(α)
η βάση και το ενυδρείο είναι πολύ επίπεδο...το πάτωμα του σπιτιού είναι λίγο κατηφορικό γτ το έφτιαξε ο πατέρας μου μόνος του(λόγο οικονομικών πριν 25 χρόνια) ανεβάζω φώτο να δεις...
το υπόστρωμα της sera είναι καλό?

έχεις δίκιο απλά θέλω να το κάνω κατάλληλο για ότι μπει μέσα...
Η ΥΠΟΝΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ!!!!!!!!

sifnos 16-12-08 21:13

αρετή ειναι αλλά γιατί το φωνάζεις?μάλλον πρωτος πρεπει να το ακούσιες εσυ!:D...βάλε ένα αλφάδι στην κορυφή του ενυδρείου και κάνε κάτω απο το έπιπλο μία προσθήκη μέχρι να έρθει στα ίσια αν θέλεις κοίτα εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28606

supermanx 16-12-08 21:17

δν παίζει να γίνει κάτι τέτοιο γτ δν είναι απλά έπιπλο αλλά επιπλάρα...παίζει να έχω πρόβλημα γενικότερα?

ΣΥΓΝΩΜΗ :smt010για τις φωνές!!!

sifnos 16-12-08 21:24

ακόμα και επιπλάρα να είναι πρέπει να το ευθυγραμμίσεις. διάβασε το βιβλίο οδηγιών του ενυδρείου να σιγουρευτείς

supermanx 16-12-08 21:28

το πήρα μεταχειρισμένο οπότε δν είχε οδηγίες...λες να πάθει τπτ?

sifnos 16-12-08 21:41

οι οδηγίες αναφέρουν πως πρέπει να είναι ευθύγραμμισμένο. τώρα από κει και περά δε μπορώ να μαντέψω τι είναι πιθανόν να πάθει. απλώς βάλε κάτι να το σηκώσεις να έρθει στα ίσια. πόσο ζυγίζει πια?

supermanx 18-12-08 00:34

παίδες μάλλον υπάρχει πρόβλημα μόλις είδα ότι το ενυδρείο χάνει νερό,δυστυχώς δν το έλεγξα πριν του βάλω υπόστρωμα και χαλίκι...
τι μπορώ να κάνω τώρα:smt100?

sifnos 18-12-08 00:53

Χρειάζεται ερώτημα????το αδειάζεις το γυρίζεις πίσω και ζητάς τα λεφτά σου. Εναλλακτικά του ζητάς να σου πληρώσει τα έξοδα κόλλησης αποκόλλησης του ενυδρείου αλλά εγώ δεν θα το έκανα. Είναι ντροπή να πουλάς χαλασμένο ενυδρείο. επίσης από δω και πέρα πριν αγοράσεις να δοκιμάζεις! Στη θέση σου δε θα δεχόμουν να βάλω σιλικόνη πάνω από την υπάρχουσα.

xontros 18-12-08 01:19

Βασικά κάνεις την πάπια! :D

Πέρα από την πλάκα, αφού το ενυδρείο ήταν υπό κλίση, κακώς το άφησες γεμάτο με νερό.. Έπρεπε να βρεις κάποιο τρόπο να ισιώσεις (αλφαδειάσεις) το έπιπλο.. π.χ. να άδειαζες και να έβγαζες το ενυδρείο, και να έβαζες κάποιο τάκο/πατούρα, ώστε να είναι οριζόντιο..

Δεν είναι απαραίτητο βέβαια ότι έφταιγε αυτό, ίσως να ήτανε κακές οι κολλήσεις του από την αρχή.. Πάντως το γυρνάς πίσω, όπως σου έγραψε ο sifnos, και παίρνεις καινούριο με την εγγύηση.. Και το "κάνεις την πάπια" πήγαινε στο να μήν τους πεις ότι το είχες κεκλιμένο, για να μή σου το φορτώσουνε σα δική σου υπαιτιότητα και δε στο αλλάζουνε μετά.. ;)

caverman 18-12-08 01:41

ο supermanx έγραψε:

Παράθεση:

το πήρα μεταχειρισμένο οπότε .......

xontros 18-12-08 01:56

ooops! :(

Συγνώμη για τη βιαστική απάντηση.. :(

Μάλλον θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσεις ένα σχετικό θεματάκι στην κατηγορία DIY (και με το σχετικό τίτλο), όπου θα σου πουν πώς και πού μπορείς να προσθέσεις σιλικόνη για στεγνοποίηση, και θα σου εξηγήσουν και αν ενδεχομένως (που δε νομίζω) χρειάζεται να ξεκολλήσεις και να ξανακολλήσεις κάτι.. ;)

s-vitzi 18-12-08 01:57

Κοιτας τα οικονομικα σου και πας για καινουριο,και μεγαλυτερο ει δυνατον;).Μην παει χαμενο το διαβασμα:D

sifnos 18-12-08 10:34

απο ποιον το πήρες? να του πεις τι συμβαίνει.Το ήξερες από την αρχή?

supermanx 18-12-08 20:09

Παιδιά χίλια συγνώμη ζητάω για την αναστάτωση αλλά το ενυδρείο είναι μια χαρά:smt038...η βλακεία ήταν δική μου γτ όταν έπλυνα το ενυδρείο πριν το γεμίσω δν το σκούπισα από κάτω και μαζεύτηκε στη γωνία:smt041 ...
Τέλος καλό όλα καλά!!!

στο θέμα μας τώρα, έκανα μετρήσεις σήμερα και έχω
PH : 8
NO3 :0
NO2 : 0
NH4-NH3 : 0,5

πάει καλά το ενυδρείο?

steady 18-12-08 21:59

μην ειμαστε υπερβολικοι παιδια αμα η κλιση ειναι μικρη δεν υπαρχει προβλημα δεν μιλαμε για κανα τονο νερο νταξει...

εχεις αρχισει στρωσιμο φιλε και αν ναι με ποια μεθοδο?το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο λογικα και βλεπω αρκετα υψηλο ph με τι μετρας?μετρα και το νερο του δικτυου σου ποσο ph εχει για να δεις αν φταιει κατι στο ενυδρειο για το υψηλο ph


αποτι βλεπω τωρα μαλλον το χαλικι σου ειναι ασχβεστολιθικο πολλα πετ δινουν αυτο το χαλικι(αν καταλαβα ποιο ειναι ) για χαλαζιακο αλλα οι ασπροι κοκκοι του ειναι ασχβεστολιθικοι βγαλε λιγο στεγνωσε το και ριξε λιγο ακουαφορτε να δεις αν αφριζει..

supermanx 18-12-08 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 314209)
εχεις αρχισει στρωσιμο φιλε και αν ναι με ποια μεθοδο?

βασικα σήμερα έριξα μπόλι από το δικό μου ενυδρείο...πρέπει κάποια στιγμή να ξαναρίξω?
[/quote]το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο λογικα και βλεπω αρκετα υψηλο ph με τι μετρας?μετρα και το νερο του δικτυου σου ποσο ph εχει για να δεις αν φταιει κατι στο ενυδρειο για το υψηλο ph[/quote]
το νερό δικτύου μου το έχω μετρήσει και είναι 8...και τα γκάπυ που έχω είναι με ΡΗ 7,5 με 8, το έχω αναφέρει αλλά δν μου είπε κανένας τπτ.Πρέπει να το ρίξω αν ναι πως το κάνω?


[/quote]αποτι βλεπω τωρα μαλλον το χαλικι σου ειναι ασχβεστολιθικο πολλα πετ δινουν αυτο το χαλικι(αν καταλαβα ποιο ειναι ) για χαλαζιακο αλλα οι ασπροι κοκκοι του ειναι ασχβεστολιθικοι βγαλε λιγο στεγνωσε το και ριξε λιγο ακουαφορτε να δεις αν αφριζει..[/quote]
θα το κάνω αύριο το κόλπο,είναι υπαίτιο για το ανέβασμα του ΡΗ?

supermanx 19-12-08 03:22

6 Συνημμένο(α)
θα ρωτήσω κάποια πράγματα και θα ήθελα την βοήθειά σας
ποια ειναι αυτά τα φυτά?
το τελευταιο φυτο μπορώ να το φυτέψω ή να το δέσω σε καποιο κορμο?
η πετρα σας αρέσει?

Raven 19-12-08 03:27

Λοιποον φωτο 1: Hygrophila corymbosa, Φωτο 2και 3: Βacopa caroliniana, Φωτο 4: Hydrocotyle leucocephala Φωτο 5: Ολα αυτα και κερατοφυλλο στην επιφανεια και Φωτο 6: Πετρα με κατι μικρα πρασινα πραματακια σαν κρυπτοκορινες:D

supermanx 19-12-08 03:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 314290)
Φωτο 5: Ολα αυτα και κερατοφυλλο στην επιφανεια και Φωτο 6: Πετρα με κατι μικρα πρασινα πραματακια σαν κρυπτοκορινες:D

:lol::lol::lol:
οι φώτο 5 και 6 δν ήταν για σχολιασμό φυτών αλλά πέτρας...
τις ειναι ωραία? ή να της αλλάξω θέση?

Raven 19-12-08 03:51

Αν δεν ειναι ασβεστολιθικη μπορεις να την χρησιμοποιησεις οπου εσυ θες και σου αρεσει. Αν ειναι ασβεστολιθικη ομως θα ανεβασει σκληροτητες και δεν κανει για ψαρια που θελουν μαλακο νερο.

steady 19-12-08 04:45

ωραια μια χαρα ειναι τα γκαπυ με το νερακι σου μην κανεις τπτ για χαλικι κτλ

μετα το μπολιασμα εβαλες καποια πηγη αμμωνιας?μαλλον δεν επιασε το μπολι


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02080 seconds with 11 queries