Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Τζάμι. θέλω την γνώμη σας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41739)

Γιαννησ.rs 03-07-10 22:16

Τζάμι. θέλω την γνώμη σας
 
Άμα θελήσω να κατασκευάσω ένα ενυδρείο 1.60 μήκος 90 βάθος και 80 ύψος τη πάχος τζάμι θα μου προτείνατε

Neoklis 03-07-10 22:20

Μόνος σου θα το κανεις?

Γινεται με 15αρι και full κοντρες... Πανω-κατω διπλες γιατι εχεις πολυ βαθος.

harris samos 03-07-10 22:23

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΝΕΟΚΛΗΣ

Γιαννησ.rs 03-07-10 22:44

Να κατεβάσω το βάθος ? Για τη εγώ σκαφτόμουν να το κάνω 1 μέτρο. Άμα έβαζα 2 πότους τζάμι θα είναι καλύτερα ?

kingrim 03-07-10 22:47

νομίζω ότι σε αυτά τα ενυδρεία κάνουν ένα πλαίσιο μεταλλικό με γωνιές 90 μοίρες την μια πλευρά την Κολλάμε και την βιδώνουμε στο κατω μέρος τις δυο πλαϊνές τις κολλάμε και τις βιδώνουμε στα πλαϊνά και το τζαμί το κολλάμε από την μέσα πλευρά του πλαισίου και εκμεταλλεύομαστε την πίεση που ασκεί το νερό για να κάνει ακόμα καλύτερη φραγή.

Τώρα άμα κατάλαβε κανένας τι θέλω να πω θαύμα θα έχει γίνει

Γιαννησ.rs 03-07-10 23:05

Όπως βλέπω έχεις τον άρχοντα Φώτο Νεοκλη. Έχω έναν φίλο που έχει φτιάξη μόνος του 4 ανυδρία 200 λίτρα 280 400 700 όλα μόνος του και σε όλα έχει δίσκους είναι τρελός. Εμένα ώμος δεν αναλαμβάνει να μου το φτιάξη για τη φοβάται μην σκάση και μετά μπλέξε λέει. Είναι τόσο επικίνδυνο? Να το ξεχάσω μήπως? Αφτος τα έχει σε ένα δωμάτιο που είναι μόνο για αυτόν εκεί κάθετε και χαλαρώνει λέει αλά εγώ δεν τον πιστεύω λόγο θορύβου. Α μήπως να μην Πάο πάλι εκεί να κάτσω ούτε για καφέ ?
-------------------------
Δεν κατάλαβα το βίδωμα που εννοείς ότι γίνετε
-------------------------
Δύσκολες εποχές για θαύμα τα
-------------------------
Χάρηκα που κατά τύχη μπήκα στην διαδικασία το να γραφτό αιδώ. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά. Σας ευχαριστώ όλους θα τα πούμε καληνύχτα σας :p

kingrim 03-07-10 23:17

1 Συνημμένο(α)
καληνύχτα

στο μαύρο χρώμα κολλάς με σιλικόνη το τζαμί
στο κόκκινο χρώμα βιδώνεις και κολλάς στον τοίχο (φυσικά σε όλες τις πλευρές)
η πίεση του νερού πατεί το τζαμί πάνω στο πλαίσιο και κάνει καλύτερη μόνωση



οπού μαύρο η πρώτη πλευρά του πλαισίου
οπού κόκκινο η 2ρη πλευρά του πλαισίου
οπού καφέ ο τοίχος
οπού γκρι σιλικόνη


όλα αυτά είναι θεωρίες ψάχνεις και κανείς αν τελικά το κανείς


(εγώ δεν θα το έκανα ένας σεισμός να γίνει και να κάνει ένα κρακ γιατί το τζαμί θα πρέπει να πάρει τις μεταβολές του μπετό ΤΕΛΟΣ)

Neoklis 03-07-10 23:53

Αφου δεν εχεις κανακολλησει, αν τελικα επιμενεις να κανεις ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο,
πες καλυτερα να σου το κανει καποιος με μεγαλη εμπειρια στο κολλημα των ενυδρειων,
γιατι η δεξαμενη που συζητας ειναι τεραστια και απαιτει πολυ προσοχη στις κολλησεις της...

Και αν ανοιξει :smt120

Γιαννησ.rs 04-07-10 13:46

Συμφωνώ απόλυτα με το θέμα μπετό, και ακυρώνω την ιδέα μου. Θα πάω σε άλλη κατασκευή. 1.60 ύψος 90 βάθος και 1μ ύψος τη λέτε για κάτι τέτοιο. Θέλω να ξεφύγω από τα συνηθισμένα. Αυτό που έχω τώρα είναι 280λ και σκέπτομαι να το κάνω φίλτρο.
-------------------------
Σας ευχαριστώ για της γνώμες σας
-------------------------
Αυτό που λες με τον σεισμό κάνη την κατασκευή άκρος επικίνδυνη και άκυρη
-------------------------
Το 160 είναι το μήκος περίπου 1500 λ λέτε να γίνει ζημιά

kwstas_original 04-07-10 14:01

Καταρχην...φερνεις ενα μηχανικο στο σπιτι και κανεις εναν στατικο ελενχο στα μπετα σου.Εισαι σε οροφο?
Μια δεξαμενη απο μπετο η ξυλο ειναι πιο ευκολη (αν γινει σωστα) απο μια γυαλινη.
Ξανασκεψου το...

Το ενυδρειο που κατελληξες παντως και οι διαστασεις που συζητας ειναι αψογα με 2πλες κοντρες και 15αρι κρυσταλο.Δεν χρειαζεται κατι παραπανω, μονο να ελενξεις το πατωμα σου...

Dream Waters 04-07-10 15:00

1μ υψος????
Τερμα αβολο ειναι αυτο που σκεφτεσαι.
Για πιο λογο τοσο ψηλο?
Με 160 μηκος και 1 μετρο υψος θα δειχνει σαν κυβος.

Γιαννησ.rs 04-07-10 16:23

Είμαι στον δεύτερο με πολύ Καλί κατασκευή λόγο ότι το έφτιαξα εγώ και θα φτιαχτη δίπλα σε ασανσέρ.
Κάτι ακούω οδό για ψημένα τζάμια ,είναι καλύτερα λες?
1.500λ πιστεύω να κατοικίσουν εύκολα μερικά ψαράκια.
Φίλε Κώστα ήρθα στην σελίδα που μου πρότεινες αλλά δεν τα κατάφερα να σου γράψω ,ξεκίνησα μόλις χθες. Σε ευχαριστώ πάντως ,άμα καταλήξω με τα τζάμια μετά θα έχω πολύ μελέτη μάλλον για την εγκατάσταση του φίλτρου το πιο θα είναι έξω από το σπίτι.
-------------------------
Έχω προσέξει σε κάποια ενίδρυα ότι έχουν τρύπες στον πάτο και από εκεί κάνουν τον καθαρισμό με εξωτερικό φίλτρο και μου άρεσε για τη είναι πολύ διακριτικό μέσα στο ενυδρείο εσύ τη λες εαυτό?
-------------------------
Είναι συγκριμένο το βάθος και το μήκος όσο για το ύψος δεν έχω πρόβλημα απλά να πάρει πιο πολλά λίτρα .Θα φαίνετε μόνο από μπροστά και από το ένα πλάι η άλλες δυο μεριές είναι τείχος.

dimitris21 04-07-10 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννησ.rs (Μήνυμα 461964)
Είμαι στον δεύτερο με πολύ Καλί κατασκευή λόγο ότι το έφτιαξα εγώ και θα φτιαχτη δίπλα σε ασανσέρ.
Κάτι ακούω οδό για ψημένα τζάμια ,είναι καλύτερα λες?
1.500λ πιστεύω να κατοικίσουν εύκολα μερικά ψαράκια.
Φίλε Κώστα ήρθα στην σελίδα που μου πρότεινες αλλά δεν τα κατάφερα να σου γράψω ,ξεκίνησα μόλις χθες. Σε ευχαριστώ πάντως ,άμα καταλήξω με τα τζάμια μετά θα έχω πολύ μελέτη μάλλον για την εγκατάσταση του φίλτρου το πιο θα είναι έξω από το σπίτι.
-------------------------
Έχω προσέξει σε κάποια ενίδρυα ότι έχουν τρύπες στον πάτο και από εκεί κάνουν τον καθαρισμό με εξωτερικό φίλτρο και μου άρεσε για τη είναι πολύ διακριτικό μέσα στο ενυδρείο εσύ τη λες εαυτό?
-------------------------
Είναι συγκριμένο το βάθος και το μήκος όσο για το ύψος δεν έχω πρόβλημα απλά να πάρει πιο πολλά λίτρα .Θα φαίνετε μόνο από μπροστά και από το ένα πλάι η άλλες δυο μεριές είναι τείχος.

για ποια σελίδα μιλάτε ρε παιδιά να δούμε και εμείς?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01951 seconds with 11 queries