Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   σκαλα nutrafin (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23736)

dinos99 18-03-08 18:46

σκαλα nutrafin
 
ισως φανει λιγο χαζο.πηρα την εν λογο σκαλα δεν μπορω να περασω σωστα (ετσι νομιζω)το σωληνακι μεσα απο τις τριπες που εχει η σκαλιτσα:smt120:smt120εχει κανεις εικονα να μου δειξει????

kill_bill 18-03-08 18:51

Δεν το περνας. Το βαζεις κατα μηκος εκει που θελεις να το περασεις κ το πιεζεις ωστε να μπει μεσα. Προσοχη στη κεφαλη εξοδου να μπει σωστα μεσα σε σχισμη.

dinos99 18-03-08 18:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kill_bill (Μήνυμα 245970)
Δεν το περνας. Το βαζεις κατα μηκος εκει που θελεις να το περασεις κ το πιεζεις ωστε να μπει μεσα. Προσοχη στη κεφαλη εξοδου να μπει σωστα μεσα σε σχισμη.

και οι τρυπες που εχει???για ποιο λογο υπαρχουν???

xontros 18-03-08 19:03

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos99 (Μήνυμα 245973)
και οι τρυπες που εχει???για ποιο λογο υπαρχουν???

Από κει "σκαρφαλώνουν" οι φυσαλίδες του CO2..

Φωτό έχω μία πριν από καιρό, που είχα ελάχιστα φυτά στο ενυδρείο, βοηθάει?

dinos99 18-03-08 19:21

σας ευχαριστω παιδια.τελικα ηταν οντως χαζη η απορια μου:grin::grin:
και τωρα κατι αλλο.που ειναι ποιο αποδοτικη η διάχυση???στην εισοδο του εξωτερικου φίλτρου ή στην σκαλα???

xontros 18-03-08 19:25

Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23411
και εδώ:
http://www.neonplants.gr/?p=126

PascM 20-03-08 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos99 (Μήνυμα 245987)
σας ευχαριστω παιδια.τελικα ηταν οντως χαζη η απορια μου:grin::grin:
και τωρα κατι αλλο.που ειναι ποιο αποδοτικη η διάχυση???στην εισοδο του εξωτερικου φίλτρου ή στην σκαλα???

Στην είσοδο!

netblues 20-03-08 17:10

Στη σκαλα.. :P

xontros 20-03-08 17:15

Ωχ.. Μάχη προβλέπεται.. :D :D :D

orck 20-03-08 17:15

να αποφασισουμε; :smt075


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 246632)
Στην είσοδο!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 246670)
Στη σκαλα.. :P


PascM 20-03-08 17:22

Στην σκάλα εφόσον π.χ. μιλάμε για το ενυδρείο του xontros διότι δεν έχει εξωτερικό φίλτρο αλλά εσωτερικό!
Στην είσοδο του εξωτερικού εφόσον έχουμε καλή κατανομή των υλικών και σχετικά μεγάλο ενυδρείο και φυσικά καλή παραγωγή CO2.

netblues 20-03-08 17:25

Αμα δεν ξενεριζει το φιλτρο.......
(εμενα μου ξενεριζει παντα, και γενικα αν αυτο αυξανει την πιθανοτητα να ξενερισει, απλα δεν θα το εκανα...)...
Κατα ταλλα, οτι θελει ο Πασχαλης..

kill_bill 20-03-08 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 246679)
Στην σκάλα εφόσον π.χ. μιλάμε για το ενυδρείο του xontros διότι δεν έχει εξωτερικό φίλτρο αλλά εσωτερικό!
Στην είσοδο του εξωτερικού εφόσον έχουμε καλή κατανομή των υλικών και σχετικά μεγάλο ενυδρείο και φυσικά καλή παραγωγή CO2.

Καλη κατανομη δηλαδη?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 246681)
Αμα δεν ξενεριζει το φιλτρο.......
(εμενα μου ξενεριζει παντα, και γενικα αν αυτο αυξανει την πιθανοτητα να ξενερισει, απλα δεν θα το εκανα...)...
Κατα ταλλα, οτι θελει ο Πασχαλης..

Kαινουργιο 2026 και το CO2 το εβαλα σε σκαλα (θα αλλαξει σε διαχυτηρα σε λιγο καιρο κ βλεπουμε). Στην εισοδο αν κ διαβασα αρκετα ποστ, δεν το εβαλα ουτε κ προκειται.

dinos99 21-03-08 01:07

και ειναι κακο να ξενεριζει το φιλτρο που και που???εμενα το κανει καθε μια ωρα περιπου απο οι υπολιγιζω

netblues 21-03-08 09:05

Αμα ξενεριζει, σταματαει....
Η σκαλα ειναι καλυτερη απο το διαχυτηρα.
Εχοντας δοκιμασει για πολυ χρονο ολες τις μεθοδους η σειρα που "μουκατσε" ειναι η εξης:
α. co2 reactor στην επιστροφη του εξωτερικου φιλτρου (της aquamedic η DIY)
Μακραν καλυτερος απο ολους. Δεν χρειαζεται συντηρηση, δεν βρωμιζει και εχει πολυ καλή απόδοση.
β. Reactor εντος ενυδρειου με κυκλοφορητακι (πχ Tunze) πολυ αποδοτικος, αλλά φαινεται, βρωμιζει και η αντλια ξενεριζει, ειδικοτερα αν κοπει το ρευμα.
γ. Σκαλα. Πολυ καλή μεχρι τα 200 λιτρα (μετα δεν φτανει) Στα 2 χρονια ξεραινονται βεντουζες/ σωληνακια και ειναι για πεταμα. Επισης μπορει να πιασει αλγη, οποτε ενα καθαρισματακι το θελει...
δ. Κεραμικοι διαχυτηρες Βουλωνουν γρηγορα σχετικά, οσο για την αποδοση τους η σκαλα τα παει καλυτερα....
ε. Στην εισοδο του φιλτρου. Για εξωτερικο δεν το συζηταω.. Οποτε το δοκιμασα αργα η γρηγορα βρεθηκα με ενα σταματημενο φιλτρο.
Αν ομως δεν ξενεριζει, τοτε ειναι επισης μια πολυ καλη λυση, του επιπεδου α.

orck 21-03-08 16:31

αν στο φιλτρο εχεις βαλει σαν πρωτο υλικο υαλοβαμβακα η μπλε σφουγγαρι τοτε πως να ξενερισει;
εχω δει και σε ιδιοκατασκευες διαχυτηρες με μπλε σφουγγαρι μεσα
και ισως απο αυτο να εχω την (λανθασμενη;) εντυπωση οτι μολις η φουσκαλα μπει στο σφουγγαρι διαλυεται


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 246867)
ε. Στην εισοδο του φιλτρου. Για εξωτερικο δεν το συζηταω.. Οποτε το δοκιμασα αργα η γρηγορα βρεθηκα με ενα σταματημενο φιλτρο.
Αν ομως δεν ξενεριζει, τοτε ειναι επισης μια πολυ καλη λυση, του επιπεδου α.


dinos99 30-03-08 03:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 246944)
αν στο φιλτρο εχεις βαλει σαν πρωτο υλικο υαλοβαμβακα η μπλε σφουγγαρι τοτε πως να ξενερισει;
εχω δει και σε ιδιοκατασκευες διαχυτηρες με μπλε σφουγγαρι μεσα
και ισως απο αυτο να εχω την (λανθασμενη;) εντυπωση οτι μολις η φουσκαλα μπει στο σφουγγαρι διαλυεται

και ομως ξενεριζει...:rolleyes:εγω στο 2213 εχω απο κατω προς τα πανω σφουγκαρι-substadpro-σφουγκαρι-siporax-υαλοβαμβακας και παρολα αυτα..zw

netblues 30-03-08 08:25

Στον κοσμο της eheim τα σφουγγαρια ειναι πολυ λιγα (και σιγουρα το πρωτο υλικο ειναι παντα efimech για να μην ξεβουλωνουμε φιλτρα καθε λιγο..)

george 30-03-08 13:59

Έχω χρόνια το CO2 στην είσοδ του φίλτρου μου ΕΗΕΙΜ Ecco και δεν ξενερίζει ποτέ.

Filotas 30-03-08 17:25

Και μία ίσως χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω καταλάβει πώς συνδέεις το CO2 στην είσοδο του 2213;

orck 30-03-08 19:46

ΚΑΜΙΑ ερωτηση δεν ειναι χαζη

ειναι πολυ απλο
βαζεις το σωληνακι που βγαζει co2 στον σωληνα που κατεβαζει νερο απο το ενυδρειο προς το εξωτερικο φιλτρο
δεν υπαρχει κατι αλλο περα οτι πρεπει να προσεξεις το σωληνακι οπως θα γυρναει για να μπει στο σωληνα να μην τσακισει γιατι τοτε δεν θα περναει ελευθερα το co2 προς το φιλτρο

Filotas 31-03-08 08:33

Κατάλαβα. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01936 seconds with 11 queries