Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   3ος Διαγωνισμός Φυτεμένου Ενυδρείου και Aquascape - GAB 2016 (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=227)
-   -   3ος Διαγωνισμός Φυτεμένου Ενυδρείου και Aquascape- Σχόλια και συζήτηση. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92663)

AgMa 06-11-16 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 978583)
Πολύ ωραία ενυδρεία και δύσκολο να διαλέξει κανείς. Ευτυχώς μπορούμε να ψηφίσουμε πάνω από ένα ενυδρείο :D.

Πως γίνεται αυτό; Εγώ ψήφισα ένα και δεν με αφήνει να ψηφίσω άλλο.

manos3 06-11-16 17:28

Όλα μαζί τα ψήφισα Άγγελε και τα πήρε κανονικά.

AgMa 06-11-16 17:28

Ααα εννοείς απ'την αρχή ότι ψήφισες αυτά που ήθελες.
Εγώ ψήφισα ένα και μετά δεν με άφηνε να ξαναψηφίσω.

Κουραμπιές 06-11-16 21:56

Βασικα αν και αργα πλεον...χαλαρος ο διαγωνισμος αλλα δε γινεται να δηλωνονται 120λιτρα ενυδρεια ως 90 καθαρα μονο και μονο για να μπουν στην κατηγορια μικρα. Δηλαδη τα αξιολογα μικρα πως θα κοντραρουν ενα μετρο ενυδρειο. Ενυδρειο με ιδιες διαστασεις με το δικο μου γραφει 90 και ενυδρειο με 114 λιτρα βαση διαστασεων γραφει και αυτο 90. Ως φορουμ και διοργανωτες/υπευθυνοι αυτα επρεπε να τα κοιταξετε.

ΥΓ δεν εχω ενυδρειο στην μικρη, ουτε εχω βλεψεις για καποια θεση στη μεγαλη στην οποια πηρα μερος. Αλλα ειναι απλα αδικο για τα μικρα να γινονται αυτα.

AgMa 06-11-16 22:04

Θα συμφωνήσω, ήταν κάτι που δεν μου έκατσε καλά απ' την αρχή αλλά δεν μίλησα.
Με ποιό κριτήριο βγάζει ο καθένας τα καθαρά λίτρα; Αν έχω εγώ πχ. 130 λίτρα και το γεμίσω πέτρες ή θέλω 15-20 πόντους χαλίκι, θα μπω στην μικρή κατηγορία;

Κουραμπιές 06-11-16 22:08

Το ξερω πολλοι θα το ειδαν αλλα δεν γιναν οι κακοι που θα το αναφερουν. Εγω ενημερωσα εγκαιρως για το θεμα αλλα δεν εγινε κατι, ηλπιζα να γινει στην κατηγοριοποιηση των ενυδρειων. Και για να σου απαντησω να μαλλον θα μπεις στα μικρα....μη σου πω στα νανο :grin::grin::grin::rolleyes::rolleyes:

Kostas G. 06-11-16 22:30

Δεν είδα κανένα 120λ να δηλωθεί ως 90λ. Κάτι που είναι στο όριο των 100, είτε δηλωθεί 105, είτε 95, το ίδιο είναι πρακτικά. Την στιγμή που τα ενυδρεία ενός διαγωνισμού έχουν διαφορετικές διαστάσεις και ακόμα και διαφορετική διατήρηση(διοξείδιο ή όχι, χαμηλό ή υψηλό φωτισμό, κτλ) τα ενυδρεία δεν διαγωνίζονται ως ίδια αλλά ως ανόμοια, με βάση το αποτέλεσμα που πετυχαίνουν. Υπάρχουν πολλά μικρά ενυδρεία που λόγο διακόσμησης θα κέρδιζαν οποιοδήποτε 100λ. Δεν βρίσκω αιτία ανάλωσης σε αυτό.

Κουραμπιές 06-11-16 22:45

Α ναι? Για πες μου λοιπον. Ενυδρειο #1. Ανεβασμενο απειρο καιρο σε σχεση με τα υπολοιπα. Διαστασεις 100χ30χ40. Αν δεν κανει λαθος το κομπιουτερακι μου, μιας και εχω το ιδιο ενυδρειο ακριβως...ειναι 120λιτρο. Οχι 90λιτρο.
Δευτερων ενυδρειο #18. 100χ30χ38. 114λιτρα και οχι 90 επισης. Στα λεω γιατι μαλλον δεν ταδατε αν και εγω ενημερωσα εγκαιρως, 2 βδομαδες σιγουρα. Αυτα.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

rottbea 06-11-16 22:51

Μηπως επειδη ειπαμε οτι ειναι ενας 'χαλαρος διαγωνισμος'να μην δημιουργουμε ασκοπες εντασεις?

Kostas G. 06-11-16 22:53

Ενυδρείο #1: Οι διαστάσεις είναι εξωτερικές. Μιλάμε γενικά για τζάμια 10mm. Άρα 98-28-39=107λ Στο όριο γιατί συνήθως ποτέ δεν κρατάνε ακριβώς 39εκ. νερό, συνήθως κρατάνε λιγότερο. Και με την άμμο είναι σίγουρα κάτω των 100. Αυτό είτε δηλωθεί κάτω των 100, είτε πάνω, το ίδιο είναι

Ενυδρείο #18: Και εδώ εσωτερικές διαστάσεις 98-28-37=101λ Εδώ και 1 εκ. χαμηλότερη στάθμη να κρατήσει, είναι κάτω των 100λ. Με την άμμο, σίγουρα και κατα αρκετά λίτρα. Βρισκόμενο στο όριο, δεν παίζει ρόλο αν θα συμμετάσχει στην μικρή ή στην μεγάλη κατηγορία

Με εμένα δεν μίλησες σε σχέση με αυτό το ζήτημα. Θα σου είχα εξηγήσει πως και το δικό σου δεν είναι 120λ

Κουραμπιές 06-11-16 22:54

Καμια ενταση ισως παρεξειτε ο γραπτος λογος. Αλλα εφοσον ειναι δυο τα παραδειγματα θεωρω οτι πρεπει να αναφερθει γιατι ειναι αδικο για τα μικρα. Αυτα ειχα να πω βασικα περαιτερω συζητηση ειναι οντως περιτη. Τις αποφασεις εσεις τις περνετε. Συγγνωμη αν παρεξηγηθηκα. :)

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

Kostas G. 06-11-16 23:01

Δεν παρεξηγείσαι. Καλή επιτυχία στον διαγωνισμό :)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 07-11-16 01:31

Παιδια εγω δεν ηξερα καν οτι θα γινει κατηγοριοποιηση και παντα στις παρουσιασεις μου γραφω και τα καθαρα λιτρα αφου αυτα λαμβανονται ως αναλογια για την λιπανση και το φωτισμο. Εγω δεν εχω προβλημα μιας και πρωτη φορα συμμετεχω σε διαγωνισμο να το αλλαξετε και να μπει στα μεγαλα η και να το βγαλετε εκτος. Ουτως η αλλως το ενυδρειο δεν υπαρχει πια κι ο λογος συμμετοχης στο διαγωνισμο ηταν καθαρα για εμπειρια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Kostas G. 07-11-16 06:13

Δεν υπάρχει λόγος απολογίας ούτε καμιά παρεξήγηση Κώστα. Μια χαρά είναι :)

Κλεόβουλος 07-11-16 09:02

Καλή επιτυχία σε όλους, μεγάλους και μικρομεσαίους :p

Πάνος 07-11-16 19:06

Συγχαρητηρια σε ολους τους συμμετεχοντες για την προσπάθεια τους!!! Καλη επιτυχια και απο μενα!!! :p

G_AQUA 07-11-16 22:34

Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που συμμετέχουν!!!

Έχουμε ωραία ενυδρεία για να ψηφίσουμε αλλά η αλήθεια είναι πως περίμενα κι από άλλους μποστανάδες του φόρουμ να στείλουν ενυδρεία.

Δεν ξέρω γιατί δεν κατέβασαν συμμετοχές (θα μου πείτε τώρα βέβαια ότι κι εγώ δεν κατέβασα αλλά έχω καλή δικαιολογία :D) και νομίζω ότι μόλις κλείσει ο διαγωνισμός ίσως καλό είναι να κάνουμε μια κουβέντα απολογιστικά για το πως μπορεί ένας επόμενος διαγωνισμός- όποτε γίνει- να τα σπάσει....:D

Σε ότι αφορά τα λίτρα, θεωρώ ότι τα παιδιά έχουν δίκιο. Τα λίτρα που χωρίζουν τις κατηγορίες είναι τα μικτά και οι διαστάσεις οι εξωτερικές τους. Μικρή σημασία έχει όμως, είπαμε, αφ' ενός μια...χαλαρή παρέα είμαστε και αφ' εταίρου ένα ενυδρείο που είναι ωραίο ως 95 λίτρα είναι ωραίο και ως 110...

Μια τελευταία παρατήρηση, θεωρώ ότι τα αποτελέσματα δεν θα έπρεπε να τα βλέπει κανείς πριν την τελευταία ημέρα και ,αν τέλος πάντων πρέπει να τα βλέπουμε, να τα βλέπουμε αφού ψηφίσουμε. Οχι πριν....

Κλεόβουλος 08-11-16 08:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 978921)
τα αποτελέσματα δεν θα έπρεπε να τα βλέπει κανείς πριν την τελευταία ημέρα και ,αν τέλος πάντων πρέπει να τα βλέπουμε, να τα βλέπουμε αφού ψηφίσουμε. Οχι πριν....

δεν τα βλέπεις πριν ψηφίσεις :)

edit : όπα.....τα βλέπεις....αλλά κακώς.....κάποιο κουμπάκι κάποιος το πάτησε λάθος :confused: ο "δαίμων των διαγωνισμών" μας παρενοχλεί :cool:

paulos-ex 08-11-16 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 978921)
Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που συμμετέχουν!!!

Έχουμε ωραία ενυδρεία για να ψηφίσουμε αλλά η αλήθεια είναι πως περίμενα κι από άλλους μποστανάδες του φόρουμ να στείλουν ενυδρεία.

Δεν ξέρω γιατί δεν κατέβασαν συμμετοχές (θα μου πείτε τώρα βέβαια ότι κι εγώ δεν κατέβασα αλλά έχω καλή δικαιολογία :D) και νομίζω ότι μόλις κλείσει ο διαγωνισμός ίσως καλό είναι να κάνουμε μια κουβέντα απολογιστικά για το πως μπορεί ένας επόμενος διαγωνισμός- όποτε γίνει- να τα σπάσει....:D

Σε ότι αφορά τα λίτρα, θεωρώ ότι τα παιδιά έχουν δίκιο. Τα λίτρα που χωρίζουν τις κατηγορίες είναι τα μικτά και οι διαστάσεις οι εξωτερικές τους. Μικρή σημασία έχει όμως, είπαμε, αφ' ενός μια...χαλαρή παρέα είμαστε και αφ' εταίρου ένα ενυδρείο που είναι ωραίο ως 95 λίτρα είναι ωραίο και ως 110...

Μια τελευταία παρατήρηση, θεωρώ ότι τα αποτελέσματα δεν θα έπρεπε να τα βλέπει κανείς πριν την τελευταία ημέρα και ,αν τέλος πάντων πρέπει να τα βλέπουμε, να τα βλέπουμε αφού ψηφίσουμε. Οχι πριν....

Συμφωνο με τον προλαλησαντα και στα δύο θέματα, όσον αφορά το δεύτερο για την ψιφο θα είμασταν πιο αντικειμενικοι.

G_AQUA 08-11-16 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 978962)
δεν τα βλέπεις πριν ψηφίσεις :)

edit : όπα.....τα βλέπεις....αλλά κακώς.....κάποιο κουμπάκι κάποιος το πάτησε λάθος :confused: ο "δαίμων των διαγωνισμών" μας παρενοχλεί :cool:

Κλεόβουλε το ξέρω, την ίδια παρατήρηση είχα κάνει και στον διαγωνισμό με τα βιοτοπικά. Μου είχατε πει ότι δεν γίνεται να τα δω πριν ψηφίσω αλλά δεν επέμεινα, ίσως ήταν συμπτωματικό. Οπότε είπα να τσεκάρω ξανά αυτή την φορά...

voas 09-11-16 11:28

Τέλος η εταιρεία "Πετράκης Νικόλαος & σια οε "
προσφέρει στον πρώτο νικητή σε μικρή-μεσαία-μεγάλη κατηγορία
από 1 συσκευασία 15 κιλών με φρούτα εποχής!


για όλους τους διαγωνισμούς ίσχυε και θα ισχύει η προσφορά μου!
καλή επιτυχία σε όλους!

Κουραμπιές 10-01-17 15:11

Για πλακα το λεγαμε οτι θα μπει το 17 και στο τελος θα βγουν φεβρουαριο τα αποτελεσματα!!

bloskas 13-01-17 08:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 989840)
Για πλακα το λεγαμε οτι θα μπει το 17 και στο τελος θα βγουν φεβρουαριο τα αποτελεσματα!!

Σταμάτα βρε κουραμπιε γκρινιάρη! Τι είναι άλλωστε 2-3 μήνες μπροστά στην αιωνιότητα!?

Γιώργος Κ 13-01-17 08:58

Ολα ειναι ετοιμα - μενει ο υπολογισμος των βαθμολογιων και η αναρτηση τους στο φορματ το συνηθισμένο ... Υπομονη παιδια δεν ειναι και τοσο ευκολο οσο ακουγεται (χρειαζεται χρονος ελευθερος που για οσους μπορουν αν το κανουν ειναι ελαχιστος αυτη τη περιοδο) ... :rolleyes:

alexis cosmo 22-01-17 18:57

Να αναρτηθουν τα αποτελεσματα 1 απλριλιου.
Σαν ψεμα θα ειναι!!!!
Αχαχαχαχ πλακιζω παιδια

Κουραμπιές 22-01-17 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 992309)
Να αναρτηθουν τα αποτελεσματα 1 απλριλιου.
Σαν ψεμα θα ειναι!!!!
Αχαχαχαχ πλακιζω παιδια

Εγω λεω οπως λεει και ο noname για τον βιοτοπικης, να αλλαξει ο τιτλος σε διαγωνισμο 2017 :D :D :D

tsala 29-01-17 00:40

Ζητουμε συγγνωμη για την καθηστερηση των αποτελεσματων , αλλα ο ελευθερος χρονος ηταν ελαχιστος για ολους μας ...
τα αποτελεσματα εχουν αναρτηθει.
Συγχαρητηρια σε ολους για την συμμετοχη και τα ομορφα ενυδρεια τους!

Και του χρονου, να 'μαστε καλα!;)

kgf12345 29-01-17 00:43

ολα πολυ ομορφα!
ολα μου αρεσαν,καθε ενα με τον τροπο του:)
βλεπω εχουμε και αρκετα ταλεντα εδω μεσα στα φυτεμενα,θα δουμε και ομορφοτερα ενυδρεια μου φαινεται:)

συγχαρητηρια σε ολους:)

Κλεόβουλος 29-01-17 10:38

Μας βγάλανε τη ψυχή λίγο οι κριτές :p
μέχρι να δημοσιευθούν τα αποτελέσματα
αλλά άξιζε την αναμονή.

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!!!
Για μένα ειδικά θα ήταν πολύ δύσκολο πραγματικά να πω, ποιά είναι τα καλύτερα :cool:

Τάκης 29-01-17 10:48

Παιδιά , μπράβο,
πανέμορφα το ενυδρεία σας :)
συγχαρητήρια σε όλους


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02828 seconds with 11 queries