Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Εσωτερικό φίλτρο Sun Sun JP094 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96838)

GN_AZ 22-04-17 09:26

Εσωτερικό φίλτρο Sun Sun JP094
 
Στις 19/1/17 αγόρασα το συγκεκριμένο εσωτερικό φίλτρο.
Λόγω έλλειψης χρόνου, το κράτησα στο κουτί σχεδόν 2 εβδομάδες κ μετά το τοποθέτησα στο ενυδρείο.
Έβαλα ελαφρόπετρα για βιολογικό υλικό κ σφουγγάρι πριν κ μετά.
Από την πρώτη στιγμή η φτερωτή κάνει αρκετό θόρυβο.
Άνοιξα λίγο τις τρύπες του spray bar για να μειωθεί η ένταση της ροής κ μειώθηκε κ ο θόρυβος αλλά παρέμεινε ενοχλητικός.
Το έστειλα πίσω στο κατάστημα για έλεγχο κ ενώ αρχικά μου είπαν ότι δεν ακούγεται καλά μετά από 2-3 μέρες μου το έστειλαν πίσω λέγοντας ότι δεν έχει πρόβλημα, ότι αυτή είναι η ποιότητα της συγκεκριμένης εταιρίας, ότι θα έπρεπε να χρησιμοποιώ μόνο το σφουγγάρι που δίνει κ όχι ελαφρόπετρα κ να πάω σε άλλη μάρκα αν θέλω κάτι καλύτερο.
Σήμερα η κατάσταση είναι αυτή που "ακούγεται" στο βίντεο

Έχει κανείς το συγκεκριμένο φίλτρο να μου πει εντυπώσεις ?
Μπορώ να κάνω κάτι για να μειώσω τον θόρυβο ?
Μπορεί να θεωρηθεί προβληματικό κ να αλλαχθεί στην εγγύηση ?

Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί εντός του σπιτιού

Themis_aqua 22-04-17 09:37

Γιωργο το δοκιμασες χωρις υλικα μεσα να δεις πως ακουγεται αν εχει διαφορα;
χλωμο το κοβω να στο αλλαξουν θα σου πουν το φιλτρο δουλευει κι οτι απλα ετσι ακουγεται..

GN_AZ 22-04-17 09:44

"ήσυχο" είναι μόνο όταν κρατάω την κεφαλή ανάποδα μέσα στο νερό αλλά κ πάλι καταλαβαίνω τους κραδασμούς στο χέρι.
όσο προσθέτω τα κομμάτια του (κουτί υλικών, βιολογικό υλικό, spraybar) κ το γυρνάω σε κάθετη θέση τόσο αυξάνεται κ η φασαρία.

tsala 22-04-17 09:48

κινεζια, αν δεν κανει και λιγο φασαρια δεν εχει γουστο! :D:D:D

Themis_aqua 22-04-17 09:53

ισως να μη δενει καλα η κεφαλη με το υπολοιπο σωμα κι ακουγεται..Μηπως το παραφορτωσες με υλικα;αλλα κ παλι δε δικαιολογειται..

xristos 22-04-17 09:56

επειδή δεν φαίνεται καθαρά στο βίντεο,το έχεις βυθισμένο ολόκληρο μέσα στο νερό;;

Themis_aqua 22-04-17 09:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1006580)
κινεζια, αν δεν κανει και λιγο φασαρια δεν εχει γουστο! :D:D:D

Κι ομως Γιάννη 2 αντλιες που χω παρει απο e bay στα 220v ειναι εντελως αθορυβες
ενω οι 12 βολτες ακουγονται..
ειναι και θεμα τυχης βεβαια με τα κινεζικα:p

GN_AZ 22-04-17 12:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristos (Μήνυμα 1006583)
επειδή δεν φαίνεται καθαρά στο βίντεο,το έχεις βυθισμένο ολόκληρο μέσα στο νερό;;

είναι 4-5 εκατοστά κάτω από το νερό.

το παλιό κινέζικο που έχω κ είναι φτηνότερο κ πιο μικρό (450lt/h) δουλεύει αθόρυβα πάνω από 1 χρόνο τώρα.

νομίζω πως κάποιο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει με την φτερωτή.
μόλις το κολλήσω στο τζάμι αυξάνεται κ ο θόρυβος.
όταν το κρατάω στο χέρι κ δουλεύει ακούγεται πολύ λιγότερο.

η φασαρία θεωρείτε πρόβλημα ώστε να το καλύπτει η εγγύηση ή πρέπει να περιμένω να παραδώσει το πνεύμα για να μου το αλλάξουν ?

xristos 22-04-17 14:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 1006601)
είναι 4-5 εκατοστά κάτω από το νερό.

γιατί είχα και εγώ ένα που αν δεν ήταν αρκετά βυθισμένο κάτω από το νερό έκανε θόρυβο

tsala 22-04-17 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1006584)
Κι ομως Γιάννη 2 αντλιες που χω παρει απο e bay στα 220v ειναι εντελως αθορυβες
ενω οι 12 βολτες ακουγονται..
ειναι και θεμα τυχης βεβαια με τα κινεζικα:p

πλακα κανω :p
εγω μονο κινεζικες εχω (κι εχω παρει 10αδες αντλιες) καποιες δεν τις ακους, αλλες κανουν σαν τρακτερ.. :D

manos3 22-04-17 19:12

2 Συνημμένο(α)
Γιώργο έχω το JP092, μικρότερο μοντέλο, και δεν κάνει τον παραμικρό θόρυβο. Προφανώς έχει πρόβλημα, δεν ξέρω αν αξίζει να μπεις στη διαδικασία αλλαγής...

Συνημμένο Αρχείο 85691Συνημμένο Αρχείο 85690

GN_AZ 22-04-17 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 1006659)
Γιώργο έχω το JP092, μικρότερο μοντέλο, και δεν κάνει τον παραμικρό θόρυβο. Προφανώς έχει πρόβλημα, δεν ξέρω αν αξίζει να μπεις στη διαδικασία αλλαγής...

αν δεν μπω στη διαδικασία αλλαγής θα πρέπει να μπω στη διαδικασία αντικατάστασης που σημαίνει αγορά καινούριου κ παραπανίσια έξοδα :(

manos3 22-04-17 19:21

Σωστό και αυτό.
Να ξέρεις πάντως, το φιλτράκι που δείχνω το έχω δουλέψει σε 2 ενυδρεία, με διαφορετική ποσότητα υλικών μέσα, ποτέ δεν είχε θέμα με τη φασαρία

isidor 22-04-17 19:36

Επειδή έχω ένα wave maker που ακούγεται όταν το κολάς στο τζαμί πιστεύω πως αυτό οφείλεται στους κραδασμούς.
Συντονιζει πάνω στο τζαμί και σε όλο το ενυδρείο και ακούγεται παρά πολύ.
Αν καταφέρεις να μειώσεις τους κραδασμούς πιστεύω πως θα μειωθεί και ο θόρυβος.
Δοκίμασες να βάλεις λίγο βαζελίνη στο αξονάκι της φτερωτής;

GN_AZ 23-04-17 14:04

το έβγαλα σήμερα, το καθάρισα απ'ότι βρωμιά είχε μαζευτεί, κ το ξαναέβαλα στη θέση του.
βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση κ δεν ακούγεται μέχρι την κρεβατοκάμαρα αλλά θα περιμένω να δουλέψει μερικά 24ωρα ακόμη.

με τους ρυθμούς περιστροφής της φτερωτής θα κάνει διαφορά η βαζελίνη ?
στο επόμενο λύσιμο-καθάρισμα θα το δοκιμάσω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01686 seconds with 11 queries