Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   καλη σας μερα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24729)

kwnstantina 03-05-08 12:19

καλη σας μερα
 
καλημερα σε ολους και χρονια πολλα χριστος ανεστη.τωρα θα τα λεμε συνεχεια.θελω να ξαναστησω το ενυδρειο απο την αρχη.ποσες μερες δεν πρεπει να βαλω ψαρια?και ποσα φυτα μπορω να βαλω?διακοσμηση εχω 1 καραβι 1 κοχιλη 1 νεκροκεφαλη το ξερω παρα πολυ χαζο ειναι αλλα το εκανα!τα ψαρια που μου αρεσουν ειναι αγγελοψαρα και τα χρισοψαρα.αλλα δεν πανε αυτα μαζι ετσι δεν ειναι?εσεις τι θα βαζατε????????εσεις τι θα βαζετε???????????ευχαριστω:p

hotgates 03-05-08 12:20

τι ενυδρείο εχεις?

kwnstantina 03-05-08 12:23

1 μετρο, 30φαρδος, 36 υψος.120 λιτρα.

hotgates 03-05-08 12:25

μπορεις να βαλεισ 3 χρυσοψαρα νομιζω αν και ειναι οριακα.Νομιζω το καθε χρυσόψαρο θέλει περίπου 40 λιτρα νερο.Ασ με διορθοσουν οι εμπιροτεροι.

kwnstantina 03-05-08 12:28

θελω να βαλω πιο πολλα ψαρακια μεσα μου αρεσουν πολυ.θελω να εχουν ωραιο χρωμα μεσα.

hotgates 03-05-08 12:30

τι ψαρια σου αρεσουν?

kwnstantina 03-05-08 12:39

στο παλιο μου ενυδρειο ειχα γκαπη, ξυφοφορους, μολυ,αλλα ειναι μικρα.τροπος του λεγην.μου αρεσουν καποια ψαρια αλλα δεν ξερω πως λεγονται.δηλαδη θα ηθελα να ειχα μεσα στο ενυδρειο μου χρισοψαρα, μου αρεσουν και τα αλλα τα μαυρα τα φουσκοτα με τα μεγαλα τα ματια, η τα μικρα χρισοψαρα που ειναι φουσκοτα.και κατι αλλα σασ χρισοψαρα που στο κεφαλι τους εχουν ενα κοκκινο σαν σκουφακι.:pδεν ξερω εχω μπερδευτη.το ενυδρειο που εχω κατω στην φωτω ειναι οταν ξεκινησα αλλα τα εδωσα και αλλα ψωφισαν.

hotgates 03-05-08 12:43

εγω ασχολούμαι με μονομάχους θα σε συμβουλέψουν οι πιο εμποιροι

kwnstantina 03-05-08 12:43

μου ειπαν οτι πρεπει να βγαλω και το καραβι απο μεσα γιατι ειναι παρα πολυ μεγαλο.και θελω να κανω μια ερωτηση γα νερο.ενασ φιλοσ μου εχει ενυδρειο και εβαλε απιονισμενο νερο μεσα ειναι καλο να βαλεις τετοιο νερο μεσα?γιατι μου ειπε οτι δεν χριαζετε να καθαριζεις το ενυδρειο.

Χαρης Χ. 03-05-08 13:00

Το καθαρισμα δεν το γλυτωνεις απο την στιγμη που ταιζεις και πεφτει φαγακι κατω οπως και τα ψαρακια κανουν κακακια οποτε την αλλαγη και το καθαρισμα θα τα χρειαστεις .:grin:

kwnstantina 03-05-08 13:05

και εγω του το ειπα αλλα μου ειπε οτι το νερο τα σπαι πως να σου το πω πως λιωνη η ζαχαρη στο νερο ετσι και της τρωφες και τα κακα τα σπαι.και μου φανικε περιεργο.

Χαρης Χ. 03-05-08 13:13

Αν ειχες πραγματικα φυτα μεσα σιγουρα η αμωνια και τα κακα θα γινοταν με τον καιρο νιτρικα αλατα που ειναι η τροφη τους.
Στην δικη σου περιπτωση ο μονος τροπος απομακρυνσης τους ειναι η αλλαγη του νερου οποτε τεμπελιες τελος ;).

kwnstantina 03-05-08 13:15

ξερεις τι γινετε οπως πηγενα και εγω στην αρχη σε μαγαζια και μου λεγανε οτι τα χρισοψαρα πανε με τα αγγελοψαρα και τα γκουραμι και δεν το ηξερα.και με διορθοσατε εσεις ετσι και αυτος κανει.οτι τον λενα κανει.και εμενα η φιλη μου πηγαν και μου τα πηραν απο 2 μαγαζια στην θεσσαλονικη και τους ειπαν ολα ειναι οκ.:smt020

Πάνος 03-05-08 16:04

κωνσταντινα μου...διαβασε εδω μεσα αλλα και στο www.tsamisaquarium.gr τα προφιλ των ψαριων...δες ποια σου αρεσουν πιο πολυ ...διαβασε τι ενυδρειο θελουν και τι απαιτησεις εχουν και κανε μερικες σκεψεις με ψαρακια που αποτι διαβαζεις ταιριαζουν....και μετα γραψε εδω τις σκεψεις σου να σου πει και η παρεα του gab μια γνωμη αν ειναι αντεξει και πως πρεπει να προχωρησεις...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02212 seconds with 11 queries