Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   γοννοι (γκαπυ) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33761)

αλεξανδρα 25-08-09 15:32

γοννοι (γκαπυ)
 
γεια σας,
εχω 1 ενυδρειο 60 λτ οπου μεσα εχω 1νεον και 6 γκαπυ(3 θυλ. +3 αρσ.) προσσφατα παρατηρησα οτι 1 απο τα θυληκα γκαπυ μου εχει στην ακρη της κοιλιας του 2 εντονα μαυρα σημαδι 1 αρο τη μια πλευρα και 1 απο την αλλη και η κολια της ειναι ελαφρα φουσκωμενη αρα ειναι ενκυος.εγω ομως ειμαι ΑΣΧΕΤΗ με τους γοννους.
1) τι τρωνε?
2) τα νεον τρωνε τους γοννους?
3) στο ενυδρειο μου δεν υπαρχουν πολλα μερη καταλληλα να γεννηθουν οι γοννοι(1 φυτο anubria,μια σπηλια και 1 τρυπα σαν κουφαλα (αρκετα μεγαλη)μεσα σε 1 διακοσμετικο βραχο ,ειναι αρκετα αυτα τα σημεια?
ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση.

antonis15 25-08-09 15:36

1 βγαλε το νεον επειδη ειναι κοπαδοψαρο.2 κανε παρουσιαση του ενυδρειου.3 μαλλον ειναι εγκυος

marly 25-08-09 18:28

1.Αν τα ταϊζεις φυλλαράκια θα τρίψεις μερικά μέχρι να γίνουν σκόνη και έτοιμη η τροφούλα για τα μωρά.

2.Τα νέον όχι,αλλα τα ίδια τα γκάμπι τα κάνουν μια χαψιά.

3.Καλύτερο είναι για το γόννο τα φυτά της επιφάνειας όπως το κερατόφυλλο.

Πάνος 25-08-09 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marly (Μήνυμα 370850)
1.Αν τα ταϊζεις φυλλαράκια θα τρίψεις μερικά μέχρι να γίνουν σκόνη και έτοιμη η τροφούλα για τα μωρά.

2.Τα νέον όχι,αλλα τα ίδια τα γκάμπι τα κάνουν μια χαψιά.

3.Καλύτερο είναι για το γόννο τα φυτά της επιφάνειας όπως το κερατόφυλλο.

+ βγαλε το νεον...;)

harris samos 25-08-09 23:09

.

αλλα τα ίδια τα γκάμπι τα κάνουν μια χαψιά.

αν περασουν 2 3 μερεσ δε τα πειραζουν τα μωρα τη ν πρωτη μερα εχουν μεγαλο προβλημα αλλα αν ειναι πικνοφυτεμενο κρυβοντε καλα

αλεξανδρα 26-08-09 10:14

:)ευχαριστω ολα τα μελη για τις απαντησεις σας.εχω ομως μερικες αποριες πια ειναι τα φυτα της επιφανειας? και h anubria kanei για αυτη τη δουλεια?

aquaman 26-08-09 10:33

Το πιό δημοφιλές ίσως και εύκολο στην ανάπτυξη είναι το κερατόφυλο. Επιπλέει στην επιφάνεια, μεγαλώνει γρήγορα, και σου "τρώει" και πολλά από τα νιτρικά που θα παράγει το "οικοσύστημα".

Η ανούμπια δεν κάνει.

marly 26-08-09 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από αλεξανδρα (Μήνυμα 370922)
:)ευχαριστω ολα τα μελη για τις απαντησεις σας.εχω ομως μερικες αποριες πια ειναι τα φυτα της επιφανειας? και h anubria kanei για αυτη τη δουλεια?


Το πιο συνηθισμένο φυτό επιφάνειας κυρίως όταν εχουμε γκάμπι είναι το κερατόφυλλο.
Μια ανούμπια δεν είναι και πολύ καλή κρυψώνα για το γόννο,αν όμως υπάρχους και αλλά φυτά ή ακόμα και μερικές άλλες ανουμπιες θα κρυφτούν τα μικρά.

Και ότι αλλές απορίες έχεις ευχαρίστως θα στις λύσουμε.

Υ.Γ.:Αν κάνεις μια αναζήτηση εδώ στο GAB με τις λέξεις κερατόφυλλο και φυτά επιφάνειας θα βρείς πολλα ποστ.

αλεξανδρα 26-08-09 11:15

ευχαριστω πολυ marly .θα το ψαξω και θα βαλω και αλλα φυτα.:D

marly 26-08-09 11:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από αλεξανδρα (Μήνυμα 370932)
ευχαριστω πολυ marly .θα το ψαξω και θα βαλω και αλλα φυτα.:D

Αντε και με το καλό να δεις μωρά!:smt054


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01899 seconds with 11 queries