Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=183)
-   -   Κίτρινα bamboo (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103847)

dio20_4 19-05-20 21:25

Κίτρινα bamboo
 
3 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα, έχει δυο μέρες που άλλαξα το καπάκι του ενυδρείου μου και έβαλα από επάνω γυάλινο καπάκι. Άλλαξα και τον φωτισμό ο οποίος εκεί που ήταν σκέτο λευκός τώρα έχει και κάτι μπλε φωτάκια. Παρατήρησα σήμερα ότι τα bamboo αρχίζουν να γίνονται από επάνω κίτρινα και μάλιστα το ένα έχει γίνει μέχρι την μέση. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο φωτισμός;; Οι μετρήσεις που έκανα είναι Ακριβώς ίδιες και με αυτές που έκανα και πριν 2-3 βδομαδες. Επίσης τα bamboo τα έχω μέσα στο ενυδρείο περίπου 4-5 μήνες χωρίς να πάθουν απολύτως τπτ.

sarpijk 19-05-20 22:54

Δεν κανουν για ενυδρειο οι δρακαινες. Με λιγα εκατοστά νερου δεν εχουν θεμα αλλα πιστευω οτι εται οπως τα εχεις δεν τους αρέσει. Καλύτερα βαλε τα σε ενα βαζο πριν χαλασουν τελειως και επελεξε φυτα υδρόβια. Εαν θες προτάσεις για κατι ευκολο εδω ειμαστε.

dio20_4 19-05-20 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1058797)
Δεν κανουν για ενυδρειο οι δρακαινες. Με λιγα εκατοστά νερου δεν εχουν θεμα αλλα πιστευω οτι εται οπως τα εχεις δεν τους αρέσει. Καλύτερα βαλε τα σε ενα βαζο πριν χαλασουν τελειως και επελεξε φυτα υδρόβια. Εαν θες προτάσεις για κατι ευκολο εδω ειμαστε.

Μου έκανε εντύπωση που τόσο καιρό δεν έπαθαν τπτ όμως...θα τα βγάλω αν είναι.
Δεν παίζει να είναι ο φωτισμός έτσι;

CptMario 20-05-20 00:10

Μήπως παρατήρησες και άλγες?

dio20_4 20-05-20 08:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CptMario (Μήνυμα 1058804)
Μήπως παρατήρησες και άλγες?

Έχει άλγες εδώ και καιρό αλλά είναι πάρα πολύ λίγες...άσε που όποτε καθαρίζω το ενυδρείο τις κάνω και αυτές με το σφουγγαράκι

CptMario 20-05-20 19:46

Δεν αποκλείω την περίπτωση να παίζει ρόλο ο μπλέ φωτισμός. Έχω μερικά ολόιδια 60lt (γλυκού όλα - με παρόμοιες παραμέτρους κλπ.) Από κατασκευής είχαν λευκό-μπλέ φωτισμό. Τα φυτά δεν πάνε πολύ καλά και έχω πρόβλημα με τριχοειδή. Σε ένα που χάλασε ο δικός του φωτισμός και έβαλα άλλον (λευκό και πιό θερμό) τα φυτά πάνε καλά και δεν έχω άλγες. Δεν θέλω να σε επηρεάσω απλά την εμπειρία μου αναφέρω.

dio20_4 20-05-20 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CptMario (Μήνυμα 1058811)
Δεν αποκλείω την περίπτωση να παίζει ρόλο ο μπλέ φωτισμός. Έχω μερικά ολόιδια 60lt (γλυκού όλα - με παρόμοιες παραμέτρους κλπ.) Από κατασκευής είχαν λευκό-μπλέ φωτισμό. Τα φυτά δεν πάνε πολύ καλά και έχω πρόβλημα με τριχοειδή. Σε ένα που χάλασε ο δικός του φωτισμός και έβαλα άλλον (λευκό και πιό θερμό) τα φυτά πάνε καλά και δεν έχω άλγες. Δεν θέλω να σε επηρεάσω απλά την εμπειρία μου αναφέρω.

Μάλιστα. Άρα λες να αλλάξω το φωτισμό πάλι ε;; Θα το δοκιμάσω, δε μπορώ να κάνω και κάτι άλλο.

Κλεόβουλος 20-05-20 21:57

Για τα "μπαμπού"-δράκαινες δεν φταίει ο φωτισμός. Δεν αντέχουν για πολύ βυθισμένα τελείως στο νερό ;)

dio20_4 20-05-20 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1058816)
Για τα "μπαμπού"-δράκαινες δεν φταίει ο φωτισμός. Δεν αντέχουν για πολύ βυθισμένα τελείως στο νερό ;)

Αν πούμε ότι δεν φταίει ο φωτισμός, με αυτό τον φωτισμό θα έχω θέμα με τα Υπόλοιπα φυτά;; Τα φώτα είναι ανάμενα περίπου 8-9 ώρες την ημέρα.

sarpijk 20-05-20 23:41

Τα φυτα δεν τα νοιαζει το χρωμα. Αυτο ξερω εγω. Το δικο μας το ματι ειναι αυτο που αποφαίνεται τι μας αρεσει και η αληθεια ειναι οτι ενα θερμό φως δείχνει καλύτερα τα χρώματα των φυτων χωρίς να τα δειχνει σαν ξεπλυμενα.

Εαν το προβλημα ειναι τα bamboo που χαλανε τοτε δεν εχει να κανει με το φωτισμό. Σκεψου οτι οσοι εχουν bamboo σε βαζα στο σαλονι δεν έχουν καν ξεχωριστο φως για αυτα.

Το φως που εχεις θα μεγαλώσει ενυδρειακα φυτα. Εαν αρεσει σε σενα τοτε αρκει πιστεύω και για αρχη αντι να πάρεις αλλο φωτιστικο παρε μερικα φυτα ευκολα να το γεμισεις.

dio20_4 21-05-20 00:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1058819)
Τα φυτα δεν τα νοιαζει το χρωμα. Αυτο ξερω εγω. Το δικο μας το ματι ειναι αυτο που αποφαίνεται τι μας αρεσει και η αληθεια ειναι οτι ενα θερμό φως δείχνει καλύτερα τα χρώματα των φυτων χωρίς να τα δειχνει σαν ξεπλυμενα.

Εαν το προβλημα ειναι τα bamboo που χαλανε τοτε δεν εχει να κανει με το φωτισμό. Σκεψου οτι οσοι εχουν bamboo σε βαζα στο σαλονι δεν έχουν καν ξεχωριστο φως για αυτα.

Το φως που εχεις θα μεγαλώσει ενυδρειακα φυτα. Εαν αρεσει σε σενα τοτε αρκει πιστεύω και για αρχη αντι να πάρεις αλλο φωτιστικο παρε μερικα φυτα ευκολα να το γεμισεις.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01530 seconds with 11 queries