Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Ο δισκος μου δεν τρωει! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42450)

chrismous 24-07-10 10:09

Ο δισκος μου δεν τρωει!
 
Καλημερα θα ηθελα τα φωτα σας ,ενας δισκος ο ποιο μεγαλος μου ξαφνικα σταματησε να τρωει και αραξε σε μια γωνια του ενυδρειου μονος του, στο ενυδρειο δεν αλλαξε τιποτα απο της συνθηκες εχω σταθερο ph 5,7-5,9 full φυτεμενο θερμοκρασια 29-30 c και φιλοξενο μαζι με τους δισκους ροδοστομα καρδιναλιους και ροζυ-τετρα αλλαγες νερου γινοντε τακτικα ανα 3 -4 ημερες.
Παρακαλω για την βοηθεια σας.:confused:

Dimis 24-07-10 10:42

Αν μπορεις συμπληρωσε την φορμα αυτη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298 ωστε να υπαρχει καλυτερη αποψη για το προβλημα σου.Μπορει να μην ειναι ασθενεια στην περιπτωση σου αλλα η πληροφοριες που δινει η φορμα θα βοηθησουν να δωθει μια λυση πιο ευκολα.

thanasis76 24-07-10 11:13

αν μπορεις και εχεις αλο ενυδρειο βαλε τον μονο του και ξεκινα να ανεβαζεις θερμοκρασια 32-34....
μονο καλο θα του κανει....
ξαφνικα εγινε η αρχισε σιγα σιγα να μην τρωει και να μην εχει ορεξη???
τα περιτοματα του εχεις προσεξει το χρωμα???
αν τον βαλεις σε καραντινα βαλε αεραντλια στο φουλ.
αυτα για αρχη και συμπληρωσε την φορμα που σου ειπαν...

chrismous 24-07-10 17:05

Επιτελους το μεσιμερι που γυρισα στο σπιτι τον ειδα να μαλλωνει με τα αδελφια του και μολις τους ταισα την αγαπημενη τους κατεψυγμενη home made τροφη τους εφαγε κανονικα! αλλα μετα απο ενα κυνηγητο με τα αδελφια παλι κρυφτηκε και να φανταστειτε οτι ειναι ο πιο μεγαλος!!

harris samos 24-07-10 18:00

για ποιο λογο να αναιβασει τη θερμοκρασια ???????
μπορει το ψαρι να μην εχει τιποτα

ποσα εκ ειναι το ψαρι ?????

thanasis76 24-07-10 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 466744)
για ποιο λογο να αναιβασει τη θερμοκρασια ???????
μπορει το ψαρι να μην εχει τιποτα

ποσα εκ ειναι το ψαρι ?????

οταν βλεπουμε οτι καποιος δισκος εχει προβλημα δεν ειναι κακο προληπτικα να ανεβασουμε την θερμοκρασια λιγο...
ισα ισα που ειναι πιο καλα και μπορει να αρχισει να τρωει...

harris samos 24-07-10 18:50

απο 29
σε 32-34 ειναι λιγο ????
και αμα αντος καταλαβουμε αν εχει κατι που την παμε 40 ?????

εγω λεω να περιμενεις λιγο αμα τα ψαρια ειναι μικρα πεφτουν φαπες για την ιεραρχεια
κανε μια γερη αλλαγη νερου και μη βαλεις λιπασματα στα φυτα και ριξε και καμια αεροπετρα μεσα

Γιώργος Κ 24-07-10 21:06

Το παιδακι μου?? Δεν ετρωγε? Χαιρομαι που τρωει κανονικα τελικα!! :p:D:rolleyes:

Θαναση τη θερμοκρασια την ανεβαζουμε οντως για να αυξησουμε τον μεταβολισμο τους και να φανε αλλα σε επιπεδα 34+ οταν αντιμετωπιζουμε πχ hexamita! :rolleyes:

Panagiotis07 25-07-10 01:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 466776)
τη θερμοκρασια την ανεβαζουμε οντως για να αυξησουμε τον μεταβολισμο />

δεν το καταλαβαίνω ... είναι αυτό που λέμε... λειτουργεί καλύτερα το πεπτικό τους σύστημα?για να αφοδεύσουν γρηγορότερα? Η θερμοκρασία βέβαια είναι προληπτικό πιθανολογώντας πάντα... η αλλαγή νερού είναι το πρώτο ..άσχετα με πιθανολογίες...

Γιώργος Κ 25-07-10 07:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panagiotis07 (Μήνυμα 466791)
δεν το καταλαβαίνω ... είναι αυτό που λέμε... λειτουργεί καλύτερα το πεπτικό τους σύστημα?για να αφοδεύσουν γρηγορότερα? Η θερμοκρασία βέβαια είναι προληπτικό πιθανολογώντας πάντα... η αλλαγή νερού είναι το πρώτο ..άσχετα με πιθανολογίες...

Oταν αυξανει ο μεταβολισμος του ολες οι λειτουργιες ενος οργανισμου γινονται πιο γρηγορα απο οτι συνηθως!
Η αυξηση της θερμοκρασιας δεν ειναι προληπτικο μετρο που πρεπει να εφαρμοζουμε οταν κατι δε παει καλα!
Αν υπαρχει βακτηριακη μολυνση πχ θα τα κανουμε χειροτερα τα πραγματα ... :rolleyes: Σημαντικο ειναι να βρουμε την αιτια του προβληματος πραγμα που πολλες φορες ειναι πολυ δυσκολο!! Θα πρεπει να παρακολουθουμε στενα το ψαρι για συμπτωματα που θα μας παραπεμψουν στην ασθενεια που πασχει (αν πασχει απο κατι και δε φταινε αλλοι παραγοντες) ετσι ωστε να επεμβουμε αναλογα! ;)

chrismous 25-07-10 08:36

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οι φαπες πεφτουν για την ιεραρχια δεν υπαρχει καποια ασθενεια (ευτηχως) ηταν τι να πω ο αρχοντας του ενυδρειου αλλα ανεβηκε τελικα αλλος στην εξουσια :)

Πάνος 25-07-10 17:59

οτι ανεβαινει κατεβαινει...:D
και οι δικοι μου ριχνουν μερικες....αλλα ως τωρα η ιεραρχια παραμενει η ιδια....που και που ομως απομονωνεται καποιος αν ανεβουν οι τονοι...συντομα ομως επανερχεται..;)

chrismous 25-07-10 19:37

Ετσι ακριβως ειναι εκπτωτος μοναρχης αλλα δεν τον βλεπω και πολυ ορεξατο μαλλον θα του στοιχησε:smt027

ΧρήστοςΠ 30-07-10 07:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 466752)
οταν βλεπουμε οτι καποιος δισκος εχει προβλημα δεν ειναι κακο προληπτικα να ανεβασουμε την θερμοκρασια λιγο...
ισα ισα που ειναι πιο καλα και μπορει να αρχισει να τρωει...

εδω είσαι λάθος δεν ανεβαζουμε πάντα θερμοκρασία αν ειναι βακτηριο μπορεί να έχεις πρόβλημα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01998 seconds with 11 queries