Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τύρφη κηπουρικής σε ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93829)

GIAN_NIKOLA 27-09-16 18:31

Τύρφη κηπουρικής σε ενυδρείο
 
Καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω σεβέρουμ στο ενυδρείο μου και σκέφτομαι να ρίξω λίγο το ph.
Έχω διαβάσει διάφορα και καλά και κακά για την τύρφη.
Μπορεί να μου πέι κάποιος την γνώμη του και αν αξίζει?

Undertaker 27-09-16 18:32

Έχω τα ίδια ψάρια με.τυρφη κηπουρικής.....είμαι ο άνθρωπός σου. Άνετα βάζεις και φυσικά αξίζει και.με το παραπάνω.

GIAN_NIKOLA 27-09-16 18:36

Aυτή την στιγμή έχω άμμο, μπορώ να την βάλω και σαν υπόστρωμα κάτω απο την άμμο?
Πως την χρησημοποιείς?

Undertaker 27-09-16 18:41

Όχι έτσι. Θα τη βάλεις στο βαρέλι αλλαγής του νερού και θα το επεξεργαστείς πριν το κάνεις αλλαγή. Εγώ αφήνω την τύρφη σε ένα βαρέλι για 24 ώρες και μου κατεβάζει το ph απο 8,2 στο 6,8 περίπου. Είναι εξευτελιστικά φθηνή και δε δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα στα ψάρια αρκεί να είναι καθαρή, αποστειρωμένη, χωρίς χημικα, λιπάσματα και άλλα πρόσθετα. Σκέτη τύρφη βαλτικής καθαρή.

GIAN_NIKOLA 27-09-16 19:10

Ωραία.
Δηλαδή για να ρίξω το ph πρέπει να αλλάξω όλο το νερό του ενυδρείου αφού το αραιώνω σε βαρέλι? ή να βάλω τύρφη μέσα στο ενυδρείο και να την βγάλω μετα? (350λίτρα είναι)

Undertaker 27-09-16 19:14

Όχι, το ph δε πρέπει να πεσει απότομα. Απλά από δω και πέρα κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγή νερού, θα βάζεις νερό που θα έχεις επεξεργαστεί με την τύρφη. Το ph θα πέφτει σταδιακά κάμποσο καιρό μετά θα το φέρεις εκεί που θέλεις. Θα παίζεις με την ποσότητα της τύρφης στο βαρέλι με μετρήσεις που θα κάνεις κάθε φορά για να δεις ποια ποσότητα χρειάζεσαι για να κατεβάσεις το ph εκεί που θέλεις.

Διαβασε εδώ στο θεμα μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91476&page=2

GIAN_NIKOLA 27-09-16 19:19

Οπότε ξεκινάω κάθε 15 μέρες αλλαγή περίπου 500γραμμαρια σε 50 λίτρα νερό.
Τυχών σωματίδια που θα μείνουν απο την τύρφη δεν δημιουργούν πρόβλημα?

Undertaker 27-09-16 19:28

Κανε την αλλαγή σου κάθε εβδομαδα κανονικά. Γιατί όμως θα αλλάζεις μόνο 50 λίτρα; πέραν του οτι οι αλλαγές πρεπει να είναι μεγαλύτερες και πιο συχνές, θα επιβραδύνεις κατά πολύ τη διαδικασία για να μαλακώσει το νερό σου.

GIAN_NIKOLA 27-09-16 19:30

Για να γίνει σταδιακά εφόσον θα είναι ψάρια μέσα έλεγα.

Undertaker 27-09-16 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA (Μήνυμα 967251)
Για να γίνει σταδιακά εφόσον θα είναι ψάρια μέσα έλεγα.

Είπαμε να γίνει σταδιακά, οχι να φτασεις το ph που θέλεις οταν θα τελειώσει και το Μετρό της Θεσσαλονίκης. Εβδομαδιαίες αλλαγές 120 λίτρων θα έλεγα εγώ. Ξεκίνα με μια ποσότητα τύρφης της τάξης των 700γρ παραδειγμα και μέτρα το ph πόσο θα πέσει την πρώτη μέρα και πόσο τη δεύτερη και την τρίτη. Παραπάνω μέρες με την τύρφη σε εμενα έδειξε οτι αρχίζει να ανεβάζει το ph πάλι σταδιακά, δε ξέρω γιατί.

Τάκης 27-09-16 20:49

Δες και ένα θέμα για τύρφη βαρέλι προετοιμασίας,
στα τελευταία θέματα θα βρεις και για τη τυρφη κηπουρικής :)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%FD%F1%F6%E7

GIAN_NIKOLA 27-09-16 22:33

το φίλτρο στο βαρέλι ειναι απαραίτητο την μια μερα που θα βάζω την τύρφη?
Είναι για να φιλτρανθεί το νερό πριν μπεί στο ενυδρείο και να μην έχει υπολείματα?
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Undertaker 28-09-16 08:10

Φυσικά είναι απαραίτητο αφού μέσα σε αυτό θα μπει σε καλτσα η τύρφη. Η τύρφη είναι χώμα, δε μπορείς να την εχεις χύμα στο νερο. Βάζεις κοντά στην αντλία και ενυδρειακό βαμβάκι για να συγκρατεί τα υπολείμματα και εισαι κομπλέ. Έχε υπόψη σου ότι το νερό σου θα σκουρύνει.......μαγεία!

Themis_aqua 28-09-16 11:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 967241)
Όχι έτσι. Θα τη βάλεις στο βαρέλι αλλαγής του νερού και θα το επεξεργαστείς πριν το κάνεις αλλαγή. Εγώ αφήνω την τύρφη σε ένα βαρέλι για 24 ώρες και μου κατεβάζει το ph απο 8,2 στο 6,8 περίπου. Είναι εξευτελιστικά φθηνή και δε δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα στα ψάρια αρκεί να είναι καθαρή, αποστειρωμένη, χωρίς χημικα, λιπάσματα και άλλα πρόσθετα. Σκέτη τύρφη βαλτικής καθαρή.

Αυτη ειναι η τυρφη που χρησιμοποιεις;http://www.praktiker.gr/p/tyrfi-valtikis-200lt-58701

Undertaker 28-09-16 11:45

Εγώ δε πήρα αυτή γιατί δε μπορούσα να την κουβαλήσω αλλά ναι, αυτή κάνει, είναι μια χαρά. Εγώ παίρνω μια άλλη από έναν γνωστό.

GIAN_NIKOLA 07-10-16 17:05

Καλησπερα παιδια.
Τελικα δεν εφαρμοσα την τηρφη κηπουρικης μεσα σε βαρελι με φιλτρο στην αλλαγη νερου γιατι δεν βολευε.
Εβαλα μαυρη τυρφη απο πετ σοπ μεσα στο εξωτερικο φιλτρο.
Απο χθες εχει πεσει το ph απο 7.8 σε 7.2. Αυτο κραταει η στην πρωτη αλλαγη νερου θα ξαναανεβει; βασικα ποια η διαφορα αναμεσα στις 2 τυρφες; μπορω να χρησ/ποιω και την κηπουρικης κατευθειαν στο φιλτρο μου; ευχαριστω γιατον χρονο σας.

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 08-10-16 00:22

Ναι μπορείς, αρκει να την βάλεις σε καλτσον για να μη σκορπίσει,
αλλά γενικά , οποιαδήποτε τύρφη, στο φίλτρο θα έχεις αυξομειώσεις στις παράμετρες,
ενω στο βαρέλι προετοιμασίας θα είναι ποιο σταθερές

Κουραμπιές 08-10-16 10:29

Σε βολευει δηλαδη περισσοτερο να ανοιγεις φιλτρα να αλλαζεις καλτσες κλπ παρα οταν ουτως η αλλως κανεις αλλαγη νερου βαλεις και την τυρφη μεσα στο βαρελι...? :smt120:smt120 θα συμφωνησω οτι στο φιλτρο εχεις αρκετα μεγαλυτερες διαφορες αποτι στο βαρελι. Θα βαζεις νερο υψηλου ph οταν εχεις ηδη κατεβασει ph με την τυρφη το οποιο μετα θα το ξανακατεβαζει η τυρφη που υπαρχει στο φιλτρο, και αν χρειαστει να κανεις αλλαγη τυρφης σε ασχετη ημερα απο την αλλαγη νερου? ακομα πιο εξτρα δουλεια + ολες τις ανισοροπιες. Που και στα ψαρια κακο κανουν με οσμωτικο σοκ και οι αλγες τις αγαπανε. Δες το για το βαρελι ;);)

Undertaker 08-10-16 12:32

Φίλε μου θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ πέρα από τα σκαμπανεβάσματα στις τιμές του pH που σου λένε τα παιδιά παραπανω. Προσωπικά δε θα σου έλεγα να σκεφτείς το βαρέλι αλλά να πας κατευθειαν στη λύση αυτή. Δοκίμασα να βάλω την τύρφη στο φιλτρο και ήταν η πρώτη και τελευταία φορά.

GIAN_NIKOLA 08-10-16 17:16

Μεσα στο φιλτρο στο βαρελι πρεπει να υπαρχουν σφουγγαρια η μονο τυρφη να διαλυετε στο νερο; θελει και θερμοστατη;για ποσο καιρο το αφηνω να δουλεψει πριν το βαλω στο ενυδρειο;

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01912 seconds with 11 queries