Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   φυλλα για ενυδρειο??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36587)

thanasis76 04-01-10 07:56

φυλλα για ενυδρειο???
 
καλησπερα!!! θα ηθελα να μου πειτε οσοι εχουν δοκιμασει τι φυλλα δεντρων μπορω να αποξηρανω και να βαλω στο ενυδρειο...
ρωταω για να αντεχουν, μην πρεπει καθε 5-6 μερες να τα βγαζω....
ευχαριστω!!!

Γιώργος Κ 04-01-10 08:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 401154)
καλησπερα!!! θα ηθελα να μου πειτε οσοι εχουν δοκιμασει τι φυλλα δεντρων μπορω να αποξηρανω και να βαλω στο ενυδρειο...
ρωταω για να αντεχουν, μην πρεπει καθε 5-6 μερες να τα βγαζω....
ευχαριστω!!!

Φυλλα πλατανου .... μια χαρα ειναι ... αλλιως αγορασε φυλλα catappa!! Απο τα δευτερα ξερω οτι λιωνουν πιο ευκολα οσο το ph ειναι χαμηλωνει! ;)

Πάνος 04-01-10 10:16

θαναση χρησιμοποιω και εγω φυλλα πλατανου και βελανιδιας...θελω να σου επστησω την προσοχη στο εξης.
οταν εψαχνα αντιστοιχο θεμα διαβασα πολλες φορες οτι ΔΕΝ κανει να αποξηραινουμε φυλλα εμεις. δηλαδη δεν επιτρεπεται να παιρνεις χλωρα φυλλα απο τα δεντρα και να τα αποξηραινεις...κι αυτο γιατι περιεχουν ουσιες που μενουν στο φυλλο και μπορει να βλαψουν το ενυδρειο. αντιθετα πρεπει να μαζευεις ηδη πεσμενα φυλλα που με τη φυσικη ροη των εποχων εχουν "αδειασει" τις δεξαμενες τους και νεκρωνονται-πεφτουν. τοτε ειναι ακινδυνα με προσοχη παλι το σημειο που θα τα μαζεψεις να ειναι καθαρο. οχι κοντα σε χωραφια που ποτιζονται με φυτοφαρμακα και οχι διπλα σε δρομο. ενα καθαρο σημειο σε ενα δασακι ειναι οτι πρεπει...
δε μπορω να πω οτι ασχοληθηκα πολυ να διασταυρωσω αυτες τις πληροφοριες. αλλα τις βρηκα σε διαφορα σημεια και το σεβαστηκα για να νιωθω πιο ησυχος.

thanasis76 04-01-10 16:19

Πανουλη μου εριξα πολυ γελιο!!!!
ολα καλα και ολα ομορφα και σωστα αυτα που λες αλλα....
μηπος νομιζεις οτι ζω στον παρνασσο και θελεις να ψαξω για πλατανο σε δασακι ( εδω δεν εχουμε δασακι ) :smt081:smt081:smt081
εναν πλατανο εχουμε ολο κι ολο και αυτον τον ξερουν
ελαχιστοι....( παλι καλα )
οποτε θα παω εκει....
το καλο ειναι οτι ουτε φυτευουν εκει κοντα ουτε δρομο εχει.+-8+-8+-8
-------------------------
Πανο μου αν σου περισσευει κανενα κλαδεμα απο πλατανο στειλε τιποτα ρε φιλε μπας φτιαξουμε κανενα δασακι....:D:D:D

Πάνος 04-01-10 16:21

θα σου στειλω μπολι απο βελανιδια...:D:D
εε..πεταξου κι εσυ απο τις κυκλαδες στα 12νησα....να δεις πρασινο...

thanasis76 04-01-10 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 401269)
θα σου στειλω μπολι απο βελανιδια...:D:D
εε..πεταξου κι εσυ απο τις κυκλαδες στα 12νησα....να δεις πρασινο...

χαχαχαχαχαχαχ
παντος δεν μπορεις να πεις...
εναν πλατανο εχουμε και τον ξερω....
γιατι αραγε....????:smt041:smt041:smt041:smt041

Πάνος 04-01-10 16:29

μονο 2 πραγματα μπορω να σκεφτω που γινονται αναμεσα στα πλατανια....(ή και αλλα φυτα κατα προτιμηση πυκνα).....:rolleyes:...:D

thanasis76 04-01-10 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 401274)
μονο 2 πραγματα μπορω να σκεφτω που γινονται αναμεσα στα πλατανια....(ή και αλλα φυτα κατα προτιμηση πυκνα).....:rolleyes:...:D

παντος εγω στα πλατανια το καλοκαιρι απολαμβανω το καφεδακι με την πλουσια δροσια του.....

theodor72 04-01-10 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 401278)
παντος εγω στα πλατανια το καλοκαιρι απολαμβανω το καφεδακι με την πλουσια δροσια του.....

Από φέτος να μαζεύεις και φύλλα :D

kwstas_original 04-01-10 18:52

εχει η tanganyika φυλα στο βυθο??:D:D:D

ποιος ξερει τι ετοιμαζει ο δαιμονος Θανασης!:cool:
τσεκαρε και τα φυλα μανολιας..;)

thab 04-01-10 19:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 401350)
τσεκαρε και τα φυλα μανολιας..;)

οπως επισης και καρυδιας..

thanasis76 05-01-10 07:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 401350)
εχει η tanganyika φυλα στο βυθο??:D:D:D

ποιος ξερει τι ετοιμαζει ο δαιμονος Θανασης!:cool:
τσεκαρε και τα φυλα μανολιας..;)

το τανκανιγκα δεν εχει αλλα εχει το σκαλαριγκα...:D:D:D
το μικρο βρε ενυδρειο τι θα το κανω??? αδειο θα μεινει??
-------------------------
καλημερα!!!! παιδια σκεφτομουν και αυτα τα φυλλα http://www.valentine.gr/images/ficusrobustamodel.jpg
που ειναι πολυ μεγαλα...
ειναι το φυτο φικος....
τι λετε??
τα εχει δοκιμασει κανεις??

platy 05-01-10 09:08

εγω θα προτεινα φυλλα δεντρων τα οποια ειναι κοντα σε ποταμια ...και η τα εχεις μαζεψει μεσα απο κει ή στα εχουνε φερει απο καπου (βλεπε πλατανι,καρυδια κλπ)αλλα αν και παλι ειναι ενας ο πλατανος κανε μια αρχη και βλεπεις

thanasis76 05-01-10 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 401488)
εγω θα προτεινα φυλλα δεντρων τα οποια ειναι κοντα σε ποταμια ...και η τα εχεις μαζεψει μεσα απο κει ή στα εχουνε φερει απο καπου (βλεπε πλατανι,καρυδια κλπ)αλλα αν και παλι ειναι ενας ο πλατανος κανε μια αρχη και βλεπεις


αυριο θα παω στον πλατανο να πιω καφεδακι και να δω τι εχει απο κατω....
σιγουρα εχει γιατι ειναι δυσκολα προσβασιμη...
απλα σκεφτηκα τον φικο επιδη εχει μεγαλα φυλλα...

Πάνος 05-01-10 10:14

τα ειδη των φικων θαναση εχουν το "γαλα" τους στα φυλλα. αν κοψεις ενα θα το δεις πως τρεχει απο την "πληγη"..οποτε...:rolleyes:
επισης ο φικος δε ριχνει τα φυλλα του ειναι αειθαλες αρα τα πεσμενα φυλλα δεν εμειναν στο φυτο λογω καποια αρρωστιας η κατι ασχημο στις συνθηκες τελος παντων..οποτε δε νομιζω οτι ειναι καλη κινηση....

thanasis76 05-01-10 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 401500)
τα ειδη των φικων θαναση εχουν το "γαλα" τους στα φυλλα. αν κοψεις ενα θα το δεις πως τρεχει απο την "πληγη"..οποτε...:rolleyes:
επισης ο φικος δε ριχνει τα φυλλα του ειναι αειθαλες αρα τα πεσμενα φυλλα δεν εμειναν στο φυτο λογω καποια αρρωστιας η κατι ασχημο στις συνθηκες τελος παντων..οποτε δε νομιζω οτι ειναι καλη κινηση....

εχεις δει φικο να τον πιανουν τα μποφορ στο νησι...????
να δεις για ποτε γινετε φυλλοβολο....:smt041:smt041:smt041
παντος θα κανω μια βολτα σε 2-3 μεγαλα δεντρα φικου και θα κανω κανενα τεστ... σε λεκανιτσα...

theodor72 05-01-10 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 401529)
:smt041:smt041:smt041
παντος θα κανω μια βολτα σε 2-3 μεγαλα δεντρα φικου και θα κανω κανενα τεστ... σε λεκανιτσα...

Τι τεστ θα κάνεις; Δηλαδή τι ουσίες που πιθανώς θα βγάλουν τα φύλλα μπορείς να ανιχνεύσεις; :confused:

thanasis76 05-01-10 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 401556)
Τι τεστ θα κάνεις; Δηλαδή τι ουσίες που πιθανώς θα βγάλουν τα φύλλα μπορείς να ανιχνεύσεις; :confused:

αν βρω πεσμενα ξερα φυλλα απο φικο θα τα βαλω σε ενα καζανι να σιγοβρασουν και μετα θα τα βαλω σε μια λεκανη με νερο που πινουμε και καθε μερα θα δοκιμαζω λιγο.... :smt120:smt120:smt120:smt120
αν σε 6-7 μερες δεν εχει αλλαγη η γευση του νερου ειναι οκ:smt041:smt041:smt041

theodor72 05-01-10 15:11

Μαζεψε καλύτερα τσάι του βουνού, θα έχει καλύτερη γεύση ! :D

Tolis 05-01-10 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 401574)
αν βρω πεσμενα ξερα φυλλα απο φικο θα τα βαλω σε ενα καζανι να σιγοβρασουν και μετα θα τα βαλω σε μια λεκανη με νερο που πινουμε και καθε μερα θα δοκιμαζω λιγο.... :smt120:smt120:smt120:smt120
αν σε 6-7 μερες δεν εχει αλλαγη η γευση του νερου ειναι οκ:smt041:smt041:smt041

Αστο αστο...

thanasis76 05-01-10 19:22

μολις τωρα διαβασα το αστο και το οχι σας... και το σεβομαι, για να το λετε κατι θα ξερετε....
αυριο θα παω να μαζεψω φυλλα απο τον πλατανο:smt041:smt041
παντος επιδη πριν ειχα παει και βρηκα φυλλα απο φικο σας τα ανεβαζω μια φωτο.... μηπος παρετε πισω το αστο αστο...:D:D:D

Γιώργος Κ 05-01-10 19:36

Ωραια φαινονται αλλα απο φικο θα τα φοβομουν!!
Προσεχε στο πλατανο μη σκυψεις για να τα μαζεψεις! ... :D

Πάνος 05-01-10 21:36

θαναση ειναι ακριβως αυτο που εγραψα πιο πανω... οτι τα φυλλα πρεπει να νεκρωσουν μονα τους ωστε να αποβαλλουν τους χυμους τους και να πεσουν. επειτα τα μαζευουμε.
οταν τα φυλλα πεφτουν απο τον ανεμο..ειναι μηχανικος ο λογος της πτωσης τους, δεν εχουν αποβαλλει τις ουσιες τους και ειναι σαν να τα μαζεψες απο το δεντρο και να τα αποξηρανες....πραγμα που καλο θα ειναι να αποφευγουμε...

υ.γ. ελα μια βολτα...μαζεψε καμια 10αρια σακια φυλλα απο εκει που θα σε παω και εισαι οκ για μερικα χρονια.,...χιχι

thanasis76 05-01-10 21:45

οκ φιλε!!! τα πεταω και αυριο θα εχω απο πλατανο....
τι νομιζεις.... εχουμε κι εμεις εδω...:D:D:D

thanasis76 06-01-10 17:35

και τα φυλλαρακια μας κανουν μπανακι....:smt041:smt041

thab 06-01-10 18:19

Απορια:

Απ οτι εχω διαβασει αρκετοι χρησιμοποιουν φυλλα μανολιας στα ενυδρεια τους,ωστοσο η μανολια αν δεν κανω λαθος ειναι αειθαλες φυτο..

Οποτε το φυλλο δεν θα κανει τον "κυκλο" του πανω στο φυτο,αφου θα πρεπει να το κοψουμε...


:confused::confused::confused:

Πάνος 06-01-10 18:49

δε ξερω αν κανουν τα φυλλα μανολιας (για να τα χρησιμοποιουν μαλλον θα κανουν)..αλλα η μανολια ειναι φυλλοβολο...οταν ανθιζουν με εκεινα τα πελωρια υπεροχα ανθη τους...δεν εχουν φυλλα..μονο ανθη...αργοτερα που πεφτουν τα ανθη βγαζουν φυλλα....

thanasis76 06-01-10 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 402025)
δε ξερω αν κανουν τα φυλλα μανολιας (για να τα χρησιμοποιουν μαλλον θα κανουν)..αλλα η μανολια ειναι φυλλοβολο...οταν ανθιζουν με εκεινα τα πελωρια υπεροχα ανθη τους...δεν εχουν φυλλα..μονο ανθη...αργοτερα που πεφτουν τα ανθη βγαζουν φυλλα....

ασε βρε την μανολια και πες μου γιατι δεν βουλιαζουν τα φυλλα????:D:D:D

vag0s 06-01-10 19:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 402031)
ασε βρε την μανολια και πες μου γιατι δεν βουλιαζουν τα φυλλα????:D:D:D

Θα βουλιαξουν μην ανησυχεις!!
Το πολυ πολυ θαψε ενα μερος τους κατω απο την αμμο για να μεινουν στον βυθο;)

ΥΓ.Χρησιμοποιω και εγω πλατανοφυλλα με κανενα προβλημα μεχρι στιγμης!!

Πάνος 06-01-10 19:08

καλα σου λεει ο vagos....αμαν πια!!! ολο βιαστικος!!!zw
:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02567 seconds with 11 queries