Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Στρώνοντας το ενυδρείο μας... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47684)

Esprit 04-01-11 00:44

Στρώνοντας το ενυδρείο μας...
 
Καλησπέρα παιδιά,

αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε το στρώσιμο του ενυδρείου μας με αμμωνία, χωρίς τη βοήθεια από 'μπόλι' και εννοείται χωρίς ψάρια. Το ενυδρείο μας είναι Juwel Rio 240 λίτρα και εκτός από το εσωτερικό φίλτρο που έχει, 'τρέχει' και ένα εξωτερικό Eheim Eco Pro300.

Προμηθευτήκαμε λοιπόν διάλυμα αμμωνίας 10% από το φαρμακείο αφού τσεκάραμε ότι δεν αφρίζει ανακινώντας το. Ετσι ξεκινήσαμε να προσθέτουμε σταδιακά μικρές ποσότητες από το διάλυμα αμμωνίας και μετράγαμε κάθε φορά μετά από τριάντα λεπτά με τα υγρά τεστ της Tetra.

Χρειάστηκα συνολικά 15ml από το διάλυμα αυτό για να φτάσω στα επίπεδα του 3-4mg/lit. Να σημειώσω ότι προσθέσαμε και πολύ μικρή ποσότητα τροφής. Η θερμοκρασία του νερού είναι στους 24 βαθμούς και ευελπιστώ να ανέβει λίγο ακόμα μιας και διάβασα ότι επιταχύνει τη διαδικασία παραγωγής των βακτηρίων...

Από αυτά που διάβασα πρέπει να προσθέσω αύριο και κάποια ποσότητα από βακτήρια (Nitrivec?) που ενδέχεται να επιταχύνουν τη διαδικασία. Δεν ξέρω όμως πόσο και κάθε πότε... :confused: Η συσκευασία αναγράφει 10ml ανά 100lit μία φορά τη βδομάδα, αλλά δεν αναφέρεται σε περίοδο στρωσίματος. Help!

Μετρήσεις για τα επίπεδα της αμμωνίας σκέφτομαι να παίρνω μέρα παρά μέρα για τις επόμενες 7 μέρες και μέχρι να εμφανιστούν τα πρώτα νιτρώδη.

Τυχόν παρατηρήσεις και υποδείξεις σας θα μας είναι πολύ χρήσιμες!

Ευχαριστούμε :)

nicpapa 04-01-11 00:48

Αυξησε την θερμοσκρασια στουσ 28-30 για να γίνει πιο γρηγορα η παραγωγη βακτηριων...

Esprit 04-01-11 00:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 531163)
Αυξησε την θερμοσκρασια στουσ 28-30 για να γίνει πιο γρηγορα η παραγωγη βακτηριων...

Έχει γίνει κιόλας! Thanks!

johnbaz 04-01-11 03:48

Καλη επιτυχια κ καλογεμιστο!περιμενουμε φωτο!

achisael 04-01-11 03:52

Και απο μενα καλη επιτυχια... :p:p

poppy 04-01-11 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 531162)
.......................................

Από αυτά που διάβασα πρέπει να προσθέσω αύριο και κάποια ποσότητα από βακτήρια (Nitrivec?) που ενδέχεται να επιταχύνουν τη διαδικασία. Δεν ξέρω όμως πόσο και κάθε πότε... :confused: Η συσκευασία αναγράφει 10ml ανά 100lit μία φορά τη βδομάδα, αλλά δεν αναφέρεται σε περίοδο στρωσίματος. Help!

Μετρήσεις για τα επίπεδα της αμμωνίας σκέφτομαι να παίρνω μέρα παρά μέρα για τις επόμενες 7 μέρες και μέχρι να εμφανιστούν τα πρώτα νιτρώδη.
...........................................

Επειδή εστρωσα και γω με ΒιοNitrivec: Εριξα την αρχική δόση που αναφέρει και αλλο 1/4 της δόσης 10 μέρες μετά. Η δόση βέβαια που έλεγε η συσκευασία μου ήταν 10ml/ 25lt. Το ενυδρείο μου έστρωσε στις 17 μέρες.
Η σκέψη σου για την συχνότητα των μετρήσεων μου φαίνεται σωστή.
Καλή αρχή και υπομονή με το στρώσιμο!

Esprit 05-01-11 09:48

Παιδιά ευχαριστούμε για τις ευχές σας!

Προσθέσαμε σήμερα 30ml Nitrivec και αύριο θα μετρήσουμε αμμωνία να δούμε τι γίνεται...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από poppy (Μήνυμα 531247)
Επειδή εστρωσα και γω με ΒιοNitrivec: Εριξα την αρχική δόση που αναφέρει και αλλο 1/4 της δόσης 10 μέρες μετά. Η δόση βέβαια που έλεγε η συσκευασία μου ήταν 10ml/ 25lt.

Πόπη έχεις δίκιο, η συσκευασία γράφει 10ml ανά 25lit και όχι ανά 100 που έγραψα παραπάνω! Λάθος μου!

Αυτό σημαίνει όμως ότι για τα 250 λίτρα που είναι το δικό μας ενυδρείο ότι θέλει 100ml, δλδ δύο συσκευασίες των 50ml κάθε βδομάδα και με αμφίβολο αποτέλεσμα αν τελικά κάνει τίποτα... Μου φαίνεται υπερβολικό αλλά και ασύμφορο οικονομικά! :smt120

Η πρόθεση μου είναι να να συμπληρώνω 30ml μία φορά τη βδομάδα... ;)

Κλεόβουλος 05-01-11 10:08

Καλή επιτυχία παιδιά!

(γιατί όμως επιλέξατε την χρονοβόρα και ευρω-βόρα :) μέθοδο και όχι την γρήγορη και δωρεάν?)

Esprit 05-01-11 10:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 531936)
Καλή επιτυχία παιδιά!
(γιατί όμως επιλέξατε την χρονοβόρα και ευρω-βόρα :) μέθοδο και όχι την γρήγορη και δωρεάν?)

Καλή ερώτηση Κλεόβουλε! :)

Ολη αυτή αναμονή, η καθημερινή παρακολούθηση μέσω των τεστ, η βήμα-βήμα εξέλιξη της διαδικασίας αλλά και η προσμονή της επιστημονικής επιβεβαίωσης του τελικού αποτελέσματος σου δίνει μία περίεργη αίσθηση ικανοποίησης...

Αλλωστε 'η υπομονή είναι πικρή αλλά ο καρπός της γλυκός...' ;)

Κλεόβουλος 05-01-11 10:42

+-3 :)

delta66 05-01-11 15:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 531529)
Παιδιά ευχαριστούμε για τις ευχές σας!

Προσθέσαμε σήμερα 30ml Nitrivec και αύριο θα μετρήσουμε αμμωνία να δούμε τι γίνεται...
-------------------------


Πόπη έχεις δίκιο, η συσκευασία γράφει 10ml ανά 25lit και όχι ανά 100 που έγραψα παραπάνω! Λάθος μου!

Αυτό σημαίνει όμως ότι για τα 250 λίτρα που είναι το δικό μας ενυδρείο ότι θέλει 100ml, δλδ δύο συσκευασίες των 50ml κάθε βδομάδα και με αμφίβολο αποτέλεσμα αν τελικά κάνει τίποτα... Μου φαίνεται υπερβολικό αλλά και ασύμφορο οικονομικά! :smt120

Η πρόθεση μου είναι να να συμπληρώνω 30ml μία φορά τη βδομάδα... ;)

Οταν στρωσει το ενυδρειο δεν χρειαζεται να προσθετεις βακτηρια.
Ενδεικτικα αναφερω οτι τα νιτροποιητικα βακτηρια μπορουν σε καταλληλες συνθηκες (επαρκεις ρυπους και διαθεσιμο χωρο εποίκισης) να διπλασιασουν μονα του τον πληθυσμο τους καθε 18 ωρες

Αν κανεις σωστα τη συντηρηση του φιλτρου (δλδ δεν πλενεις με νερο βρυσης τα υλικα) και κρατας τις ισορροπιες (ιχθυοφορτωση και ποσοτητα-ποιοτητα βιολογικου υλικου) δεν εχειε να φοβασαι τιποτα.
Προς το παρον μη βαλεις αποτομα ψαρια και σιγουρα μη συμπληρωνεις κι αλλα αν δεν σιγουρευτεις (με μετρησεις) οτι παει καλα ο κυκλος του αζωτου.

Δυστυχως οι οδηγιες του σκευασματος αναφερουν να προσθεσεις μετα απο 24 ωρες τα πρωτα ψαρια.
Αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι.
Ή δεν το κανεις και παιρνεις το ρισκο επανω σου για τυχων αποτυχημενο στρωσιμο, ή το κανεις και εισαι ετοιμος να διορθωσεις την κατασταση οταν κατι δεν παει καλα.

Εγω ειμαι αντιθετος με το στρωσιμο με ψαρια μεσα στο ενυδρειο και θα το εκανα με τροφη ως πηγη ρυπων για τα βακτηρια.
Και μονο μετα απο μετρησεις που θα εχουν αποτελεσμα μηδεν αμμωνια, μηδεν νιτρωδη, και πανω απο μηδεν νιτρικα, θα εβαζα ψαρια, αφου ειχα κανει μια καλη αλλαγη νερου για να πεσουν και τα νιτρικα σε ασφαλη επιπεδα.

Esprit 05-01-11 15:21

Εννοούσα ότι θα έριχνα βακτήρια μία φορά τη βδομάδα για όσο διάστημα θα κράταγε το στρώσιμο! Μετά όχι άλλα βακτήρια, αλλά σταδιακή ιχθυοφόρτιση και παρακολούθηση των μετρήσεων ώστε να τηρούνται οι ισορροπίες...

Μετά από τόσο διάβασμα που έριξα εδώ μέσα και τη βοήθεια όλων σας νομίζω έχω κατανοήσει πλήρως αυτόν τον αζωτούχο κύκλο και γιαυτό διάλεξα και αυτή τη μέθοδο στρωσίματος με αμμωνία και χωρίς ψάρια...

Σ'ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σου!

delta66 05-01-11 15:24

ΟΚ.
Η αμμωνια μηδενιζει σχετικα γρηγορα.
Στα νιτρωδη θα κανεις υπομονη.

Esprit 06-01-11 10:08

3η μέρα στρωσίματος

Μετρήσαμε αμμωνία NH3-NH4 περίπου στα 2,5 mg/lit.

Προσθέσαμε 5ml αμμωνίας (διάλυμα 10%) και η μέτρηση μετά από 30 λεπτά έδειξε 4,0 mg/lit.

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι! :)
-------------------------
Παιδιά καλημέρα,

έκανα χτες κάτι χωρίς να σκεφτώ και που μπορεί να είναι βλακεία. Προκειμένου να τσεκάρω τη θερμοκρασία στο μεγάλο ενυδρείο έβγαλα το θερμόμετρο με τη βεντουζα που ήταν στο ιμκρό ενυδρείο και το έβαλα στο μεγάλο χωρίς να το ξεπλύνω!

Το μικρό ενυδρείο έχει λίγα ινδιανάκια τα οποία έχουν κάποια μικρά θεματάκια, μάλιστα είχα βάλει στο ενυδρείο την προηγούμενη μέρα το sera bactopur επειδή είχα παρατηρήσει κάποιες μικρές αλλοιώσεις στα πτερύγια τους...

Επηρέασα μήπως με αυτήν την κίνηση τον κύκλο του αζώτου?

poppy 06-01-11 10:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 532315)
-------------------------
Παιδιά καλημέρα,

έκανα χτες κάτι χωρίς να σκεφτώ και που μπορεί να είναι βλακεία. Προκειμένου να τσεκάρω τη θερμοκρασία στο μεγάλο ενυδρείο έβγαλα το θερμόμετρο με τη βεντουζα που ήταν στο ιμκρό ενυδρείο και το έβαλα στο μεγάλο χωρίς να το ξεπλύνω!

Το μικρό ενυδρείο έχει λίγα ινδιανάκια τα οποία έχουν κάποια μικρά θεματάκια, μάλιστα είχα βάλει στο ενυδρείο την προηγούμενη μέρα το sera bactopur επειδή είχα παρατηρήσει κάποιες μικρές αλλοιώσεις στα πτερύγια τους...

Επηρέασα μήπως με αυτήν την κίνηση τον κύκλο του αζώτου?

Τον κύκλο σίγουρα δεν τον επηρρέασες.
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν τυχόν μετέφερες τα βακτήρια που προκαλούν τις αλλοιώσεις στα πτερύγια στο μεγάλο ενυδρείο (αν βεβαια πρόκειται για φιν ροτ). Από την άλλη βέβαια η ποσότητα των βακτηρίων αυτών είναι σίγουρα πολύ μικρή σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου.

Κατά την ταπεινή μου αποψη, και βάσει με το τι συμβαίνει στην βιολογία των ανθρώπων, δεν νομίζω ότι εγινε καποιο κακό.

Ομως επειδή η εμπειρία μου στα ενυδρεία είναι μόλις 6μήνου, ας δούμε τι θα πουν και οι παλαιότεροι.

Esprit 06-01-11 13:41

Μακάρι να είναι έτσι Πόπη!

Αλλωστε από αυτά που έχω διαβάσει, μόλις τελειώσει το στρώσιμο δεν πρέπει να κάνω μία 100% αλλαγή νερού?

kingrim 06-01-11 13:46

οχι και 100% αλλα μια μεγαλη αλλαγη 60-70 80%


τωρα με τοσες λιγες σταγονες δεν εχεις κανει καμια ζημια

eimaste aR21rwstoi 06-01-11 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 532657)
οχι και 100% αλλα μια μεγαλη αλλαγη 60-70 80%


τωρα με τοσες λιγες σταγονες δεν εχεις κανει καμια ζημια

παιδια εγω τον εστρωσα με αλλον τροπο που ολοι σιγουρα θα μου πειτε οτι ειναι λαθος...αλλα σε εμενα επιασε...
ειχα παρει bactozym και εριχνα απο δυο καθε τρεις μερες..μετα απο μια εβδομαδα και αφου ειχε μηδενηστει σχεδον η αμμωνια αλλα δεν επεφτε στο μηδεν με τον ιδιο τροπο...εριξα μπολι και σε δυο μερες ολα ηταν μηδεν

kingrim 06-01-11 13:53

δεν θα σου πει κανενας οτι ειναι λαθος θα σου πουν οτι δεν ειναι σιγουρος τροπος και 90% το μπολι εκανε ολη την δουλεια αλλα γιατι να πληρωνεις βακτηρια οταν το μπολι ειναι τζαμπα??

eimaste aR21rwstoi 06-01-11 13:57

σιγουρα αλλα αφου ειχα και τα βακτηρια ειπα γιατι να μην τα κανω σουπα ολα μαζι:D

kingrim 06-01-11 14:00

άμα τα ειχες καλα εκανες και τα εβαλες απλα κατι βακτηρια που ειχα στα χερια μου και ειχα διαβασει ΔΕΝ εστρωναν το νερο αλλα καταπολεμουσαν τα αποτελεσματα του αστρωτου νερου δηλ δισπουσαν nh3 nh4 και νο2 για να ειναι το νερο υποφερτο για τα ψαρια

Esprit 06-01-11 14:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 532657)
οχι και 100% αλλα μια μεγαλη αλλαγη 60-70 80%
τωρα με τοσες λιγες σταγονες δεν εχεις κανει καμια ζημια

Ευτυχώς! Για την αλλαγή του νερού έχεις δίκιο, και το υπόμνημα του φόρουμ εδώ μιλάει για 80-90% αλλαγή...

Σ'ευχαριστώ! ;)

delta66 06-01-11 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από poppy (Μήνυμα 532584)
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν τυχόν μετέφερες τα βακτήρια που προκαλούν τις αλλοιώσεις στα πτερύγια στο μεγάλο ενυδρείο (αν βεβαια πρόκειται για φιν ροτ). Από την άλλη βέβαια η ποσότητα των βακτηρίων αυτών είναι σίγουρα πολύ μικρή σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου.

Κατά την ταπεινή μου αποψη, και βάσει με το τι συμβαίνει στην βιολογία των ανθρώπων, δεν νομίζω ότι εγινε καποιο κακό.

Ομως επειδή η εμπειρία μου στα ενυδρεία είναι μόλις 6μήνου, ας δούμε τι θα πουν και οι παλαιότεροι.

Δεν εχει σημασια η ποσοτητα βακτηριων που μεταφερθηκε.
Αν βρουν το καταλληλο χωρο θα αναπτυχθει ο πληθυσμος τους.
Εχει καταστραφει υγειες ενυδρειο επειδη απλα χρησιμοποιθηκε κοινο φορητο tds meter σε ενυδρειο με ασθενεια που ουτε καν ειχε εκδηλωθει εκει (λογω ανοσιας των ψαριων).

Esprit 06-01-11 15:43

Μπορώ να κάνω κάτι τώρα που είμαι στο στρώσιμο?

delta66 06-01-11 16:10

Το σταυρο σου :cool:

Esprit 06-01-11 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 532760)
Το σταυρο σου :cool:

Τόσο καλά ε? :smt120

delta66 06-01-11 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 532928)
Τόσο καλά ε? :smt120

Δεν ειναι να κλαις, αλλα λεμε οτι μπορει και να συμβει.
Απλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα τωρα, εκτος απο σωστες συνθηκες και καθαρο νερο στο ενυδρειο, ποιοτικη διατροφη και βιταμινες καπου καπου στα ζωντανα, να εχουν ισχυρο ανοσοποιητικο.

bokostas 06-01-11 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 532936)
Δεν ειναι να κλαις, αλλα λεμε οτι μπορει και να συμβει.

Ακριβώς, απλά μπορεί, όχι ότι θα συμβεί σίγουρα, οι πιθανότητες είναι μικρές, μην τρομάζεις.

kingrim 06-01-11 22:11

θα ελεγα οτι ειναι 0 οι πιθανοτητες

Esprit 07-01-11 00:56

1 Συνημμένο(α)
Παιδιά help, μόλις βλέπουμε κάτι σαν μικρό σαλιγκαράκι στο ενυδρείο!

Που ξεφύτρωσε αυτό καλέ? Τι κάνουμε?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02507 seconds with 11 queries