Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   τι αλγοφαγο με kribensis (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69157)

ska13 15-02-13 11:08

τι αλγοφαγο με kribensis
 
γεια χαρα σε ολους ειμαι στην διαδικασια στρωσίματος ενος 60λ που θα φιλοξενήσει ενα ζευγαρη krib η απορια μου ειναι τι αλγοφαγο μπορω να βαλω χωρις να υπαρχει κίνδυνος και για το αλγοφαγο και για τα νεογεννητα εαν αυτα υπαρξουν και επειδή τα λιτρα ειναι οριακα δεν θελω να βαλω καποια κοπαδοψαρα που να μεγαλωνουν αρκετα οπως τα σ.α.ε

leandros69 15-02-13 11:59

εγω στα 120 λιτρα εχω μονο 1 ζευγαρι κριμπ και 2 apple snail.θα καταλαβεις το λογο οταν αρχισουν τα κριμπ τις γεννες..

tsala 15-02-13 12:56

+φωνω. μην βαλεις αλλα ψαρια.
Για αλγη βαλε 2-3 zebra snails αν θελεις.

nikolakis94 15-02-13 12:57

Μην βαλεις τιποτα αλλο μεσα.Μονο τα κριμπ.Οπως εγραψε και ο leandros69 θα καταλαβεις μολις αρχισουν να γεννανε.Τα δικα μου κανουν επιθεσεις στον σωληνα της αλλαγης νερου , σε αποχες.

ska13 15-02-13 13:39

οκ ρε παιδια αλλα καπου διαβασα οτι αν δεν υπαρχει "κίνδυνος" για τα μικρα ο πατερας τα τρωει για να ξαναζευγαρωσει ενω αν υπαρχει καποιο αλλο ψαρι του βγαινει το πατρικο του ενστικτo η κανω λαθος?

nikolakis94 15-02-13 13:43

Ειναι πιθανο αυτο που λες.Τα δικα μου τα εχω μονα τους και τα προσεχουν.Αλλαζουν βαρδιες συνεχως.Παντως αν μεγαλωσουν λιγο τα μικρα καλο ειναι να τα βγαλεις.

Vangelis21 15-02-13 16:10

Ειναι λιγα τα λιτρα σου. Τα κριμπενσις γεννανε πολυ και ειναι πολυ επιθετικα οταν γεννησουν. Οχι μονο δεν μπορεις να βαλεις αλλο ψαρι αλλα καλο θα ηταν να τα εβαζες σε 100+ λιτρα.

ska13 15-02-13 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 736862)
Ειναι λιγα τα λιτρα σου. Τα κριμπενσις γεννανε πολυ και ειναι πολυ επιθετικα οταν γεννησουν. Οχι μονο δεν μπορεις να βαλεις αλλο ψαρι αλλα καλο θα ηταν να τα εβαζες σε 100+ λιτρα.

αδερφε μακαρι να ειχα λεφτα να παιρνα 200+ λιτρα αλλα ενα 60 πηρα και αυτο απο ευκαιρια!
ειναι λιγα τα λιτρα για το οταν γεννησουν αν καταλαβα καλα! αν τα μικρα οταν "απογαλακτιστούν" φυγουν δεν ειπαρχει θεμα η κανω λαθος?

Vangelis21 15-02-13 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ska13 (Μήνυμα 736873)
αδερφε μακαρι να ειχα λεφτα να παιρνα 200+ λιτρα αλλα ενα 60 πηρα και αυτο απο ευκαιρια!
ειναι λιγα τα λιτρα για το οταν γεννησουν αν καταλαβα καλα! αν τα μικρα οταν "απογαλακτιστούν" φυγουν δεν ειπαρχει θεμα η κανω λαθος?

κοιτα, ναι, ουσιαστικα μονο για το ζευγαρι θα μπορουσες το 60αρι αλλα και παλι δεν ειναι οκ σε τοσα λιγα λιτρα. ακομα, λογω του περιορισμενου χωρου τα μικρα μπορει να μη ζησουν, απο στρες των γονιων, απο συνθηκες που αλλαζουν γρηγορα κτλ

παντως μπορεις να βρεις ανετα φουλ εξοπλισμενο 120αρι ενυδρειο απο τις αγγελιες με 100 ευρω. Αν πουλησεις κι αυτο που εχεις θα εισαι μια χαρα.

Τωρα, αν δε σε νοιαζουν οι αναπαραγωγες πολυ, κρατα τα εκει, ισως να μην εχεις προβληματα.

Παντως τα κριμπενσις ειναι τελεια σε φουλ φυτεμενο με πετρες και ξυλα

ska13 15-02-13 17:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 736883)
κοιτα, ναι, ουσιαστικα μονο για το ζευγαρι θα μπορουσες το 60αρι αλλα και παλι δεν ειναι οκ σε τοσα λιγα λιτρα. ακομα, λογω του περιορισμενου χωρου τα μικρα μπορει να μη ζησουν, απο στρες των γονιων, απο συνθηκες που αλλαζουν γρηγορα κτλ

παντως μπορεις να βρεις ανετα φουλ εξοπλισμενο 120αρι ενυδρειο απο τις αγγελιες με 100 ευρω. Αν πουλησεις κι αυτο που εχεις θα εισαι μια χαρα.

Τωρα, αν δε σε νοιαζουν οι αναπαραγωγες πολυ, κρατα τα εκει, ισως να μην εχεις προβληματα.

Παντως τα κριμπενσις ειναι τελεια σε φουλ φυτεμενο με πετρες και ξυλα

ναι το ξερω το ενυδρειο ειναι ετοιμο απλα περιμενω να πιασουν τα φυτα καλα για να μπουν τα ψαρια απλα ειναι στρωμένο με μπολι και ριχνω τροφη για να κρατισω την βιολογια και εχουν βγει καποιες λιγες αλγες για αυτο ελεγα για αλγοφαγο! δεν με ενδιαφερουν οι αναπαραγωγές τοσο απλα μου αρεσει ο συνδιασμος "αφρικανακια" με φυτεμενο! παντως απο τα 60λ γυμνα και 10 10 που τα χουν στα πετ σοπ θα χουν καλλυτερη ζωη σε μενα θελω να πιστευω!

Vangelis21 15-02-13 18:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ska13 (Μήνυμα 736891)
ναι το ξερω το ενυδρειο ειναι ετοιμο απλα περιμενω να πιασουν τα φυτα καλα για να μπουν τα ψαρια απλα ειναι στρωμένο με μπολι και ριχνω τροφη για να κρατισω την βιολογια και εχουν βγει καποιες λιγες αλγες για αυτο ελεγα για αλγοφαγο! δεν με ενδιαφερουν οι αναπαραγωγές τοσο απλα μου αρεσει ο συνδιασμος "αφρικανακια" με φυτεμενο! παντως απο τα 60λ γυμνα και 10 10 που τα χουν στα πετ σοπ θα χουν καλλυτερη ζωη σε μενα θελω να πιστευω!

αφου εχεις βαλει μπολι βαλτα αμεσως! τα φυτα δεν περιμενεις να πιασουν!

nikolakis94 15-02-13 21:03

Αν βαλεις κριμπ σε φουλ φυτεμενο δεν θα τα βλεπεις σχεδον ποτε.Στα 60 λιτρα μια χαρα ειναι.

Vangelis21 15-02-13 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 736953)
Αν βαλεις κριμπ σε φουλ φυτεμενο δεν θα τα βλεπεις σχεδον ποτε.Στα 60 λιτρα μια χαρα ειναι.

1. τα 60 λιτρα ειναι λιγα
2. τα κριμπενσις θελουμε κρυψωνες και φυτεμενο ενυδρειο.

leandros69 15-02-13 22:02

εγω πριν παθω την ατυχια με το θερμοστατη που ξεκληριστηκε ολο το ενυδρειο.τα ειχα με αγκιστρους και ροδοστομους.μεχρι την πρωτη γεννα δεν ετρεχε τιποτα.μετα χαμος.εβλεπες τη θηλυκια να πεταγεται απο το πουθενα σαν το μεσι και να παιρνει τους παντες στο κυνηγι.δες το http://www.youtube.com/watch?v=dSlrs...ature=youtu.be :D

Κώστας φ 16-02-13 01:46

εγώ στα 60 λίτρα δε θα έβαζα kribensis με τίποτα. επειδή όμως σου αρέσουν οι κιχλίδες μπορείς να βάλεις 1 ζευγάρι Mikrogeophagus altispinosa και απο αλγοφάγα 1 ancistrus , ακουσέ με και δεν θα χάσεις.

ska13 16-02-13 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leandros69 (Μήνυμα 736964)
εγω πριν παθω την ατυχια με το θερμοστατη που ξεκληριστηκε ολο το ενυδρειο.τα ειχα με αγκιστρους και ροδοστομους.μεχρι την πρωτη γεννα δεν ετρεχε τιποτα.μετα χαμος.εβλεπες τη θηλυκια να πεταγεται απο το πουθενα σαν το μεσι και να παιρνει τους παντες στο κυνηγι.δες το http://www.youtube.com/watch?v=dSlrs...ature=youtu.be :grin:

ειδα οτι ειχε και εναν πλεκο αυτον δεν ειδα να τον ενοχλει! υπαρχει καποιος πλεκο να μην γινεται τεραστιος?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κώστας φ (Μήνυμα 737035)
εγώ στα 60 λίτρα δε θα έβαζα kribensis με τίποτα. επειδή όμως σου αρέσουν οι κιχλίδες μπορείς να βάλεις 1 ζευγάρι Mikrogeophagus altispinosa και απο αλγοφάγα 1 ancistrus , ακουσέ με και δεν θα χάσεις.

φιλε κωστα το ενυδρειο εχει στηθει για krib μετα απο διαβασμα και ώριμη σκεψη το ξερω οτι ειμαι οριακα στα λιτρα αλλα με εχουν εντυπωσιάσει απτην πρωτη στιγμη που τα ειδα τα ψαρια!

leandros69 16-02-13 11:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ska13 (Μήνυμα 737074)
ειδα οτι ειχε και εναν πλεκο αυτον δεν ειδα να τον ενοχλει! υπαρχει καποιος πλεκο να μην γινεται τεραστιος?

αγκιστροι ηταν μεγιστο μεγεθος 13-14 εκατοστα και αυτοι ετρωγαν το κυνηγι τους.οχι τοσο συχνα οσο τα τετρα αλλα το ετρωγαν.

Vangelis21 16-02-13 13:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ska13 (Μήνυμα 737074)
ειδα οτι ειχε και εναν πλεκο αυτον δεν ειδα να τον ενοχλει! υπαρχει καποιος πλεκο να μην γινεται τεραστιος?


φιλε κωστα το ενυδρειο εχει στηθει για krib μετα απο διαβασμα και ώριμη σκεψη το ξερω οτι ειμαι οριακα στα λιτρα αλλα με εχουν εντυπωσιάσει απτην πρωτη στιγμη που τα ειδα τα ψαρια!

δεν εισαι οριακα, εισαι πολυ χαμηλοτερα απο τα λιτρα που πρεπει να εχεις. Τα κριμπ θελουν 70 λιτρα για ενα ζευγαρι ΧΩΡΙΣ αναπαραγωγες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02037 seconds with 11 queries