Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   κιχλιδες ταγκανίκα για 100 λιτρα ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13141)

deMetrIs 05-09-06 15:15

κιχλιδες ταγκανίκα για 100 λιτρα ?
 
μπορειτε να μου πειτε καποιες κιχλιδες ταγκανίκα που μπορω να βαλω σε ενυδρειο 100 λιτρων ? προσπαθω να βρω Ν.brevis αλλα μεχρι τωρα δεν το εχω βρει !

Tolis 05-09-06 15:20

Ενα γκρουπακι (4-5 ατομα) απο καποιο είδος κιχλίδας που ζει σε σαλιγκαρια.
ή
Αν εχεις ΠΑΡΑ πολλες πετρες και κρυψωνες, ισως ενα γκρουπακι (4-5) Julidochromis (τα μικρα ειδη).

PascM 05-09-06 15:40

Τα julidochromis Marlieri κάνουν Πρόεδρε?

soza 05-09-06 15:50

Nα τολμησω να πω ισως και ενα γκρουπακι απο N.leleupi?
Eχω την εντυπωση οτι δεν ειναι πολυ επιθετικα.. Εχουν και ωραιο χρωμα...

Tolis 05-09-06 15:53

Τα J. marlieri ειναι πολυ επιθετικα - το ιδανικοτερο θα ηταν το Julidochromis transcriptus που ειναι και το μικροτερο του γενους.

Τα N. leleupi σε 100 λιτρα δεν....

Xotikouli 06-09-06 00:41

Για το Julidochromis transcriptus μπορείς να δεις τα βασικά εδώ. Και εδώ υπάρχει index με αρκετά είδη από Tanganyika.

Μην κοιτάς μόνο το μέγεθος όμως. Ο χαρακτήρας παίζει μεγάλο ρόλο στο μέγεθος του ενυδρείου που χρειάζονται...

deMetrIs 07-09-06 21:46

ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις!!!:smt001
αλλα τελικα δεν θα το βαλω κατω και θα συνεχισω το ψαξιμο για τα Ν.brevis ;)

deMetrIs 22-09-06 14:58

και ναι ! την τριτη ηρθαν 6 πανεμορφα brevis:D που παραγκειλα πριν απο 2 ευδομαδες απο ενα πετ σοπ τα εφερε απο τσεχια... τα 3 ειναι 4 ποντους και τα αλλα τρια ειναι στου 6 πονοτους αρα μαλλον εχω 3 ζευγαρια:p περιττο να πω οτι ακομα ειναι λιγο στρεσαρισμενα ακομα να συνηθησουν το νεο τους περιβαλλον ... να ρωτησω κατι ? αυτα που εχω δεν ειναι πορτοκαλια οπως αυτην εδω την φωτο http://www.tsamisaquarium.com/Selide...s%20brevis.htm θα μεινουν για παντα γκριζα ειναι ή θα γινουν πορτοκαλια ?
παντως ειναι απιθανο πως ψαρια 6 ποντων μπορουν να μπουν μεσα στα κελυφη! στην αρχη νομιζα οτι δεν θα τα φορουσαν τα κελυφη που εχω αλλα τελικα εκανα λαθος! μολις ξεστραριστουν θα ποσταρω και λιγες φωτο...

Tolis 22-09-06 15:02

Καλως τα δεχτηκες!
Εχε το νου σου τις πρωτες μερες μηπως σηκωσει αμμωνια το νερο.
Το Ν. brevis που εχει ο Τακης στη φωτο ειναι var. gold (Τακη καλο θα ηταν να το αναφερεις).
Τα δικα σου θα μεινουν γκρι, αλλά το ενδιαφερον σε αυτα τα ψαρια δεν ειναι το χρωμα αλλά η συμπεριφορα.

Takis 22-09-06 15:07

... και αν κοιταξεις εδω http://images.google.com/images?svnu...B7%CF%83%CE%B7 θα δεις οτι υπαρχουν αρκετες παραλλαγες σε χρωματα, αναλογα με την περιοχη και τις αναπαραγωγες...

deMetrIs 22-09-06 15:09

ναι το ξερω για αυτο δεν εψαξα και πολυ το χρωμα ... επισης αν καποτε παρω κανενα πορτοκαλη μπορει να ζευγαρωσει με τα γκρι ? ή τα μωρα θα βγουν υβριδια ή απλως μερικα γκρι και αλλα μερικα πορτοκαλια ? παντως εχουν καλη φαση να δεις πως κανουν οταν καποιο αλλο μπει στην περιοχη το αλλου :smt036 κανουν flare και σκουρενουν και το χρωμα τους και βγαζουν και 2 μαρες βουλες στα μαγουλα τους !
το φιλτρο μου eheim 2213 ειναι στρωμενο;)

edit:και κατι ακομα τι τροφη να τους δινω ? παντως χθες τους ερηξα σπιρουλινα και δεν εφαγαν αυριο θα δοκιμασω και με ζωντανες αρτεμιες

Tolis 22-09-06 15:11

Δεν θα βγουν υβριδια μιας και ειναι το ιδιο ειδος.
Αλλά καλο ειναι να μην αναμειγνυουμε ιδια ειδη απο διαφορετικες περιοχες.

deMetrIs 22-09-06 22:02

ακομα κάτι πόσο μεγάλα πρεπει να ειναι τα κελύφη ? το μηκος που εχουν τα κελύφη που εχω ειναι 3-4 cm, παντως οταν μπένουν μεσα φενεται οτι ισα ισα που χωρανε ...ετσι πρεπει ? πως θα φωρεσει 1 ζευγαρι ολοκληρο σε ενα κέλυφος:confused: :rolleyes: σημερα αλλαξαν και τα χρωματα τους απο γκρι εγιναν λιγο καφετια και τα πτερυγεια τους εμφανισαν λιγο κιτρινο χρωμα...

Tkagem 23-09-06 00:40

....
 
Υβρίδια????Πώς θα είναι εμφανησιακά?(Στο περίπου)....

deMetrIs 23-09-06 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Δεν θα βγουν υβριδια μιας και ειναι το ιδιο ειδος.

...

Tolis 24-09-06 12:02

Αν η διαμετρος των σαλιγκαριων ειναι 3-4 εκ, ειναι καλά αλλά προσπαθησε να βρεις και μερικα μεγαλυτερα.

Επισης φροντισε να μην ειναι ολα τα σαλιγκαρια σε ενα μερος, αλλά σκορπισμενα σε ολο το ενυδρειο, ωστε να δημιουργηθουν περιοχες και να εχει καθε ψαρι το κελυφος του.

deMetrIs 24-09-06 12:07

ok ευχαριστω πολυ! σημερα ταϊσα ξανα σπιρουλινα και εφαγαν:smt038 !:D το βραδυ θα τους κανω και αλλαγη...εντομεταξυ οταν με βλεπυν μπενουν αμεσως στα κελυφη ελπιζω να με συνηθισουν:rolleyes:

Tolis 24-09-06 12:10

H spirulina ειναι καλη σαν συμπληρωμα, τα συγκεκριμενα ειδη δεν ειναι φυτοφαγα. Μια καλη γενικη τροφη του εμποριου, δαφνιες, αρτεμιες.

prodigy 24-09-06 12:18

τα κελυφοι απο σαλιγκαρια που τα βρηκες??????

crazyio 24-09-06 12:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prodigy
τα κελυφοι απο σαλιγκαρια που τα βρηκες??????

Μάλλον κάποια κακόμοιρα σαλιγκαράκια χάρικαν με την βροχή και βγήκαν παγανιά .... και ξαφνικά βρεθήκαν σε κατσαρόλα με βραστό νερό ... :smt051 :smt051
ε Δημήτρη ? :D :D
Είπαμε ... όλα για το χόμπι ... :smt038 :smt038

deMetrIs 24-09-06 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio
Μάλλον κάποια κακόμοιρα σαλιγκαράκια χάρικαν με την βροχή και βγήκαν παγανιά .... και ξαφνικά βρεθήκαν σε κατσαρόλα με βραστό νερό ... :smt051 :smt051
ε Δημήτρη ? :D :D
Είπαμε ... όλα για το χόμπι ... :smt038 :smt038

ναι ειναι τις ξηρας απο εκεινα τα μεγαλα ομως:rolleyes:

ok τολη θα τους δινω τοτε σπιρουκλινα σαν συμπληρωμα

deMetrIs 24-09-06 22:01

1 Συνημμένο(α)
να μια φωτο της κοπελιας (μαλλον) που καταφερες και εχωσε το κελυφος στην αμμο!:)

PascM 25-09-06 09:19

Μπράβο Δημητράκη και επειδή σε ξέρω :D :D :D άντε με το καλό και γέννες!!!! :D :D :D :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02159 seconds with 11 queries