Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   55 λιτρα LowTech (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85331)

Tzane 04-03-15 16:24

55 λιτρα LowTech
 
2 Συνημμένο(α)
Eστησα χθες ενα ενυδρειακι με ευκολα φυτα,το αποτελεσμα μου αρεσει αρκετα αλλα θελει καποιες αλλαγες.Προς το παρων το αφηνω ως εχει.
Βρισκεται σε φαση στρωσιματος(μπολιαστηκε απο μονομαχοενυδρειο ελαχιστα)και βαζω καθημερινα τροφη σε αποχη.

Μιας και δεν θελω να μπλεξω με επεξεργασια νερου,σκεφτομαι να βαλω ενα κοπαδακι pseudomugil gertrudae για αρχη και ισως καμια ευκολη γαριδα αργοτερα.Ποσα ειναι καλα στα λιτρα μου και σε τι αναλογια?
Φιλτρακι εχει ενα Hailea bt-400(με σφουγγαρι-siporax mini) που ισως αργοτερα αντικατασταθει με ενα κρεμαστο.

Φωτο:

stav 04-03-15 16:27

http://www.seriouslyfish.com/species...gil-gertrudae/

Τάκης 04-03-15 19:55

http://www.seriouslyfish.com/species...hys-albonubes/

ChocolatePuma 04-03-15 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tzane (Μήνυμα 878527)
Eστησα χθες ενα ενυδρειακι με ευκολα φυτα,το αποτελεσμα μου αρεσει αρκετα αλλα θελει καποιες αλλαγες.Προς το παρων το αφηνω ως εχει.
Βρισκεται σε φαση στρωσιματος(μπολιαστηκε απο μονομαχοενυδρειο ελαχιστα)και βαζω καθημερινα τροφη σε αποχη.

Μιας και δεν θελω να μπλεξω με επεξεργασια νερου,σκεφτομαι να βαλω ενα κοπαδακι pseudomugil gertrudae για αρχη και ισως καμια ευκολη γαριδα αργοτερα.Ποσα ειναι καλα στα λιτρα μου και σε τι αναλογια?
Φιλτρακι εχει ενα Hailea bt-400(με σφουγγαρι-siporax mini) που ισως αργοτερα αντικατασταθει με ενα κρεμαστο.

Φωτο:

Μια χαρά το ξεκίνησες

Τα ψάρια (pseudomugil gertrudae), ισως να θελουν λιγο μαλακο νερο
Περιμενε κάποιους που τα εχουν, να σου πουν περισσοτερα
Ισως να τα κρατανε και σε νερό βρυσης
8-10 ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου

Το φιλτρακι μου φαινεται μικρο και ισως να μπουκωνει ευκολα
Αν ειναι να πας σε κρεμαστο, προτιμησε να πας σε εξωτερικό ;)

Με το καλο να βάλεις ψάρια, εύχομαι!

Tzane 04-03-15 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 878549)

Καλη επιλογη,αλλα δεν μου αρεσουν πολυ(δεν τα εχω δει live)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 878577)
Μια χαρά το ξεκίνησες

Τα ψάρια (pseudomugil gertrudae), ισως να θελουν λιγο μαλακο νερο
Περιμενε κάποιους που τα εχουν, να σου πουν περισσοτερα
Ισως να τα κρατανε και σε νερό βρυσης
8-10 ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου

Το φιλτρακι μου φαινεται μικρο και ισως να μπουκωνει ευκολα
Αν ειναι να πας σε κρεμαστο, προτιμησε να πας σε εξωτερικό ;)

Με το καλο να βάλεις ψάρια, εύχομαι!

Ευχαριστω,
ειδα κατι θεματα και ειδα οτι τα εχουν σε νερο βρυσης,θα το ψαξω καλυτερα.Μια δευτερη επιλογη ειναι τα cherry barbs που μου προτεινε ενας φιλος.

Το φιλτρακι χωρεσε αρκετο υλικο και εχει πολυ καλη ροη μεχρι στιγμης,τωρα οταν μπουκωσει θα δειξει.
Κοιταω για κρεμαστα(fluval c2,eheim 2042) γιατι τα εξωτερικα πανε διπλασια-τριπλασια τιμη μετα.

Michali[s] 04-03-15 22:55

Εχω το liberty 2041.

Ειχα βγαλει τα σφουγγαρια απο την μια πλευρα και το ειχα γεμισει με siporax μινι. Χωρεσανε 3 δυχτακια και 2 κομμενα φυλλα catappa ευκολα. Στο 54λιτρο που εχω (διαστασεις υποθετω πανω κατω ιδιες με το δικο σου οπως το βλεπω) η ροη ειναι πολυ καλη. Ειναι αρκετα δυνατο και γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος.

Υποθετω το 42 που ειναι και μεγαλυτερων διαστασεων θα χωραει περισσοτερο υλικο μεσα.

**Το στησιμο μου αρεσει πολυ και ετσι οπως εχει.

Tzane 04-03-15 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] (Μήνυμα 878590)
Εχω το liberty 2041.

Ειχα βγαλει τα σφουγγαρια απο την μια πλευρα και το ειχα γεμισει με siporax μινι. Χωρεσανε 3 δυχτακια και 2 κομμενα φυλλα catappa ευκολα. Στο 54λιτρο που εχω (διαστασεις υποθετω πανω κατω ιδιες με το δικο σου οπως το βλεπω) η ροη ειναι πολυ καλη. Ειναι αρκετα δυνατο και γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος.

Υποθετω το 42 που ειναι και μεγαλυτερων διαστασεων θα χωραει περισσοτερο υλικο μεσα.

**Το στησιμο μου αρεσει πολυ και ετσι οπως εχει.

Και εγω εχω το 2040 σε ενα 30λιτρο μια χαρα ειναι.
Τις διαστασεις δεν τις ειχα σκεφτει νομιζα οτι 2041 και 2042 θα εχουν το ιδιο μεγεθος,αλλα ειναι μεγαλυτερο στο μηκος.Οποτε λεω να προτιμησω το 2041 λογω μεγεθους.

Tzane 06-03-15 00:31

1 Συνημμένο(α)
Μετα απο μια βολτα στα pet shop σημερα πετυχα(μαλλον) τα
Pseudomugil Furcatus,τα ονομαζαν Forktail Rainbow.
Mου αρεσαν αρκετα και ειδα οτι θελουν και λιγο πιο σκληρο νερο (ph 7-8 )οποτε πιστευω ειναι καλυτερα.
Με τις γαριδες συμβιωνουν αυτα?Γιατι διαβασα διαφορες αποψεις.

Και μια φωτο(δεν φαινονται καλα) για να πιστοποιησουμε αν προκειτε για τα furcatus τελικα:

manos76 06-03-15 10:35

furcatus ειναι απο τα πτερύγια το καταλαβαίνουμε...

για το ποιες γαρίδες μπορεί να βάλεις δεν ξέρω να σου πω ...

fotis_k 06-03-15 11:37

Furcatus ειναι.Εγω τα εχω με red cherry χωρις κανενα θεμα.Δεν δινουν καμια σημασια στις γαριδες.Τωρα αν τσιμπανε γονο δεν το ξερω(λογικα κατι θα τρωνε)

Tzane 06-03-15 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos76 (Μήνυμα 878767)
furcatus ειναι απο τα πτερύγια το καταλαβαίνουμε...

για το ποιες γαρίδες μπορεί να βάλεις δεν ξέρω να σου πω ...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 878774)
Furcatus ειναι.Εγω τα εχω με red cherry χωρις κανενα θεμα.Δεν δινουν καμια σημασια στις γαριδες.Τωρα αν τσιμπανε γονο δεν το ξερω(λογικα κατι θα τρωνε)


Σας ευχαριστω και τους 2.
@fotis k Σε νερο βρυσης τα εχεις ή το επεξεργαζεσε?

fotis_k 06-03-15 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tzane (Μήνυμα 878788)
Σας ευχαριστω και τους 2.
@fotis k Σε νερο βρυσης τα εχεις ή το επεξεργαζεσε?


Σε νερο βρυσης αλλα οτι εξατμιζεται το αναπληρωνω με α/ο.

Tzane 23-03-15 17:14

Μπηκαν οι πρωτοι κατοικοι,5 pseudomugil furcatus(2αρσ+3 θηλ) και μεσα στη βδομαδα θα προστεθουν αλλα 2 θηλυκα).
Πολυ ομορφα ψαρια,υπρεκινητικα θα ελεγα και τους αρεσει πολυ το παιχνιδι με την ροη του φιλτρου.
Εχετε να μου προτεινετε καποια συγκεκριμενη τροφη(flakes για να διαλυονται ευκολα) για αυτα τα ψαρακια?

Τα φυτα παραμενουν σε αρκετα καλη κατασταση,μονο η moss εχει λιγη κλαδοφορα πανω μιας και την χτυπαει πολυ το φως και προσπαθω να την περιορισω.

Ενα μικρο βιντεο απο τα ψαρακια:

https://www.youtube.com/watch?v=JxYWt13yP4E

Tzane 31-03-15 17:11

Αντικατασταθηκε το φιλτρο,μπηκε ενα eheim 2041 και μπηκαν και τα υπολοιπα ψαρια,8 στο συνολο.Απότι βλεπω πρεπει να ειναι 3 τα αρσενικα τλκ αλλα προς το παρων ολα καλα.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps1ibczmoh.jpg

Κλεόβουλος 31-03-15 17:23

Όμορφο! να το χαίρεσαι.

fotis_k 31-03-15 17:24

:smt041:smt041:smt041

Εχεις παροχή Co2 μεσα?

Tzane 31-03-15 17:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 883212)
Όμορφο! να το χαίρεσαι.

Σε ευχαριστω! :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 883213)
:smt041:smt041:smt041

Εχεις παροχή Co2 μεσα?

Ουτε co2,ουτε λιπασματα μεχρι στιγμης,εχει μονο ευκολα φυτα εκτος απο ενα!

Τάκης 31-03-15 21:34

Ομορφο το έκανες, μπράβο,
και τα ψαράκια όμορφα και ζωηρά :)

tsoui 31-03-15 23:13

Πολύ ομορφα στημενο ενυδρειο!!!Και τα ψαρακια σουπερ!!!-+9
Το μονο που με αγχωνει είναι ότι δεν εχει καπακι και τελικα απ ότι βλεπω στο βιντεο είναι πολύ σπιντες τα ατιμα καλως τα δεχτηκες!
Από τροφες ότι είναι σε flakes κανει αρκει να τα τριβεις για να σπανε τα μεγαλα κομματια όχι να γινεται σκονη γιατι τη σνομπαρουν μετα,τα γετρουδια μου τρελαίνονται για kelp και την vitality and color της tropical εχω δοκιμασει και άλλες αλλα μη τις γραφω εδώ

Tzane 01-04-15 12:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 883246)
Ομορφο το έκανες, μπράβο,
και τα ψαράκια όμορφα και ζωηρά :)

Ευχαριστω! ;)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 883281)
Πολύ ομορφα στημενο ενυδρειο!!!Και τα ψαρακια σουπερ!!!-+9
Το μονο που με αγχωνει είναι ότι δεν εχει καπακι και τελικα απ ότι βλεπω στο βιντεο είναι πολύ σπιντες τα ατιμα καλως τα δεχτηκες!
Από τροφες ότι είναι σε flakes κανει αρκει να τα τριβεις για να σπανε τα μεγαλα κομματια όχι να γινεται σκονη γιατι τη σνομπαρουν μετα,τα γετρουδια μου τρελαίνονται για kelp και την vitality and color της tropical εχω δοκιμασει και άλλες αλλα μη τις γραφω εδώ

Ευχαριστω,
Εχει καπακι,πηγα και εκοψα ενα τζαμι και εβαλα,αφου μου εδειξαν απο την πρωτη μερα οτι τους αρεσουν οι βουτιες!:rolleyes:
Μεχρι στιγμης τους δινω pellet θρυμματισμενα και αποξηραμενα bloodworms,που ειχα ηδη.Θα κοιταξω τις τροφες που μου ειπες! ;)

stanisalus18 01-04-15 12:57

ωραιο πολυ ωραιο το εκανες μπραβο

Tzane 01-04-15 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 883336)
ωραιο πολυ ωραιο το εκανες μπραβο

Ευχαριστω! :wink:

manos76 01-04-15 22:23

κουκλακι το εκανες!!! να τα χαιρεσαι!!:p:p:p

Dimis 01-04-15 22:46

Πολυ ομορφο ενυδρειο.

Καλη επιλογη ψαριων για νερο βρυσης.

Μια καλη τροφη εκτος απο αυτην που σου ειπε ο τσουι ειναι και η Seachem discus,επισης μια-δυο φορες την εβδομαδα να τρωνε αρτεμια κατεψυγμενη.

Tzane 02-04-15 14:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos76 (Μήνυμα 883440)
κουκλακι το εκανες!!! να τα χαιρεσαι!!:p:p:p

Ευχαριστω! ;)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 883445)
Πολυ ομορφο ενυδρειο.

Καλη επιλογη ψαριων για νερο βρυσης.

Μια καλη τροφη εκτος απο αυτην που σου ειπε ο τσουι ειναι και η Seachem discus,επισης μια-δυο φορες την εβδομαδα να τρωνε αρτεμια κατεψυγμενη.

Ευχαριστω,κατεψυγμενη θα παρω,θα τσεκαρω και τα flakes ;)

Tzane 09-04-15 23:08

Mπορειτε να αναγνωρισετε τι ειδος αλγης ειναι αυτο?Νομιζω ξεκινησε απο την moss απότι φαινεται εμφανιζετε στο χαλικι και στις πετρες..Το μειωνω αρκετα με σιφοναρισμα.Επισης παρατηρησα οτι με το excel σαν να φευγει,αλλα ισως καιει και την moss.

Προκειται για κυανοβακτηριο?Στον βυθο δεν εχει καλη κυκλοφορια και πιανει αρκετο μεσα σε 4-5 μερες.


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psjbny0bcy.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psf6wuugcw.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps2w8kok2m.jpg

Themis_aqua 09-04-15 23:32

Κι εμενα μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου, ωραιο στησιμο, η ριζα ολα τα λεφτα μπραβο!!;)Ευτυχως αντικατεστησες το φιλτρακι hailea κι εγω τι ιδιο εχω και μπουκωνει ευκολα,μετα το Πασχα το αλλαζω..Τωρα για την αλγη να σου πω δεν την ξεχωριζω καλα απ τις φωτο,αλλα κι εγω μια απ την ιδια εχω νομιζω, μου φαινεται πρασινη τριχοειδη, αλλα ας μιλησουν και οι πιο εμπειροι!!

Dimis 09-04-15 23:48

Κυανο ειναι...

Tzane 09-04-15 23:53

Αυτο φοβομουν :p
Να ξεκινησω με συχνες αλλαγες νερου και σιφοναρισμα(καθε 2η μερα) ή να παω σε ερυθρομικινη απευθειας?Θα εχει επιπτωση σε ψαρια-φυτα-βιολογια?
Την moss να την ξεφορτωθω μιας και βλεπω οτι εκει εχει το πιο μεγαλο προβλημα ή παιζει να ισιωσει με την θεραπεια?

manos76 10-04-15 11:26

ναι κυανό είναι... δεν ξέρω απο φάρμακα.. θα σου πω όμως τι έκανα όταν μια φορά το είχα.. κάθε μέρα αλλάγη νερού, την πρώτη το 1/2 την δεύτερη εως και την έβδομη το 1/3, στην αλλάγη καθάριζα και μάζευα όση μπορούσα με το λάστιχο και την σκούπα, το νερό της αλλάγης εννοείτε στην ίδια θερμοκρασια, χημεία και αποχλωριομένο.. επίσης καλή ροή του νερού σε όλοι την επιφάνεια του βυθού. μήπως δεν έχει καλή ροή το φιλτράκι σου?
-------------------------
επίσεις καθόλου λίπασμα, τροφή με μέτρο (λίγη μια μπουκίτσα για το κάθε ψάρι) αν έχεις αεραντλία βάλε την.. η έξτρα οξυγόνωση βοηθάει.. σε εμένα μετά απο όλα αυτά χάθηκε το κυανό..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02853 seconds with 11 queries