Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DIY CO2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8414)

GEORGE ARGOS 11-07-05 17:07

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DIY CO2
 
Γεια σε ολους.η κατασκευη ειναι ετοιμη και εχει μπει σε λειτουργεια.σε 1 1/2 μπουκαλι κοκα κολα εβαλα 3 φλυτζανια του καφε ζαχαρι και λιγοτερο απο μισο κουταλακι του γλυκου μαγια απο φουρνο.ως ωρας παει μια χαρα βγαζει περιπου 3 φισαλιδες το δευτερολεπτο.μηπως ειναι πολλες?υπαρχει καμια περιπτωση για ΜΠΑΜ? -+9 η κατασκευη οπως και το ενυδρειο(70 λτ με ζωοτοκα) βρισκετε στην βεραντα αλλα σε σημειο που δεν το χτυπα ο ηλιος.? :wink:

kroud 11-07-05 17:14

Αργοτερα θα ξεθυμανει και θα βγαζει πολυ λιγοτερες.
Κανε μια μετρηση στο ph για να δεις την διαφορα.
Αν και δεν θα εχεις προβλημα αλλα καλο ειναι να μαθαινεις αν αργοτερα πας για μπουκαλα.

Ιορδάνης 20-07-05 15:04

Καλησπέρα για μπαμ δεν έχεις φόβο κανένα αφού οι πιέσεις που δημιουργούνται σε ένα μπουκάλι είναι πολύ μικρες,μακριά όμως από τον ήλιο και ειδικά τον χειμώνα από πηγές θερμοκρασίας,καθότι γύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.
Φιλικά Ιορδάνης.

O Souidos 30-08-05 08:13

Gia sas.

File, ke ego eho Co2 DIY ke doulevi telia, apla ego vazo 2 koupes zahari, gia enidrio 120 lt, ke doulevi mia hara.
An akousoume tis parapano simvoules tha ta pame mia hara, makria apo piges zestis. ;)

smoof 07-09-05 10:44

Μια ερωτηση
 
Γεια σας. Θελω να κανω μια ερωτηση.Εχω co2 diy. Το προβλημα μου ειναι η διασπαση στο νερο.μπορει να γινει απο το σηστημα που εχει το tetra co2 optimat? Δηλαδη μπουκαλι 1 1/2lt (μαγια ζαχαρη),το βαζακι για τις φυσαλιδες και απο εκει μεσα στο "διασπαστηρι" του optimat.Γινεται?

lasal 07-09-05 11:03

Δεν γίνεται για τον λόγο οτι το DIY βγάζει περισσότερο co2 και γεμίζει
πολύ γρήγορα το πλαστικό με την μεμβράνη στο optimat.
Μπορείς στην θέση του να βάλεις πορόπετρα.

smoof 07-09-05 11:04

Μονο με ενα πορολιθο θα κανει καλη διασπαση?1

Apostolis 07-09-05 11:05

...και γιατί να μην γίνεται???

george hmmy 07-09-05 11:06

Υπάρχει και η λύση με το φίλτρο, αν έχεις κάποιο εξωτερικό, να βάζεις εκεί το CO2 σου, ή να κάνεις καμιά πατέντα DIY διάχυσης. Το site του Τάκη το ξέρεις? Έχει κάμποσες ιδέες! ;)

smoof 07-09-05 11:09

Εχω εξωτερικο φιλτρο απλα ειχα διαβασει οτι δεν κανει καλο στα βακτηριδια..Θα δοκιμασω αυτο με το optimat και αν δεν παει καλα θα δοκιμασω ή πορολιθο ή φιλτρο.Ευχαριστω πολυ

lasal 07-09-05 11:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από smoof
Εχω εξωτερικο φιλτρο απλα ειχα διαβασει οτι δεν κανει καλο στα βακτηριδια..Θα δοκιμασω αυτο με το optimat και αν δεν παει καλα θα δοκιμασω ή πορολιθο ή φιλτρο.Ευχαριστω πολυ

Αυτό πάλι.....που το διάβασες.
Είναι πολλοί που ρίχνουν co2 στο εξωτερικό φίλτρο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Αρκεί να μην ειναι DIY γιατί υπάρχει διαφορά πίεσης και θα πρέπει να έχεις μια σχετική εμπειρία.

Με την πορόπετρα (πορόλιθο) και DIY σύστημα δουλεύουν αρκετά ενυδρεία και με σχετικά καλή ανάπτυξη φυτών.
Οταν μεγαλώσουν οι ανάγκες σου (σε φυτά) τότε προχωράς σε φυάλη.

stel 07-09-05 14:29

Την μεθοδο μετον πορολιθο δεν την καταλαβα πως ακριβως γινεται

koulio 07-09-05 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από smoof
Μονο με ενα πορολιθο θα κανει καλη διασπαση?1

απλα μια διορθωση ειναι διαχυση του διοξειδιου οχι διασπαση ....

smoof 22-09-05 14:33

[QUOTE=lasal]Αυτό πάλι.....που το διάβασες.
Είναι πολλοί που ρίχνουν co2 στο εξωτερικό φίλτρο χωρίς κανένα πρόβλημα.


Αυτο Lasal το διαβασα στο site του Τακη..

klaz 22-09-05 15:16

η ιδια ερωτηση.....
 
και εγω θα φτιαξω μειγμα για 180 λιτρα..τι μπουκαλι θα χρειαστω και τι ποσοτητα μειγματος για τα παραπανω λιτρα,καθως και κατι αλλο.το σωληνακι με την παροχη co2,θελω να το στειλω στο εσωτερικο φιλτρο(μανισιο της jewel),αλλα δεν βλεπω πουθενα να εχει παροχη για αερα ο κυκλοφορητης..... το ενυδρειο μου ειναι το jewel rio 180......οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει......

george hmmy 22-09-05 15:27

Εμένα klaz βγάζεις τον κυκλοφορητή κι έχει από κάτω μια πλαστική τάπα που τη βγάζεις και βάζεις εκεί τη σωλήνα. Αν και όμως, η τρύπα αυτή είναι για αέρα από το περιβάλλον κι έχει αναροφητική ικανότητα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα ρουφήξει όλο το διοξείδιο με τη μία και δε θα βγαίνει λίγο-λίγο όπως πρέπει. Επίσης θα μένει ελάχιστο χρόνο στην αντλία και δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματική η διάχυση.

klaz 22-09-05 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
και εγω θα φτιαξω μειγμα για 180 λιτρα..τι μπουκαλι θα χρειαστω και τι ποσοτητα μειγματος για τα παραπανω λιτρα,καθως και κατι αλλο.το σωληνακι με την παροχη co2,θελω να το στειλω στο εσωτερικο φιλτρο(μανισιο της jewel),αλλα δεν βλεπω πουθενα να εχει παροχη για αερα ο κυκλοφορητης..... το ενυδρειο μου ειναι το jewel rio 180......οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει......

καποια απαντηση σχετικα με την ποσοτητα που χρειαζομαι...????και ποσων λιτρων το μπουκαλι....??????


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01721 seconds with 11 queries