Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Το reefακι μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10129)

sot-zoe 27-12-05 19:13

Το reefακι μου
 
1 Συνημμένο(α)
Η εισαγωγη μου στον χωρο του reef εγινε με αυτο το ενυδρειο των 100 καθαρων λιτρων .
Θα ηθελα την γνωμη σας .

soza 27-12-05 19:32

Σωτηρη σε αλατισανε και σενα οι συνδρομοι??:D :D
Aν και δεν σκαμπαζω τιποτα απο reef,οποτε μαλλον και η γνωμη δεν μετραει πολυ, εχω να πω οτι μου αρεσε πολυ.
Τελικα αυτα τα reef, φαινονται σαν ψευτικα μερικες φορες...:rolleyes:

tkap 27-12-05 20:39

Πολλή όμορφο. Αλλά πες μας λίγα λόγια για τον εξοπλισμό. Πόσο βράχο έχεις μέσα?

accnt 28-12-05 08:39

Συγχαρητήρια! Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.
Έχω μερικές ενστάσεις για το σαρκόφυτο. Προσωπικά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και πιάνει και πολύ χώρο. Όμως το χειρότερο με αυτό είναι ότι απελευθερώνει κάποιες χημικές ουσίες, για να σκοτώνει τα διπλανά κοράλλια για να αναπτύσσεται. Αυτό το πρόβλημα βέβαια λύνεται με την προσθήκη (παραπάνω) κάρβουνου. Σε ενυδρείο φίλου, με παράπονα για την ανάπτυξη και άνοιγμα των κοραλλιών του, με το που έβγαλε το σαρκόφυτο, όλα πήγαν καλά.
Κάνε μας μια λεπτομερέστατη ανάλυση του ενυδρείου σου όμως!
Και πάλι μπράβο.

sot-zoe 28-12-05 14:59

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια :p
Τωρα για τον εξοπλισμο να σας πω δυο λογια αν και δεν διαφερει απο τον κλασικο .
1. 2215 χημικο
2. 2215 βιολογικο
3. Merlin φιλτρο αμμου
4. Aqua Dedic midiflotor skimmer
5. κυκλοφορητες new jet 1200 X 2
6. λαμπες 2X25w arcadia actinic blue , 1X25w marine white & 1X18w marine white
7. Ζωντανο βραχο περιπου 2 κιλα fiji και 2 κιλα απλο , σε μικρα κομματια για καλη διασπορα
8. 15 κιλα ζωντανη αμμο
9. Και πολλες τραγανες (ευγενικη χορηγια του φιλου Γιαννη Κ. ;) )

george 28-12-05 15:03

Kανε και μια περιγραφη για τα "ζωντανα" που εχεις μεσα και πες μας και το κοστος !

koulio 28-12-05 15:20

το μονο που εχω να πω/να κανω μια καταγκελια γιατι το εχω δει και απο κοντα ειναι οτι εχει επεξεργαστει πολυ την φωτογραφια για να βγει αυτο το αποτελεσμα :D :D :D :D :D :D

γιατι στην πραγματικοτητα ειναι χαλια - μαυρα .......

αυτα σωτηρη - μπραβο πολυ καλη δουλεια αν και αρχαριος στο θαλλασινο :smt110 :smt110 .... αντε και το μεγαλο να φτιαχτει σιγα-σιγα που εχει τις αφρικανες ....

sot-zoe 28-12-05 16:45

Τα "ζωντανα" αν και ειναι ορατα δια γυμνου οφθαλμου +-6 θα κανω μια προσπαθεια να βρω τα λατινικα τους και να τα γραψω εδω .
Οσο για το κοστος , πονεμενη ιστορια , και ματωμα αρκετο , τοσο που σταματησα το μετρημα μπας και με πονά λιγοτερο :smt030 .

george 28-12-05 18:20

Ενδεικτικα καλο θα ηταν να ξεραμε το κοστος !
Ετσι για να ξερουμε ποσα να βαλουμε στην ακρη.
Γιατι αργα ή γρηγορα...ολοι μας εκει θα καταληξουμε !

Apostolis 28-12-05 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από koulio
το μονο που εχω να πω/να κανω μια καταγκελια γιατι το εχω δει και απο κοντα ειναι οτι εχει επεξεργαστει πολυ την φωτογραφια για να βγει αυτο το αποτελεσμα :D :D :D :D :D :D

...όντως είναι "πειραγμένη" η φωτογραφία... στην πρασματικότητα είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ απ'οτι φαίνεται εδώ...

Πάντως σχετικά με το κόστος, θα ήθελα να σας ενημερώσω οτι ΠΑΡΕΧΩ ΔΑΝΕΙΑ σε τιμές γνωριμίας... (...άντε! να βγάλουμε και κανένα φράγκο μέρες που είναι! :smt081 )

mmbuna 28-12-05 20:26

Σωτήρη μου, πολύ ευχάριστη έκπληξη το ενυδρείο σου!
Άντε, και μέχρι να στηθεί το δικό μου, θα σου'ρθω με σφυράκι αν χείρας, οπότε, φρόντισε!!!...

Συγχαρητήρια και πάλι, και χρόνια πολλά...

accnt 29-12-05 08:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Οσο για το κοστος , πονεμενη ιστορια , και ματωμα αρκετο , τοσο που σταματησα το μετρημα μπας και με πονά λιγοτερο :smt030 .

Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι που έχουν τα ίδια προβλήματα με μένα……:cool:

harris 30-12-05 14:36

[QUOTE=accnt]Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι που έχουν τα ίδια προβλήματα με μένα……:cool: [/QUOTE

Εγώ πάλι δεν χαίρομαι που έχω τα ίδια προβλήματα με σένα.

niar71 01-01-06 21:42

Πολλα κοραλια
 
Σωτηρη το ενυδρειο σου εχει ενα σημαντικο προβλημα εχει πολλα κοραλια..
Υπαρχει μια λυση σε αυτο το προβλημα σου πολυ απλη... να μου τα φερεις εμενά!!! :-)
Ειδικα αυτο το ασπρο ειναι πολυ χαλια...
Παντως αν εξαιρεσουμε το πιο πανω σημαντικο προβλημα το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο ... η φωτογραφια ΟΧΙ ..Αντε και εχεις και καλη ψηφιακη... Βαλε καμια αλλη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01625 seconds with 11 queries